Jump to content

optimum

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.301
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

optimum Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. Film Önerileri

  Beğendiğiniz sıradışı filmler varsa burada tavsiye ederseniz sevinirim. Ben bir film önereyim ilk olarak. Türkçe ismi "Yeni Ahit" Tanrı kavramını sıradışı işlemiş. İzlemenizi öneririm.
 2. Ülkenin gidişatı

  Uzun zaman oldu Ifeelgood. Seni gördüğüme ben de çok sevindim. Mutlu ettiysem ne mutlu bana. Sizler daha değerlisiniz. Aydınlandım Ifeelgood. O kadar şey yaşadım ki tahmin bile edemezsin. Bu değişimi bunlara borçluyum. Birgün kitap haline getirmeyi planlıyorum. Geçmişimi üzülerek hatırlıyorum şimdilerde. Akıl hapishanesinde yasıyormuşum. Aklımı başkalarına kiraya vermişim. Zamanımı heba etmişim. Ama sonunda zihnimi özgür bıraktım. Milyonlarca atom bombası patlıyor şimdilerde zihnimde. Nöronlarımı hissediyorum. Güzel oldu ve devamı gelecek. Şimdi ise onların zihinlerini açmak için mücadele ediyorum. Dincilerden umudum yok diğerleri benim radarımda artık. Yoksa dünya yaşanmaz bir hale gelecek. Bu arada geçmişte kalbini kırmış isem affını diliyorum. Cahildim bilmiyordum Saygılarımla
 3. Ülkenin gidişatı

  Onların taktiğini kullanmak mantıklı. Yoksa kesinlikle kafaları basmıyor. Tek anladıkları şey şiddet. Konuşulacak veya tartışılacak insan değiller.
 4. Ülkenin gidişatı

  Peki bunu nasıl yapabiliriz? Biz de kendi içimizde örgütlenmeliyiz. Cemaatler yıllardır örgütlü çalışıyorlar. Fetö dedikleri sadece bir tanesi. Ama bunu yaparken izm leri bir kenara bırakmalıyız çünkü farklı fikir akımlarından aynı hedefte olanlar çok fazla.
 5. Ülkenin gidişatı

  Bu sözler herşeyi özetliyor... “Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim. Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı”. Martin Niemöller
 6. Ülkenin gidişatı

  Yakın tarihi okurken aynı şeyi düşündüm. Yanlış halkı kurtarmış. Bu demek değildir ulkemizi halkımızı sevmiyoruz. Ama Ataturkten sonra bu ülke kaç darbe kaç muhtıra kaç kriz geçirmiş açıp okunmalı. Sebep yine din..
 7. Ülkenin gidişatı

  Bunlar nereye gitse aynıdır çünkü özümseme yok biat var. Sorgulama yok. Zaten gelişmiş ülke olsam o kadar hoşgörülü olmam müslümanlara karşı veya mültecilere. Insanlık dışı gelmesin sebebi var. Bunlar gittikleri yerde biraz çoğunluk oldukları zaman ellerini her yere uzatıyorlar. Ayrıca topluma ayak uyduramadıklarından bozukluklarını beraberlerinde götürüyorlar. Okumuştum Bir Avrupa ülkesiydi hatırlamıyorum ama neresiydi, müslüman mahalleye devlet izin veriyor ama bir süre sonra başka şeyler istemeye başlıyorlar. Sonra halka müdahale etmeye başlıyorlar vs. Bunlara hak mak vermeyeceksin. Zor çok zor işimiz
 8. Ülkenin gidişatı

  Dostum sorun da bu zaten biz ülkemizi sevdiğimiz için bu haldeyiz. Bak yobazlara umurlarında mı ülke. Bataklığa soktular resmen. Har vurup harman savurmaları, ihaleleri birbirlerine vermeleri vs vs daha bir sürü pislik. Bu ülkeyi sevenler bizleriz. Bu konuda Atatürk örneği var en bariz. Ülkeyi ne sömürgecilere ne yobazlara bırakmadı. O da basıp gidebilirdi.
 9. Ülkenin gidişatı

  Dostum orayı bile bozuyorlar. Kanser hücresi gibiler. Elon musk gibi de marsa götürseydi keşke. Avrupadan durum tam olarak nasıl görünüyor yani yerel halk ne düşünüyor?
 10. Ülkenin gidişatı

  Yani Farkhunda öğretmen gibi de olabilirdik doğru diyorsun. Ama bu gidişle afganistan yakındır. Ankarada tarikat borusu ötüyor artık..
 11. Ülkenin gidişatı

  Yaşadığım yer yobazlıkta tavan yapmış bir yer haci. Zaten gözümü açan da bu oldu. Ama asla pes eden biri olmadım hayatım boyunca. Son bir yılda ciddi işlere imzamı attım. Toplumun bir bölümünü dönüştürmeyi, fikirlerini değiştirmeyi, sorgulama ve bilimin öcü olmadığını gösterdim hem de kimse farkında olmadan yaptım. Ama süreç öyle çetin ki haci bildiğin gibi değil. Sen uzaklardasın tesirini hissetmiyorsun ama ben artık nefes alamıyorum. Nereye kafayı çevirsem haksızlık omurgasızlık karaktersizlik ve bunların din adına yapılıyor olması. Yok böyle bir şey.
 12. ATEİZM VE İÇSEL DEĞERLER.....

  Aklıma şöyle bir varsayım geldi bu dediklerin sayesinde. Homo saipiens zaten en başta ateistti. Olan biteni anlamlandırma çabası veya elitlerin toplumu kontrol etme isteği vs şeyler dinleri doğurdu. Önce teist olmaya gerek yok zaten herkes ateist doğuyor. Bunun korunması gerek. Aile büyük faktör. Çocuk dinle tanışmadığı sürece özünü koruyacaktır.
 13. Ülkenin gidişatı

  Mevcut şartlarda ne bilim ne din tartışmaları yapasım var ne burada ne de herhangi bir yerde. Haberleri takip ettikçe sadece kendi kendimi yıpratıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama rahatsız olduğunuzu tahmin ediyorum. Omurgasızlıkta bu level asla aklıma gelmezdi. Olacak iş değil olup bitenler. Bazen soruyorum neden biz de cahilce yaşamıyoruz çoğunluk gibi. Yıpratıyor insanı düşünmek ve birşey yapamamak. Neden Canada, iskandinav ülkeleri, avrupa vs daha insancıl bir yerde doğmadım da bu eziyeti çekiyorum ve çekiyoruz. Gelecek adına eskiden yaptığımın tam tersini yapacağım artık, insanları okumaları için teşvik edeceğim. Üst makamlara gelirsem de ekonomik olarak tüm desteği sağlayacağım. Ya da bu deveyi güdemeyip defolup gideceğim..
 14. ATEİZM VE İÇSEL DEĞERLER.....

  Yıllar sonra seninle aynı fikirde olacağım söylense inanmazdım Haci.. Senin bir sözün vardı eskiden kullanırdın, "bu forumda sadece teistleri değil ateistleri de doğru yönlendirmeye çalışıyorum' diye. Hatta kaç ateisti attığını iyi bilirim. Sonuna izm getirdikten sonra kendini farklı bir klasmanda gören birçok insan var. Burada da vardı çok fazla. Şimdiki arkadaşları pek tanımıyorum. Burada klavye başında her türlü şey söylenebilir fakat sürece dahil değilse bir ateist de faydasızdır.
 15. Sorgulamak ve Merak Duygusu

  Görüş olarak yakın düşünüyoruz galiba. Eksik gördüğünüz noktalar varsa belirtirsen sevinirim.
×