Jump to content

mantik

Root Admin
 • İçerik sayısı

  3.633
 • Katılım

 • Son ziyaret

mantik kullanıcısının paylaşımları

 1. Eski üyelikler hala aktif. Şifreni unuttuysan şifremi unuttum linkini kullanarak resetleyebilirsin.
 2. AteistBakish, Seni hatırlıyorum elbette. Eskiden de yaramazlık yapardın sıkça. İnsanların bam teline basmak için özel olarak uğraşırdın. Panteist arkadaş müdahale etmiş o zaman demekki.
 3. AteistBakish, Düşünce Dünyası’nın site olarak kimliği ve etiketi ateist olmamasına rağmen oraya müslümanların dadanmasının neden zor olduğunu sana Ateistcafe’deki başlıkta açıklamıştım daha geçenlerde. Yöneticileri arasında zaten yok, olmaz da, ama katılımcıları arasında bile fazla müslüman olması zor orada. Hatta burada daha bile çok müslümanlar diye açıklamıştım sana o zaman da, çünkü burasının kimliği ateist, cevap vermeye geliyorlar buraya. Oraya niye gelsinler? Gelseler de niye dursunlar? Sıkıcı, entelektüel konular var orada sadece. Müslümanın ilgisini çekecek şeyler yok.
 4. Orasının da sunucusu Amerika’da, evet, ve orada da kimlikleriniz güvende ve gizli. Ama orası kimliğinizi gizlemenize bile gerek bırakmayacak bir yer olarak tasarlandı ilk kurulduğunda bile. Hala da öyle. İmajı ve kimliği ateist olan bir ortam değil orası. Çok daha rahat yazışabileceğiniz, gönül rahatlığıyla her yerde paylaşabileceğiniz bir ortam. Eğer popülerleşmezse, daha az moderatörle, hatta sadece bir veya iki kişiyle bile yönetilebilecek bir yer olacağını düşünüyorum orasının. Dolayısıyla burasıyla ilgilenmeyi kendine manevi bir sorumluluk haline getirmiş kişilerin o
 5. Bu kararı almamızın çeşitli sebepleri var. Bazılarına burada değinmek istiyorum: Sosyal medyadan önceki dönemde günümüzde sosyal medyanın üstlendiği işlevin de önemli bölümünü yerine getiren forumların artık devri kapanmıştır. Forumlar günümüzde sadece belli başlı bazı spesifik amaçlar için uygun ortamlar haline gelmiştir. Örneğin şirketlerin ve kurumların müşteri ve kullanıcılarıyla teknik konularda veya hizmet ve kullanım ile ilgili konularda yazıştıkları bir iletişim ortamı olmak gibi. Veya derli toplu, uzun ve derin fikir tartışmalarının yapılabileceği ortamlar olmak gibi. Bu ikinc
 6. Yönetim olarak aldığımız bir kararı burada duyurmak istiyorum. Bunu duyurmak forumun üç kurucusundan biri olan bana düşmüş bulunmaktadır. Ateistforumu 2001 yılının Eylül ayının sonlarına doğru açmıştık. Şimdi kuruluşunun 20. yıldönümünden yaklaşık bir hafta sonra, eski yöneticilerimizden Hacı'nın ölümünün birinci yıldönümü olan 4 Ekim tarihinde forumu yazı yazmaya kapatmaya karar verdik. Bu tarihten itibaren forum sadece aramaya ve okumaya açık bir arşiv olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir, ve foruma yeni içerik 4 Ekim tarihinden itibaren asılamayacaktır.
 7. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Yeni üyelerin henüz özel mesaj kullanma hakkı yok burada. Başlık açma hakkıyla geliyor özel mesaj hakkı da sanırım. Arkadaşlar değiştirmedilerse kotayı, 20 mesaja ayarlı olması lazım. Düşünce Dünyasından üyelik alırsan orada bir kota yok. Üyelik onayı için bekleme de yok. Email adresine gelecek linke tıklayarak oluyor üyelik onayı. Oradaki özel mesajdan bana ulaşabilirsin.
 8. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  27 yıldır Türkiye'den uzak olduğum için bu tür hatalar yapıyorum sıkça son yıllarda. Türkçeyle ilgili bazı bu tür ince noktaları kaçırıyorum artık. Düzeltme için teşekkürler.
 9. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Geçerli email adresi şart koşuyorum orada, birkaç sebepten dolayı. Birincisi, tüm üyelere toplu email gönderebilmek istiyorum, nadir durumlarda tabi. Sıkça değil. Mesela eski üyelere sitenin tekrar açıldığını duyurmak için email göndermeyi düşünüyorum yakında. İkinci sebep, yazılım o şekilde daha iyi çalışıyor. Bazı durumlarda bazı problemler çıkıyor üyelerin email adresleri geçerli olmadığı zaman. Eskiden yazılım bunu önemsemiyordu, son dönemde kullanıcı adı yerine bile email adresi kullanılmasına doğru yöneltmeye çalışıyor yazılımın yeni versiyonları, siteye giriş yaparken. Ateistforumda çeş
 10. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bu tür değişiklikler de yapabiliriz zamanla. Ama önce bir insanlar kullanmaya başlasın.
 11. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Chat, film, vs hepsi aktif. Sadece gelip kullanan yok henüz. Bir tanıtım kampanyası deneyeceğim yakında ama ondan önce moderatör bulmak gibi, server'dan güvenli bir şekilde toplu email gönderebilmek için alınması gereken teknik önlemler ve konfigürasyonlar gibi bazı işler var ilgilenilmesi gereken. Buradaki bir moderatör arkadaş Düşünce Dünyasına moderatör bulma konusunda yardım ediyor. Hele bir moderatör bulalım, ondan sonra tanıtım ile ilgilenmek daha kolay olacak. Şimdilik buradaki kullanıcılar yavaş yavaş orada üyelik alıp yazmaya başlarlarsa, bu en azından bir başlangıç olur.
 12. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Sfiko, Site aktif. Ana sayfaya gidince sadece bir karşılama sayfası var. Ama yukarıdaki navigasyon butonlarından sitenin diğer bölümlerini gezebilirsiniz. Bu bölümlerden biri de forum bölümü. Siteyi gez menüsündeki Forum linkinden forum sayfasına ulaşılabilir. Foruma doğrudan gitmek için yukarıda husnu'nün verdiği link de kullanılabilir. Eski üyelerden o zamanki Düşünce Dünyasına üyeliği olanların üyeliklerinin hala işler durumda olması lazım. Yeni üyelik için ise, sayfanın sağ üst köşesindeki Kayıt Ol butonu kullanılabilir. Üyeliği aktif etmek için onay bek
 13. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Kimsenin ateistlere veya farklı cinsel tercihi olanlara, vs hakaret etmesine izin verilmeyecek merak etme. Herhangi bir tür hakaret zaten kurallara aykırı.
 14. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Biraz önce üyeliğini elden onayladım, ama sana neden böyle bir email geldi bilmiyorum. Normal olarak oradaki ayar "email validation". Demin tekrar test ettim, ve "testuye" diye bir üyelik açtım kendime normal kayıt prosedürünü kullanarak. Onay email'i geldiği gibi, türkçe olarak geliyor, eğer sayfadaki dil seçimi ayarı türkçeye ayarlıysa. (Ki yazılım, ziyaretçinin hangi ülkeden bağlandığına göre default olarak ingilizce veya türkçe olarak başlatıyor sayfayı). Aynı durum başkalarının da başına geliyor mu? Geliyorsa lütfen haber verin, anlamaya çalışalım.
 15. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Belki hatırlarsın, ben Amerika'da yaşıyorum. Dolayısıyla, Düşünce Dünyası için kullandığım web sunucusu da Amerika'da bir sunucu. Türkiye'den hiçkimseye IP adresi verme zorunluluğum yok. ABD mahkemeleri isterse durum başka. Yani o açıdan durum Ateistforum'daki durumdan farksız. Herkesin kişisel bilgileri güvende. Hem oraya bahsettiğin türde tehlikeli müslümanların dadanması pek mümkün değil. Çok düşük bir ihtimal. Burada daha çok o ihtimal, o da sitenin adı yüzünden. Burada dinlerine hakaret edildiğini düşünüyorlar, ateistlere haddini vermeye g
 16. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Düşünce Dünyasında maksat sadece ateizm ve din konusu değil zaten. Bilim, felsefe, politika, teknoloji, sanat, vb konulara meraklı kesim için bir sanal klüp oluşturmaya çalışıyoruz orada. İnsanları gruplara ayırıp, falancaya inananlar gelmesin, filancaya inananlar gelsin diye ayıracak bir durum yok ortada. Çok yoğun ateizm ve din tarışmaları yapılmasını beklemiyorum zaten orada. Hiçbir zaman beklemedim. Bir miktar olacaktır mutlaka orada da bu tür tartışmalar, ama o konular için asıl merkez burası.
 17. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  husnu, Onay bekleyecek bir durum yok. Düşünce Dünyasında üye onayı email adresinize gelecek link'e tıklamak yoluyla yapılıyor. Yani kendin aktive edebilirsin üyeliğini. Bekleyecek birşey yok. Bunları zaten üye kaydı yapıldığında gelen email'de de açıklıyoruz. Orada yazılanlara dikkat edin. Bir de, spam kutusuna falan bakın, onay email'i gelmezse.
 18. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bir de, sahi, Düşünce Dünyası için moderatöre ihtiyaç var. İlgilenenler lütfen benimle ister Ateistforum'un özel mesajından, ister Düşünce Dünyası'nın aynı özelliğini kullanarak bağlantı kursun. Eski ve tanıdığımız üyeler tercih sebebidir. Ama yeniler de başvurabilir.
 19. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Düşünce Dünyası forumu 2015 yılından beri kapalıydı. Kapanmadan önceki son döneminde ise sadece 1-2 kişi yazıyordu. Benim de vaktim olmadığı için, sonradan forumu kapattım ve o zamandan beri site sadece kendime ait bazı makaleleri topladığım bir wordpress blog'u olarak devam etti. Şimdi bu yeni özellikler ile, katılımcılar belki diğer forum ortamlarında bulamadıkları bazı şeyleri orada bulabildiklerini görüp ilgi gösterebilirler. Özellikle chat imkanı, film gösterileri, site bünyesinde kendine ait klüp ve blog kurma imkanı ve podcast'lerin ilgi çekeceğini umuyorum. Ayrıca isteyenle
 20. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bu bir bakıma, bir tür deney de olacak. Baktık ki bu tür değişiklikler ilgi çekiyor ve sitenin popülerleşmesine katkıda bulunuyor, aynı özellikleri Ateistforum'a da getirebiliriz belki o zaman.
 21. Geçenlerde Forum Çok Durgun başlığında forumun neden durgun olduğu ve nasıl tekrar aktifleştirilebileceğini konuşuyorduk. Ateistforum, eskiden dakikada bir yeni mesajların yazıldığı dönemlerine göre oldukça durgun son yıllarda. Çeşit çeşit fikirler dile getirildi bu konuda. Bana göre temel faktörler şunlar: 1. Ateizm ve din konusunda çok fazla yazacak şey kalmadı. Gelenler merak ettiklerini zaten eski başlıklarda bulabiliyor. Bu durum yeni tartışmaları azaltıyor. 2. İnsanların ateizm ve din tartışmalarına ilgisi de azaldı, çünkü zaten memlekette daha ciddi sor
 22. mantik

  Forum Çok Durgun

  Bu forumu tekrar canlandırmak sorun değil. Bu istenirse yapılır. Ama sorun burasının yoğun haliyle başa çıkabilecek, kısa zamanda bıkıp ayrılmayacak, uzun vadede devam edecek yeni moderatörler ve yöneticiler bulma sorunu. En eski yöneticiler haricinde burasıyla pek ilgilenen yok uzun süredir. Gönüllülerle işletilen bir ortam olduğu için, ortaya pek gönüllü çıkmadığı zaman, ya da çıkan gönüllüler uzun vadeli olmadığı zaman burası da yine kala kala en eski yöneticilerin eline kalıyor. Güvenebileceğimiz, devredebileceğimiz, uzun vadede işletebileceğine ve devam ettirebileceğine inandı
 23. mantik

  Forum Çok Durgun

  Rahip, Burası gönüllüler tarafından kurulup, başından beri hep gönüllüler tarafından işletilmiş bir ortam. Ama yoğun bir sanal ortamın moderasyonu kolay değil. Başından geçmemiş olan bilmez. O tür bir işi yaparken herkesi tatmin etmek mümkün olmadığı gibi, çoğu kişinin forumu sürekli takip edip moderasyonunu yapacak kadar ne zamanı, ne de sabrı var. Hele de bu 20 yıldır mevcut olan bir ortamsa. Bu işe bırak birkaç yılı, birkaç aydan fazla tahammül edebilecek birini bulmak bile kolay değil. Çünkü sizi forumda en fazla seven birkaç kişiyi bile kendinizden soğutup, diğerlerinin ise pe
 24. mantik

  Forum Çok Durgun

  Ama iletişim kurup fikir alışverişinde bulunmak ve sosyal etkileşimde bulunmak için burayı takip edenler açısından şu anki durum tatminkar değil, orası doğru. O konuda ne yapılabilir, ondan da emin değilim. Belki de bir fark, forum ortamı ile sosyal medya arasındaki farktır. Gerçi bu tür forumlar da sosyal medyanın bir parçası sayılabilir belki, en azından ilk örnekleri böyleydi, sonra başka tür sosyal paylaşım ortamları çıktı ortaya. Burası bir facebook, instagram, vs değil. Ama değerini azaltır mı bu durum burasının, ondan emin değilim. Her tür ortamın bir kuruluş amacı var, oral
 25. mantik

  Forum Çok Durgun

  Durgunluk ithamından da emin değilim zaten. Evet, fazla yazan yok göründüğü kadarıyla. Forumun yoğun dönemlerindeki gibi dakikada bir yeni ileti girilmiyor. Ama biraz önce baktım 187 misafir, 3 tane de giriş yapmış kullanıcı vardı. Yani en yoğun zamanlarındaki duruma nazaran çok daha fazla kişi takip ediyor forumu gibi gözüküyor. Ama o dönemlerde, toplam takipçi daha az olsa da, takip edenler çok aktifti ve sürekli yazıyordu. Şimdi çoğu gelen eski başlıkları incelemeye geliyor gibi gözüküyor. Bu forum çok geniş bir kitaplığa dönüştü. Okumaya kalkarsa insanı yıllarca oyalayacak kada
×
×
 • Yeni Oluştur...