Jump to content

mamuli

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  420
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

mamuli Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 1. mamuli

  Tedrici evrim bitmiştir

  SerdenGeçti (ve diğer okuyucular elbette) sana bir okuma parçası (http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/news/090201_darwinday) Türkçe çevirisini http://evrimbilgisi.blogcu.com adresinde (pek yakında ) bulabilirsiniz. Nasıl evrimleşiyorlar? Hızla. Biyolog Peter ve Rosemary Grant, 30 yılı aşkın bir süredir diğer iş arkadaşları ve öğrencileriyle birlikte Galapagos'un Büyük Defne adasında yaşayan ispinoz kuşlarının yükseliş ve düşüşlerini dikkatlice belgelemektedir. Bu görece kısa süre içerisinde dahi, gövde büyüklüğünde, gaga ölçüsünde ve gaga şeklinde kuraklık ve El Nino olaylarının neden olduğu ekolojik değişimlere (ki her iki olay da yiyecek olarak bulunabilecek çeşitli tohumların oranlarını etkilemektedir) yanıt olarak ortaya çıkan evrimleşmeyi doğrudan gözlemleyebilmişlerdir. SerdenGeçti efendi, Ben bu örneği kıçımdan uydurmamıştım zaten internette küçük bir haber olarak okumuştum. Şimdi, yukarıda belirtilen sitede (güvenilir kaynak) konu daha etraflıca ele alınmış. Lamba gibi ortaya atlamadan önce okuduğunun ne anlama geldiğini bir düşün. Yok ki. Okulda "leb demeden leblebi demeyi" öğreniyorlar ya, hani sağlam kafa sağlam vücütta bulunur diye (sanki beyin omuzun üstündeki saksı) yani "beynini kullanma leblebi diye tıkırda" eğitimi, işte böyle serdenGeçti gibi dolmalar ve ampuller yetiştiriliyor. Bu eğitim öğretim değil, resmen çocuklarımıza beyinsiz davranmayı öğretiyoruz. SerdenGeçti, sen beynini kullanamayan bir ahmaksın. Bu bir hakaret değil, diğer tespitlerim gibi bir tespittir. Cahil cühela ile uğraşmıyayım diyorum yine paçama dolanıyorlar. "Ben niye böyle düşünüyorum başka türlü düşünemez miyim, düşünürsem ne olur" diye düşünmeyen herkes "salaktır", "gerizekalıdır", "ahmaktır". Bunları söylemek hakaret değil tespittir. Çünkü topluma empoze edilen düşünceler (tüm basmakalıp düşünce öbekleri, popüler düsünceler vs. şu veya bu şekilde topluma empoze edilmiştir, veya belki edilmemiştir farketmez) şu veya bu grup/sınıf vs nin çıkarını yansıtır. Vatandaş, bu düşünceleri her zaman sorgulamalıdır. Sorgulamazsan ne olur? Kürtlere, ermenilere misafir derken kıçındaki Çin tekmesinin izini unutup bin yıl önce Çinden yediğin tekmeyi bin yıl sonra başkasından yer kendini egede yüzer bulursun.
 2. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  İttihat terraki kafasıyla moderatörlük bu kadar olur. Yazıları silmiş Sen kim oluyorsun da yazıları siliyorsun....
 3. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Bastığın yerlerı toprak diyerek geçme, tanı
 4. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  sümerce ıle ılgılı bılımsel bulgulara nıye zort dıye atladın sümerler ortaasyadan gelen bir kavim ise orta asyadan gelmişlerdir. sümerce türkçe ile aynı kökenden geliyorlarsa aynı kökenden gelmişlerdir. Gerçek olan hiçbirşey beni üzmez yaralamaz tam tersine gerçeği öğrendiğim için sevinirim. Ama bu ülkede birileri kıçından tarih üretmeye pek meraklı. Bu tarihimize ve geçmişimize çok büyük bir saygısızlıktır, bu tür saygısızlıklara prim tanımaya hiç niyetim yok.
 5. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Ben ermeni değilim. Olsaydım söylerdim. Anadolu'luyum. Defalarca söyledim söylüyorum bir türlü anlamıyorsunuz. Anadolu'lu olmak yasak mı? Anadolu'ya kürtleri ben getirmedim, türkmenleri ben getirmedim, iyon kolonilerini ben kurmadım. Farkında mısınız bilmiyorum ama ünya tarihini de ben yazmadım İçinize kurt düşmesin diye söylüyorum bu DNA çalışmalarını da ben yapmadım, sonuçlarını anlamakta da çok zorlanıyorum zaten. Kendi atasının kim olduğunu bilmeyen(!) ondan da ötesi kabul edemeyenden(!) öğreneceğim hiçbirşey yoktur. İnsan araştırmaz mı? Türkiye Cumhuriyeti bilgi ile şeffaflık ile yıkılmaz parçalanmaz. Birleşmiş milletler duvarında dünyadaki ilk barış anlaşması (Kadeş) asılıdır. Savaş Hititler (Muvattali) ve Mısırlılar (2. Ramses) arasında yapılmıştır. Velhasıl, BM'nin bile kendi mevcudiyetine temel teşkil edecek kadar derin bir tarihin üzerine kurulu bir devlet mi parçalanacakmış?! Ben bunları dile getirdiğim için mi bu ülke bölünecekmiş... :lol: Gülerim bu iddiaya... Dediğim gibi cahillik ayrı birşey. Cahil bilmediği halde bildiğini sanan kişidir. Bilmediğini bilen kişi bilgisiz oluyor. Umarım bir gün cahiilikten bilgisizliğe, bilgisizlikten bilgili olmaya doğru yol almaya başlarsınız.
 6. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Cengiz Cinniog˘lu · Roy King · Toomas Kivisild · Ersi Kalfog˘lu · Sevil Atasoy · Gianpiero L. Cavalleri · Anita S. Lillie · Charles C. Roseman · Alice A. Lin · Kristina Prince · Peter J. Oefner · Peidong Shen · Ornella Semino · L. Luca Cavalli-Sforza · Peter A. Underhill Excavating Y-chromosome haplotype strata in Anatolia Abstract Analysis of 89 biallelic polymorphisms in 523 Turkish Y chromosomes revealed 52 distinct haplotypes with considerable haplogroup substructure, as exemplified by their respective levels of accumulated diversity at ten short tandem repeat (STR) loci. The major components (haplogroups E3b, G, J, I, L, N, K2, and R1; 94.1%) are shared with European and neighboring Near Eastern populations and contrast with only a minor share of haplogroups related to Central Asian (C, Q and O; 3.4%), Indian (H, R2; 1.5%) and African (A, E3*, E3a; 1%) affinity. The expansion times for 20 haplogroup assemblages was estimated from associated STR diversity. This comprehensive characterization of Y-chromosome heritage addresses many multifaceted aspects of Anatolian prehistory, including: (1) the most frequent haplogroup, J, splits into two sub-clades, one of which (J2) shows decreasing variances with increasing latitude, compatible with a northward expansion; (2) haplogroups G1 and L show affinities with south Caucasus populations in their geographic distribution as well as STR motifs; (3) frequency of haplogroup I, which originated in Europe, declines with increasing longitude, indicating gene flow arriving from Europe; (4) conversely, haplogroup G2 radiates towards Europe; (5) haplogroup E3b3 displays a latitudinal correlation with decreasing frequency northward; (6) haplogroup R1b3 emanates from Turkey towards Southeast Europe and Caucasia and; (7) high resolution SNP analysis provides evidence of a detectable yet weak signal (<9%) of recent paternal gene flow from Central Asia. The variety of Turkish haplotypes is witness to Turkey being both an important source and recipient of gene flow.
 7. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Cahillik ayrı birşey. :lol: Türkiye'de yaşayan erkeklerin Y kromozomu üzerinde yapılan bir incelemede; Genlerimizin %3.6 Orta asya, %1 Afrika, %1.5 Hindistan vs, geri kalanı (%90 kusur) Komşularımız, Doğu ve Güney Avrupa'da yaşayan halkların genlerine benzediği sonucu çıkmış... Bu bilimsel bir veriyse, ki öyle, bunu değerlendirmeye aldığımızda herhalde atalarımızın büyük çoğunlukla orta asyalı değil, Anadolu ve çevre yörelerden olduğu sonucuna varmamız gerekir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum.... İyon, İyonya, İyonyalı sözü sizi neden bu kadar gerdi? Ortada iyonya kalmadıysa ben ne demeye iyonya sözcüğünü kullanıyorum ki... Başıma taş mı düştü... Kafatasçı olduğumu düşünmüyorum. Bir bilimsel araştırmanın sonucunu bile soğukkanlılıkla değerlendiremeyecek kadar zavallı olduğunuzu düşünüyorum.
 8. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Herşeyden önce, ben kendi çizgimdeyim ve her zaman kendi çizgimde olacağım. Düşüncelerim değişirse çizgimi de değiştiririm. Çünkü benim irfanım, vicdanım ve fikrim hürdür. Çünkü ben ATA'mdan öyle öğrendim. Sana ve herkese tavsiye ederim. Taraf gazetesinden hiçbir yazısını kaçırmadığım tek yazar Halil Berktay'dır. Sana ve herkese tavsiye ederim. Taraf gazetesiyle aynı çizgide olduğumu sanmıyorum, çünkü ergenekon'un bir hesaplaşma üzerine kurulduğu sonucuna vardım ve o çizgideyim. Insan hakları konusuna gelince bir düzeltme yapayım. Elbette insan (ve hayvan elbette) haklarını savunuyorum ama insan hakları konusunda herhangibir yazı yazmadım ve yazılarımdan yola çıkarak "insan hakları savunucusu" çizgisinde olduğum sonucuna varılamaz diye düşünüyorum. Ben burada "kendi insanlarımın hakkını savundum ve savunacağım". Bana Kürtçü diyorsun ama ne Kürdüm ne de Kürtçü'yüm. Kafana işlenmiş şablonlara uymadığım için kavrayamıyorsun. Ben kendimi ANADOLU'LU olarak görüyorum, bununla gurur duyuyorum. Anadolu kavramının içine giren tüm halklar benim için benim halkımdır ve onların her türlü problemini kendi problemim olarak görür ve ele alırım. Tavrımın doğru olduğunu düşünüyorum. Sana ve herkese tavsiye ederim. Bu yazıları herkes okuyor. Mesajım sadece sana değil tüm okuyuculara...
 9. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Ben milliyetçiyim diyorsan millet milliyet konularında soğukkanlılıkla düşünüp değerlendirebilmeli, sana öğretilenleri tartabilmeli, eksiğini gediğini görebilmeli ona göre kendini doğru bir şekilde konumlandırabilmelisin. Yazdıklarına uzun uzun cevap vermeye çalışıyorum ama o kadar saçma ki. Kürtlerle aynı apartmanlarda oturuyor, aynı restoranlarda yan yana aynı yemekleri yiyoruz. Ortak aileler kurulmuş akraba olmuşuz. Böyle bir durumda etnik kimliğe dayalı iç savaşın tüm Türkiyeyi Beyruttan beter yapacağının farkında değil misin? Bu kadar kör olabilir mi bir insan... Bir de Türk milliyetçiyim diye ortaya çıkmışsın ... Neyin milliyetçisisin anlayamadım. Yangın çıkarmaya hazır kibrit gibisin, biri tutuştursa yanacak ve yakacaksın... Anadolu'da yaşayanlar bir millet ise; türkler, kürtler, ermeniler, iyonyalılar, diğer hristiyan unsurlar, museviler, kafkaslar ve anadolu'nun bilimum halkları bu milleti oluşturan "ASLİ" unsurlardır. Bunu aksini düşünen "aklı başında" biri (akademisyen vs) varsa tartışmaya hazırım.
 10. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Herkes Türkiye'nin düşmanı bir tek sen değilsin. Sen Türk milliyetçisisin. Başka nesin? Hiç. Milliyetçilik bizim özelliğimiz Nasıl kazanmışsın bu özelliği?! Ne yapmışsın da "Milliyetçilik" özelliğini kazanmışsın? Toplanın erkek gibi savaş ilan edin, türk ordusunu yenin ve istediğinizi alın. Bak hele, taktik de veriyor. Ben Kürt değilim, övünmek gibi olmasın ama "milliyetçilik özelliği" taşımıyorum. Bu taktikleri forumu okuyan Kürtlere ve Türklere verdiğini düşünüyorum. "Erkek gibi savaş ilan edin türk ordusunu yenin..." Meydan okuyormuş gibi bir durum varsa da kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırıp ordunun arkasına sığınma güdüleri de var. O kadar milliyetçiysen, tezkere bırakaydın ya askerde? Gönüllü olarak savaşaydın ya Milliyetçi olmakla öğünen bir kısım insanlar vardır. "Milliyetçilik özellikleriyle" övünürler ortalıklarda hava basmayı severler. Ama iş ciddiye binince kuyruğu kıstırıp sıvışmayı çok iyi bilirler. Sen de onlardansın... Benden kaçmaz. Ortalama tüm türk insanlarının karşısındasınız Ortalama almış, konuşuyor Sen neredesin? Ortalamanın altında mı üstünde mi? Geçmişini bilmez, geleceğini bilmez... ağzı köpürmüş etrafa köpükler saçarak savaş naraları atar. Senin gibi "mal" ların çoğunlukta olduğu ülkelerin insanlarını böyle birbirine kırdırır, borç içinde yüzdürür vatanını da parsel parsel elinden alırlar
 11. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Sivil olmak asker olmamak demek değildir ondan öte "bir hukuga bağlı" olmak demektir. Sizin hukuğunuzun orman hukuğu olduğunu görüyorum. Ormanların kesilip yok olmaya yüz tutmasıyla insanlar arasında yaşama zorunluluğuna katlanmanız gerektiğine üzüldüm. Sizin için milli ve milliyetçi parkların kurulmasını herzaman destekleyeceğimi bilmelisiniz.
 12. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Bu yazıyı yazdıktan sonra kendime bir Kürt devleti kurulursa ne olur diye sordum. Kürtlere baskı yapan" "vatanseverler" kendilerine yeni bölücü etnik gruplar bulacağı kesin gibi Bu toprakları seviyorum. Vatan toprağı bir XXXX için her zaman değerlidir. XXXX= Türk, Kürt veya bir başkası ne farkeder. Neden bu topraklar bir kürt için veya bir başkası için değerli olmasın. Türkiyede yaşayan erkeklerin Y kromozomları üzerinde yapılan bir araştırmada sadece %3.6 sının Orta Asya kökenli olduğu tespit edilmiş. Mete han'ın Atanız olma olasılığı çok düşük. Buna sevinmelisiniz. Şahsen, karısını düşmana teslim edecek kadar alçalan bir atam olsun istemezdim. Öcalan'ın sembolik değerinden bahsetmişsin. Kendisini sembolleştirenlere benim düşüncemin ne gibi bir katkısı olabilir ki? Bu konuda değerli düşüncelerinizi daha detaylı aktarmanız, aydınlatıcı olacaktır. Etki tepki. Sizin gibi düşünenler (Tüm Kürtler PKK'lıdır, PKK'lılar öldürülebilir, tüm Kürtler öldürülebilir) [ETKİ] sayesinde Öcalan otomatikman zaten Kürtlerin başkanı oluyor [TEPKİ]. Anlayamadığınız nedir? Gayet açık. Fakat sıkıntı şurada; böyle bir isteği olan bir topluluğa karşı Türkiye Cumhuriyetini yönetenler devamlı olarak taviz vermektedir. Ben şahsen hiçbir zaman tavizden yana olmam. Taviz doğurgandır. Taviz acizliğin göstergesidir. Bir devlet kurmak istiyorlarsa elbette bedelini ödemeyi göze almalılar. Zaten akla uygun düşünüyor ve dünya gerçeklerini az çok biliyorsak, aksini söylemek söz konusu değildir. Bence Kürt sorununu hiç anlamamışsınız. Kendi görüşlerinize aykırı gelen kişilerin özellikle akademisyenlerin kitaplarını "önyargısız" okumaktan kaçınmamalısınız. Lütfen efendim Kürtlerin doğu ve Güneyde yoğun yaşadıkları illeri geziniz. Herhangi bir fakirlik söz konusu değildir. Bu illeri gezdiniz sanırım. Gezerken pembe gözlük mü, taktınız yoksa sadece meyhanelerini mi dolaştınız. Kürtleri hoşnut edelim, bazı açılımları sağlayalım, ekonomik varsıllıklarını arttıralım. Bu şekilde bizimle birlikte uzun bir süre daha yaşarlar. Düşüncemi pekiştiren bir cümle daha. Siz kürt sorununu hiç anlamadınız. Biraz Marksist bakışa ihtiyacınız var belki de. Kürt sorunu temelde halkın hem kendi hem de toprakların zenginliklerine sahip çıkamayacak kadar zayıf/bitap olması ve bu zenginliklerin feodaller ve giderek derin devletin içindeki bazı kimseler tarafından paylaşılması ile ilgilidir. Tabi yörede petrolun olması veya betrok yataklarına yakınlığı nedeniyle emperyalist iştahları kabartması da ayrı bir parametre.
 13. mamuli

  İslamın Geri Kalmasının Sebepleri ?

  İslamın etkisi bundan da vahim maalesef... "Külli irade cüzi irade". Insanın iradesi yani cüzi irade, ne kadar bağımsız olduğu vurgulanırsa vurgulansın külli iradeye tabii olduğu görüşü bu geriliğin sebeplerinden biri, belki de neden bir islami rönesans yaşanamadığının açıklamasında yer alabilecek temel düşüncedir. Nedir rönesans? Arzu eden açar internette öğrenir... "Külli irade cüzi irade" nin toplumda yaptığı tahribat konusunda Serif Mardin'in makalelerine başvurulabilir.... Konuyu kısa kesiyorum...
 14. mamuli

  DİYALEKTİK ve TARİHİ MATERYALİZM

  Bütün ileti boyunca "method" deyip durmuşum... utancımdan yerin dibine girdim. Method diye bir sözcük var mı Türkçe'mizde? Yok. Metod diyeceğime method deyip durmuşum. Yöntem sözcüğünü de kullanabilirdim... Başkalarını eleştiriyoruz ama kendi Türkçe'miz de bozuluyor... Şu sıralar Osmanlı tarihine takmış bulunuyorum ve en acı tarafı okumaya değer bulduğum eserlerin önemli bir kısmı o kadar eski sözcük kullanmış ki anlayamıyorum. Tanzimat fermanı örneğin, anlamak ne mümkün.
 15. mamuli

  HURŞİT TOLON TAHLİYE OLDU

  Ortadan kaldırılan kesimler Amacı bu olan ve bunu başarmış bir yapılanmadan olumsuz bahsetmek için insanın Kürt olması ya da ruhunu bir takım odaklara satmasından başka bir seçeneğin olmadığını düşünüyorum. PKK'yı yok etmeye çabalayan vatansever insanları karalamaya kalkan kesimleri ciddiye almak mümkün değildir. Bir yaklaşım; eğer her Kürt PKK'lı değilse o zaman size göre PKK'lı olmayan Kürtler bunları neden toplumdan dışlamıyor?! Senin yaklaşımlarınla "Her Kürt PKK'lı ve PKK'yı yok etmek vatanseverlikse 'Kürtleri ortadan kaldırmak' vatanseverlik oluyor" Oysa ben bu toprakların insanlarını sevmeyen bu toprakları sever olamaz diye düşünüyorum. Neden Abdullah Öcalan gibi aslında pek de önemi olmayan biri bu kadar önemli bir sembol haline gelebiliyor diye şaşırırdım. (Senin gibi biri ile ilk defa karşılaşıyorum) Senin gibi düşünenler sayesinde demek ki... Eğer Kürtler gerçekten bir Kürt devleti kurmak istiyorlarsa bunu kurarlar. Bedelini ödemeye hazırlarsa bunu kimse engelleyemez. Önemli olan bu bedeli ödemelerine gerek kalmadan insan gibi yaşayabilecekleri ortama sahip olmalarıdır. Ama görüyorum ki Kürtlerin bir devlet kurmaları yönünde her türlü ideolojik malzemeyi kendilerine vermek için gayret sarfediyorsun. PKK'lı falan mısın? Bilemiyorum ama bir gün Kürt Devleti kurulacaksa sizin gibiler sayesinde kurulacağını düşünüyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...