Jump to content

Anket Var Herkes Gelsin !

50 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Kusura bakma kardesim klasik ateist tarifleri tarih olali uzun zaman oldu.Dolayisi ile ankette bulunan ateist tanimlari beni kapsama alanina almamaktalar. :)

Beyond ateist veya daha farkli yeni terimlerle secenekler bulman gerekirdi diye düsünüyorum.

Birde Türkiye ateistlerinin seceneklerinide siralaman gerekirdi. :)

Müslüman ateist, cakma ateist, dua eden ateist, cemaat mesubu ateist, puta tapan ateist, libos ateist, tanriya tapan ateist gibi secenekleri sunmayi düsünebilirdin.

Saydigim ateistlerin hepsi Türkiye'de yasamaktalar onun icin bu ateist arkadaslarimiza haksizlik yapmayalim derim.

Sitelerde Paylaş

Henüz hangisi olduguma karar vermedim.

Açıkcası çoğu kavramları bu forumda öğrenmeye başladım ve fazla vakit ayıramıyorum.

Buraya gelmeden önce deist, teist, anti-teist, panteist, bilinmezci agnostik kavramlarını bilmiyordum.

Tek bildigim dinlerdeki ahlaksızlıklara gelemediğim için dinsiz oldugum.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Henüz hangisi olduguma karar vermedim.

Açıkcası çoğu kavramları bu forumda öğrenmeye başladım ve fazla vakit ayıramıyorum.

Buraya gelmeden önce deist, teist, anti-teist, panteist, bilinmezci agnostik kavramlarını bilmiyordum.

Tek bildigim dinlerdeki ahlaksızlıklara gelemediğim için dinsiz oldugum.

Sevgili Difficulty, dinsiz olduğuzu söylediniz. Peki Tanrı'nın var olup olmadığı hakkındaki görüşleriniz neler?

Bir yaratıcının olma ihtimalini yüksek görüyorsanız deist; yaratıcının varlığının asla bilinemeyeceğini ve bu konuda kafa yormanın dahi boş bir aktivite olduğunu düşünüyorsanız agnostik, kuramsal olarak Tanrı'nın var olmasını mümkün görmekle beraber Evrenin oluşumunda Tanrı kavramının gereksiz olduğunu ve Tanrı'ya inanmadığınızı düşünüyorsanız negatif ateist, Tanrı'nın var olmasının imkansız olduğunu düşünüyorsanız ve Tanrının yokluğuna eminseniz pozitif ateist şıkkını işaretleyin. :)

Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Difficulty, dinsiz olduğuzu söylediniz. Peki Tanrı'nın var olup olmadığı hakkındaki görüşleriniz neler?

Bir yaratıcının olma ihtimalini yüksek görüyorsanız deist; yaratıcının varlığının asla bilinemeyeceğini ve bu konuda kafa yormanın dahi boş bir aktivite olduğunu düşünüyorsanız agnostik, kuramsal olarak Tanrı'nın var olmasını mümkün görmekle beraber Evrenin oluşumunda Tanrı kavramının gereksiz olduğunu ve Tanrı'ya inanmadığınızı düşünüyorsanız negatif ateist, Tanrı'nın var olmasının imkansız olduğunu düşünüyorsanız ve Tanrının yokluğuna eminseniz pozitif ateist şıkkını işaretleyin. :)

Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

Teşk ederim gerçekten açıklayıcı ama hala seçenek seçebilecegim kadar kendim hakkında bilgi sahibi değilim.

Tanrı varmıdır yokmudur bilmiyorum.

Var da olabilir yokta olabilir varlıgı kanıtlanırsa varlıgını yoklugu kanıtlanırsa yoklugunu kabul ederim bende herkes kadar merak ediyorum.

Varlıgı kanıtlandıysa haberim yok.

Yoklugu kanıtlandıysa bundanda haberim yok.

Bu hangi seçeneğe giriyor?

Ben gerçekten ne oldugumu bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Teşk ederim gerçekten açıklayıcı ama hala seçenek seçebilecegim kadar kendim hakkında bilgi sahibi değilim.

Tanrı varmıdır yokmudur bilmiyorum.

Var da olabilir yokta olabilir varlıgı kanıtlanırsa varlıgını yoklugu kanıtlanırsa yoklugunu kabul ederim bende herkes kadar merak ediyorum.

Varlıgı kanıtlandıysa haberim yok.

Yoklugu kanıtlandıysa bundanda haberim yok.

Bu hangi seçeneğe giriyor?

Ben gerçekten ne oldugumu bilmiyorum.

Öncelikle Tanrı'nın varlığı veya yokluğu bilimsel olarak kanıtlanamaz zaten bunlar insan zihninin ürettiği kavramlardır. Somut ve maddesel bütünlük taşımayan şeyler kanıtlama işleminin konusu olamazlar. Burada inanmak veya inanmamak kişiye kalmıştır. Negatif ateistler inanmamayı, deistler inanmayı seçenlerdir.

Agnostisizmse ''bilinemezcilik'' düşüncesi çevresinde şekillenen bir görüştür.

Size en yakın seçenek agnostiklik bence.:)

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...