Jump to content

Kitapla ilgili eleştiriler

Recommended Posts

Öncelikle; umarım arzuladığın hedefi yakalamana yardımcı olur diyorum ve eleştirilerime başlıyorum:

okumaya başladım; ilk basit hata; Nature dergisinin yaptığı araştırmaların yüzdeleri; 100≠7,9+23,3+76,7

sayfa 24, 5inci paragraf.

Ayrıca bir kitapta daha ayrıntılı kaynaklar bölümü mevcut olmalıdır; eğer daha geniş şekilde kaynak vermezsen (1)fikir hırsızlığı yaşanmış olabilir, (2)okurun daha detaylı ve ileri okuma hevesini arzulu veya arzusuz engellersin ki bu durumdan arzulu eylem olması halinde okurların kendi özgür iradeleri ile inanmak ve doğru kabul etmek istediklerine izin vermediğin gibi bir sonuç çıkar. Daha açık hali ile kendi düşüncelerini empoze eden kişi konumunda duruyor olursun ve (3)yazdıkların kanıtsız gözükür ki bir yazının bilimsel olabilmesi için yazarının ya kendi deneyim ve gözlemlerinden elde edilen kanıtları olması gerekir ya da kendisinden önce konu üzerine eğilmiş başka kişilerin deneyim ve gözlemlerinden elde edilen kanıtları olması gerekir.

not: bu cevabıma karşılık; verilen kaynakçada belirtilen sitelerde yazılmış olan makalelerden alıntı yapılmıştır ve bu makalelerin -kontrol etmedim- kendilerine ait geniş ve detaylı alıntı kaynakçaları vardır diye cevap verme olasılığını göz önünde bulundurarak makalenin tanımını veriyorum: (1)Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı. (2)Bir görüşü savunmak ya da bilgi vermek için gazete ve dergilerde yayımlanan başlıklı, imzalı yazı. Makaleler bir gerçeği kanıtlamak için yazılır. Makalelerde bilimsel verilerden yararlanılır. Bu kitap bir makale derlemesi ise bu bilimsel veriler ayrıntılı kaynakçalarla desteklenmelidirler. Ayrıca günümüzde bir makalenin, makale değeri kazanabilmesi için en az konunun erbabı 4 bağımsız editör tarafından denetlenmeleri gerekmektedir.

not2: eminim kitabı yazma amacın bu düşünceleri aklına getirmemiştir ama kitap yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İyi niyetle hatta naif bir ruh hali ile

ikinci basit hata: "Mucizeler nedense hep anlatılır ama kendilerine kolay kolay tanık

olunmaz." sayfa 42, kolay kolay tanık olunmaz demek olasıdır ve küçük yüzdelerde tanık olunabilir demektir. Yanlış yöne eğilimi arttırmaya yarayabilecek bir cümle. Sakıncalı buldum açıkçası, bunu okuyan eleştirmen yazar hakkında şunu söyler: "Ateist kişi kendinden emin değil veya yazdığını tekrar okuma çabası göstermemiş." veya daha kötüsü "kopyala yapıştır."

ya varsa argümanı soruya soru ile cevap vermiş; doyurucu bir açıklamaya sahip değil. bu durum savaşta düşmanın hamlesini savuşturmaya benziyor; sonuç sadece hayatta kaldığın süreyi uzatır. sayfa 46

bu eleştirilerim ilk bölüm içindi; kitabı okudukça yaptığım analiz ve ortaya çıkan eleştirel sonuçları yazmaya devam edeceğim.

not3: alıntı konusunda bu kadar hassas isen neden kendin alıntı kaynaklarını yazmıyorsun diyebilirsin; makalenin tanımı tdk türkçe sözlüğünden alıntıdır. Altı çizili yorum ise Alan Byrman'ın Social Research Methods kitabının ikinci basımından alıntıdır.

Sitelerde Paylaş

"Ateizmi Anlamak" kitabının duyurulduğu başlıkta, kitabın içeriği ile ilgili bazı eleştiriler de dile getirilmiş.

İyi olmuş, ya da kötü olmuş tarzı ifadelerin orada kalmasında bir sakınca yok, ama fikir tartışması başlatabilecek türde, teorik veya benzeri eleştirilerin o başlıkta kalması, o duyuru başlığını amacından saptıracağı için, o tür olası yazışmalar için bu başlığı açtım.

Şimdilik orada bu kritere uyan ve cevap vermeye değer bulduğum tek bir eleştiri mesajı olduğundan, o mesajı buraya taşıyor ve kendi cevabımı da burada veriyorum. Başka o tür eleştiriler olursa, onları da lütfen duyuru başlığına değil, buraya asınız.

Sitelerde Paylaş

Sith'ari,

Nature anketi: Her ankette bir de "diğer" vs gibi bir kategori olur. Burada bizim orada bahsettiğimiz konu açısından önemli olan oranlar verilmiştir. Anketin tüm sonuçları değil.

Bu anketle ilgili bilgilere internette küçük bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Bu bilimsel journal'larda yazılma makalelerden oluşma bir kitap değil ki. Gazetecilerin, aydınların, ya da herhangi birinin internette, sağda solda yazdığı benzer fikir yazılarından da makale diye bahsedilir genellikle. Bu akademik bir çalışma değil. Ne olduğu belli. Bu ortalama bir okur için yazılmış, bilimi halka anlatmaya yönelik yazılan popüler bilim yazarlarının yazıları türünde yazılardan ve benzerlerinden oluşan bir kitap. O açıdan düşünüldüğünde, kitapta verilen kaynak miktarı, gerekenden bile fazla aslında. Ayrıca, kitapta kaynak olarak bu tartışmaların yapıldığı orijinal ortam olan Ateistforum ve Ateizm.org siteleri de zaten verilmiştir. Hiç kaynak vermesek bile olurdu, çünkü bu sizin bahsettiğiniz türden kaynak gerektiren bir eser değil.

Mucizeler: Mucizelere hiç tanık olunmaz elbette. Kolay kolay ifadesi, mucize olduğu düşünülen olaylara bile kolay kolay rastlanmaz anlamında yazılmıştır, ama o şekilde demeyince yanlış anlamaya açık bir ifade olur, haklısınız. Kitabın sonraki baskısında belki düzeltiriz bu ifadeyi.

Ya varsa argümanı: Kitabın ilk bölümünde bu argümana sadece kısaca değinilmiştir, sadece ateistlere sıkça sorulan sorular kapsamında. Kitabın ilerleyen kısımlarında bu argümana ayrıca, biraz daha ayrıntılı bir şekilde değinilmektedir.

Kitabı eleştirmeye erken başlamışsınız. Önce bir tamamını okusaydınız.

Sitelerde Paylaş

Ben 'mucizelere kolay kolay tanik olunmaz' ifadesini, bunu iddia eden fazla yoktur seklinde anladim, yoksa 'mucizeler vardir da tanik olan azdir' anlaminda degil. Cunku o sekilde dusunurseniz birakin mucizeleri her gun cinleri perileri goren onlarla konustugunu iddia edenler var. Eger neden herkes gormuyor da cok az kisi goruyor seklinde bir soru sorarsam onlarin varligini kabul etmis mi olacagim? Her ifadede kendi fikrinizi net ortaya koymak zorunda degilsiniz, farkli elestiriler ya da ifadeler dile getirebilirsiniz.

Ayrica bu kitap bir bilimsel makale ya da tez calismasi degil, anketlerle ilgili soylediginiz ya da en bilmem kac kisi tarafindan bakilip bagimsiz editorler tarafindan incelenmelidir demeniz biraz alakasiz olmus.

tarihinde denizbahar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@denizbahar: bu savunmayı çok geçerli bulmadım; sakıncaları şunlar: bir ateist kanıt arar, kanıt sunar. bir ateist ateizmi ve teizmin neden yanlış olduğunu yazarsa kanıt sunmalıdır. yoksa teistlerin taptıkları veya yazdıkları kitaplardan ne farkı kalır?

@mantık: ya varsa argümanına kitabın ilerleyen bölümlerinde değinebileceğini okumadan veya ilgili sayfa da sen gelecekte anlatılacaktır diye yazmadan bilemem. okumamak benim kandi hatam gibi görünebilir, yazıp belirtmemek de senin hatan gibi görünür. hangi taraftan baktığına bağlı.

eleştiriler tartışma amacı taşımaz; ya da daha insancıl bir yaklaşımla ele alırsak yapan kişinin amacına bağlıdır. benim amacım daha iyi bir yazın elde etmeni sağlamak, tabii ki elimden geliyorsa. tüm kitaplar basım farklılıkları taşır. kitabı okuyan kişinin kitabı yazan kişi kadar cesur olması gerekir. bu şekilde daha da iyi bir yazın elde etmek mümkün. aslında bu kitabı teistlerin okuyup eleştiri yağmuruna tutmaları gerekirdi. ilginç. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

@denizbahar: bu savunmayı çok geçerli bulmadım; sakıncaları şunlar: bir ateist kanıt arar, kanıt sunar. bir ateist ateizmi ve teizmin neden yanlış olduğunu yazarsa kanıt sunmalıdır. yoksa teistlerin taptıkları veya yazdıkları kitaplardan ne farkı kalır?

@mantık: ya varsa argümanına kitabın ilerleyen bölümlerinde değinebileceğini okumadan veya ilgili sayfa da sen gelecekte anlatılacaktır diye yazmadan bilemem. okumamak benim kandi hatam gibi görünebilir, yazıp belirtmemek de senin hatan gibi görünür. hangi taraftan baktığına bağlı.

eleştiriler tartışma amacı taşımaz; ya da daha insancıl bir yaklaşımla ele alırsak yapan kişinin amacına bağlıdır. benim amacım daha iyi bir yazın elde etmeni sağlamak, tabii ki elimden geliyorsa. tüm kitaplar basım farklılıkları taşır. kitabı okuyan kişinin kitabı yazan kişi kadar cesur olması gerekir. bu şekilde daha da iyi bir yazın elde etmek mümkün. aslında bu kitabı teistlerin okuyup eleştiri yağmuruna tutmaları gerekirdi. ilginç. :rolleyes:

savunma derken? bir suclama mi var? bu kitabi ben yazmadim ki neden savunmayim, ben senin algiladigin gibi algilamadim o kismi dedim ve nasl algiladigimi belirttim. ayrica tez kitabi ile ateizmin temelleri hakkinda bilgiler veren ve bazi yerlerden alinan bilgileri derleyip biraraya getiren bir kitabi karsilastiriyorsun dedim hala da ayni sekilde dusunuyorum. bu kitap bilmem kac kisi hakkinda arastirma yaptik sonuclari da sudur diye bir onerme getirmiyor, amaci bu degil.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...