Jump to content

onikinciboyut

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  751
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

onikinciboyut Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Güncel Profil Ziyaretleri

3.862 profil görüntüleme
 1. onikinciboyut

  Duyguları olan robot yapmak mümkün mü

  pantenin ölümsüzlük üzerine açtığı başlık üzerine güncel. slikondan yada karbondan beden ne olursa olsun içinde can gerek! varlığına ruh gerek!
 2. onikinciboyut

  Ruh, Ölüm ve Ölümsüzlük

  http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44167&st=0&p=708353&hl=onikinciboyut&fromsearch=1entry708353 ha slikondan ha karbondan beden neyden olursa olsun içinde can olmadıkça ağlayan bebeğin ağlaması anlamsızdır.
 3. onikinciboyut

  Ateizmin yeri

  güncel
 4. onikinciboyut

  ilk ve tek olmak

  kirec, "varlığın merkezi ve bu merkezi ele geçirmiş sonsuz güç ve hakimiyeti olan, kusurlu kısıtlı varlıklar vareden bir bilincin olma ihtimali olmama ihtimalinden çok daha mantıklı" diyorum sadece. uzayda hayat varmı yokmu bu ayrı konu. uzay ezeli değil. fizik kanunlarımızda ezeli değil. maddenin ne aslını ne özünü bilmiyoruz. bu yüzden fizik kanunlarının esiriyiz.
 5. onikinciboyut

  ilk ve tek olmak

  sonsuz zaman çizelgesinde ben herhangi bir zaman diliminde varolduysam ve ilerde organize olarak; daha üst bilinç düzeyine erişecekse türüm, bunun benzeri daha önce neden yaşanmış olmasın?
 6. onikinciboyut

  ilk ve tek olmak

  varlık var. yokluk yok. bu iki gerçeklikte de hemfikiriz. peki neden insan ilk kompleks bilinç olsun? neden daha üst bilince ait varlıklar olmasın? (benzerlerimiz farklı gezegenlerde olduğunu düşünenler olsada izleri yok veya ulaşamıyorlar) yokmu bu varlığın gerçek kaynağı! bizim fizik kanunlarından farklı kanunlara sahip bir evrende üstün bir bilinç neden olmasın? ateistler teizmdeki çelişkileri eleştirirlerken kendi çelişkilerini neden es geçerler?
 7. in cin top oynuyor kimsecikler yok terkedilmiş şehre benziyor bu başlık bile katılımsız
 8. onikinciboyut

  Namazın Zararları Nelerdir?

  a ve b iki farklı kavramı ifade eden kelime olsun. istediğin kadar, "a b'dir." önermesi türetirsin. ama ne alaka. en son bunu söyleyen hallac vardı.
 9. onikinciboyut

  Tayyip Erdoğan Kanser Olabilir mi?

  süper bir demagog marifeti ve psikolojik savaş yöntemi.
 10. onikinciboyut

  İmdat! Deist oluyorum..

  daha 1. sınıfı tekrarlayan birsürü şahıs var
 11. onikinciboyut

  evrendeki herşey arasındaki mesafe aynı

  haci, sen git idrar tahlili filan yap. bunlara senin kafan basmaz. kuşağının ve sonraki bir kaç kuşağın kolay kaldıramayacağı şeyler. basmadığı içinde hiçbir zaman inilememiş olduğu halde saf vakumda yarım enerji vardır diye sayıkla. o senin alıntıladığın enerjinin olduğu vakum saf vakum değil. ayrıca sicim teorileri ve m teoriye alternatif olmadığı halde mantığın almadığı için, adamların çalışmalarını hiçe say.
 12. onikinciboyut

  Namazın Zararları Nelerdir?

  son cümleye anlam veremedim?
 13. onikinciboyut

  evrendeki herşey arasındaki mesafe aynı

  Mantığımıza ters gelmesi tamamen alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Hiper boyutlar ve hiper uzaylar fantazi değildir. Öncelikle matematiki gerçeklikleri vardır. Sonra, klasik kuralların açıklayamadığı ve asla açıklayamayacağı fiziki bulguları açıklarlar. Bigbang öncesi tekillik olarak adlandırılan, bizim evrenin kanunlarının götürebildiği son noktayı açıklamak için alışkanlıklarımızdan kurtulmak gerekiyor. öklit uzayı ve eliptik uzay kavramları, küresel simetri hakkında: Tabi olduğumuz doğa kanunlarını algılayışımız 3 boyutlu klasik geometriye göre olduğu için diğer boyutları düşünmemiz zor olmaktadır. Yine klasik analitik geometride kartizyen kordinat sistemi ve 3 boyutlu olarakta x,y,z diye adlandırdığımız doğru eksenleri üzerinde düşünmeye alışığız. Alışageliğimiz uzay nokta, doğru, düzlem, hacimlerden oluşan x,y,z kordinatlarıyla analiz ettiğimiz uzaydır. Alışageldiğimiz boyutlar zaman hariç ileri-geri, sağa-sola, yukarı-aşağı boyutlarından ibaret 3 boyutdur. Doğanın özünde ise farklı geometri farklı matematik farklı uzay mevcut. Doğanın özü eliptik uzayda daha iyi analiz edilebilmekte. Eliptik uzayda alışageldiğimiz doğru aslında bir çemberdir. Bir ipten sonsuza kadar sonu gelmeyen bir yol yapabiliriz. Bunun en kusursuzu ipi çember şeklinde yaptığımızda olur. Eliptik uzayda bir boyutlu küre çemberdir. Tek yol vardır. İki yön vardır. Bu yolun sonu yoktur. İki boyutlu küre bildiğimiz kürenin yüzeyidir. İki dairesel yolu vardır. Üç boyutlu küre bildiğimiz alışageldiğimiz görsel zekamızın kaldıramayacağı hiper şekillere giriş yapar. Doğada bu da vardır. Biz direk kendisini görmüyoruz ama parçalarından var olduğunu anlıyoruz. Dört boyut, beş boyut ve dahası. Doğada zaman hariç 10 tane olduğu hesaplanıyor. Bir kesinlik yok henüz. Matematik olarak ise sonsuz boyut olabilir. Eliptik uzayın alışageldiğimiz bizim uzayımıza yansıması Öklid uzayındaki tanımıyla olur. Eliptik uzaydaki 2 boyutlu küre öklid uzayında merkeze uzaklığı r olan 3 boyutlu bir hacim kaplar. Kürenin analitik formulünde neden doğada kare ve karekökün çokça karşımıza çıktığının sırrı saklıdır. Boyut sayısı ne olursa olsun kusursuz simetride, doğada, kürede her zaman üst olarak 2 sayısını göreceğiz.
 14. Mantığımıza ters gelse de fiziki bulgular ve matematiki yorumları evrendeki her partikülün arasındaki mesafenin milimetrenin bile trilyonlarca kez daha küçüğü kadar yakın olduğunu gösteriyor. Dolanık parçacıklar da bunun kanıtlarından birisi. Zira ışık hızı belliyken ve maddesel iletişimde limitken, dolanık parçacıkların mesafeden bağımsız olması ilginçti.
×
×
 • Yeni Oluştur...