Jump to content

mantik

Root Admin
 • İçerik sayısı

  3.640
 • Katılım

 • Son ziyaret

mantik kullanıcısının paylaşımları

 1. Bu arada, forumu yazmaya kapatma tarihini 21 Eylül'e çektik. Kuruluşunun tam 20. yıldönümünde kapatacağız.
 2. Bu ithamlara cevap bile vermeye tenezzül etmiyorum. Belki herkes henüz idrak edemedi ama yakında yazacak yer bulamayacaksınız. Bu yüzden insanlara yazmaya devam edebilecekleri bir yer, bir seçenek sunmaya çalışıyorum. İstemeyen üye olmaz, yazmaz, o ayrı konu.
 3. Bu arada, Abdülmalik’e de katılıyorum.
 4. Para kazanmaktan bahsedenler olmuş. Öyle olsa, hem buradan, hem oradan para kazanalım niye demiyelim? Hem öbür tarafta reklam bile yok dikkatinizi çektiyse. Olay para olsa, reklam olan yeri kapatıp, reklam olmayan yere niye geçelim? Alakası yok. Burasının devri doldu, ve yöneticileri de bıktı. Olay budur. Başka birşey aramayın. Orada taze kanla, daha genç bir kadroyla, yürüdüğü kadar yürüyecek.
 5. Eski üyelikler hala aktif. Şifreni unuttuysan şifremi unuttum linkini kullanarak resetleyebilirsin.
 6. AteistBakish, Seni hatırlıyorum elbette. Eskiden de yaramazlık yapardın sıkça. İnsanların bam teline basmak için özel olarak uğraşırdın. Panteist arkadaş müdahale etmiş o zaman demekki.
 7. AteistBakish, Düşünce Dünyası’nın site olarak kimliği ve etiketi ateist olmamasına rağmen oraya müslümanların dadanmasının neden zor olduğunu sana Ateistcafe’deki başlıkta açıklamıştım daha geçenlerde. Yöneticileri arasında zaten yok, olmaz da, ama katılımcıları arasında bile fazla müslüman olması zor orada. Hatta burada daha bile çok müslümanlar diye açıklamıştım sana o zaman da, çünkü burasının kimliği ateist, cevap vermeye geliyorlar buraya. Oraya niye gelsinler? Gelseler de niye dursunlar? Sıkıcı, entelektüel konular var orada sadece. Müslümanın ilgisini çekecek şeyler yok.
 8. Orasının da sunucusu Amerika’da, evet, ve orada da kimlikleriniz güvende ve gizli. Ama orası kimliğinizi gizlemenize bile gerek bırakmayacak bir yer olarak tasarlandı ilk kurulduğunda bile. Hala da öyle. İmajı ve kimliği ateist olan bir ortam değil orası. Çok daha rahat yazışabileceğiniz, gönül rahatlığıyla her yerde paylaşabileceğiniz bir ortam. Eğer popülerleşmezse, daha az moderatörle, hatta sadece bir veya iki kişiyle bile yönetilebilecek bir yer olacağını düşünüyorum orasının. Dolayısıyla burasıyla ilgilenmeyi kendine manevi bir sorumluluk haline getirmiş kişilerin o
 9. Bu kararı almamızın çeşitli sebepleri var. Bazılarına burada değinmek istiyorum: Sosyal medyadan önceki dönemde günümüzde sosyal medyanın üstlendiği işlevin de önemli bölümünü yerine getiren forumların artık devri kapanmıştır. Forumlar günümüzde sadece belli başlı bazı spesifik amaçlar için uygun ortamlar haline gelmiştir. Örneğin şirketlerin ve kurumların müşteri ve kullanıcılarıyla teknik konularda veya hizmet ve kullanım ile ilgili konularda yazıştıkları bir iletişim ortamı olmak gibi. Veya derli toplu, uzun ve derin fikir tartışmalarının yapılabileceği ortamlar olmak gibi. Bu ikinc
 10. Yönetim olarak aldığımız bir kararı burada duyurmak istiyorum. Bunu duyurmak forumun üç kurucusundan biri olan bana düşmüş bulunmaktadır. Ateistforumu 21 Eylül 2001’de açmıştık. Şimdi kuruluşunun 20. yıldönümü olan 21 Eylül 2021 tarihinde forumu yazı yazmaya kapatmaya karar verdik. Bu tarihten itibaren forum sadece aramaya ve okumaya açık bir arşiv olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir, ve foruma yeni içerik 21 Eylül tarihinden itibaren asılamayacaktır. 20 yıl emek verdiğimiz bu siteyle ilgili bu kararı almak kolay olmadı. Fakat çeşitli sebeplerle bund
 11. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Yeni üyelerin henüz özel mesaj kullanma hakkı yok burada. Başlık açma hakkıyla geliyor özel mesaj hakkı da sanırım. Arkadaşlar değiştirmedilerse kotayı, 20 mesaja ayarlı olması lazım. Düşünce Dünyasından üyelik alırsan orada bir kota yok. Üyelik onayı için bekleme de yok. Email adresine gelecek linke tıklayarak oluyor üyelik onayı. Oradaki özel mesajdan bana ulaşabilirsin.
 12. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  27 yıldır Türkiye'den uzak olduğum için bu tür hatalar yapıyorum sıkça son yıllarda. Türkçeyle ilgili bazı bu tür ince noktaları kaçırıyorum artık. Düzeltme için teşekkürler.
 13. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Geçerli email adresi şart koşuyorum orada, birkaç sebepten dolayı. Birincisi, tüm üyelere toplu email gönderebilmek istiyorum, nadir durumlarda tabi. Sıkça değil. Mesela eski üyelere sitenin tekrar açıldığını duyurmak için email göndermeyi düşünüyorum yakında. İkinci sebep, yazılım o şekilde daha iyi çalışıyor. Bazı durumlarda bazı problemler çıkıyor üyelerin email adresleri geçerli olmadığı zaman. Eskiden yazılım bunu önemsemiyordu, son dönemde kullanıcı adı yerine bile email adresi kullanılmasına doğru yöneltmeye çalışıyor yazılımın yeni versiyonları, siteye giriş yaparken. Ateistforumda çeş
 14. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bu tür değişiklikler de yapabiliriz zamanla. Ama önce bir insanlar kullanmaya başlasın.
 15. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Chat, film, vs hepsi aktif. Sadece gelip kullanan yok henüz. Bir tanıtım kampanyası deneyeceğim yakında ama ondan önce moderatör bulmak gibi, server'dan güvenli bir şekilde toplu email gönderebilmek için alınması gereken teknik önlemler ve konfigürasyonlar gibi bazı işler var ilgilenilmesi gereken. Buradaki bir moderatör arkadaş Düşünce Dünyasına moderatör bulma konusunda yardım ediyor. Hele bir moderatör bulalım, ondan sonra tanıtım ile ilgilenmek daha kolay olacak. Şimdilik buradaki kullanıcılar yavaş yavaş orada üyelik alıp yazmaya başlarlarsa, bu en azından bir başlangıç olur.
 16. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Sfiko, Site aktif. Ana sayfaya gidince sadece bir karşılama sayfası var. Ama yukarıdaki navigasyon butonlarından sitenin diğer bölümlerini gezebilirsiniz. Bu bölümlerden biri de forum bölümü. Siteyi gez menüsündeki Forum linkinden forum sayfasına ulaşılabilir. Foruma doğrudan gitmek için yukarıda husnu'nün verdiği link de kullanılabilir. Eski üyelerden o zamanki Düşünce Dünyasına üyeliği olanların üyeliklerinin hala işler durumda olması lazım. Yeni üyelik için ise, sayfanın sağ üst köşesindeki Kayıt Ol butonu kullanılabilir. Üyeliği aktif etmek için onay bek
 17. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Kimsenin ateistlere veya farklı cinsel tercihi olanlara, vs hakaret etmesine izin verilmeyecek merak etme. Herhangi bir tür hakaret zaten kurallara aykırı.
 18. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Biraz önce üyeliğini elden onayladım, ama sana neden böyle bir email geldi bilmiyorum. Normal olarak oradaki ayar "email validation". Demin tekrar test ettim, ve "testuye" diye bir üyelik açtım kendime normal kayıt prosedürünü kullanarak. Onay email'i geldiği gibi, türkçe olarak geliyor, eğer sayfadaki dil seçimi ayarı türkçeye ayarlıysa. (Ki yazılım, ziyaretçinin hangi ülkeden bağlandığına göre default olarak ingilizce veya türkçe olarak başlatıyor sayfayı). Aynı durum başkalarının da başına geliyor mu? Geliyorsa lütfen haber verin, anlamaya çalışalım.
 19. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Belki hatırlarsın, ben Amerika'da yaşıyorum. Dolayısıyla, Düşünce Dünyası için kullandığım web sunucusu da Amerika'da bir sunucu. Türkiye'den hiçkimseye IP adresi verme zorunluluğum yok. ABD mahkemeleri isterse durum başka. Yani o açıdan durum Ateistforum'daki durumdan farksız. Herkesin kişisel bilgileri güvende. Hem oraya bahsettiğin türde tehlikeli müslümanların dadanması pek mümkün değil. Çok düşük bir ihtimal. Burada daha çok o ihtimal, o da sitenin adı yüzünden. Burada dinlerine hakaret edildiğini düşünüyorlar, ateistlere haddini vermeye g
 20. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  AteistBakish, Düşünce Dünyasında maksat sadece ateizm ve din konusu değil zaten. Bilim, felsefe, politika, teknoloji, sanat, vb konulara meraklı kesim için bir sanal klüp oluşturmaya çalışıyoruz orada. İnsanları gruplara ayırıp, falancaya inananlar gelmesin, filancaya inananlar gelsin diye ayıracak bir durum yok ortada. Çok yoğun ateizm ve din tarışmaları yapılmasını beklemiyorum zaten orada. Hiçbir zaman beklemedim. Bir miktar olacaktır mutlaka orada da bu tür tartışmalar, ama o konular için asıl merkez burası.
 21. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  husnu, Onay bekleyecek bir durum yok. Düşünce Dünyasında üye onayı email adresinize gelecek link'e tıklamak yoluyla yapılıyor. Yani kendin aktive edebilirsin üyeliğini. Bekleyecek birşey yok. Bunları zaten üye kaydı yapıldığında gelen email'de de açıklıyoruz. Orada yazılanlara dikkat edin. Bir de, spam kutusuna falan bakın, onay email'i gelmezse.
 22. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bir de, sahi, Düşünce Dünyası için moderatöre ihtiyaç var. İlgilenenler lütfen benimle ister Ateistforum'un özel mesajından, ister Düşünce Dünyası'nın aynı özelliğini kullanarak bağlantı kursun. Eski ve tanıdığımız üyeler tercih sebebidir. Ama yeniler de başvurabilir.
 23. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Düşünce Dünyası forumu 2015 yılından beri kapalıydı. Kapanmadan önceki son döneminde ise sadece 1-2 kişi yazıyordu. Benim de vaktim olmadığı için, sonradan forumu kapattım ve o zamandan beri site sadece kendime ait bazı makaleleri topladığım bir wordpress blog'u olarak devam etti. Şimdi bu yeni özellikler ile, katılımcılar belki diğer forum ortamlarında bulamadıkları bazı şeyleri orada bulabildiklerini görüp ilgi gösterebilirler. Özellikle chat imkanı, film gösterileri, site bünyesinde kendine ait klüp ve blog kurma imkanı ve podcast'lerin ilgi çekeceğini umuyorum. Ayrıca isteyenle
 24. mantik

  Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

  Bu bir bakıma, bir tür deney de olacak. Baktık ki bu tür değişiklikler ilgi çekiyor ve sitenin popülerleşmesine katkıda bulunuyor, aynı özellikleri Ateistforum'a da getirebiliriz belki o zaman.
 25. Geçenlerde Forum Çok Durgun başlığında forumun neden durgun olduğu ve nasıl tekrar aktifleştirilebileceğini konuşuyorduk. Ateistforum, eskiden dakikada bir yeni mesajların yazıldığı dönemlerine göre oldukça durgun son yıllarda. Çeşit çeşit fikirler dile getirildi bu konuda. Bana göre temel faktörler şunlar: 1. Ateizm ve din konusunda çok fazla yazacak şey kalmadı. Gelenler merak ettiklerini zaten eski başlıklarda bulabiliyor. Bu durum yeni tartışmaları azaltıyor. 2. İnsanların ateizm ve din tartışmalarına ilgisi de azaldı, çünkü zaten memlekette daha ciddi sor
×
×
 • Yeni Oluştur...