Jump to content

ÇAĞDAŞ ne demek? çağdaşlık bir üstünlük müdür?

Recommended Posts

jadının , araplara haksızlıkmı ediyoruz başlığında, belli bir kılık kıyafette giyinmenin yüceltilip. kadına yakışan en doğru kıyafet olarak belli bir tarzın lanse edildiğini .. bunu yaparkende.. temelde çağdaşlık kavramının arkasına sığınılıp..

çağdaş türk kadınına yakışan kıyafet şöyle şöyle olmalıdır şeklinde bir tarzın lanse edildiği gördüm..

bende bu çağdaş olmanın ne olduğunu, çağdaş olmak bir üstünlükmüdür ve buna bağlı olarak türk kadınına yani bir kadına yakışan kılık kıyafet tarzı hangisi olduğunu konusunda bir tartışma açayım istedim....

bu topraklara batı kültürü gelmeden önce..bizim kadınlarımız yani nenelerimiz şu şekilde giyinirdi..

elif_g_ll__hikmet.jpg

şimdi bu şekilde giyinmek bir gerilik midir?? sırf batı kültürünün, özellikle, şuanki modanın dayatığı şekilde giyinmeyen kadınlarımız çağın gerisinde kalmakla şuçlayıp, onları hor mu göreceğiz???

ülkemizin başbakanı, burjuva kesiminden değilde, halktan biri olursa.

ve karısı aşağıdaki kadın gibi yazmalı olursa..

salvarli-olimpiyat-provasi-20090615A1506

veyada aşağıdaki kadınlar gibi şalvarlı olursa

bundan utançmı duyarsınız????

121969.jpg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

islamdan önce nasıl giyinir di türkler

islamdan önce türk kızlarına tecavüzler hat seviyedemiydi islam dininin kızları erkeklerden bir nevi koruyan elbiseleri olmadan!!!!!!!

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

oflaz iki kadın var

1. kadın sana gel yatalım diyor ama kapalı

2. kadın ise manken gibi mini etekli, dekolteli taş gibi hatun

hangisi seni daha çok tahrik eder.

( tahrik etmez diyemezsin cevabı sadece ata veriyor =top, yatarsın demiyorum tahrik olursun diyorum)

Sitelerde Paylaş
islamdan önce nasıl giyinir di türkler

islamdan önce türk kızlarına tecavüzler hat seviyedemiydi islam dininin kızları erkeklerden bir nevi koruyan elbiseleri olmadan!!!!!!!

sen ne anlatmaya çalışıyorsun..

ben anlamadım. anlayan biri varsa... bana tercüme edebilir mi;

ayrıca islam la tanışmadan önce türk kızları nasıl giyiniyormuş.. bunun resimli bir örneği yok mu??

Sitelerde Paylaş
oflaz iki kadın var

1. kadın sana gel yatalım diyor ama kapalı

2. kadın ise manken gibi mini etekli, dekolteli taş gibi hatun

hangisi seni daha çok tahrik eder.

( tahrik etmez diyemezsin cevabı sadece ata veriyor =top, yatarsın demiyorum tahrik olursun diyorum)

anlattığın şeyin bu konuyla alakası ne???

her açılan başlığa girip saboteetmek zorundamı birileri hep

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şimdi bu şekilde giyinmek bir gerilik midir?? sırf batı kültürünün, özellikle, şuanki modanın dayatığı şekilde giyinmeyen kadınlarımız çağın gerisinde kalmakla şuçlayıp, onları hor mu göreceğiz???[/u]

50.000 kere yazdım bir 50.000 kere daha yazacağım çağdaşlık ne sizlerin söylemi ile kıçını başını açmaktır, ne de batının kıyafetleri taklit etmektir ... çağdaşlık insanların kıçını başını açma hakkına saygı duymak ve ona öküz gibi içine düşecek gibi bakmamak onu ayıplamamaktır...

Sitelerde Paylaş

Bu kadınların kıyafetlerinde benim açımdan bir sorun yok, bu kadınların en büyük sorunu eziliyor olmalarıdır, kocaları bütün gün kahvede tavla oynarken onlar hem ev, hem tarla, hem çocuk, varsa inek sağma...vs işleri tek başlarına yapmakta ve bütün bunlar yetmez gibi birde adet olduğu üzre sırtından sopa eksik olmamaktadır. Bu insanları çağdışı gösteren kıyafetleri değil, bu çok enteresan hayat felsefeleridir.

Eklemek istediğim ikinci husus, bu kadınlar böyle yaşayıp giderlerken bir anda feleğin cilvesiyle zengin olduklarında yada üst makamlara geldiklerinde son derece korkunç görüntüler ortaya çıkıyor. Keşke olmasa ama oluyor

Sitelerde Paylaş

müslüman birinden cevap gelsin bak konunun senin konu ile nasıl bir alakası olduğunu göreceksin.

ayrıca ilk iletimi yazma nedenim senin batı medeniyeti gelmeden önce şöyle giyinirdik demenden sanki türklerin tarih sahnesine çıkışlarını müslüman olmasına endekslemiş gibi bir tavrından dolayı yazdım.

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu kadınların kıyafetlerinde benim açımdan bir sorun yok, bu kadınların en büyük sorunu eziliyor olmalarıdır, kocaları bütün gün kahvede tavla oynarken onlar hem ev, hem tarla, hem çocuk, varsa inek sağma...vs işleri tek başlarına yapmakta ve bütün bunlar yetmez gibi birde adet olduğu üzre sırtından sopa eksik olmamaktadır. Bu insanları çağdışı gösteren kıyafetleri değil, bu çok enteresan hayat felsefeleridir.

Eklemek istediğim ikinci husus, bu kadınlar böyle yaşayıp giderlerken bir anda feleğin cilvesiyle zengin olduklarında yada üst makamlara geldiklerinde son derece korkunç görüntüler ortaya çıkıyor. Keşke olmasa ama oluyor

şimdiki düşünüş te geri kafalılık diyenlerde olabilir. kadının çalışmasının normal olmadığını, kadının işinin evde çoluk çocuk bakmak ,ev işleri yapmak olduğunı savunan bir görüş hakim genel de. özellikle bunu şehirlerde daha çok görüyoruz.

bunda kadın çalışmaya gitmiyor, fazla çocuk isteselerde yapamıyor ( maddi durum) veya yapıyor (doğu da) öyle evde oturuyor. o anlattığına göre bu kadınlar daha şanslı hiç yoktan sabahları seda sayan izliyorlar jadı:)

Sitelerde Paylaş

Jadı'nın anlatmak istedigini anlasaydınız buraya gelip bu başlıgı acmazdınız.

Jadı'nın anlatmak istedigi o kıyafetin altında yatan egitimsizlik cahillik kendini ezdiren kadındır.

Yoksa Ayn Rand'a kara çarşaf giydirselerde onun ne kadar zeki egitimli ve bilgili bir kadın oldugunu biliyorum.

Peki bu fotograflarını koydugun kadınların bilgi ve egitim seviyeleri nedir ?

Jadı

>>> Eklemek istediğim ikinci husus, bu kadınlar böyle yaşayıp giderlerken bir anda feleğin cilvesiyle zengin olduklarında yada üst makamlara geldiklerinde son derece korkunç görüntüler ortaya çıkıyor. Keşke olmasa ama oluyor.

Sitelerde Paylaş
Jadı'nın açtığı başlıktaki devlet büyüklerinin (Tr) eşlerinin giyimi dini bir semboldür ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bu bayanların giyimi yüzünden, laik ülke imajı zedelenmektedir.

peki senin için... bu ülkenin başbanının karısı aşağıdaki gibi giyinse sorun olur mu?? senin açından bir şey zedelenir mi??

salvarli-olimpiyat-provasi-20090615A1506

121969.jpg

Sitelerde Paylaş
Jadı'nın anlatmak istedigini anlasaydınız buraya gelip bu başlıgı acmazdınız.

Jadı'nın anlatmak istedigi o kıyafetin altında yatan egitimsizlik cahillik kendini ezdiren kadındır.

Yoksa Ayn Rand'a kara çarşaf giydirselerde onun ne kadar zeki egitimli ve bilgili bir kadın oldugunu biliyorum.

Jadı

>>> Eklemek istediğim ikinci husus, bu kadınlar böyle yaşayıp giderlerken bir anda feleğin cilvesiyle zengin olduklarında yada üst makamlara geldiklerinde son derece korkunç görüntüler ortaya çıkıyor. Keşke olmasa ama oluyor.

egitim universite bitirip, bir diploma sahibi olmakmi sizin gözunuzde..?

hatta bunu gectik, first lady in egitimsiz olmasi bugune kadar ne skandallara yol acti..?

yahu insan universite bitirmezse cahil, salakmi kaliyor..!

Sitelerde Paylaş
Jadı'nın açtığı başlıktaki devlet büyüklerinin (Tr) eşlerinin giyimi dini bir semboldür ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bu bayanların giyimi yüzünden, laik ülke imajı zedelenmektedir.

Laklik sembolü falan değil benim demek istediğim, o kadınların hepsi sonradan görme mahalle karısı düzeyinde kadınlar. Devamlı surette hava atmak,dedikodu yapmak ve gösteriş tek bildikleri bu,çapları bu kadar maalesef. Ülkenin en tepesine geldikleri için hepimizi küçük düşürüyorlar

Arap kafa diye küçümsediğimiz adamlar bile bunun farkında ki eş seçimlerinde çok fazla titiz davranmışlar. Bu kadınlar zerafetlerinin yanı sıra zamanlarının büyük bölümünü hayır sever vakıflar için çalışarak geçiriyorlar, yorgan kumaşlı elbiseler diktirerek değil.

Mesela aşağıda Emine Hanım ile Rania aynı resimde. Emine hanım, müslüman bir Arap hanımefendi ile bir arada olduğu için, kendiside örtülü müslüman bir bayan olduğundan, kendisini bu kadına çok yakın ve sanki hemen kaynaşacakmışlar gibi hissediyor sanırım. Ama eğitim, kültür, background ve toplumsal sınıfları açısından bakıldığında aralarında büyük bir uçurum olan farklı iki insan. Paylaşabilecekleri ortak noktalarının çok az olduğunu sanıyorum.

2015h.jpg

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

lize mezunları , ilk okul mezunlarından , üniversite mezunları ise lise mezunlarından daha üstün insanlar mıdır diyorsun???

demek adamlık, insanlık, diplomayla belli olan bir şey mişte bizim haberimiz mi yok muş???

ayrıca ; eğitim seviyesi geliştikçe... kişinin giyim ve kuşamı değişmek zorunda mı diyorsun??

mesela pantolon , etek yerine, şalvar giyinmek bir gerilik belirtisimidir sence??

eğer toplumda şalvar giyinmeyi bir gerilik , çağdaş olanın etek ve pantolon olduğu şeklinde bir moda veya değer yargısı dayatırsan topluma,, elbette insanlar senin istediğin şekilde giiynmeyi isteyeceklerdir??

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
lize mezunları , ilk okul mezunlarından , üniversite mezunları ise lise mezunlarından daha üstün insanlar mıdır diyorsun???

demek adamlık, insanlık, diplomayla belli olan bir şey mişte bizim haberimiz mi yok muş???

ayrıca ; eğitim seviyesi geliştikçe... kişinin giyim ve kuşamı değişmek zorunda mı diyorsun??

mesela pantolon , etek yerine, şalvar giyinmek bir gerilik belirtisimidir sence??

eğer toplumda şalvar giyinmeyi bir gerilik , çağdaş olanın etek ve pantolon olduğu şeklinde bir moda veya değer yargısı dayatırsan topluma,, elbette insanlar senin istediğin şekilde giiynmeyi isteyeceklerdir??

Jadı sadece eğitim seviyesi demedi iyi oku istersen eğitim ve BİLGİ seviyesi dedi..

Şalvar tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar için gayet güzle bir kıyafettir hatta köye gittiğimde ben giymiştim, belli bir ihtiyaçtan doğan ve ihtiyacı karşılayan bir kıyafettir ancak sen şehrin göbeğinde hiçbir gereği yokken şalvar giydiğinde zamanına ayak uyduramayan bir muhafazakar olursun.......

Sitelerde Paylaş

Bana dünyaca ünlü bilim insanlarının şalvarlı fotograflarını gösterir misin ? Modern dünyada tabiki.

Veya cok zengin bir insanın tabi bu zenginlik feodal düzen somuru ve miras olmucak iş toplantısına şalvarla giderken fotografı ?

Akıl var mantık var biraz düşün Sn gavs Çağdaşlık insanların egitim seviyesi ile belirlenir ve buna göre giyinirler.

Köyde bayırda tarlada zaten takım elbise giyemez kadınlar erkeklerde öyle ona bir şey demiyoruz.

Fakat normal modern hayatta ben hiç toplumun üst sınıf kişilerinin öyle giyindiklerini görmedim ya sen ?

Sitelerde Paylaş
Jadı sadece eğitim seviyesi demedi iyi oku istersen eğitim ve BİLGİ seviyesi dedi..

Şalvar tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar için gayet güzle bir kıyafettir hatta köye gittiğimde ben giymiştim, belli bir ihtiyaçtan doğan ve ihtiyacı karşılayan bir kıyafettir ancak sen şehrin göbeğinde hiçbir gereği yokken şalvar giydiğinde zamanına ayak uyduramayan bir muhafazakar olursun.......

ya ben radosc un bana sorduğu bir soru üzerine bir şey yazdım..

ama konuyu sen ta jadının iletisine kadar götürdün.. bakıyorumda birbirinizin avukatlığına iyi soyunuyorsunuz..

demek şalvar sadece tarlada,,,veya çiftlikte giyilebilecek bir elbise olarak görüyorsunuz??? bu sakın sizin insanlara dayattığınız bir değer yargısı olmasın..

benim verdiğim resimdeki kadınlar... gayet şehir ortamında şalvar giyinmeyi tercih ediyor.... ve gayette güzel bir elbise...heryerde giyilebilir..

ama sizin burjuva kültüürnüz ise... bu kabullenmek istemiyor... ve tv, gazete, kitap, okul benzeri heryerde... kendi değer yargılarınıza dayalı kültürü insanlara empoze ediyorsunuz

Sitelerde Paylaş
ya ben radosc un bana sorduğu bir soru üzerine bir şey yazdım..

ama konuyu sen ta jadının iletisine kadar götürdün.. bakıyorumda birbirinizin avukatlığına iyi soyunuyorsunuz..

demek şalvar sadece tarlada,,,veya çiftlikte giyilebilecek bir elbise olarak görüyorsunuz??? bu sakın sizin insanlara dayattığınız bir değer yargısı olmasın..

benim verdiğim resimdeki kadınlar... gayet şehir ortamında şalvar giyinmeyi tercih ediyor.... ve gayette güzel bir elbise...heryerde giyilebilir..

ama sizin burjuva kültüürnüz ise... bu kabullenmek istemiyor... ve tv, gazete, kitap, okul benzeri heryerde... kendi değer yargılarınıza dayalı kültürü insanlara empoze ediyorsunuz

O zaman sınıfsız bir toplum için elele!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...