Jump to content

Hayvanlar neden sapıktır ?

Recommended Posts

Fâtiha 7 Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna ilet; gazaba uğramışların ve sapıkların yoluna değil!

A’râf 179 Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da sapıktırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

İnsanlara kitaplar ve peygamberler gönderilmiş, ve onlardan bazıları kendi özgür iradleri ile bunlara uymadığı için sapık sayılıyor. Tamam bunu anladık ama,hayvanlar neden sapık sayılır kurana göre? Onlara kitaplar ve peygamberler mi gönderildi, uymayan hayvanların sapık olması söz konusu olsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

belki onlara da kitap yollamıştır. ama biz aciz kullarından bunu saklamıştır yada söleme ihtiyacı duymamıştır nede olsa tanrı ya kim sallar insanı

bunu bilemeyiz .allahın işine karışılmaz.bizim de aklımız ermez.sapık diyorsa sapıktır. :blink:

Sitelerde Paylaş

Ayetten hayvanların sapık olduğunu anlamıyoruz. Ayetten anladığımız, insanlara "hayvanlar gibi" demenin insanlardaki sapıklığa işaret eden bir deyim olduğu. "Hastalığın nasıl, iyileştin mi?" sorusuna karşılık "Turp gibiyim." diyen birisinin toprağın içine gömülmüş, kırmızı, yuvarlak bir hâlde olduğunu düşünmediğimiz gibi hayvanların da sapık olduğunu düşünmeyiz. Bir insana "turp gibi" demek onun sağlıklı olduğunu ifade ediyorsa "hayvanlar gibi" deyişi anlamca pek tabii sapıklık olarak değerlendirilebilir.

Benim anlamadığım nasıl olup da kendinize hiçbir şey katmamış olduğunuz ve hâlâ bu seviyelerde gezindiğiniz. Neyse, keyfinize bakın.

tarihinde Trajito tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ayetten hayvanların sapık olduğunu anlamıyoruz. Ayetten anladığımız, insanlara "hayvanlar gibi" demenin insanlardaki sapıklığa işaret eden bir deyim olduğu. "Hastalığın nasıl, iyileştin mi?" sorusuna karşılık "Turp gibiyim." diyen birisinin toprağın içine gömülmüş, kırmızı, yuvarlak bir hâlde olduğunu düşünmediğimiz gibi hayvanların da sapık olduğunu düşünmeyiz. Bir insana "turp gibi" demek onun sağlıklı olduğunu ifade ediyorsa "hayvanlar gibi" deyişi anlamca pek tabii sapıklık olarak değerlendirilebilir.

Benim anlamadığım nasıl olup da kendinize hiçbir şey katmamış olduğunuz ve hâlâ bu seviyelerde gezindiğiniz. Neyse, keyfinize bakın.

yaw amma kivirdin, cok yaraticisin :lol:

Sitelerde Paylaş

İnsanlara eşek, maymun, domuz, susuz deve, yalancı, azgın, sapık, odun, akılsız diye hakaret eden yüce Allah'ın hayvanlara sapık demesi bu kadar önemli mi?

O, hayvanlar sapık olduğu için değil, ağzı bozuk olduğu için böyle konuşuyor.

Yoksa iyi çocuktur, kötülük gelmez.

Sitelerde Paylaş

Trajito;

Ben birine "kuş kadar beynin yok allah belanı versin senin" hatta "olum kuş bile senden akıllıdır nasıl adamsın lann sen" dersem,bunu derken kuşun beyinsiz bir hayvan olduğunu kabul ederek ya da öyle düşünerek derim.Yada "ohaa bee ayı gibi yedin bırak birazda biz yiyelim" derken ayının iri bir hayvan olduğundan çok yiyeceğini düşünerek söylüyorum.Mesela hafıza problemi yaşadığım için de balık hafızalı diyor annem, neden susamuru değil yada neden ağaçkakan değilde balık?Ve yine "allam allam yerim ben seni teyzesi şunun saçına bak ipek gibi" derken yumuşak saça neden keten gibi değilde ipek gibi deriz?

Tamam ben de öyle sırf kuranı eleştircem diye saptırıp olduğundan farklı gösterenlere kızıyorum ve gördüğüm yerde tepki gösteriyorum ama senin yaptığınında sırf eleştirmek adına saçmalayanlardan pek farkı yok.Onlar eleştirmek adına saçmalıyor,sen korumak adına.

İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da sapıktırlar.

Bal gibi hayvanlara sapık demiş işte,hee ben bunun yanlış olmadığını hayvani hareketlerin insanlara göre sapkınlık ve sapıklık olduğunu bu yüzden sapık birine sapık derken aynı zamanda onu hayvana benzetmenin de yanlış olmadığınu ve bu yüzden ayetde yanlış bişey görmediğimi söylerim o ayrı...

Sitelerde Paylaş

Diyanetin çevirisinde de "hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar" diyor.

Artık Arapça denen dilin dansözlüğünden mi, Kuranı toparlayıp kurtarmaya çalışan Allah putunun kullarının gayretinden mi bilinmez...

:lol:

Sitelerde Paylaş
Artık Arapça denen dilin dansözlüğünden mi, Kuranı toparlayıp kurtarmaya çalışan Allah putunun kullarının gayretinden mi bilinmez...

Pergel ayetin sapık diye çevrilmesi için gerçekten sapık anlamına gelen kelime olması gerek....Aynı kelime borçlanmalarda şahitlik belirten bölümde de geçiyor..Allah kadınlara sapık mı dedi yani :lol:

Selam..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Fâtiha 7 Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna ilet; gazaba uğramışların ve sapıkların yoluna değil!

A’râf 179 Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da sapıktırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

İnsanlara kitaplar ve peygamberler gönderilmiş, ve onlardan bazıları kendi özgür iradleri ile bunlara uymadığı için sapık sayılıyor. Tamam bunu anladık ama,hayvanlar neden sapık sayılır kurana göre? Onlara kitaplar ve peygamberler mi gönderildi, uymayan hayvanların sapık olması söz konusu olsun?

Sevgili iblis:

Ay vallahi iblise birgün böyle hitap edeceğimi rüyamda görsem inanmazdım:)

Başka bir forumda secde nedir nerden biliyoruz demiştin, aklıma gelmişken hemen cevap vereyim. Sen çok iyi hatırlarsın, hani Allah ademi yarattığında herkesle birlikte sana da emretmişti iblise secde et diye de sen etmediydin, hatırladın mı, secdeyi ta ademden beri biliyorsun yani. Birine koş dersin ama o koşmayı biliyorsa koşar değil mi, koşmanın ne olduğunu bilmeyen önce koşmayı soracağından dolayı, koş diyeceğin birine koşmayı bilmiyorsa önce koşmanın ne olduğunu öğreteceksin ki koş diyebilesin. Yani zaten Allah ademi yaratmadan önce sizler vardınız ve ona secde ediyordunuz, yani ona teslim olmuştunuz, ona boyun eğmiştiniz, çünkü iyi biliyorsun ki senin de benim de yaratıcım O. Neyse gelelim buradaki konuya. Bakalım hayvanlar nasıl varlıklarmış?

Hayvanlar sadece içgüdülerine ve tabii ihtiyaçlarının sevkine bağlı olup ahlaki bir tercihde bulunmamalarını hem mümkün, hem de zorunlu kılacak bir bilinçten yoksundurlar. Bu onların fıtratı gereği böyledir, bir erkek kedi yavrusu büyüdüğü zaman annesi ile çiftleşebilir, bu o kedinin ahlaksız olduğu anlamına gelmez, onun doğası, fıtratı gereği böyledir, zaten iyi biliriz ki hayvanlar sadece üremek için çiftleşirler, zevk için bunu yapan tek varlık biz insanlarız. Burda sapık diye nitelendirdiğin kelime sapık değil, belli bir irade, bilinç ve kavrayıştan yoksun olma durumudur ve bu yüzden bu tip insanlar hayvanlara benzetilmektedir.

Ve sana şunu diyeyim, sen çok akıllısın, bunu dünya alem biliyor, saptırdıklarından belli. Bu yüzden bu konu senin seviyeni düşürmüş biraz, daha bilimsel, daha gerçekci konular bekliyorum senden....

Hepiniz Rahmana emanet olasınız....

Sitelerde Paylaş
...Aynı kelime borçlanmalarda şahitlik belirten bölümde de geçiyor..Allah kadınlara sapık mı dedi yani...

Burda sapık diye nitelendirdiğin kelime sapık değil, belli bir irade, bilinç ve kavrayıştan yoksun olma durumudur ve bu yüzden bu tip insanlar hayvanlara benzetilmektedir.

Bu ikisinden yola cikarak; Allah, kadinlarin "belli bir irade, bilinç ve kavrayıştan yoksun" oldugunu mu soyluyor?

Sitelerde Paylaş
Bu ikisinden yola cikarak; Allah, kadinlarin "belli bir irade, bilinç ve kavrayıştan yoksun" oldugunu mu soyluyor?

Selam:

Kadınlarla nasıl ilişkilendirdiniz merak ettim, açarmasınız biraz daha....

Hepiniz Rahmana emanet olasınız...

Sitelerde Paylaş
... zaten iyi biliriz ki hayvanlar sadece üremek için çiftleşirler, zevk için bunu yapan tek varlık biz insanlarız.

Bundan emin misin? Hiç kedi köpek falan besledin mi?

Yoksa sadece nurculardan c/p sistemi mi çalışmaya başladı.

Hayvanlar sapık falan değiller, sapık olan ...

neyse

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...