Jump to content

ateistdusunce

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  4.832
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

ateistdusunce Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

2.101 profil görüntüleme
 1. "Hawking Radyasyonu" Tam Olarak Nedir ?

  Hawking radyasyonu olay ufkunda gerçekleşen bir sahte parçacık suçlamasından negatifin kara deliğe düşmesi pozitif sanal parçacığın (pozitif madde bilinen madde ) uzaya atılımına denir. Olayda kara deliğe düşen negatif madde kara delikte pozitif madde ile çarpışarak birbirini yok eder. Bu da kara deliğin kütle kaybetmesine neden olur. Olay ufku mikro ölçekte çok çok küçük oranda daralır.
 2. Ölmeyi reddeden yıldız iPTF14hls

  iPTF14hls son üç yıldır kesintisiz olarak patlayan olağandışı bir süpernova yıldızıdır (2017 itibarıyla). [3] 1954'te patlak verdi. [4] Teori ve hipotezlerden hiçbiri nesnenin tüm yönlerini tam olarak açıklamıyor. Yıldız iPTF14hls Eylül 2014'te Intermediate Palomar Geçici Fabrikası tarafından keşfedildi ve astronomlar Ocak 2015'te patlayan bir yıldız olarak tanımladılar. [4] O zaman, yaklaşık 100 gün içinde solgunlaşacak tek bir süpernova olayı (Tip II-P) olduğu düşünülüyordu, bunun yerine, en az beş kez parlaklık dalgalanıp 600 günden fazla süren patlamaya devam etti. Parlaklık, beş doruk noktasından geçerek% 50 kadar değişti [4]. [5] Ayrıca, Tip II-P süpernovasından beklenen zamana bağlı olarak soğutulmak yerine, nesne yaklaşık 5,000-6,000 ° C (5,270-6,270 K) bir sabit sabit sıcaklığı korur. [4] [1] Geçmişteki fotoğrafların kontrolleri 1954'ten birinin aynı yerde patlama olduğunu gösterdi. [4] Ana araştırmacı Iair Arcavi. Uluslararası ekibi Keck I teleskobunda Düşük Çözünürlüklü Görüntüleme Spektrometresi'ni (LRIS) kullanarak yıldızın ana galaksisinin spektrumunu ve Keck II'deki Derin Görüntüleme ve Çok Nesneli Spektrografı (DEIMOS) elde etti ve bu yüksek çözünürlüklü spektrumlarını elde etti. alışılmadık süpernova kendisi. [6] IPTF14hls'ın ana galaksisi, düşük metal içeriği ima eden, yıldız oluşturucu cüce galaksidir [1] ve süpernova spektrumunda görülen zayıf demir-çizgi emilimi, düşük bir metalikleşme progenitörü ile uyumludur. [1] Araştırmacılar ayrıca, moloz genişleme hızının diğer bilinen süpernovalardan 6 kat daha yavaş sanki yavaş harekette patladığına dikkat çekiyorlar. [1] Bununla birlikte, bunun göreceli zaman dilimine bağlı olması durumunda, spektrum, gözlemleriyle tutarsız olan aynı faktör 6 ile kırmızıya kayacaktır. [1] Gelecekteki gözlemler Düzenle iPTF14hls devam eden bir etkinliktir. Nihayetinde bir kalıntı bulutsu haline geldiğinde, progenitör yıldızının doğası ve patlama mekanizması ile ilgili yeni ipuçları ortaya çıkabilir. Arcavi ekibi, ek uluslararası teleskoplar ve gözlemevleri ile işbirliği içinde spektrumun diğer bantlarında nesneyi izlemeye devam etmeyi planlıyor. [7] Bu tesisler, Hubble Uzay Teleskobu Aralık 2017'de başlayacak görüntüleri başlatmaya devam ederken, Nordic Optical Telescope ve NASA'nın Swift uzay teleskobu, X-ışını emisyonunu arayacak. [7]
 3. CERN: Dünya aslında var olmamalı

  Bence bu doğal bir durum Evrenimizin çapı ~93.000.000.000 ışık yılı . Evrenin yaşı ~13.700.000.000 ışık yılı Evrenin saniye de genişleme hızı 93.000.000.000/13.700.000.000=~ 6.788 ışık yılı . Yani bilinen ışık hızından yaklaşık~ 6.78 kat hızlı genişliyor. Bu durumda diğer negatif maddeleri ve bu maddelerin 13.7 milyar ışık yılı çerçevesinde dağılımını görmek ne derece mümkündür ? Enflasyon kuramının bu üssel genişlemede buna izin verecegini düşünmüyorum .
 4. Karun'un Devasa Hazinesi ve Kuran'ın Kaynağı

  Sözlü gelenek yazılı metinlerden daha hızlı yayılır. İnsanlar okuma değil dinleme üzerine daha çok yoğunlaşıyor. Güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim.
 5. Karun'un Devasa Hazinesi ve Kuran'ın Kaynağı

  İlginç bir yazı.
 6. Ateistler size göre enerji ve bilginin kökeni nedir?

  Enerjinin doğası hakkında bilgimiz olmasına rağmen ne oldugu hakkında kesin bir bilgimiz yoktur. Bilginin kaynağı enerjidir, enerjinin enerjiyle etkileşimidir..
 7. Protein hesaplamaları üzerine.

  Hahahahaha
 8. Protein hesaplamaları üzerine.

  Yarın uzun uzun deginecegim dostum.
 9. Maide suresi.

  Öncelikle fitne nedir? Fitne; imtihan, anarşi, bozgunculuk, günah, şirk, bela ve daha başka manalara gelirse de, ekseriya bölücülük, bozgunculuk anlamında kullanılır. Hadika’da İmam-ı Nablusi hazretleri fitneden şöyle söz etmektedir: -“Fitne, Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir.” Muhammed Hadimi hazretleri de Berika’da yetmişten fazla fitne çeşidi bulunduğunu bildirerek buyuruyor ki: -“Fitne çıkarmak haramdır. Kur’an-ı kerimde, dinden saptırmak için fitne çıkaranların Cehenneme atılacağı ve fitne çıkarmanın adam öldürmekten daha kötü olduğu ve hadis-i şerifte de, fitne çıkarana Allahü teâlânın lanet edeceği bildirilmektedir.” Simdi maide 33 ve yanındaki ayetlere bakalım . 32-"Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir nefsin yaşamasına sebep olursa, bütün insanları yaşatmış gibi olur" hükmünü yazdık (farz kıldık). Şüphesiz ki onlara peygamberlerimiz açık delillerle geldiler. Yine de bundan sonra onların birçoğu yeryüzünde aşırı gitmektedirler. Allah neden peygamber gönderir ? insanlar allahın gösterdiği yoldan sapinca diye kuranda bir açıklama vardır biliyorsunuz. Yahudiler aşırı gitmektedir sözünden allahın gösterdiği yoldan sapmaktadir anlamıni rahatlıkla çıkarabilirsiniz. 33 - Allah ve Resulüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi, ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. Bu, dünyada onlar için bir zillettir. Ahirette ise onlar için büyük bir azab vardır. Fesat çıkarma allahın gösterdiği yoldan saptırma manasında kullanılmıştır . Burda aslında şeriat hukuku soz konusudur. Allahın dinine inanmayan herkez fesattir,allahın gösterdiği yolda degildir. Bu durumda dinden çıkanlar,kurana inanmayanlarda fesattir. Cünkü siz onu allahın dinine sokmaya çalışırsaniz kendiside fikirlerini söylerse(allaha hakaret etse,dinine yalan derse ) allaha ve dinine dil uzatmış olur öldürülmesi farzdir,ama bu ayete göre fikir açıklanmadan,yada karşı tarafın sizi allah yolundan çıkaracağına inanıyorsaniz müdahale gerekli olduğu söylenmeye çalışılıyor. Burda aslında allah okadar sadisttirki bariz bir şekilde karşıt fikirler yok edilmeli, susturulmali yada diğer insanlara ibret olarak elleri ve ayaklari kesilmelidir diyor. 34 - Ancak kendilerini yakalamanızdan önce tevbe edenler başka. Bilin ki Allah, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir. Ama dine tekrar dönenler siz onu yakalayıp öldürmeden önce dine dönmüşlerse onlar af edilir diyor ama siz yakaladıktan sonra dönüyorsa korkudan dönüyordur manasıda veriliyor. 35 - Ey inananlar, Allah'tan korkun, O'na yaklaşmaya yol arayın ve O'nun yolunda cihad edin ki, kurtuluşa eresiniz. Burda allah yolunda savaşın ki kurtuluşa erin ,bir nevi şehitlik mertebesine erişin, sevap alın ,allahın rızasıni kazanın cennete girin diyor.
 10. Protein hesaplamaları üzerine.

  Müsait bir zamanda yazarım . Ancak sorunuz varsa sorabilirsiniz.
 11. Protein hesaplamaları üzerine.

  Sentetik yolla protein üretilebilir ve üretiliyor.
 12. Protein hesaplamaları üzerine.

  Konu belki bilim formu için uygun bir konudur .takdir sizin .
 13. Protein hesaplamaları üzerine.

  Hadi akıllı tasarımın protein hesaplamasını akademik çalışmalar ve hekimlik alanında ele alalım . İddia akıllı tasarım . "Bir amino asidin sol-elli olma olasılığı: 1/2 İki amino asidin sol-elli olma olasılığı: 1/2 x 1/2 Üç amino asidin sol-elli olma olasılığı: 1/2 x 1/2 x 1/2 400 amino asidin sol-elli olma olasılığı: 1/2 üzeri 400 1/2 üzeri 400 ise yaklaşık olarak 1/10 üzeri 120’ye eşittir. Bu olasılığın matematiksel olarak imkânsız denebilecek kadar düşük olduğunu şöyle düşünerek anlayabiliriz: Bütün evrende 10 üzeri 80 adet olan proton ve nötronu, bütün evrendeki fotonlarla ve elektronlarla toplarsak 10 üzeri 90’dan küçük bir sayı elde ederiz. Evrenin ortalama yaşı olan 15 milyar yıl x 365 gün x 24 saat x 60 dakika x 60 saniye = 473.040.000.000.000.000 saniye; evrenin başından şu ana kadar geçen zamanı ifade eder. Bu sayıya yuvarlak olarak 10 üzeri 18 saniye diyebiliriz. Bu iki sayıyı çarparsak 10 üzeri 90 x 10 üzeri 18 = 10 üzeri 108 eder. Bu sayı, evrendeki her bir proton, nötron, elektron ve foton; evrenin her saniyesi bir deneme yapmış olsalar, oluşacak toplam deneme sayısıdır. Matematiğin karşımıza çıkardığı bu tablodaki olağanüstülüğü görebiliyor musunuz? Sadece ve sadece 400 amino asitli bir proteinin sırf sol-elli amino asitlerden kurulu olması gibi basit bir aşamanın oluşma olasılığı 10 üzeri 120’de 1’dir. " Protein hesaplamalarindaki sorun "sahte bilim " üzerine ürettiği bir iddiadan kaynaklıdır. Ek olarak bu saçmalık "akıllı tasarım " adiyla öğreti götürülen bir kuruma da aittir . Ancak bu bilgiler bilimsel açıklamalar ile alakasız safsatadan ibarettir . Çünkü olasılık hesaplamaları düz mantık ile yapılamaz bu matematiğe de hakarettir. Devam edelim . İlk soru şu olacaktır. Bu ilkokul hesabi bir kere mi denenmis tum canlilik alemi boyunca? Yani 3.5 ~4.5 milyarlik evrim tarihi boyunca bu hesap tek bir kimyasal yapi mi denenmiş? Peki bu trilyonlarca ... trilyonlarca hucre de genetik, ilkel protein bazın da hatalar olmamış mıdır? onca canlilik, trilyonlarca hucrenin, aminoasitin yaptigi deneme ve yanilmalar hic mi olmadı? Olmadıysa neden protein yanlış sentezi kaynaklı hastalıklar mevcut? Proteinlerin hicbiri tek bir seferde birden var olmamistir. Dogada ve evrende hicbirsey boyle bir tekduzelik ve duz mantikla islemez. İlk oluşan proteinler günümüz proteinleri kadar karmaşık olmayıp daha sonra oluşan proteinler amino asitlerin yeni peptit bağları ile primer yapının artmasından kaynaklıdır. Basit proteinlere ornek verecek olursak . Globüler proteinler:Albüminler,Globülinler,Globinler,Glutelinler,Prolaminler,Protaminler,Histonlar. Fibriler proteinler;Keratin,elastin,fibrinojen,miyozin. Bu konuya basit bir ornek ile devam edelim . Keratin . Vücut derimizde keratinden ibarettir. Ayrıca bu deriyi koruyucu işlevi bulunur,gözenekli yapının temelini oluşturur . Çeşitli zararlı mikroorganizmalarla savaşan deri bu gücünü keratinden almaktadır. Yada daha güzel bir ornek olan goblinleri ornek alabiliriz. Mesela bir beta globin geninde saptanan mutasyonların büyük çoğunluğu nokta mutasyonu olmakla birlikte genin bir kısmını ya da tamamını etkileyen çok sayıda büyük delesyonel tip mutasyon tanımlanmıştır. Bu tip mutasyonların saptanması beta globin geni mutasyon analizinde altın standart kabul edilen DNA dizi analizi yönteminin ötesinde MLPA, gapPCR ve arrayCGH gibi farklı metodolojik yaklaşımlar gerektirmektedir. Peki bu basit yapılı proteinler birleşerek ne oluşur? Bileşik yapılı proteinler oluşur . Ornegin hemoglobin bir bileşik yapılı proteindir . Bu bileşik yapılı proteinin %94 u goblinlerden oluşmaktadır. Yani demek istediğim Hemoglobin aniden ortaya çıkmaz . Umarım açıklayıcı bir anlatım olmuştur proteinde gerçekleşen mutasyonları araştırmak adına bildiğim dünyada; dünya sağlık örgütü ,turkiyede ise türkiye klinikleri kurumu görev yapmaktadır https://www.wma.net http://www.turkiyeklinikleri.com http://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-beta-globin-genini-etkileyen-buyuk-delesyonel-mutasyonlar-78328.html Turkiye klinikleri 2017 dergisinde yapilan çalışmalar mevcuttur. Ek olarak global çalışmaları da ekte yukarıda verdim . Ekte 2015-2016 harvard çalışmasını sunuyorum . https://m.phys.org/news/2015-03-chemists-riddle-life-began-earth.html
 14. Ingilterede bulunan 1370 yillik kuran

  Eski günlerde konusmustuk .ya daha eski çıkarsa?
 15. Uzay Boslugunun Halkalardan Olusmasi Gercegi

  Karşındaki insani çok küçümsüyorsun. İlk evren nasil oluştu ?( diğerlerine bile girmiyorum)
×