Jump to content

optimum

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.305
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

optimum Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. Ateistlere Soralım, Sizce şu cümleler insanoğluna ait olabilir mi?

  Merhaba Hasan Bey. Öncelikle ince üslubunuz için teşekkür ediyorum. Seviyeli tartışmayı severim. Bir tanrı neden bir kuluna sağladığı özel hayat ayrıcalıklarını evrensel olduğu söylenen bir kitaba yazdırır? O nebi tüm işleri bırakmış kaç kişiyle evlenebileceği konusunda zorluk çekiyor. Ayrıca cariyeler icin ne düşünüyorsunuz
 2. Tanrı yoksa neden cennette veya cennet denilebilecek bir yaşamda değiliz?

  Teistler olmasa dünya zaten çok güzel bir yer. Zaman makinesine gerek yok müslümanlara bakmak yetiyor 1400 yıl oncesi hakkında yprum yapmak için. Dünya zaten Altından ırmaklar akan bir cennet ta ki homo sapiens bozana kadar..
 3. Ateistlere Soralım, Sizce şu cümleler insanoğluna ait olabilir mi?

  Bu gibi cümleler bir tanrıya ait olabilirmi sevgili müslümanlar? Muhammedin gece hayatindan bize ne!
 4. Ateistlere Soralım, Sizce şu cümleler insanoğluna ait olabilir mi?

  33/AHZÂB-50 (Meâlleri Kıyasla): Yâ eyyuhân nebiyyu innâ ahlelnâ leke ezvâcekelletî âteyte ucûrahunne ve mâ meleket yemînuke mimmâ efâallâhu aleyke ve benâti ammike ve benâti ammâtike ve benâti hâlike ve benâti hâlâtikellâtî hâcerne meâke, vemraeten mu’mineten in vehebet nefsehâ lin nebiyyi in erâden nebiyyu en yestenkihahâ hâlisaten leke min dûnil mu’minîn(mu’minîne), kad alimnâ mâ faradnâ aleyhim fî ezvâcihim ve mâ meleket eymânuhum li keylâ yekûne aleyke haracun, ve kânallâhu gafûran rahîmâ(rahîmen).Ey Nebî (Peygamber)! Muhakkak ki Biz, ecirlerini (mehirlerini) verdiğin zevcelerini ve elinin (altında) malik olduğun, Allah’ın ganimet olarak sana verdiği (cariyelerini) helâl kıldık. Ve seninle beraber hicret eden amcanın kızları, halanın kızları, dayının kızları, teyzenin kızları ve nefsini Nebî (Peygamber) için hibe eden ve Nebî’nin (Peygamber’in) de onu almak istediği mü’min kadınları, (diğer) mü’minler hariç, sana özel olarak (helâl kıldık). Onlara (diğer mü’minlere) zevceleri ve ellerinin (altında) malik oldukları (cariyeleri) konusunda neyi farz kıldık, Biz biliriz. (Bu), senin üzerine bir zorluk olmaması içindir. Ve Allah, Gafûr’dur (mağfiret eden), Rahîm’dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden).
 5. Film Önerileri

  Beğendiğiniz sıradışı filmler varsa burada tavsiye ederseniz sevinirim. Ben bir film önereyim ilk olarak. Türkçe ismi "Yeni Ahit" Tanrı kavramını sıradışı işlemiş. İzlemenizi öneririm.
 6. Ülkenin gidişatı

  Uzun zaman oldu Ifeelgood. Seni gördüğüme ben de çok sevindim. Mutlu ettiysem ne mutlu bana. Sizler daha değerlisiniz. Aydınlandım Ifeelgood. O kadar şey yaşadım ki tahmin bile edemezsin. Bu değişimi bunlara borçluyum. Birgün kitap haline getirmeyi planlıyorum. Geçmişimi üzülerek hatırlıyorum şimdilerde. Akıl hapishanesinde yasıyormuşum. Aklımı başkalarına kiraya vermişim. Zamanımı heba etmişim. Ama sonunda zihnimi özgür bıraktım. Milyonlarca atom bombası patlıyor şimdilerde zihnimde. Nöronlarımı hissediyorum. Güzel oldu ve devamı gelecek. Şimdi ise onların zihinlerini açmak için mücadele ediyorum. Dincilerden umudum yok diğerleri benim radarımda artık. Yoksa dünya yaşanmaz bir hale gelecek. Bu arada geçmişte kalbini kırmış isem affını diliyorum. Cahildim bilmiyordum Saygılarımla
 7. Ülkenin gidişatı

  Onların taktiğini kullanmak mantıklı. Yoksa kesinlikle kafaları basmıyor. Tek anladıkları şey şiddet. Konuşulacak veya tartışılacak insan değiller.
 8. Ülkenin gidişatı

  Peki bunu nasıl yapabiliriz? Biz de kendi içimizde örgütlenmeliyiz. Cemaatler yıllardır örgütlü çalışıyorlar. Fetö dedikleri sadece bir tanesi. Ama bunu yaparken izm leri bir kenara bırakmalıyız çünkü farklı fikir akımlarından aynı hedefte olanlar çok fazla.
 9. Ülkenin gidişatı

  Bu sözler herşeyi özetliyor... “Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim. Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı”. Martin Niemöller
 10. Ülkenin gidişatı

  Yakın tarihi okurken aynı şeyi düşündüm. Yanlış halkı kurtarmış. Bu demek değildir ulkemizi halkımızı sevmiyoruz. Ama Ataturkten sonra bu ülke kaç darbe kaç muhtıra kaç kriz geçirmiş açıp okunmalı. Sebep yine din..
 11. Ülkenin gidişatı

  Bunlar nereye gitse aynıdır çünkü özümseme yok biat var. Sorgulama yok. Zaten gelişmiş ülke olsam o kadar hoşgörülü olmam müslümanlara karşı veya mültecilere. Insanlık dışı gelmesin sebebi var. Bunlar gittikleri yerde biraz çoğunluk oldukları zaman ellerini her yere uzatıyorlar. Ayrıca topluma ayak uyduramadıklarından bozukluklarını beraberlerinde götürüyorlar. Okumuştum Bir Avrupa ülkesiydi hatırlamıyorum ama neresiydi, müslüman mahalleye devlet izin veriyor ama bir süre sonra başka şeyler istemeye başlıyorlar. Sonra halka müdahale etmeye başlıyorlar vs. Bunlara hak mak vermeyeceksin. Zor çok zor işimiz
 12. Ülkenin gidişatı

  Dostum sorun da bu zaten biz ülkemizi sevdiğimiz için bu haldeyiz. Bak yobazlara umurlarında mı ülke. Bataklığa soktular resmen. Har vurup harman savurmaları, ihaleleri birbirlerine vermeleri vs vs daha bir sürü pislik. Bu ülkeyi sevenler bizleriz. Bu konuda Atatürk örneği var en bariz. Ülkeyi ne sömürgecilere ne yobazlara bırakmadı. O da basıp gidebilirdi.
 13. Ülkenin gidişatı

  Dostum orayı bile bozuyorlar. Kanser hücresi gibiler. Elon musk gibi de marsa götürseydi keşke. Avrupadan durum tam olarak nasıl görünüyor yani yerel halk ne düşünüyor?
 14. Ülkenin gidişatı

  Yani Farkhunda öğretmen gibi de olabilirdik doğru diyorsun. Ama bu gidişle afganistan yakındır. Ankarada tarikat borusu ötüyor artık..
 15. Ülkenin gidişatı

  Yaşadığım yer yobazlıkta tavan yapmış bir yer haci. Zaten gözümü açan da bu oldu. Ama asla pes eden biri olmadım hayatım boyunca. Son bir yılda ciddi işlere imzamı attım. Toplumun bir bölümünü dönüştürmeyi, fikirlerini değiştirmeyi, sorgulama ve bilimin öcü olmadığını gösterdim hem de kimse farkında olmadan yaptım. Ama süreç öyle çetin ki haci bildiğin gibi değil. Sen uzaklardasın tesirini hissetmiyorsun ama ben artık nefes alamıyorum. Nereye kafayı çevirsem haksızlık omurgasızlık karaktersizlik ve bunların din adına yapılıyor olması. Yok böyle bir şey.
×