Jump to content

Ateistlere göre insan niçin değerlidir?

Recommended Posts

• İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistlere göre sadece insan değil, tüm bir canlılık değerlidir. Dindar insanlar Dünya'daki diğer canlıların kendileri için yaratıldıklarını düşündükleri için diğer canlıları yok etmekte bir beis görmezler. Ancak ateist doğanın milyarlarca yılda ortaya çıkardığı böylesine bir hayatın bir çırpıda yok edilişine tepki göstermektedirler.

Olgun bir ateist sadece insan hayatına değil, tüm yaşayan canlıların hayatına, 3,5 milyar yılın bir birikimi olduğu için değer verir....

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dört ayak üzerinde duran masa neden devrilmez türü bir soru olmuş.

Kendileri de insan olduğu ve değerlerinin farkında oldukları için. (Hatta inanmıyacaksın ateistlerin anneleleri, babaları, çocukları, halaları, dayıları, teyzeleri, sevgilileri falan da insan ve bunlara değer veriyorlar)

tarihinde zula tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistlere göre sadece insan değil, tüm bir canlılık değerlidir. Dindar insanlar Dünya'daki diğer canlıların kendileri için yaratıldıklarını düşündükleri için diğer canlıları yok etmekte bir beis görmezler. Ancak ateist doğanın milyarlarca yılda ortaya çıkardığı böylesine bir hayatın bir çırpıda yok edilişine tepki göstermektedirler.

Olgun bir ateist sadece insan hayatını değil, tüm yaşayan canlıların hayatına, 3,5 milyar yılın bir birikimi olduğu için değer verir....

3.5 milyar yılın birikimi olduğu için mi değerli oluyor? İlginç. Birden yok olmasına tepki gösteriyormuş muş.. Bu da ilginç. tamam sen öldükten sonra isterse doğada yaşayan canlıları toptan yok etsinler bu seni niye ilgilendirsin ki?

Sitelerde Paylaş

Ateistler, dindarlardan daha fazla insani değerlere saygı gösterir. Dindarlar dinden çıktığı için bir insanı öldürmekte bir sakınca görmez. Ya da bir şekilde zina yapmış kadını taşlamakta da beis görmez.

İnsan Hakları'nı daha çok savunanlar her zaman ateistler olmuşlardır. Dindarlar herşeyi Allah'a bağladığı için Allah için yakıp yıkarlar. Onların evrenselliği kendileri gibi olanları kapsar...

Sitelerde Paylaş

Ateistler, dindarlardan daha fazla insani değerlere saygı gösterir. Dindarlar dinden çıktığı için bir insanı öldürmekte bir sakınca görmez. Ya da bir şekilde zina yapmış kadını taşlamakta da beis görmez.

İnsan Hakları'nı daha çok savunanlar her zaman ateistler olmuşlardır. Dindarlar herşeyi Allah'a bağladığı için Allah için yakıp yıkarlar. Onların evrenselliği kendileri gibi olanları kapsar...

İşte bende onu soruyorum. Diyelim müslümanlar zina etmiş evli bir kadını veya erkeği taşlayarak öldürüyorlar. Bu senin için neden önemli olsun ki!!!

Sitelerde Paylaş

Insan benim icin degerlidir cünkü; bir cok seyi yapabilme kabiliyeti, akli, vicdani olan en önemli canlidir. Aslinda her canli hatta cansiz varliklar degerlidir. Bunlarin bir deger sirasi kisiden kisiye degisebilir. Ama burda konumuz insan olduguna göre insani tartisalim. Konu bence güzel ama sanki "madem inanmiyorsunuz neden deger veriyorsunuz" gibi bir düsünce art niyetli. Ben söyleyebilirimki ben teistken insanin bu kadar degerli olduguna akil erdiremedim. Ne zaman ateistlesttim insanin degeri gözümde artti. Önceleri nasil olsa bir ahiret var diye savusturuyordum. Bugünkü düsüncem ile ahirete inanmadigimdan artik baska düsünüyorum. Insanlar bilmeden dogarlar bu tüm canlilar icinde aynidir. Madem benim ateist düsünceme göre insan icin her sey burda ise bunu en iyi sekilde bir defalik hayatinda kulllanmalidir. Kimsenin bunu engellemeye hakki yoktur. Herkesin esit sansa sahip olmasini istemek güzel bir sey ama saglamak zordur. Bugün bir cok kisinin kurulusun hatta birlikteliklerin asil amaci bu degilmi? Buna herkes bir cözüm ariyor tipki libarel düsünce gibi. Bu bir yaris ve yarisin merkezinde "insanin degeri" var.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

İnsanoğlu'nun bu duygusunun dinle alakası yok. Bu kendi genlerimizde olan bir duygu. Hepimiz Dünya'ya gelirken, başka insanları önemseyen duygularla Dünya'ya geliyoruz. Sevgi, şefkat, acıma ve paylaşma duyguları ile Dünya'ya geliyoruz. Bu bazı insanlarda daha baskın, bazılarında ise daha azdır.

Dindar olduğu halde insanın kanını donduracak derecede manyak insanlar olabilir. Ateist olduğu halde de çok merhametli insanlar olabilir. Bunlar, dini düşünce ile alakalı değil, kendi DNA larımızda olan duygulardır. Ve dini değerleri değiştirerek yok edemeyeceğimiz duygulardır.

Aynı soruyu değiştir ve şöyle sor: Ateistler neden ağlar?

Cevap: İnsan oldukları için. Bir insanın ateist olması onu robot yapmaz. İnsan her zaman insandır.

Sitelerde Paylaş

Agnostik Liberal, sen de az üçkağıtçı değilsin yani.

Her yerde illaki Agnostisizm ile Ateizm arasında bir fark işaret etmeye çalışanlardansın.

Ben Fanatik Agnostikler diyorum bu gruba. "Ya gördünüz mü agnostikler ateistlerden farklıdırlar" mentalitesini illaki belirlemeye çalışıyorsunuz.

İçinizdeki bu grubun mücadelesi bana batı toplumundaki Yahudilerle Arapların mücadelelerini hatırlatıyor.

Yahudiler illaki bir şekilde farklı gözükmek istiyorlar.

Çünkü onları da Arap sanıp taciz ediyor polisler :)

Bu sizin olay da aynen bunu hatırlatıyor bana.

Yani burada Ateistleri Araplarla kıyaslamıyorum veya teröristlerle, ama toplumda bir buz gibi hava esiyor Ateist kelimesi telaffuz edilince. Nerede edilirse edilsin.

Hatta kediyi kesenler Satanistler hesabını çoğu yerde veren biz oluyoruz.

Yahu aradaki fark nedir ki?

Yok öyle bir şey demekle Bilmem demenin arasında büyük bir ahlaki ve etik fark yaratacak ne olabilir ki?

Senin için niçin değierli ise insan ateistlerin çoğu için de aynı gerekçe mevcut.

Yapmayın böyle şeyleri.

Millet ateist, agnostik, deist, septik ayırmıyor artık.

Herkesi elinde olsa bir kazana doldurup altını gözlerini kırpmadan yakacak adamlara yaranmak için bu farkı işaret edip durmayı bitirn artık.

O farkı tek anlayan sizle biziz. Dogmaya inananların, sıradan insanların umrunda mı o fark?

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanoğlu'nun bu duygusunun dinle alakası yok. Bu kendi genlerimizde olan bir duygu. Hepimiz Dünya'ya gelirken, başka insanları önemseyen duygularla Dünya'ya geliyoruz. Sevgi, şefkat, acıma ve paylaşma duyguları ile Dünya'ya geliyoruz. Bu bazı insanlarda daha baskın, bazılarında ise daha azdır.

Dindar olduğu halde insanın kanını donduracak derecede manyak insanlar olabilir. Ateist olduğu halde de çok merhametli insanlar olabilir. Bunlar, dini düşünce ile alakalı değil, kendi DNA larımızda olan duygulardır. Ve dini değerleri değiştirerek yok edemeyeceğimiz duygulardır.

Cevap: İnsan oldukları için. Bir insanın ateist olması onu robot yapmaz. İnsan her zaman insandır.

Bu zavallılar semavi dinler olmasaydı insanların ağlamayan, gülmeyen, utanmayan, merhamet etmeyen, aşık olmayan... , açıkçası duygu taşımayan birer robot olacağını sanıyorlar. Bu hisleri bize ortadoğu tanrıları hediye ettiş heralde

Sitelerde Paylaş

Bir ağacın değeri nedir? Kesersin, öldürürsün, sonrada yakarsın ısınırsın ya da kağıt yaparsın ve değerini anlarsın. Bir insanın değeri nedir? Bunuda o insan öldükten sonra anlarsın.

Bana soracak olursanız; birey olarak ele almadığımız zaman, genelleme ile yaklaşırsak bir ağacın değeri ne ise ortalama bir insanın değeride odur.

Sitelerde Paylaş

Insan benim icin degerlidir cünkü; bir cok seyi yapabilme kabiliyeti, akli, vicdani olan en önemli canlidir. Aslinda her canli hatta cansiz varliklar degerlidir. Bunlarin bir deger sirasi kisiden kisiye degisebilir. Ama burda konumuz insan olduguna göre insani tartisalim. Konu bence güzel ama sanki"madem inanmiyoirsunuz neden deger veriyorsunuz" gibi bir düsünce art niyetli. Ben söyleyebilirimki ben teistken insanin bu kadar degerli olduguna akil erdiremedim. Ne zaman ateistlesttim insanin degeri gözümde artti. Önceleri nasil olsa bir ahiret var diye savusturuyordum. Bugünkü düsüncem ile ahirete inanmadigimdan artik baska düsünüyorum. Insanlar bilmeden dogarlar bu tüm canlilar icinde aynidir. Madem benim ateist düsünceme göre insan icin her sey burda ise bunu en iyi sekilde bir defalik hayatinda kulllanmalidir. Kimsenin bunu engellemeye hakki yoktur. Herkesin esit sansa sahip olmasini istemek güzel bir sey ama saglamak zordur. Bugün bir cok kisinin kurulusun hatta birlikteliklerin asil amaci bu degilmi? Buna herkes bir cözüm ariyor tipki libarel düsünce gibi. Bu bir yaris ve yarisin merkezinde "insanin degeri" var.

SAYGILAR

Birşeyi yapamadılar diye diğer canlıları öldürüyorsun ama! Ben burda insanlar tarafından yenmek için, zevk için, kendisine zarar veriyor diye, öldürülen birçok canlıyı sayabilirim.

Yani vicdani olmayan ve aklı insan kadar gelişmiş olmayan canlılar insan kadar niçin değerli olmuyor. Ben şunu dersem şu yanlış mı olur. Hergün mezbahanede binlerce hayvanı kesen kasaptan bana göre bir domuzcuk daha değerlidir. Ben onu ondan daha değerli buluyorum. Bu değer yargım yanlış mı oluyor? Ahirete inanmayan biri daha olumlu şeyler düşünürmüş. İnançlılar derki birine bir kötülük yaptığı zaman dünüşür. Kendi inancıyla çelişirse yapmamaya gayret eder. Ama ateistin böyle bir düşüncesi hiçbir zaman olmayacağı için bence ateistin iyi davranma gibi, kötülük yapmama gibi bir sorumluluğu yoktur.

Tamam işte neden kendi hayatımızı egame ettirmek için yediğimiz canlıları keserken veya kürkünden, postundan yararlanmak için canlıları kesiyorsa bu duyguyu yaşıyamıyoruz? İşin ilginci bu değil mi? İnançlı kişiler bunun doğuştan yaratıcı tarafından genlere işlendiğine inanır. arkadaşım sen anlamamakta niçin direniyorsun. Ben diyorum ki, insan niçin değerlidir. Sen diyorsun ki, insan oldukları için. Bu mantık insanı değerli yapmaz.

Bir ağacın değeri nedir? Kesersin, öldürürsün, sonrada yakarsın ısınırsın ya da kağıt yaparsın ve değerini anlarsın. Bir insanın değeri nedir? Bunuda o insan öldükten sonra anlarsın.

Bana soracak olursanız; birey olarak ele almadığımız zaman, genelleme ile yaklaşırsak bir ağacın değeri ne ise ortalama bir insanın değeride odur.

Cümlenin sonu samimiyet içeriyor. Tebrikler;))))))))))

Sitelerde Paylaş

Şİmdi kızmaya başladım işte.

Anlamayan sensin! Sence neden ağlıyoruz. Ateist olunca tm duygularımız yok olduğu için ağlamamamız lazım değil mi?

Siz müslümanlar kurban bayramında büyük şenliklerle kuban kesiyorsunuz? Bunda beis görmüyorsun. Ve dininin arkasına saklanıyorsun. Domuzu sevmiyorsun, yılanı sevmiyosun. İnancın için cihat ilan edip, intihar bombacıların kadın çocuk demeden insanları bombaladıklarında kanın donmuyor

Sen misin insalıktan bahseden. Sende zerre kadar insana değer var mı ki bu soruyu soruyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ama ateistin böyle bir düşüncesi hiçbir zaman olmayacağı için bence ateistin iyi davranma gibi, kötülük yapmama gibi bir sorumluluğu yoktur.

Bende seni tebrik ederim :D. Süper bir çıkarım. Bunu ateistlere anlatmaya devam et. Çabana hayranım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...