Jump to content

FreeWill

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.273
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

FreeWill Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  MARS
 • Interests
  Namaz kilmak, oruc tutmak, seytan taslamak, cuppe giymek, Hacer'ul Esved tasini yalamak, o cami senin bu cami benim kosmak, vaaz vermek.

Güncel Profil Ziyaretleri

5.247 profil görüntüleme
 1. FreeWill

  Ateistler... Neden Ateist Oldunuz?

  Dinlerin sunduğu veriler hakkında ikna olamadım. Dinlerin verdiği sözde ''bilgi'', cahil, düşünme tembeli, ve korkan insanlar tarafından etkili ve inadırıcı veya kabul edilebilir olabilir. Fakat mantıktan ve bilimin verilerinden birazcık olsun nasibini almış, sorgulayıcı yargılayıcı düşünmekten korkmayan bireyler için dinlerin verileri birer palavradır. Herhangi bir ikna edici özelliği yoktur. Basit, ilkel ve peri masallarını aratmayacak niteliktedir. Evrenin ve doğanın işleyişi konusunda Tanrı kavramına ihtiyaç yoktur.
 2. FreeWill

  Allah nedir, neye benzer ne işe yarar?

  Zeus ne ise, neye benzerse, ne işe yararsa, Allah da aynı ayardadır.
 3. FreeWill

  siz allaha ne sorardınız?

  Ya da, siz olsaydınız Muhammed'in Allah ile konuştuğuna nasıl ikna olurdunuz?
 4. FreeWill

  Allah yoksa ateistler neyi inkar ediyor?

  Ateistlerin tartıştığı konu Allah, Yahve, Zeus, Brahma, Amon, ya da filanca isimli tanrı değildir. Tartışılan konu ''Tanrı inancı'' dır. Ateistlere göre Allah diye birşey yok. Ama ''Allah inancı'' diye birşey var. Hedef ne Allah, ne Zeus, ne de filanca tanrıdır. Hedef organize olmuş herhangi bir tanrı inancıdır.
 5. FreeWill

  Altın oran

  Konunun icine tanri kavramini katmadan da gayet dogal haliyle tartisabilirsin aslinda. Ama amac isin icine ille de dogaustu, mistik bir guc katmaksa, o zaman seni fantazilerinle basbasa birakayim.
 6. FreeWill

  Altın oran

  Eger bu konuyu gercekten bilimsel bir kafa yapisiyla tartismak istiyorsan baslik Bilim Forumu'na alinmali.
 7. FreeWill

  Altın oran

  Vucudumuzun neresinde varmis altin oran? Parmaklar, el, kol gibi uzuvlarimiz altin orana gore mi sekil almis? Olctun mu?
 8. FreeWill

  köpek yakan çocuklar...

  Sorun kimin cennete cehenneme gidip gitmeyecegi degil ki !... Su iskencelere baksana. Bu iskencelere baktikca tanrinin ruh halini, karakter yapisini goreceksin.
 9. FreeWill

  4.Sınıftaki Çocuğa Din Dersi Saçmalığı

  Bunda esas sasirilacak nokta bu derse "DiN DERSi" demeleri. Dupeduz "Sunni Islam Propagandasi" dir bunun adi. "DiN" dendiginde sadece Islam degil, diger dinler de vardir dunyada ve tarihte. Onlardan da bahsedeceksin, o dinlerin tarihsel ve toplumsal sureclerinden, dunya goruslerinden, birbirleriyle olan iliskilerinden bahsedeceksin. O zaman bu dersin adi "din dersi" olur. Ha bire Muhammedin güzel ahlakı, Allah'in varligi, Islam, Kuran, namaz, dua, vs. diye yardirip gidersen, bu apacik bir Sunni Islam propaganadasidir.
 10. FreeWill

  AYDIN iNSANIN VAZİFELERiNDEN BiRi

  Az önce bir başlığa göz atayım dedim. Aşağıdaki alıntıladığım iki cümle dikkatimi çekti; Şimdi sevgili hacı kızmasın, izin veirse biraz eleştireceğim sadece. Bir dost olarak elbette. Sevgili hacı, Siz buradaki yazılarınızla türk toplumuna bir ciddiyet içinde hitap ediyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yüksek tahsiliniz var, saygın bir mesleğiniz var, oldukça bilgili ve donanımli birisiniz. Yurt dışındasınız ve orada günlük konuştuğunuz lisan ingilizce. Belki uzun yıllar türkçeden uzak kaldınız, herhalde ondandır. Ancak, Bu yukarıdaki kurmuş olduğunuz cümleleri halkımız bilmez, anlamaz.
 11. FreeWill

  AYDIN iNSANIN VAZİFELERiNDEN BiRi

  Hiç bir şey olmaz. Sözcük halk tarafından anlaşılabilen, bilinen, tanınan bir sözcük ise kullan, orijinali ingilizceymiş, arapçaymış, yunancaymış hiç farketmez. Amaç iletişim kurmak. Örneğin, ''Adi insan fikirin peşinden gitmez ama güçlünün fikrini embrace etmeye hazırdır.'' dersen, kitle seni anlamaz. Kitleyi bırak bu forumdakiler de anlamaz. İster hakim olsun, ister hekim olsun, isterse de öğretmen olsun, onlar da anlamaz. Ancak ve ancak çok iyi derecede ingilizce bilenlerin dışında kimse anlamaz bunu. Ama, ''... kucak açmaya hazırdır.'' dersen eğer, forum ahali de anlar, dışarıd
 12. FreeWill

  AYDIN iNSANIN VAZİFELERiNDEN BiRi

  'Nabza göre şerbet' diye bir deyim vardır türkçemizde. Ve sevdiğim bir deyimdir o. Şerbetin dozunu ayarlayabilirsen işe yarar. 'demogoji, sosyo-ekonomik, proleterya, polemik, vs....' gibi sözcükleri kullanabilirim. Çünkü, buraya gelen biri muhtemelen bu sözcükleri duymuş, okumuş ve anlamlarını da biliyor diye düşünürüm. Fakat, 'ignore etmelisin!' gibi bir cümle kullanmam. 'Boşver, aldırma, görmezden gel, gibi sözcükler kullanırım. Ya da, o anki ruh halime göre; 'Yahu salla gitsin!' derim. 'Sittiret boşver!' derim. Böyle dersem beni dağdaki çoban da anlar, İlahiyat Fakultesi dekanı da
 13. FreeWill

  Ahlak var mıdır? Nedir?

  Ahlak kavramini ben 2 farkli bolume ayiriyorum. Genel ahlak, Kulturel ahlak. Genel ahlaktan bahsedelim once: -Cinayet islemeyeceksin, -Tecavuz etmeyeceksin, -Calmayacaksin, ... gibi. Toplum icinde yasayan herkese hitap eden kurallar. Bu kurallar Japonya'da da vardir, Arjantin'de de, Sibirya'da da. Bu kurallari ihlal eden, toplumsal yasamin ve duzenin varligini tehdit ediyor demektir. Kulturel ahlak ornekleri: Bu tur ahlak kavrami, toplumlarin sosyo-ekonomik, kulturel yapisi ile ilgilidir sadece. Bir toplum vardir, kadina karsi "turban tak, basini ort, orospu gibi gezme milletin ic
 14. FreeWill

  Yıldırım Allah'ın Gazabı mı?

  Yildirimin ne olup olmadigini henuz bir kac asir ogrendi insanlik. Simdi artik ilkokul cagindaki cocuklar bile yildirimin basit bir doga olayi oldugunu ve neden - nasil meydana geldigini biliyor. Fakat bir kac asir oncesine kadar gizemini koruyan, bilgi ve teknik yetersizliginden dolayi bir turlu aciklanamayan yildirim, bir takim dinlerin tekelinde 'tanrinin bir cezalandirma araci' olarak yerini korudu. Tevrat ve Incil'de oldugu gibi Kuran'da da bahsedilen yildirim olayi, tanrinin cezalandirma araclarindan biri olarak gectigi halde, 1700'lu yillarin sonlarinda pek cok yuksek binaya ve hatt
 15. FreeWill

  AYDIN iNSANIN VAZİFELERiNDEN BiRi

  Kirmizi ile belirttigim bir sozcuk var. Iste bu baslikta bahsettigim nokta tam burasi. Bu forumda yazanlar veyahut forumu disaridan okuyanlarin kacta kaci bu sozcugu anliyor? Sozcugun kokeninin turkce olup olmamasindan bahsetmiyorum. Sozcugun halkimiz tarafindan anlasilip anlasilmamasindan bahsediyorum. Bu sozcugun herkes tarafindan anlasilabilir anlamda bir turkcesi varken, "embrace etmek" gibi sozcukler niye kullanilir? Doktor, teist, ateist, psikoloji, televizyon, parfum, v.s gibi sozcukler de turkce degil, fakat turkce konusan herkes tarafindan rahatlikla anlasilir, taninmis, bilinen
×
×
 • Yeni Oluştur...