Jump to content

Bir Sözüyle Ateizmi Bitirecek Müslüman Yok mu?

Recommended Posts

Bunca zamandır bu forumdayım; şöyle dişe dokunur konular ortaya koyan, esaslı bir ateizm eleştirisi yapan bir Müslüman görmedim.

Yeni birisi üye olup birkaç konu açtığında, "Hah, işte beklediğim bu!" diyorum. Ama kısa sürede görüyorum ki o da öncekiler gibi biri.

Hadi diyelim ki:

Onca yüzyılın şeriat edebiyatı; hacılar, hocalar, müderrisler; katır yüküyle cilt cilt kitaplar, risaleler; feyizler, nurlanmalar vb. vb.

...şimdiye kadar bu ateizm denen uyduruk düşüncenin kökünü kazımalıydılar,

ama herhangi ve çeşitli nedenlerle yapamadılar diyelim.

O zaman vazife şimdiki Müslümanlara düşüyor.

Öyle birisi çıksın ki;

Bir sözüyle Ateizmi çökertsin, ateistlerin insan içine çıkmaya yüzü kalmasın, ideolojilerini de alıp tarihin karanlıklarına gömülsünler.

Hadi Müslümanlar; 'en son ve mükemmel' dinin mensupları olarak bunu başarmanın sevabı o kadar büyük ki hiç ibadet etmeseniz bile büyük olasılıkla cennete girmenize vesile olur.

Kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

tek yapabildikleri saçmalamak..

aklın var mı ? göster hadi ? gibi zırvalıklarla başlarsalar konuya...eh...ne denebilir ki ?

ben de derim ...muhammed varmıydı ? göstersene ?

biri de çıkmış burda ...cinler gerçek diyor...o da örnek olabilir... cinler varsa göstersene ?

Sitelerde Paylaş

Allaha inanmayıp fallara inananlar sizi zerre kadar aklınızz yok her türlü metafizik olayı cansız eşyalara bağlayanlar hocalara laf atıp burçlara bakan falcılara giden sizin yaptınız ne temeli neye dayanyo

lan gerizekalı...fallara inananlar dincileridir..metafizikle de uğraşan gene siz dincilersiniz..

git önce biraz kitp bişi oku da öle gel bu foruma..

bu forum senin öyle zottirik forumlarındaki (frmtr gibi mesela) yobazların forumu değil..içindekiler de gerizekalı değil..

hadi defol git şimdi.

Sitelerde Paylaş

Din apolojistlerinin parolaları:

"Her şey tesadüfen mi oluştu yani?"

"O zamanın koşulları farklıydı."

"Onlar mecaz ve müteşabih ayetler."

"En doğrusunu Allah bilir"

"Aslında ayetin demek istediği şey başka"

"Hadi aklını göster!"

"Hadi olmadığını ispatla!"

"Ya varsa?"

"Evrim gerçekse şimdiki maymunlar niye insan olmuyor?"

"Bu Kuran'da vardı."

"İnanmıyorsan da saygı duy!"

"Allah yoksa Dünya nasıl havada kalıyor?"

"Allah yoksa denizler neden uzay boşluğuna dökülmüyor?"

"Allah yoksa Neil Armstrong nasıl Müslüman oldu?"

"O kadar alim anlayamadı bir tek siz mi anladınız?"

"Stalin, Mao ve Pol Pot katliam yaptı. Öyleyse ateizm kötü bir şey."

"Madem ki ağaçlar büyüyor, otlar yeşeriyor, Dünya dönüyor, çiçekler çok güzel. Demek ki Allah var"

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ateizmin çökertilmesinimi istiyorsun? öyleyse ateizmden şüphe duyuyorsun demektir. bu tür bir konu açmış olman bile şüphe içinde olduğunu gösteriyor.

ne dinin nede ateizmin çökertilmesi mümkün değildir. bırak dini ateizmi senin şu mesajının çökertilmesi bile mümkün değil. insanlar sahip çıkar; dine ateizme hatta forumdaki mesaja bile. bu sebeple öyle hadi ateizmi bitirin hadi dini bitirin olmaz.

sen dişe dokunur bir şey söyleyen müslüman görmemişsin ben dişe dokunur birşey söyleyen insan görmedim. dünyada kesin denilecek hiçbir bilgi belge bilim formül yada herne ise yok iken kesin bilgi istiyorsun. sana kesin olarak şu bilgiyi vereyim ölünceye kadar bu yeter hiç bir zaman bu konularda sen dahil hiçbir insan kesin bilgiye ulaşamaz. benim amacım bir fikri savunmak değil ama böyle anlamsız, amaçsız, bir sistematiği olmayan sorular görünce soruyu soranın içinde bulunduğu girdap ilgimi çekiyor. evet girdap içindesin korku içindesin geleceğin hayatın bedenin ömrün sahip olduğun şeyler ailen ve değer verdiğin şeyler için korku içindesin. müslümanda korku içinde sende bende herkeste. mesele dünya hayatını en az ızdıparla bitirebilmek. ama bu konularla uğraştıkça daha çok acı çekersin. şunu unutma durum ne olursa olsun seni müslümanlar ya da ateistler varlık alemine çıkarmadı. bundan dolayı hesabı onlara kesme.

bana gelince ateizmin şu sorulara cevap vermesini bekliyorum.

1.evren, tam olarak nedir. hacmi ne kadardır. sonu nerede biter bittiği yerde ne vardır. yada daha ilerisinde, boşluk varsa düşünki bir uzay gemisindeyiz ve evrenin sonuna geldik yakıtımızda var devam edersek nereye gideriz.

2. big bang, yani sıfır hacim sonsuz kütle neyin nesidir.

3. entropi, sistemler düzensizliğe gitmeliyken neden sistematik.

şimdi bu soruların cevabını hayt huyt diye sallamadan verecek kimse yok.

dikkat et bu sorulara verilen cevapların tamamı ciddiyetsiz.

gelelim diğer tarafa

tanrı ile ilgili paradoks sorulara bir cevap bulamıyorum, kendini yok etmesi gibi. biri hariç "tanrı kaderi değiştirebilirmi". birde kafamda şu soru var öfkesi saldırganlığı yaşama isteği ve varlığını devam ettirme savaşında ateist, müslüman hiçbir insan ile hayvanlar arasında fark göremedim.

Sitelerde Paylaş

1.evren, tam olarak nedir. hacmi ne kadardır. sonu nerede biter bittiği yerde ne vardır. yada daha ilerisinde, boşluk varsa düşünki bir uzay gemisindeyiz ve evrenin sonuna geldik yakıtımızda var devam edersek nereye gideriz.(bunu bence senin allahında bilmiyor.)

2. big bang, yani sıfır hacim sonsuz kütle neyin nesidir. (Sanırım big bang teorisini yaratılışçıların masalımsı anlatımlarından öğrenmişsin.

Öncelikle, big bang anında kütle sonsuz olamaz. Şu an kainatın kütlesi neyse, big bang zamanında da odur. Big bangta mevcut olan kütle (veya eşdeğeri şey, enerji vs.) hepsi şu an kainat işte.

Ve belli bir miktar kütle, hiç bir zaman sıfır hacme düşemez. Belli bir çaptan sonra madde tekilliğe girer ve hacimsiz olur. buna dikkat et: hacimsiz demek, sıfır hacim demek değildir. Şöyle örnek vereyim sana, 300 km/saat hızın hacmi nedir? Evet, abes, aynen öyle. Tekillik durumunda hacim söz konusu değildir.

Neden? Çünkü hacim mekanın ölçüsüdür. Yani 3 boyutta uzaklıkların arasında kalan "3 boyutlu alanın" ölçüsüdür. Madde, birbirini çekmez. Taşın yere düşme sebebi, yerin onu asılması değildir. Peki neden düşer: Madde etrafındaki mekanı büker. Dünya etrafındaki uzayı öyle bükerki, uzayda duran taş gelip onunla birleşmek zorunda kalır. Eğer madde belli bir çapın altına sıkıştırılırsa, o zaman o kadar yoğun bir bükülme sözkonusu olur ki, madde oradaki tüm boyutları büker, birleştirir. Artık en, boy, genişlik filan kalmaz. Bunlar yoksa da elbette ki hacim yoktur. Ve bu farkı anlamaya dikkat et: Hacmin yokluğu demek, hacmin sıfır olması demek değildir)

3. entropi, sistemler düzensizliğe gitmeliyken neden sistematik.(sistematik olduğunu neye göre değerlendirdin ve karar verdin ? delilin nedir ?)

cevaplar koyu olarak işaretlendi ...

Sitelerde Paylaş

cevaplar koyu olarak işaretlendi ...

al işte ciddiyetsiz dediğim tam buydu.

bunu bence senin allahında bilmiyor

Sanırım big bang teorisini yaratılışçıların masalımsı anlatımlarından öğrenmişsin

madde tekilliğe girer ve hacimsiz olur

"hacimsiz tekil madde" seçkin mağazalarda

ey arkadaşım madde uzayı büker eğer şunu yapar bunu yapar. meselede bu zaten. minicik kadar yere koca evren, sanada garip gelmiyomu ey vicdansız insan, garip bişey bu akıl almaz müthiş bişey karmaşık bişey insanın aklına neden nasıl sorularını sokuyo. sıfır hacimden kastımı anladın. mesele o değil mesele nereden neden ne için ?

sistematik olduğunu neye göre değerlendirdin ve karar verdin ? delilin nedir

şöyle karar verdim; sistem kararlı hale gitmektense büyüyüp daha karmaşık hale geliyor. mesela sen moleküllerine ayrılmayıp bide bana mesaj yazmaya devam ediyorsun)

Sitelerde Paylaş

ateizmin çökertilmesinimi istiyorsun? öyleyse ateizmden şüphe duyuyorsun demektir. bu tür bir konu açmış olman bile şüphe içinde olduğunu gösteriyor.

ne dinin nede ateizmin çökertilmesi mümkün değildir. bırak dini ateizmi senin şu mesajının çökertilmesi bile mümkün değil. insanlar sahip çıkar; dine ateizme hatta forumdaki mesaja bile. bu sebeple öyle hadi ateizmi bitirin hadi dini bitirin olmaz.

sen dişe dokunur bir şey söyleyen müslüman görmemişsin ben dişe dokunur birşey söyleyen insan görmedim. dünyada kesin denilecek hiçbir bilgi belge bilim formül yada herne ise yok iken kesin bilgi istiyorsun. sana kesin olarak şu bilgiyi vereyim ölünceye kadar bu yeter hiç bir zaman bu konularda sen dahil hiçbir insan kesin bilgiye ulaşamaz. benim amacım bir fikri savunmak değil ama böyle anlamsız, amaçsız, bir sistematiği olmayan sorular görünce soruyu soranın içinde bulunduğu girdap ilgimi çekiyor. evet girdap içindesin korku içindesin geleceğin hayatın bedenin ömrün sahip olduğun şeyler ailen ve değer verdiğin şeyler için korku içindesin. müslümanda korku içinde sende bende herkeste. mesele dünya hayatını en az ızdıparla bitirebilmek. ama bu konularla uğraştıkça daha çok acı çekersin. şunu unutma durum ne olursa olsun seni müslümanlar ya da ateistler varlık alemine çıkarmadı. bundan dolayı hesabı onlara kesme.

bana gelince ateizmin şu sorulara cevap vermesini bekliyorum.

1.evren, tam olarak nedir. hacmi ne kadardır. sonu nerede biter bittiği yerde ne vardır. yada daha ilerisinde, boşluk varsa düşünki bir uzay gemisindeyiz ve evrenin sonuna geldik yakıtımızda var devam edersek nereye gideriz.

2. big bang, yani sıfır hacim sonsuz kütle neyin nesidir.

şimdi bu soruların cevabını hayt huyt diye sallamadan verecek kimse yok.

dikkat et bu sorulara verilen cevapların tamamı ciddiyetsiz.

gelelim diğer tarafa

tanrı ile ilgili paradoks sorulara bir cevap bulamıyorum, kendini yok etmesi gibi. biri hariç "tanrı kaderi değiştirebilirmi". birde kafamda şu soru var öfkesi saldırganlığı yaşama isteği ve varlığını devam ettirme savaşında ateist, müslüman hiçbir insan ile hayvanlar arasında fark göremedim.

Bir seyi bilmedigini bilen ve bunu soylemekten cekinmeyen insani -inanisina bakmadan- takdir etmek gerek.

Ateizmin cevap vermesini bekledigin sorulara gelince, bu sorulara ateizmin verecegi cevap "Bilim adamlari ne diyorsa o" seklinde olacaktir. Sordugun sorular onemli ama zor sorular. Fizik bilgim cok derin degil, o yuzden bilim adamlarinin senin sordugun sorulara ne cevap verecegini tam bilmiyorum. Bilim, bu sorulara cevap veremiyorsa bir ateist de cevap olarak "bilmiyorum" diyecektir. O yuzden bunun gibi bilimsel sorulari ateistlere degil, bilim adamalarina sormak lazim. Ateistlere sordugunda onlar da bilim adamlarina doneceklerdir.

Sitelerde Paylaş

al işte ciddiyetsiz dediğim tam buydu.

bunu bence senin allahında bilmiyor (evet bilmiyor..yalan mı? bilseydi kuranda bahsederdi..her bi haltı açık açık anlatmış ya nasılsa ? onu da anlatırdı bilseydi..sölerdi...arşa kadar geitirp bırakmış baktığında arşı da samanyolunda biyerlerde...neden mi ? sebeb şu...cebrailin gidip gelebildiği yer ancak o kadarlık bi mesafe de ondan...evren genişledikçe hem de bazı cisimler ışık hızıyla uzaklaştıkça cebrailin dünyaya gelip gitmesi - 50000 yıl süren zaman da mümkün değildir....yetişemez uzaklaşan cisimlere...demekki allahın arşıyla beraber samanyolunda bi yerlerde kurana göre...samanyolunun ötesinden haberi yokki --uzayın sınırından sonra ne olduğunu bilsin....seni,n allahının bilmediğini ben nasıl bileyim be ahmak?)

Sanırım big bang teorisini yaratılışçıların masalımsı anlatımlarından öğrenmişsin

madde tekilliğe girer ve hacimsiz olur

"hacimsiz tekil madde" seçkin mağazalarda

ey arkadaşım madde uzayı büker eğer şunu yapar bunu yapar. meselede bu zaten. minicik kadar yere koca evren, sanada garip gelmiyomu ey vicdansız insan, garip bişey bu akıl almaz müthiş bişey karmaşık bişey insanın aklına neden nasıl sorularını sokuyo. sıfır hacimden kastımı anladın. mesele o değil mesele nereden neden ne için ? ( http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=49355&hl=bigbang&st=0 git bu başlıkda tartışıldı bu konu daha önce de...oku öğren...buraya taşıtma bana şimdi ordaki yazıları.............)

sistematik olduğunu neye göre değerlendirdin ve karar verdin ? delilin nedir

şöyle karar verdim; sistem kararlı hale gitmektense büyüyüp daha karmaşık hale geliyor. mesela sen moleküllerine ayrılmayıp bide bana mesaj yazmaya devam ediyorsun) (e karmaşıklaşıyor ise işte ne güzel düzenden düzensizliğe gidiyor..moleküllerine de ayrılıcaksın zamanı geldiğinde..hatta her an sürekli moleküllerine ayrılıyorsun farkında değilsin....neden farkında değilsin? hücrelerin sürekli yeni moleküller oluşturuyor..sen de bölece dağılmıyorsun...ölünce darmadağın olacak tüm vücudun heç merak etme..valla bak...öl de gör....denemesi bedava)

demiştin sen...ama şimdi kıvırdın tersini iddia ediyorsun.

sen bu akşam ne aldın? unutkanlık mı başgösterdi ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...