Jump to content

RASLANTISAL ZEKİ TASARIM

Recommended Posts

Teistler evrende raslantının bir gerçek olduğunu anlayınca;

hem raslantı hem zeki tasarım nasıl olacak?

bu ikisini nasıl birbirine uyduralım

çözüm: raslantısal tasarım

ne demekmiş bu: Tanrı tasarlarken hikmeti gereği raslantıyı kullanıyor

yani raslantısal olaylar bize göre raslantıymış

ama aslında onlar da Tanrının seçimi ve belirlemesiyle oluyormuş

böyle bir zeki tasarım olabilir mi

zeki olan en baştan işini en son gibi aşamasız olarak yapmaz mı?

hem bir raslantı ki belirleniyor, ona raslantı denilebilir mi?

evet sadece ateistlerin değil teistlerin de söyleyecekleri olabilir

ben beklerim

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslam başlangıçta bir ağaçtı. Ama sonra budaya budaya sadece gövdesi kaldı. Kurandaki hadislerdeki bilimsel hataları gözlerine sokunca yok burada mecaz var yok burada bilmem ne sanatı var vs. zırvaları sıralıyorlar.

50-100 sene içerisinde Ehli Sünnet ortadan kalkacak. Sadece bu reformcu kuran müsloları kalacak. Fakat onlar da kuranı bilime uyduramayacaklar ve sonra kuranda anlatılanlar gerçek değil kuranda her şey sembolik vs. deyip kuranı bırakacaklar. bi 50 sene içinde de islam tamamen ortadan kalkacak.

Sitelerde Paylaş

Teistler evrende raslantının bir gerçek olduğunu anlayınca;

hem raslantı hem zeki tasarım nasıl olacak?

bu ikisini nasıl birbirine uyduralım

çözüm: raslantısal tasarım

ne demekmiş bu: Tanrı tasarlarken hikmeti gereği raslantıyı kullanıyor

yani raslantısal olaylar bize göre raslantıymış

ama aslında onlar da Tanrının seçimi ve belirlemesiyle oluyormuş

böyle bir zeki tasarım olabilir mi

zeki olan en baştan işini en son gibi aşamasız olarak yapmaz mı?

hem bir raslantı ki belirleniyor, ona raslantı denilebilir mi?

evet sadece ateistlerin değil teistlerin de söyleyecekleri olabilir

ben beklerim

allah bizim inancımızı sınamak için bilerek rastlantısal olarak yarattı.

Sitelerde Paylaş

bazen raslantıya bırakır bazen müdahale eder...

Olur yani sorun şey olmaz....

Afedersiniz ama cevap vermeden duramadım.

Sizin olası bir Tanrı ile direk bağlantılı bir kırmızı telefonunuz mu var ?

Anladığım kadarı ile siz şimdiye kadar adı konulmamış bir inanç yaratmaya çalışıyorsunuz.

Ne olur ne olmaz, işi sağlama almak istiyorsunuz. Sorun değil, yapabilirsiniz.

Ancak olası bir Tanrı sizi bu davranışınızdan dolayı hiç kaale almayabilir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Afedersiniz ama cevap vermeden duramadım.

Sizin olası bir Tanrı ile direk bağlantılı bir kırmızı telefonunuz mu var ?

Anladığım kadarı ile siz şimdiye kadar adı konulmamış bir inanç yaratmaya çalışıyorsunuz.

Ne olur ne olmaz, işi sağlama almak istiyorsunuz. Sorun değil, yapabilirsiniz.

Ancak olası bir Tanrı sizi bu davranışınızdan dolayı hiç kaale almayabilir.

Bir telefonum var evet...

akıl mantık Vlcdan telefonu...

Bana ordan bildiriyor...

Sitelerde Paylaş

Bir telefonum var evet...

akıl mantık Vlcdan telefonu...

Bana ordan bildiriyor...

kirec,

Bazı iletilerini okuyorum da Allah'ın da kusurları olabilir gibi bir düşünceye sahip olduğunu düşündürüyor.

Sence insani duyguları olan, hata yapabilen yani insani noksanlara sahip olan bir güç Tanrı olabilir mi?

Yani öyle bir yazıyorsun ki, bazen inandığın Tanrı'nın kafasına göre takılan bir Tanrı olduğunu düşünüyorum.

Ama oluşturduğun bu sanrının İslam'ın Allah'ı ile pek benzerliği yok.

İslam'dan da kopamıyor gibisin, kafan karışmış olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Ne olabilir o zaman? ya ateist yada Panteist olacaklar. Kuran baştan aşağı müteşabihtir ve hiç bir olağanüstülüğü yoktur deyip kuran yaygaracılığını dolayısıyla ibadetleri filanda bırakacaklar.Veeee gerçekten etik değerlere sahip adam olma yolunda ilerleyecekler.Çünkü artık kendilerini geliştirmek zorunda kalacaklar.

Sitelerde Paylaş

Eger her olaslik sonsuza yaklasan limitle denenirse mutlaka gerceklesir. Bu sebeple evrende eger biz olusmussak mutlaka en bastan bing bang le tekrarlansa biz yani insanoglu yine olusacaktir. Bu sonsuza yakin denemenin sonucudur.

Ateizm acisindan bu bilimsel gercek oldugundan haklidirlar.

Islam acisindan ise, Herseyin ustunde olan Tanri icin mutlak guc belirsizligi kaos esnasinda kontrol etmesidir. Bu sebeple Tanri ateizmin kabul ettigi gibi dunyayi yaratmalidir. Cunku surecin mudahele ile olmasi Tanriya gucsuzluk ifade eder.

Sitelerde Paylaş

kirec,

Bazı iletilerini okuyorum da Allah'ın da kusurları olabilir gibi bir düşünceye sahip olduğunu düşündürüyor.

Sence insani duyguları olan, hata yapabilen yani insani noksanlara sahip olan bir güç Tanrı olabilir mi?

Yani öyle bir yazıyorsun ki, bazen inandığın Tanrı'nın kafasına göre takılan bir Tanrı olduğunu düşünüyorum.

Kafam her daim karışıktır...

Tanrı hakkındaki düşüncelerim tamamen

Olasılıklar üzerinde döner...

Tanrı nasıl olmalı diye bir başlık açıp orada uzunca bu konudAki olasılıkları irdelemiştik...

Sitelerde Paylaş

kirec,

asıl insani özelliklere sahip olan allah. kıskanç, sadist, egoist, bencil, öfkeli, maço... say say bitmez.

Sitelerde Paylaş

Nerde anladılar bunu, buradaki bir başlıkta mı olmuş; merak ettim..Genelde kafaları bu konuyu anlamamaya programlı ya, o yüzden..

M Ali Bulut örneğin; sıkışınca C Şengör'e , raslanrtısal zeki tasarım olamaz mı diye soruyor ?

Sitelerde Paylaş

M Ali Bulut örneğin; sıkışınca C Şengör'e , raslanrtısal zeki tasarım olamaz mı diye soruyor ?

Olamaz..Bu soruyu soran kişi ciddiye alınıp,cevap bile verilmez..

İfadedeki aptallığa bakın..RASTLANTISAL ZEKİ TASARIM..Rastlantı olmasını bekleyene zeki denmez,aptal denir..RASTLANTISAL APTAL TASARIM ifadesi olabilir ama böyle söyleyince de Tanrı'ya aptal demiş olur..Yani ayıp olur :)

Çünkü Tanrı hep zekidir(?) ama Dünya kendi kafasına göre dönüyor :)

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

''Rastlansal zeki tasarım'' oksimoron bir ifade -özellikle tanrının tasarımından bahsederken. ..

Geleceği bilebilen tanrı, bişeyi nasıl rastlantıya bırakabilir? Bu daha önceden izlediğiniz fir futbol karşılaşmasının tekrarını izlerken daha önce olmayan bir golün olmasına ihtimal vermek gibi olur.

Tarı, herşeyi bilirken, ve tüm varoluşun devinimi ona bağlıyken şeyleri rastlantıya bırakabilmesi imkansızdır. Eğer bırakabiliyorsa bu tanrının iradesi dışında da devinim gerçekleşebiliyor, varlık kendini idame ettirebiliyor demek olur.

Tanrı herşeyi yapabilir belki ama zar atamaz.

Sitelerde Paylaş

Konu "raslantısal tasarım"a mecburen gelmek zorunda. Çünkü bu iş böyledir. Bunu teistler de, ateistler de zamanla anlayacaklar. Çok büyük çoğunluğu anlamıyor henüz. Teistler teizmin tesadüfü reddetmeye, ateistler de ateizmin tesadüfü iddia etmeye dayalı olduğunu sanma gibi bir yanılgı içindeler.

Kesinlikle tersidir. Ateizm determinizme, yani nedensellik, belirlenimcilik ve gerekircilik şeklinde üç ilkede ifade edilen felsefeye dayanır. Teizm ise bu ilkeleri inkar eden, kabul etmeyen indeterminizme dayanır. Sanki öyle görünmüyor gibi geldiğini biliyorum. Ama öyledir. Neden öyledir, açıklayayım:

Teizme göre tanrı olmadan her şey tesadüfün elinde karmakarışık olur ve hiç bir şey oluşmaz. Tanrı tesadüfü dizginler, biçimlendirir ve varlıkları ortaya çıkarır. Yani teizm, tesadüfü öngörmektedir ve doğanın özünde aslında tesadüf olduğunu söylemektedir. Fakat bu tesadüfü biçimlendiren bir tanrıyı öne sürmektedir. Bu bakış açısına göre tesadüf vardır. Ama tanrı, olmasını dilediği işleri tesadüfe bırakmamakta, düzenlemektedir. Görüldüğü gibi teizm tesadüfe inanıyor, yani indeterminist. Tesadüfe inanmasa, tanrının düzenleyici rolünü neden öne sürsün? Düzenleyici bir role gerek olması için tesadüfün var olması gerek.

Determinizme göre ise tesadüf diye bir şey zaten yoktur. Tesadüf diye bir şey olmadığı için, nedenleri düzenleyecek bir tanrıya da ihtiyaç yoktur. Raslantının nedenleri vardır. Nedensiz hiç bir şey olmadığı için, tesadüfen en küçük hareket yapan bir kuantum parçacık bile yoktur. Hepsi nedensellik örüntüsü içinde birbiri ile ilişkili davranır. Birbiri ile alakasız evrenin en uç iki noktasında iki kuantum parçacık bile yoktur. Nedensellik örüntüsünün dışında kalabilmiş ve rasgele kendi kendine hareket yapan hiç bir kuantum parçacık, yoktur!

Görüldüğü gibi determinizm, tesadüf diye bir şeyin zaten olmadığını göstererek, tanrıya zaten ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor. Bu gerçeğin anlaşılması için daha zaman geçecek. Ateistler daha bir süre ateizmin tesadüfe dayandığını, teistler daha bir süre teizmin tesadüfü redde dayandığını zannedecekler.

İnsanlık düşüncesi, hâla emekliyor. Hâla yanlış ve daha kötüsü ters zanlar içinde bocalıyor. Çünkü felsefe bir tembellik içine düşmüştür. Bilim o kadar güçlendi ki, neredeyse felsefeyi de yutacak. Felsefeciler nasılsa bilim var diye tırıvırı işlerle uğraşıyor, önemli konularda hiç bir çabaya girişmiyorlar. Halbuki her şeyi bilimden beklememek lazım!!!

Çünkü bilim tanrı manrı cart curt gibi saçma sapan işlerle uğraşmaz. Tanrı zaten yoktur. Bilimin bunu kanıtlamaya ne çabalar, ne tenezzül eder. Olmayan bir şeyin olmadığını bilim kanıtlamayı aklından bile geçirmez. Zaten yok, nesini kanıtlayacak?

Ama felsefe böyle değildir. Felsefenin ilgilenmediği hiç bir konu, doğası itibariyle olamaz. Dolayısıyla tanrının neden olamayacağını kanıtlamak, felsefeye düşer.

Determinizm bunu en mükemmel biçimde gerçekleştirir. Tanrı yoktur, çünkü olamaz. Olamayacak bir şeyin olmasının bir yolu yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...