Jump to content

kaanuni

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  75
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

3 Takipçiler

kaanuni Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Los Angeles/Hamburg/İstanbul
 • Interests
  Bilim, Matematik, Felsefe, Sanat, Medical Marijuana :)
 1. kaanuni

  Bir Ateist,Müslümana Aşık olabilir mi?

  Baş açık laik müslüman belki, veya kliseye gitmeyen hristiyan, ıstakoz veya domuz yiyen yahudi... olabilir. Ateistler sanıldığı kadar az değil. Çoğunluk kendini kolay kolay belli etmiyor. Sonuçta normal insanlar, en azından benim çevrem, günlük hayatlarında çok nadiren din konuşuyor.
 2. Bu yazıda beni en çok rahatsız eden şey, kare top denmesi. Ya hiç kare top olur mu? Kare dediğin iki boyutlu bir cisim, küp ise top değil. Şunu kırmızı ve beyaz toplar diye anlatmak varken... Başka problemler de var yazılanda tabi, en somurtanı 1/10^50'ye 0 denilmesi, ancak kurulan mantık tamamen yanlış değil. Ben bunu kısaca şöyle açıklıyorum: Sayısalda 6 kolonlu bir biletin kazanma ihtimali 14 milyonda birdir. Ancak her hafta değilse bile, iki üç haftada bir birileri sayısalı kazanır. Hatta sayısal iki hafta üst üste sadece 5 milyon farklı bilet satılmasına rağmen devretmeyebilir. Tekrar tekrar tekrarlamak lazım, birşeyin ihtimali düşük diye imkansız değildir.
 3. kaanuni

  Müzikle Açalım

 4. kaanuni

  Arsenik materyalizmin ezberini bozdu

  Yazdıklarınız açık seçik yalan. İşinize geldiği için inanıyorsunuz.
 5. kaanuni

  Sigara

  Alan Carr'ın kitabı işe yaradığına göre bu video da iyi olabilir. Birazını izledim, kitapla neredeyse bire bir gidiyor. Ancak kitap 200 sayfa. Film daha kısa yani. Kitap ile iki kere bıraktım ben sigarayı. En son 16 gün önce bıraktım, hala iyi gidiyor. Zor kısmı geçti bitti. O yüzden kitabı kesin tavsiye ederim herkeze. Tekrar başlarsam video'yu da değerlendiririm.
 6. kaanuni

  Müzikle Açalım

  Hehe daha sansürsüz bir versiyonu vardı bunun, youtube'da olamıyacağı için kendi internet sitesinden giriliyordu. Ama bulamadım geçen gün, sanırım kapatmışlar artık. Bu da başka bir cins sapık müzik: http://www.youtube.com/watch?v=abw1nhuB2KA
 7. kaanuni

  en iğrenç millet türkler dedi

  Hatırlayan varsa Danimarkadaki Muhammed karikatürlerine tepki olarak İranlılar anti-semetik karikatür yarışması düzenlemişlerdi. İsrailliler ise İranlılara tepki olarak anti-semetik karikatür yarışması düzenlemişlerdi (biz kendimizle daha iyi dalga geçeriz diyerekten).
 8. kaanuni

  en iğrenç millet türkler dedi

  Eğer doğru cevabı gerçekten biliyor ise, çok gereksiz bir şey yapmış adam. Politik en iyi karar doğru cevabı vermek olurdu. Aklı salim hiç bir Musevi'nin sorunun cevabının doğru verilmesine alınmaması lazımdı. Sonuçta Voltaire'in lafı. Ayrıca Museviler (en azından fundementalist olmayanları ve ateist olanlar) oldukça soğukkanlıdır, devamlı kendileriyle dalga geçerler. Eğer adam gerçekten de söylediği gibi Museviler'in bizden daha alıngan olduğunu düşünüyorsa, aslında bu bize bir iltifattır. Ama ırkçılardan oy toplamak için söylemiş ve şimdi kıvırtıyor da olabilir. Bir de tabi, soruyu aslında yanlış bilmiş olup, cahil gözükmemek için şimdi yalan söylüyor olma ihtimali de var (sonuçta adam'ın yalancı olduğu belli). Doğrusu ben de Voltaire'in böyle bir lafı olduğunu bilmiyordum ve tahmin et deseler ben de Türk dediğini tahmin ederdim. Gerçi bu durumda da aslında bildiğini söylemek biraz saçma bir haraket. Ben olsam bilmediğimi ve tahmin yürüttüğümü itiraf ederdim. Bundan çıkacak politik zararın ırkçı gözükmenin politik zararından daha az olacağını düşünüyorum. Tabii avrupa değişiyor, sağa kayıyor, son cümle yanlış olabilir.
 9. kaanuni

  NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

  Ben yaratıcı(lar) ve diğer tanrı(lar) hakkında agnostiğim. Yanlız varlığından haberim olan bütün dinlerin yalanlar üstüne kurulmuş sömürü sistemleri olduğunu biliyorum. Ölümden sonrasını hiç kasmıyorum, bu dünya için yaşıyorum, gerçeği doğada arıyorum, ahlaki değerlerimi rasyonel değerlendirmeler sonucunda geliştiriyorum. Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı konusunda сiddi bir yorum yapacak kadar bir bilgim yok (ancak tahminim yaşamış olduğu). Zaten İslam'a inanmadığım için, Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı umrumda da değil. Erken İslam tarihi ilgimi çekmediği için, vaktimi de bunu araştırarak heba etmiyorum.
 10. kaanuni

  Wikileaks Bombayı Patlattı!

  2009'da Londradaki G20 toplantısında İsviçre, Monaco, Cayman Adaları gibi vergi cennetlerinde (ve tabiki de diğer ülkelerde de) numaralı (sahibi gizli) hesapların elimine edilmesi için antlaşmalar imzalandı. Özellikle Obama vergi cennetlerinin kollarını büküp kıstırmaya başladı. Ancak Credit Suisse'te çalışan bir arkadaşım Türkiye hükümetinin yakın bir zamanda İsviçredeki hesapların üzerine gitmesini pek muhtemel görmüyordu. Neden olduğu şimdi çok aşikar oldu. Benim çok merak ettiğim, bizim vatandaşın "çalıyor ama iş yapıyor," mantığının hala devam edip etmediği.
 11. kaanuni

  İtiraf ediyorum ateistim

  Ben akraba ve arkadaşlarımdan asla saklamadım. Ancak yeni tanıştığım insanlar genelde herhalde müslüman olduğumu tahmin ediyorsa da düzeltmiyorum. İnsanlarla, "merhaba, ben allaha inanmıyorum," diye tanışmıyorum, ama biri sorarsa da müslümanmış numarası yapmıyorum. Tabi benim için kolay böyle olmak, ailemde, çevremde bir baskı yok. Herkezin benim kadar rahat olmadığını biliyorum. Dawkins geçenlerde, bir televizyon programında, yine ateistler ortaya çıksın çağrısında bulunmuştu. Türkiye için geçerli midir söyledikleri bilmiyorum. Nerede gördüğümü hatırlamıyorum (galiba bill maher'ın programı) ama az çok aşağıdaki ile aynı şeyi söylüyordu
 12. kaanuni

  Wikileaks Bombayı Patlattı!

  Wikileaks genelde herkezin zaten bildiği şeyleri doğruluyor. Bu son çıkan belgeler de aynı. Tabi yine de yaptıkları önemli. Assange bence müthiş bir insan.
 13. kaanuni

  İçki

  Alkol aşırı tüketildiğinde sağlığa zararı olabilir, bağımlılık riski olabilir ancak alkol yasaklanınca: 1- İnsanlar yine de alkol içmeye devam ediyor 2- Yasak olmasına rağmen üretilen alkol yasak birşey denetlenmediği için sağlığa çok daha fazla zararlı olabiliyor 3- Aşırı alkol içen insanlar olmaya devam ettiği gibi bunların sağlık sistemine getirdiği ek yük, alkol üzerindeki vergiler ile değil içen içmeyen herkezin cebinden çıkıyor. 4- Alkol ve uyuşturucu kullanmanın yasal riskleri eşitlendiği için bazı insanlar alkol içeceğine eroin, hap ve kokain kullanıyor. (bkz İran) 5- Organize suç örgütleri zengin oluyor, vahşet suçlarında artış gözleniyor (bkz. prohibition zamanı ABD) Ayrıca ben içiyorum, sana ne zararı var? Ben senin özel şeylerine karışıyor muyum? Gelelim tavsiyelerime: Vodka: Absolut, Ruski Standard Whisky (Single Malt, Islay): Lagavulin, Laphoraig Whisky (Blended): Johny Walker Green Label Bourbon (Kentucky): Woodford Reserve, Maker's Mark Bira (pils): Budvar, Becks, Heineken (yanlız bunu hollanda da fıçıdan içmeniz lazım) Bira (weiss): Paulanner, Franziskaner Şarap konusunda pek bir tavsiyem yok. Tek söyleyebileceğim şey, Almanyadayken aldığım şarapların 2-5 euro arasında olanlarının 10-20 euro arasındakiler kadar iyi olabildiği. Fiyat ancak 100 doların üstüne çıkınca şarabın kalitesinde ciddi bir artış oluyor. Şahsen ben zaten fazla anlamadığım için kıyamıyorum okadar paraya, ancak amcam'ın aldıklarından tadıyorum, gerçekten çok farklı pahalı şaraplar var. Mesela bir chile chardonnay'si almıştı, içiyorsun, yutkunduktan sonra sanki ağzında 20 çeşit meyve patlamış gibi oluyor, hiç alkolle alakası yok sırf tadı insanı mest ediyor, gülümsemeden edemiyorsunuz. Ama isim sorarsan söyleyemem.
 14. kaanuni

  Sigara

  İstisnalar elbette olabilir ama kuralı bozmaz. Türkiye için bir sayı bulamadım, ama ABD'de sigara içenlerin yaklaşık %90'ı 18 yaşından küçükken başıyor, ortalama başlangıç yaşı da 13. Kuzenine yazık olmuş, inşallah bırakır.
 15. kaanuni

  Sigara

  Hepimiz böyle başladık Everest. Vücut insan ilk sigara içtiğinde bunu (haklı olarak) zehir olarak algılıyor; zehrin zararını azaltmak için nefesin kesiliyor ve öksürüyorsun. Ancak insan ergenlik çağında başlarsa, dahil olma, kool olma isteği daha kuvvetli olduğu için vücudun tepkisine rağmen içmeye devam ediyor ve vücut bir süre sonra dumana alışıyor, hatta dopamine bağlantısı kurulduğu için tadı güzel gelmeye başlıyor. Ergenlik çağından sonra sigaraya başlayan pek kimse yoktur sanırım.
×
×
 • Yeni Oluştur...