Jump to content

mefisto

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  73
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

mefisto Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Ankara
 1. mefisto

  Hangi Düğmeye Basardınız?

  hesap bende, sen rahat ol -))
 2. mefisto

  Hangi Düğmeye Basardınız?

  merak ediyorum doğrusu.
 3. mefisto

  Hangi Düğmeye Basardınız?

  medeni cesaretinizi takdir ediyorum..
 4. mefisto

  Hangi Düğmeye Basardınız?

  soruyu değiştirelim, aynı şartlar altında birini seçmeye zorlanıyorsunuz - eğer verilen süre içinde hiç bir düğmeye basmazsanız, ikisine de basılacak, ayrıca kıçınıza kızgın bir çelik cop sokulacak.. şimdi seçelim, hangisi?? ayrıca, düğme dedin mi, ali kırcayı dinlemek lazım -))
 5. muhabbetinizi yağla-balla kesiyorum. müdür, şimdi hesabı-kitabı yaparsın, orası ayrı bi şey. bence bir az zor, çünki antiateist te iyice kasmış, öyle hesab kitap olmaz yani. mesela ben de geçen böyle garip oranları, sayısal mucizeleri - 3 yaşımdayken abimle yaptığım kavgadan kalan izlerde bulmuştum. kime anlattıysam, süphanallah kardeş, ibretlik bi paylaşım dedi. nerde kalmıştık, he.. şu olayı diyorum - müdür, şimdi akıllı başlı adamsın, üşenmeden uzun-uzun yazılar da yaza biliyorsun. ama kuranda açık-açık evrime küfr olmadığı gibi, teist anlamda cart-diye yaradılışa da kesin dayanaklar yoktur. iran, kum havzası ilahiyyat ekölü aslında evrime sıcak bakıyor. çünki ontolojik göüşleriyle de (molla sadrada kemale eren ibn arabi-sühreverdi sentezi ve daha fazlası -)) oldukça benzerlikleri var ve hatta çoğu yerde birebir uyuşuyorlar. gerçi ben epistemolojideki küheylanlık misali daşşaklı bir ateist ontolojiye şahit olmamışımdır ama varsa bile bunun gibi olmayacağı kesindir. her neyse, dediğim şu ki, kuran evrime karşı değildir - ama kuran yorumcuları (milyonlarca var) pekala mezkur olgulara karşı bu tip tutumlar sergileyebilirler. ki, şurası da var, metinleri yazar değil de, metin merkezli okumaya tabi tutma alışkanlıklarınız varsa olayı daha iyi kavraya bilirsiniz. bir anlamda (ki hakkatten de öyle) islam, daha derinlemesine dalarsak, kuran - bir üst anlatıdır. kuran 1400 sene öncekiyle harfbeharf aynı olsa bile - "aslında" farklıdır.
 6. çok düzeysizsiniz mnzkyiim, tartışmaya bile değmez -)))

 7. veno s'imane, se kama

 8. mefisto

  ABD de bir kilise toplu Kuran Yakacak

  yoh beg -)), işler öyle yürümüyor. o dediğin istanbul müftüsünü de sonra öbürü danayı da savunacak değilim. türkistana girip ata yurdunu işgal edip 380 bin türk kızını cariye olarak götürmelerini de savunmayacağım. binaenaleyh ben hiç birşeyi savunmak için burda değilim. ama unuttuğun şeyler var, ben burda bir dini aziz tut öbürünü tu kaka et te demiyorum. diyemem de. benim dediğim tamamen farklı birşey: o hareket ki yapılacaktı, ki arkadşın yazdığına göre artık yapılmayacak, onun iğrençliğine dikkati çekmek istemiştim ve bunun karşısında durmanın etik bir sorumluluk olduğunu iddia etmişdim. kuran öyle, kuran böyle, kuranda 4 karı, muhammedin malı mülkü, ayişenin fahişeliği, zeyd ibn harisenin karısına göz koyma gibi şeyler hiç umurumda değil. takdir edersin ki, karşımda soğukta tir-tir titreyip te açlıktan ölme derecesine gelen birisi en azılı düşmanım bile olursa yardım etmeliyim. çok şey yapılabilir, birçok tavır alınabilir ama yapılması gerken tek şey ona yardım etmektir. kendini bu şeyi yapmaya borçlu hissetmek. sağlık olsun, beg..
 9. mefisto

  Çağdaş Toplumlarda Dinler Hala Neden Vardırlar?

  çağdaş bir toplumda dinlerin varolup olmamasına o toplumun insanları karar vermelidirler. xirs veriyorlar da.
 10. mefisto

  ABD de bir kilise toplu Kuran Yakacak

  müslüman olan-olmayan, herhangi bir dine tapınan-tapınmayan, dinlere tapınmayı bila kaydü-şart reddeden her kesin kınaması gereken (etik sorumluluk olarak görüyorum) bir eylemdir. ben burda hoşgörü mesajı falan vericek değilim. hiç kimse hiçkimseye karşı hoşgörülü olmak zorunda değil, hiçkimse de hiç kimseye saygı göstermek zorunda değil. ama yapılan bir yanlışı buğzetmek yapılabilir bir şeydir-ayrıca vicdan sahiplerince yapılması gereken şeydir(tarafsızkalmak münkün değil ne yazık ki), zira benzer bir eylem buralarda olsaydı, mesela iranda, kumda toplu kitab-i mukaddes yakma ayini olsaydı, çok azınız hariç hepiniz (kendini ateist addedenleri kastediyorum) yobaz-vahşi götlekler, kitap düşmanı din tüccarları diye hemen atlardınız. çünki istemeden de olsa dinleri reddederken, batılı bir diskürsün dışına çıkamıyor ve etik sorumluluk olarak da bunun gerektirdiklerini yapıyorsunuz. falan yapabilir, felana müstehaktır, filsn yspamaz, yaparsa görür ebesininkini tarzında bir kıskacın içinde hapsolmuşluk var maalesef, ki bu hasepledirki, bazılarınız hala azdır tevratı da incili de yakmaları gerekir, keşke yakmadan önce bi deişeyip sıçsalardı falan ayarında şeyler söyleyebiliyorsunuz. orda kitap yakacak olan ve bunu görerekten sessiz kalacak herkese grup koridordan bi şarkı gelicek.
 11. mefisto

  Devrimciler..... Size Hitabediyorum....

  aga ne diyon sen? alemdağlıyız biz, her türlüsünü yaparız -kırmızı, yeşil, mavi.. ama ilk başta sen bi lutfet - anlat, "devrim" deyince niye ille de sosyalist devrimi anlamamalıyız. tabi so cevabına göre, para babasının ana-babasını belleyip-bellememek sorununa da deyineceğim. he aga sen yozlaşmamış, ilerleme kaydetmiş devrimi anlat. p.s. sistemli bi şekilde teorize edilmiş "devrim"i ilk kez marx'ta görebiliriz, maalesef ondansonra gelenler sürekli onu tekrar etmişlerdir. tabi maalesefi niye yazdım bilmiyorum, zira tarih eğer sınıf çatışmasının tarihiyse başka bir devrim zaten mümkün değildir.
 12. mefisto

  Devrimciler..... Size Hitabediyorum....

  ilk başta para babalarının analarını bellemek lazım, tabi hükümeti ele geçirtikten sonra. sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir. bak işte iki hamlede sınıf farklılığı yok oldu, rejim değişti. bundan iyisi mekkede iki tek..
 13. mefisto

  Muhammed ,Allah'tan once davranmis !

  kuzum, hiçkimsenin hiçkimsenin boğazına ip falan geçireceği yok, geçirseler bile tabureyi kendim ittiririm. neye lazım bu kadar paranoya? ayrıca günahın en büyüğünü o soyulanlar yapıyor. eğer birileri kendilerini kul olarak görüyorsa, ki görüyorlar, başlarına bir allahın çöreklenmesi de kaçınılmazdır, zira çörekleniyorda. eğer bir halk kendini kurtarılmaya şartlandırmışsa, elbet bir kurtarıcı gelir "kurtarır" onları.. sadece bunlar mu? hayır. okullarda akın akın faşist-lümpen gençlik yetiştiriliyor, zırt milliyetçiliği, pırt sevgisi, zart bilmemneyi. o kadar modern put varken ne diye ille de islamla uğraşılıyor? kuranın llahı soyut hiç olmazsa iplemesen de fazla göze batmıyor. peki somut olan allahlar var onlara ne demeli? vatan, bayrak, atatürk?
 14. mefisto

  Geceleri birbirine karışan ezan sesleri........

  hoca, ezan mı uyutmuyor, yoksa zaten uyanık mısın?
 15. mefisto

  Muhammed ,Allah'tan once davranmis !

  valla canım benim adamakıllı hatırlayabildiklerim en fazla 20 sene öncesine gidiyor, kısacası verdiğin çok uzun bir süre. doğrusu islamın falan bana öyle pek fazla battığı da vaki değildir, çünki fazla iplemem, ama beni hala az önce verdiğim soru ilgilendiriyor. senelerdir kamu hizmeti veriyorsun kuran abdül müttalibin yetiminin kitabıdır diye, de ne olacak? her kes diyelim ki inandı dediklerine hidayete erdi. ee sonra? niye böyle takıntılısınız islama karşı? nedir bu kadar rahatsız eden? birisi kamu aydınlatma platformuna çalışıyor, birisi "allah niye isayı yıktı kamil abinin dükkanını yıkmadı"dan mütevellit allah yoktur sonucuna varıyor, anlamak hakikaten güç.. p.s. ama sen istersen 'anladığım' dilden konuş, başka bi arkadaşa iş attık oralı olmadı, çıktı gitti -)) onun da acısı var biraz..
×
×
 • Yeni Oluştur...