Jump to content

ateistdusunce

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  4.863
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

ateistdusunce Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

2.768 profil görüntüleme
 1. ateistdusunce

  TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

  Var demedim ,karşı tarafın kabul ettiği ihtimal dahilinde değerlendirme yaptım .
 2. ateistdusunce

  Agnostik birinin çıkmazları

  Konu hesaplanamayan ,olası ihtimaller değil , konu bu uzaylılar ile nasıl anlatabiliriz zira bizimle iletişime geçmek için hiç bilmediğimiz bir yöntem kullanabilirler. Benzer durum yazıyı hiç bilmeyen biri içinde geçerli mesela bir mağara adamı yazılı kağıdı ne derece anlar ,insan yazdığını bilebilir ? Aynı durum verilen örnek içinde geçerli biz onu insanın yazdığını önceden deneyimlemis olmasaydık onu insanın yaptığını bilebilir mıydık ?
 3. ateistdusunce

  Agnostik birinin çıkmazları

  Öncelikle merhaba , verdiğiniz örneği başka açıdan incelemek gerekir. Odada bir yazı görüyorsunuz ve bunu birinin yazdığına ikna oluyorsunuz . Doğrudur bu mümkündür sebebi ise bu konu ile ilgili deneyim ve gözlemlerinizin etkisi vardır . Yani bu konu ile ilgili deneyiminiz bulunmaktadır. Farklı konudan gidelim ki benzer durumu değerlendirmiş olalım . Drake denklemini ele alalım Evrende canlı yaşamına dair bu kadar ihtimal varken ; Enrico fermi ' nin ifadesiyle " Herkes nerde ? " Uzaylılar bize mesaj gönderiyor ancak bir karınca bizi nekadar anliyorsa bizde bu mesajı o kadar anlıyor olabiliriz yani hiç anlamiyoruz. Sebebi ise bu konu hakkında bilgimiz ,gozlemimiz ve deneyimimizin olmamasıdır. Peki ya odadaki yazı hakkında bir deneyimimiz olmasaydı gene birinin yazdığını iddia edebilecek mıydık ?
 4. ateistdusunce

  TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

  Düzeltme yapmak istiyorum sanırım tam anlaşılır olmadı. Sizi Ahmet fizik yasaları ile etkiliyor . Ancak siz Ahmetten farklı olarak bir kaç fazla fiziksel yasaya daha tabiisiniz. Ancak Ahmet bunları hiç bilmiyor ,görmedi ve bu yasalardan etkilenmedi . Ahmet için bu fazla yasalar yoklar ,Ahmete bu yasaları kanitlayamazsin . Tanrı da benzer şekilde bizi maddesel olarak etkilemeli . Etkilediği durumlarda tanrı bizden etkileniyor da olacak bu durumda tanrı bizim gibi madde olacak ancak etkilenmeyen kısımları bizi etkileyemez. ( Siz bu tanrı her şeyi yapar diyebilirsiniz.) Ancak ortada başka sorun var bunu kanitlayamazsin . Yani madde ötesi sorun teşkil ediyor .bizimde madde ötesine geçmemiz gerekiyor . İşte tam bu kısımda insanoğlu kendine kanitlanamayan ruh kavramını entegre ediyor .
 5. ateistdusunce

  TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

  Maddesel evrenin bir sonucu olarak evrenin içindeki maddeyi etkilemek için ona entegre olan her olgu onu fiziksel güçler ile etkileyebilir olduğu gerçeğidir. Mesela yer çekiminden etkilenmeyen bir madde düşün bu seninle elektromanyetik kuvvet ile etkilesiyor yada diğer temel kuvvetler ile . bunun yer çekimi ile fiziksel etkileşimde olduğunu soyleyemezsin. Kanitlayamazsin . Bu şu demek bu madde için yer çekimi yoktur. Buradaki x maddeden ibaret yanlız nasıl bir şey ,yoğunluğu vb. Gibi durumlar hakkında bilgimiz yok sadece bizi etkiliyor bunun farkındayız. Peki ya tanrı?
 6. ateistdusunce

  TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

  Bilimdeki henüz bilinmeyen ancak etkileri hissedilen,deneysel olarak etkileri gozlemlenebilen durumlar ile deneysel olarak gozlenmelemeyen ,etkileri hissedilmeye bir varligi aynı kefeye nasıl koyabiliyorsunuz?
 7. ateistdusunce

  İncirlik ve Kürecik kapatılmalı mı?

  Mantıklı bakarsak İncirligin kapatılması Türkiye için bir felakenin başlangıcı olur .
 8. ateistdusunce

  TANRI VE GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ

  Gizli değişken nedir açabilir misiniz? Mesela sahte parçacık sicramalari gibi bir şey mi? Ayrıca tanrının öneminin farkındayım ,bir tanrı olsun istermiydim orası tartışılır .zira bu istedigimizin tam karşılığı aslında sonsuz yaşam arzusu sanırım . Yani sonsuza dek yaşayacağımızı düşünürsek bir tanrı ihtiyacı olur muydu ? Yukarıdaki soruyu genisletirsek Bir şey yaratıp yaratmamamiz çok önemli değil burada .hiç ölmeyecegini bilmek tanrıya gene de ihtiyaç duymamiza sebep olur muydu ?
 9. ateistdusunce

  KURAN SÜREKLİ HAKLI ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

  Bakış açın ilginc , söylemlerin üzerinden bakarsak bile dışarıdan mantık cercevesine oturtulabiliyor. Kur'an inananlara göre çok fazla benzetme yapan bir kitap
 10. Yapay zeka hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Kişisel görüşüm yapay zekanın insan ırkı için çok tehlikeli sonuçlar doğuracağı yönündedir. İlk sorun başlangıçta işsizliğin artması daha sonra yeni iş kolları açılacak elbet ancak bu kısmı da robotlar çabucak dolduracaktır. İnsan oğlunun en büyük sorunu olan açlık ve zenginlerin artık fakirlere ihtiyacı kalmaması sebebiyle büyük sorunlar yaşanacaktır . Pek tabi ki yapay zekaya yetişmek için insanlar kendilerini bir nebzede olsa cyborg (yarı robot ) yapmak zorunda kalabilirler ki büyük ihtimalle olacak . Güç ve iktidar hırsı ile birlikte yapay zeka robotlar sayesinde insanlar rahatlıkla sindirilebilir hale gelecek ve köle sınıfı oluşturulabilecek (tabi bu iyi ihtimal ) yada gereksiz olarak bu duygusuz robotlar tarafından katledilecek Robotlardan korkan insanlar robotlara saldırabilir buda öğrenme sonrası yapay zeka dan kurtulmak isteyen büyük ve cahil kitle nedeniyle insan irkini gereksiz ,zararlı görebilen robotların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tabi öngörüler sıralanabilir . Ben genel olarak yararindan çok zararına değindim her halükarda sanırım etrafımızda gelişmiş uygarlık gormememizin nedeni bu. gelişmiş türler kendini yok etmeye meyilli oluyor.
 11. ateistdusunce

  Bakterilerin evrimi hakkında deneysel video

  Bakterilerin antibiyotik direncini ve antibiyotik oranına göre evrimsel gelişimini test eden bir deneydir. İyi seyirler.
 12. yybsSqcB7mE Deney ve deneyin içeriği . https://www.molecularecologist.com/2016/09/visualizing-the-evolution-of-bacterial-resistance/
 13. ateistdusunce

  EVREN CANLI MIDIR?

  Bilinç ilginç bir konu herkes güzel yerden yakalamış. Bilinçli eylem yaptığının farkında olmak değil midir ? Bu durumda bu eylemi hesaplayan ,kaydeden ,deneysel olarak yerine getiren bir beyin lobu ;bilinç dediğimiz yada benlik dediğimiz seyi bu kavrami yanılsama olarak bile ortaya çıkarmış oluyor. Farkindaligin farkındalığı üzerine bir tartışma . Hala devam ediyor.
 14. ateistdusunce

  KURAN SÜREKLİ HAKLI ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

  Eskiden ortam daha kaliteliydi. Şuan herkes birbirine hakaret eder olmuş. Burdan postu hazırlayan arkadaştan özür dilerim. Tartışmak güzel bir şey doğru bildiklerimiz gerçek kanıtlar üzerine yada mantık üzerine carpismali . Şimdi biz bunu güneş olarak ele alırsak ardından gelen ayetler mantıken biraz anlamsizlasir. Kaynak https://www.kuranayetleri.net/murselat-suresi
 15. Karanlık maddenin bulunmadığı tahmin edilen galaksi keşfedildi. Kümeler halindeki yıldızların galaksinin her yerini kapladığını, galakside karanlık madde için bir boşluk bulunmadığını ifade etti. Van Dokkum, galakside sadece halka şeklindeki yıldızların ve yıldız kümelerinin bulunduğunu söyledi. Galaksinin tam bir gizeme sahip olduğunu belirten van Dokkum, NGC1052-DF2'yi araştırmaya devam edeceklerini kaydetti. Araştırmanın detayları "Nature" dergisinde yayımlandı. Evrendeki toplam madde miktarının yaklaşık yüzde 84'ünün karanlık madde olduğu düşünülüyor. Karanlık maddeyi oluşturan parçacıkların niteliği, günümüzde hala tartışma konusu. Pek çok araştırma grubu, karanlık madde parçacıklarını belirlemek için çalışıyor. Karanlık madde, kozmoloji ve astronomi ile ilgili gözlemleri açıklamak için öne sürülen bir madde türü. Karanlık madde parçacıkları, ışıkla etkileşmediği için doğrudan gözlemlenemiyor ancak çevrelerinde sebep oldukları etkiler sayesinde varlıkları anlaşılabiliyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...