Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Past hour
 2. Doğuştan işşiz

  Ateistler bu sorunun cevabını neden veremiyor?

  MÜSLÜMANLARIN CEVAP BULAMADIĞI MALUM SORULARA DEVAM EDELİM. BAKIINZ ŞİMDİ SADECE1 SORUYLA 1 MİLYAR MÜSLÜMANI EGALE EDİCEM.1 SORU NASIL BİR SÜRÜ OLUCAK İYİ BAKINIZ.. SORU ŞU . PEYGAMBERİN VE KURANIN DEĞİL ALLAHIN VAROLDUĞUNA DAİR , İSPAT NEDİR? 1 :ALLAH NEDİR? 2. NASIL YARATIR? 3: NEDEN YARATIR? 4: NEDEN GÖRECELİ DEĞİLDİR? 5. NASIL SES FREKANSI KULLANIR?(CEBRAİLE SES FREKANSI MUHAMMEDDE AYET İÇN SES FREKANSI. 6: HİÇLİKTE SES FREKANSI OLUR MU? 7: ZAMAN VE BOYUTTAN BAGIMSIZ İSEN SES VE GÖRÜNTÜ FREKANSI OLUŞMAZ O ZAMAN ALLAH NASIL İLETİŞİM KURMUŞTUR? MUHAMMEDDE NASIL İLETİŞİM KURMUŞTUR. CEBRAİLLE. 8: ALLAH NEDEN İNSANLAR GİBİ İSİM KULLANIR? 9: HERŞEYE GÜCÜ YETEN ALLAH ,BİR SİSTEM YARATIP KENDİNİ İSPATLAMA ÇABASINDA İSE O ZAMAN EGOSU OLDUGUNU KANITLAR VE EGO SADECE VAROLMUŞ İNSANLAR İÇİNDİR. O ZAMAN EVRENİ ALLAH YARATMIŞ OLAMAZ ALLAHIN MANTIGINA TERS BİR PARADOX OLUŞTURUR. 10 :ALLAHI TANIMLIYALIM. 1: İNSAN DEĞİLDİR. EGOSU OLMAZ 2 .İNSAN DEĞİLİR BİR ŞEY PLANLAMAZ. 3 .İNSAN DEĞİLDİR. ZAMAN VE MEKAN DA YAŞAMAZ. 4. İNSAN DEĞİLDİR.İNSANLAR GİBİ AKLI VE MANTIGI OLMADIGI İÇİN İSPATA İHTİYACI YOKTUR.Ç İŞTE EN ÖNEMLİ YERE GELDİK. İSPATA İHTİYACI OLMUYAN ALLAH NEDEN EVRENİ YARATARAK , KEDİSİNİ İSPATLAMAK ZORUNDA KALMIŞTIR. ZORUNDA KALMIŞTIR DİYORUM HERŞEYE GÜCÜ YETEN BİR GÜÇ KENDİSİNİ İSPATLAMAK ZORUNDA KALMAK İÇİN EVRENI YARATMIŞ İŞTE BUNDAN KRAL İSPAT YOKTUR BU EVRENDE.EGER SİZ MÜSLÜMLER ALLAHI GERÇEKTEN KABUL EDİYORSANIZ BUNU HAZMETMEK ZORUNDASINIZ BİR EVREN YARATMAK ZORUNDA KALMIŞ, DEMEKKI HERŞEYE GÜCÜ YETMİYOR EVRENSİZ BİR İSPAT SUNAMIYOR SİZ MÜSLÜMLERE. :))
 3. Bugün
 4. bayşapka

  AKP-İllüminati ilişkisi

  Sana geri zekalısın dediklerinde rahatsız oluyorsan bu geri zekalı olduğunun kanıtı mıdır?
 5. @ck789 Olaya Dualist bakıyorsun. Bilinci, bedenden ayrı bir töz olarak düşünüyorsun. Dini terminolojide “ruh”a karşılık geliyor bahsettiğin olgu. Klasik dualizm çok zaman önce çürütüldü. Bilinç üzerine de çeşitli yaklaşımlar söz konusu. Nöroloji bilimi meteryalisttir. Bilinci beyine indirgeyerek açıklar. Beyinin çeşitli bölgelerinin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir zihinsel durumdur. Dolayısıyla; bilinç ortaya çıktığı bedene aittir. Beden beden gezemez. Ayrı bir töz değildir. Beyin üzerine yapılan çeşitli uygulamalar ya da beynin hasar aldığı kazalar sonucunda ortaya çıkan karakter değişimleri de bu durumu destekleyen örneklerdir. Öznel deneyim olarak bahsettiğin, Descartes’in söz ettiği “qualia” kavramıdır. Kişilerin farklı iç dünyaları olduğu ileri sürülür. “Ben” kavramı 1. tekil şahıs dili ile ifade edildiği ve bilimin ise 3. tekil şahıs dili ile ifade edilen “nesnel ve başkaları tarafından gözlemlenebilir” olayları konu alması sebebiyle öznel deneyimin bilimin konusu olamayacağı yönünde tartışmalar da söz konusudur. Fakat bilincin dağılması ya da beden seçmesi gibi bir durum yoktur. Uzay zamanda hangi noktada bedenin var olmuşsa bilincin de doğal olarak onun içerisindedir. Bedenden ayrı bir şey değil. Bahsettiğin durum, dinlerin ileri sürdüğü bir şey. Ruh önceden yaratılmıştır, bedenler ana rahmine düştükçe onlara üflenir. Bilim bilinci açıklar, herhangi bir nöroloji makalesine bulabilirsin. Öznel deneyim ile ilgili çeşitli felsefi argümanlar söz konusudur.
 6. Yesterday
 7. Rhodium

  AKP-İllüminati ilişkisi

  Bu arkadaşlar sembollerle uzak ilgileri çağırıyor. İşe yarıyor mu bence evet. Çünkü senden iyi fazla para kazanıyorlar. AKP üli mi? Hayır. O yer bir tutan zorunluluk.
 8. Doktora görünmeni tavsiye ederim. Ortalıkta vahiy aldığını iddia eden tonla Cani dolanıyor iken en azından sen canilik durumuna geleceğin vahiyleri almadan uyarayım. Dinlerin tehlikeli olma nedenlerinin tepesinde olan bir durumdasın (ilerde yeni konu açmayı düşünüyorum bu konu ile ilgili) Yanlış anlama, Hakaret etme amaçlı yazmadım.
 9. Fena da gitmiyordun hoca yav, niye birden bire zıçtın böyle? Fazla zorlayınca boku çıkıyor demi.
 10. Doğuştan işşiz

  Müzikle Açalım

 11. Bu nüshaları yazan Mor Efrem’in öğrencisi Mor Yakub (Jacob Baradeus) olabilir.Kendisi sıkı bir monofizit ve misyonerdir. Arapları da sever. Bu nüshalarla kendisinin yaşam tarihleri de uyuyor.
 12. bayşapka

  Ingilterede bulunan 1370 yillik kuran

  sha19 caiz değil, ikinin katı olması lâzım.
 13. HATEM

  Elektronları gözlemlemek

  Bu cevabı yazdığımda konuyu okumamıştım bile... 5kg demirdeki elektronların ağırlığı ve sayısı da hesab edilebilir. Çift yarık deneyindeki elektronların hareketleri hakkındaki problemlerden soruyorsan kısaca yazayım. Elektronlara parçacık muamelesi yapılamaz. Elektron ile Atom çekirdekleri arasında büyük boşluklar var. Yörüngelerinde çok hızlı döndüklerinden biz bu büyük boşlukları dolu zannediyoruz (vâr zannediyoruz, varlık zannediyoruz) Bu büyük hız sebebiyle Elektronun konumu belirsizlik arzeder. Fakat elektronların reaksiyonlardaki davranışları belirsizlik arzetmez. Elektronun dalga gibi davranması doğaldır diyorum, çünkü kendisi sâbit bir varlık olmadığı gibi. Hareketi de doğrusal değildir. Bunların da ötesinde, her şey canlıdır ve şuurludur. Gölge varlık olan bu evren, kul'dur. Özellikle maddî varlıklar katıksız kul durlar. Canlı bir kul... Kul olanlar emre göre hareket ederler. Meselâ ateş de bir kul dur. Ona yakma diye emir gelirse yakmaz.
 14. Birmingham Kuran parçası Kehf Taha ve Meryem Suresi'nden parçalar içeriyor.
 15. Sevgili @DreiMalAli Bu Muhammed öncesine indexlenen sure veya ayetler hangileri?
 16. Fridolin

  Simülasyon Teorisi

  Peki gözlem altında değiken nerede olduğunu belirleyememe durumu bir tür enerji tasarrufu olabilir mi? Simülasyoncuların varmak istediği nokta bu. Tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi, haritada dolaşırken kullanmadığın datalar-grafikler vs. belirsizleşir tasarruf için.
 17. Fridolin

  Öznel deneyimler maddi süreçler ile açıklanabilir mi?

  Bir kum kumluğunu yaşarken, çakıl taşı da çakıl taşlığını yaşıyor. Bilinç veya zeka dediğin şeyin çok daha yüksek seviyesini metal, bakır vs. kullanarak yapmak mümkün. Özel diye düşündüğün sana ait olan benliği kopyalamak falan da. Öznellikten bahsederek nereye varmaya çalışıyorsun anlamadım. Kendinin çok özel olduğunu ve ancak Tanrı'nın tasarlayabileceğini mi? Eğer varmak istediğin nokta oysa, onun yerine hurili ayetler paylaşarak kanıtlamaya çalış bence, daha az zırvalamış olursun.
 18. anibal

  Öznel deneyimler maddi süreçler ile açıklanabilir mi?

  Diyoruz ya, boş laf üzerindesin. Bilinci eline alıp sayabiliyor musun? Nerden biliyorsun bir bilincin saniyenin trilyonda birinde var olup, sonra da yok olmadığını? Olmayan bir şey uydurup, bir sürü şey ithaf ediyorsunuz sonra. Senin yaşıyor olduğun şey, sadece eylem. Nesnel bir şey değil ki saymaya çıkıyorsun falan.
 19. Her zaman olduğu gibi harikasın yaşlı dostum.. ben bu konuya benzer bir başlığı yıllar önce paylaşmıştım, müslümlerin ağır hakaretlerine ve ağır küfürlerine maruz kalmıştım. adamlardakı mantıga bak, c 14 testine iannmıylar, ama bir kağıt parçalarından oluşan bir arap masalına gözü kapalı iannıyorlar tam afyon kafası ...
 20. İMZAMI ATARIM BU SÖZLERE... MÜKEMMEL ÖZETLEMİŞ HOCAMIZ.. HER ZAMAN OLDUGU GİBİ..
 21. Doğuştan işşiz

  Müzikle Açalım

 22. Felsefeciler kendilerini öznelciler,duyumcular,nesnelciler diye üçe ayırmışlar. https://tr.wikipedia.org/wiki/Materyalizm_ve_Ampiryokritisizm Lenin bu kitabında Ernst Mach ve onun takipçilerini eleştiriyor.Direk onları direk ruhçu olmak ile suçluyor.Madde gerçektir duyumlarımız zihnimizde tasarladıklarımız gerçek değil diyorlar. Ernst mach gibiler ise ne kendimizi ne de çevremizi biliriz diyor.Sadece duyumlarımızı biliriz diyor.Kendisi duyu yanılsamaları üzerine araştırma yapmış.Onları nasıl gerçek kabul ettiğini anlamasamda kendimi bu düşünceye yakın görüyorum. Ruhçular ise sadece kendimizi biliriz diyorlar.Diğerlerini yanılsama olarak görüyorlar.
 23. Sorunun altında yatan art niyet şu: "Biz benliği ruhla açıkladık, siz açıklayamıyorsunuz o yüzden biz haklıyız allah var" Hayır, hiç birşey açıklamadınız. İlkel masalları tekrar edip durdunuz. Masallar açıklayıcılık içermez. Tek yaptığınız suları bulandırmak. Benlik kavramı ve deneyimi henüz tam olarak açıklığa kavuşmuş gibi görünmüyor. Beynin özyinelemeli bir yapıya sahip olduğuna dair ipuçları var. Yani kendi kendini inceleyen bir yapıya sahip. Beynindeki ön loblarda "ben ben ben" diyen belli kısımlara kan gitmezse ya da oralarda kanama olursa "benlik" hissinin kaybolduğunu bunu deneyimleyen insanlarin anlattıklarından biliyoruz. Bu insanlar kendileri ile yanlarındaki duvarı birbirinde ayırt edemiyor, her şeyi içine alan bir varlık olduklarını hayal etmeye başlıyorlar. Meditasyon denen saçmalıkta da bu bölgelerdeki sinirsel etkileşimler yapay olarak azaltılarak "her şeyin aslında bir olduğu" hissiyatına ulaşılmaya çalışılıyor. Şizofrenide kendini peygamber ya da tanrı olarak görme olayları da bu konuyla alakalı olabilir. Beyin belli bir karmaşıklığa geldiğinde hissettiğiniz gibi deneyimlere sahip olmaya başlıyor, bu da yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı. Parçaları zarar gördüğünde de belli fonksiyonlarını kaybettiği görünüyor. Bu da maddi olarak her parçasının açıklanabileceğine dair bir işaret. (alternatifi de zaten yalanlanıp duruyor artık insanlar ruhçulardan cennet satıcılarından ve kendilerini birşey sanan kıçı boklu dincilerden bıktı)
 24. mirasyedi

  Elektronları gözlemlemek

  Konu başlığı atomlar ile ilgili değil.Elektronlar soruluyor. Atomlar aynı anda iki yarıktan geçmiyor. Elektronlar ise tek bir yarıktan geçmiş olduğu gözlemlendiği halde aynı anda iki yarıktan geçmiş gibi karşı ekranda iz bırakıyor.
 25. Başımı sağa sola yatırınca başımın açısı kadar gözlerim ters yöne dönüyor. Sırtüstü yatınca başımı sağa sola yatırınca gözlerim dönmüyor.Bu iç kulak denge organı ile açıklanabilir. Ama ayakta iken bedenimi başımı sabit tutup sağa sola yatırınca gözlerim dönmüyor. Bunun sebebi nedir?
 26. ck789

  Öznel deneyimler maddi süreçler ile açıklanabilir mi?

  Kendi bedenimiz beyninde oluşmuş olan bilinci yaşıyoruz. Bunu da mı reddedeceğiz? Evet bilim böyle bir deneyim olduğunu söylemiyor zaten. Ben de bunu vurguluyorum. Bilimin var olduğunu söylemediği bir şeyi biz direkt yaşıyoruz, öznel anlamda yaşamın ta kendisi bu hatta yani böyle bilimin inceleyemediği bir şey "var". Bilim benim neden X yılında Y konumunda oluşmuş bir bedenin beynindeki elektriksel sinyalleri deneyimlediğimi başka bir X2 Y2 deki bedendeki beyni yaşamadığımı inceleyemez. Çünkü bu özneldir. Bilim bunu açıklayamasa da biz öznel bunu kabul etmek durumundayız çünkü aksi halde öznel anlamda yaşamımızın ta kendisini reddetmiş oluyoruz.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...