Jump to content

''Namussuz'' kime denir?

Recommended Posts

Ben dinsizim sende dinsiz olacaksın/olmalısın diyene veya ben müslümanım sende müslüman olacaksın/olmalısın diyene NAMUSSUZ denir..

İnanç veya inançsızlık bir gen değildir..Bunu bir başkasına aktarmaya hakkınız yoktur..Herkes inancını veya inançsızlığını kendine saklamalıdır..Böyle olmadığı müddetçe,insanlık rahat bir nefes alamayacaktır..

Sitelerde Paylaş

Namus nedir?

Sual: Namus ne demektir? Cebrail aleyhisselama niçin namus-i ekber denmiştir?

CEVAP

Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır. Birkaç örnek verelim:

Bir kimsenin mahrem, gizli sırları olup, işlerinin ve hâllerinin iç yüzüne vâkıf olana, onun namusu denir. Hayırlara ait gizli hâllere vâkıf olana da namus denir. Cebrail aleyhisselam, diğer meleklerce bilinmeyen vahyin sırlarına vâkıf ve mahrem olması cihetiyle ona, namus-i ekberdenir.

Din anlamında da kullanılır. İslamiyet’e namus-i ilahi de denir.

Nizam anlamında da kullanılır. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyet’in namus perdesini yırtmış olur.

Allahü teâlânın günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, gizli günahlarını açığa çıkarıp rezil etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor.

Allah’tan başkasına yemin edilmez. Namus üzerine de, yemin edilmez. Mesela, (Namusum ve şerefim üzerine) dense, dine uygun yemin olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Emanet yani namus için yemin eden, bizden değildir.) [Ebu Davud]

Namussuz, genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, fahişe gibi manalarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarını yani emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, kanunu çiğneyen anlamına da gelir.

Namus ne demektir?

Sual: (Namus sözü veriyorum, o namussuzun biridir veya ar namus tertemiz) gibi sözler söylüyorlar. Buralardaki namus ne anlama geliyor?

CEVAP

Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, şeref, emniyet gibi birçok mânâsı vardır.

Namussuz; genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, şerefsiz, fahişe gibi mânâlarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarını yani dinimizin emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, yani kanuna uymayan, dinimizin emirlerini çiğneyen kişi demektir. Bu tarife göre, namaz, oruç gibi Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmeyen, yalan söyleyen, hırsızlık eden namussuz oluyor. Böyle namussuzların, (Namus sözü veriyorum) demelerinin bir kıymeti olur mu?

(Ar namus, tertemiz) demek, (Hayâsı, utanması yok) demektir.

(O namussuzun biridir) demek, (Şerefsizin biridir, dinden, imandan haberi yok) demektir.

oku öğren de adam ol önce

sonra gel ahkam kes

Sitelerde Paylaş
(O namussuzun biridir) demek, (Şerefsizin biridir, dinden, imandan haberi yok) demektir.

Kendin birşeyler yazamıyor musun?

Sana göre namus nedir?

Sitelerde Paylaş

Bir dolandırıcıyı ve dolandırıcının dediklerini övüp,bu dolandırıcıya inanmayanları ,dolandırılmaya davet eden,

Namussuzun en önde gidenidir...

Dolandırıcı:Gerçekte var olmayan şeyleri var gibi gösterip,insanları kandıran..

Sitelerde Paylaş
Nizam anlamında da kullanılır. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyet’in namus perdesini yırtmış olur.

ya kardesım ben huri becermek bal akan ırmaklardan içmek istemıyorum.

neden dunyada 17 saat aç kalıp oruc tutuyum?

bi cevap ver ?

neden kendime ezıyet edıyım.

tarihinde keladam1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Semazenlerin eline baktınız mı Nolan? Bir el yukarı, diğeri aşağı bakar. Tanrı'dan aldığını etrafına dağıtmayı sembolize eden bir harekettir bu. Aslında, aydınlanma çağı aydınını sembolize eder. Aydınlanma çağı aydını, bilgi ve ışığı "halka" yaymayı görevi olarak görür. Alır ve dağıtır. Postmodern gericilik bu anlayışla savaşmıştır. Aydınları suçluluk duygusu içine sokmuş, cehaletle bilgeliği birbirine denk saymıştır.

Düşüncene katılmıyorum Nolan. Bilgi ile cehalet denk değildir. Bilginin cehaleti ezmek, hakkı ve görevidir. Eğer namustan bahsedeceksek, Aydın namusundan bahsedebiliriz. Doğru bildiğini söylemekten şaşmamak, cehalete ödün vermemek aydının namusudur.

Sitelerde Paylaş

Namussuz; genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, şerefsiz, fahişe gibi mânâlarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarını yani dinimizin emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, yani kanuna uymayan, dinimizin emirlerini çiğneyen kişi demektir. Bu tarife göre, namaz, oruç gibi Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmeyen, yalan söyleyen, hırsızlık eden namussuz oluyor. Böyle namussuzların, (Namus sözü veriyorum) demelerinin bir kıymeti olur mu?

Sayın Dr. Kemal,

sanırım ne yazdığınızın/alıntıladığınızın farkında değilsiniz.

Toplumda genel kabul görmüs ahlak kurallarına uymayanlara namussuz denir. Bu ahlak kurallarının dinden, imandan ne alakası var ?

Demek size göre dininize uymayanlara da namussuz deniyor, öyle mi ?

Bu dünyadaki ezici çogunluğun da namussuz olduğu anlamı da geliyor ki, yok devede kulak diyorum.

Ne zamandan beri sizden olmayanlar bu kategoriye giriyor söylermisiniz ?

Siz ve sizin gibi düşünenler kendinizi ne hakla namus bekçisi yerine koyma cüretini gösteriyorsunuz ?

İyimisiniz ?. Yaptığınız nedir biliyormusunuz ?

Hedef göstermektir, bunun ne anlama geldiğini bilmeniz gerek. O yüzden gidip günah çıkarsanız fena olmaz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Namus nedir?

CEVAP

Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır. Birkaç örnek verelim:

Bir kimsenin mahrem, gizli sırları olup, işlerinin ve hâllerinin iç yüzüne vâkıf olana, onun namusu denir. Hayırlara ait gizli hâllere vâkıf olana da namus denir. Cebrail aleyhisselam, diğer meleklerce bilinmeyen vahyin sırlarına vâkıf ve mahrem olması cihetiyle ona, namus-i ekberdenir.

Din anlamında da kullanılır. İslamiyete namus-i ilahi de denir.

Nizam anlamında da kullanılır. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyetin namus perdesini yırtmış olur.

Allahü teâlânın günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, gizli günahlarını açığa çıkarıp rezil etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor.

Allahtan başkasına yemin edilmez. Namus üzerine de, yemin edilmez. Mesela, (Namusum ve şerefim üzerine) dense, dine uygun yemin olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

Namussuz, genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, fahişe gibi manalarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyete uymayanlara, Allahın kanunlarını yani emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, kanunu çiğneyen anlamına da gelir.

Namus ne demektir?

Sual: (Namus sözü veriyorum, o namussuzun biridir veya ar namus tertemiz) gibi sözler söylüyorlar. Buralardaki namus ne anlama geliyor?

CEVAP

Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, şeref, emniyet gibi birçok mânâsı vardır.

Namussuz; genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, şerefsiz, fahişe gibi mânâlarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyete uymayanlara, Allahın kanunlarını yani dinimizin emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, yani kanuna uymayan, dinimizin emirlerini çiğneyen kişi demektir. Bu tarife göre, namaz, oruç gibi Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmeyen, yalan söyleyen, hırsızlık eden namussuz oluyor. Böyle namussuzların, (Namus sözü veriyorum) demelerinin bir kıymeti olur mu?

sonra gel ahkam kes

bunu cebrailin söylediğini sanmıyorum....

zira

mearic süresi

4

Melekler ve Ruh (Cebrail), süresi elli bin yıl tutan bir günde ona yükselip çıkarlar.

Cebrail 2. Ayeti getirmek için 50 bin yıllık yolda :) daha 1400 yıl geçti

Sitelerde Paylaş

Semazenlerin eline baktınız mı Nolan? Bir el yukarı, diğeri aşağı bakar. Tanrı'dan aldığını etrafına dağıtmayı sembolize eden bir harekettir bu. Aslında, aydınlanma çağı aydınını sembolize eder. Aydınlanma çağı aydını, bilgi ve ışığı "halka" yaymayı görevi olarak görür. Alır ve dağıtır. Postmodern gericilik bu anlayışla savaşmıştır. Aydınları suçluluk duygusu içine sokmuş, cehaletle bilgeliği birbirine denk saymıştır.

Düşüncene katılmıyorum Nolan. Bilgi ile cehalet denk değildir. Bilginin cehaleti ezmek, hakkı ve görevidir. Eğer namustan bahsedeceksek, Aydın namusundan bahsedebiliriz. Doğru bildiğini söylemekten şaşmamak, cehalete ödün vermemek aydının namusudur.

Bildiğin bir şeyi insanlara anlatabilirsin,yani öğretmenlik/öğreticilik yapabilirsin..Bu farklı bir şey..Ben kişilerin inancını veya inançsızlığını insanlara zorla sunmasına karşıyım..İnanç veya inançsızlık kişinin özel hayatıdır..Bu özel hayata müdahale edilmesine karşıyım..

Buna karşın tabi ki gerektiğinde inanç veya inançsızlık hakkında konuşulacaktır..Konuşmak ile empoze etmek arasında fark var..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

burdaki çelişki bakış açısınin yanlışlığı sayın nolan ...gördüğünüz gibi ben inançlari gereği yapılan katliamlari saymakla bitiremem ...bir dinci namussuzluk nedir sorusuna din iman bilmemektir diye direk bizi namussuz kefesine koyuyor ama kendi dinindeki çelişkili ifadeleri birisi ebced hesabı(kökeni yahudilerden araplara geçmiştir ..aslen mısır sembollerinin değerleridir kaynak tr.wikipedia) yaparak ,burda 19 var ama sen dünyanın duz olduğunu boşver kitapta yazar,sen mirası bolemeyen tanrıyı bos ver 19 a bak diyerek ;diğeri sait nursi şunu dedi, bunu dedi.. diyerek kendi düşünce ve aklı yöntemleri olmadan, mantık dışı ve bilim dışı hareketlerle yeri geldiğinde alıntı yapılan hadiscilerin bazı hadislerini kabul edip bazılarını etmeyerek ....ıncil nusralarinda olmayanları savunarak ve görüşünü teyit etmek için ıncil değiştirildi diyerek ...değiştirildiyse sait nursi hangi ıncili okudu diye sorduğunuzda kaçamak cvblar vererek savunulmaya çalışılan bir dinin ...o dinin de inanmayanlarin öldürülmesini emreden,ayetleri ,mallarını ganimet , eş ve çocuklarını köle yapmasını emreden bir din ...yada tüm semavi dinler için ...charlie hebdo saldırısini örnek alacak olursak ilahi diye savundukları idealizm dünyasınin bir sürümü olarak ortaya çıkmış teizmin mantık çerçevesinde düşüncenize ben hakaret edebilirim ..caniniza kast edebilirim ama siz inancıma saygı duymalısiniz derse orda bir iki yuzluluk vardır ..

Sitelerde Paylaş

burdaki çelişki bakış açısınin yanlışlığı sayın nolan ...gördüğünüz gibi ben inançlari gereği yapılan katliamlari saymakla bitiremem ...bir dinci namussuzluk nedir sorusuna din iman bilmemektir diye direk bizi namussuz kefesine koyuyor ama kendi dinindeki çelişkili ifadeleri birisi ebced hesabı(kökeni yahudilerden araplara geçmiştir ..aslen mısır sembollerinin değerleridir kaynak tr.wikipedia) yaparak ,burda 19 var ama sen dünyanın duz olduğunu boşver kitapta yazar,sen mirası bolemeyen tanrıyı bos ver 19 a bak diyerek ;diğeri sait nursi şunu dedi, bunu dedi.. diyerek kendi düşünce ve aklı yöntemleri olmadan, mantık dışı ve bilim dışı hareketlerle yeri geldiğinde alıntı yapılan hadiscilerin bazı hadislerini kabul edip bazılarını etmeyerek ....ıncil nusralarinda olmayanları savunarak ve görüşünü teyit etmek için ıncil değiştirildi diyerek ...değiştirildiyse sait nursi hangi ıncili okudu diye sorduğunuzda kaçamak cvblar vererek savunulmaya çalışılan bir dinin ...o dinin de inanmayanlarin öldürülmesini emreden,ayetleri ,mallarını ganimet , eş ve çocuklarını köle yapmasını emreden bir din ...yada tüm semavi dinler için ...charlie hebdo saldırısini örnek alacak olursak ilahi diye savundukları idealizm dünyasınin bir sürümü olarak ortaya çıkmış teizmin mantık çerçevesinde düşüncenize ben hakaret edebilirim ..caniniza kast edebilirim ama siz inancıma saygı duymalısiniz derse orda bir iki yuzluluk vardır ..

Dinci burada demek istediğimi anlamaz zaten..Ben dincilere namussuz diyorum,dindarlara değil..

Kendi içinde dinini yaşayan kişi namussuz olamaz ama bu kişi masum da değildir..Bu ayrı konu,zaten bu konuda da bir konu açmıştım :)

Sitelerde Paylaş

Kendin birşeyler yazamıyor musun?

Sana göre namus nedir?

Namus nedir?

CEVAP

Din anlamında da kullanılır. İslamiyet’e namus-i ilahi de denir.

Allah’tan başkasına yemin edilmez. Namus üzerine de, yemin edilmez. Mesela, (Namusum ve şerefim üzerine) dense, dine uygun yemin olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

Namussuz, genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, fahişe gibi manalarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarını yani emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, kanunu çiğneyen anlamına da gelir.

Namus ne demektir?

CEVAP

sonra gel ahkam kes

hakikaten arkadaş . Siz dindarların kendine has düşüncesi falan yok mu hiç ? Siz nesiniz köle falan mı ?

Sitelerde Paylaş
Namussuz; genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, şerefsiz, fahişe gibi mânâlarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarını yani dinimizin emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, yani kanuna uymayan, dinimizin emirlerini çiğneyen kişi demektir. Bu tarife göre,namaz, oruç gibi Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmeyen, yalan söyleyen, hırsızlık eden namussuz oluyor. Böyle namussuzların, (Namus sözü veriyorum) demelerinin bir kıymeti olur mu?
Nizam anlamında da kullanılır. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmetetmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyetin namus perdesini yırtmış olur.

İslamın barış, hoşgörü ve sevgi dini olduğu tezi bu yazıyla bir kez daha çürütülmüştür. Adam Arap putu Allaha inanmayan, dinî ritüellere katılmayan, dinî kriterlere uymayan herkesi namussuz, şerefsiz ilan etti.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

La 2 hacı dayı cami tuvaletinde ayakta işerken birbirlerini ayarttılar ya la...

Ne bu şimdi? Önceden kazanılmış büyük sevapların telafi edeceğine inanılan küçük bir günah mı,

yoksa düpedüz namussuzluk mu? Düşünün; Az sonra aynı safta namaz kılacak bu 2 hacı dayı. 

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...