Jump to content

ayferkaya

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  342
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

ayferkaya Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. öğretmen misiniz

 2. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Güneşi görüyor olmaları O arabaların gidişatını etkiliyor mu? Aynı kulvarda olmayan iki şeyin birbirini nasıl etkilediğini kanıtla bakalım? Nerdeymiş bu çelişki,
 3. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Zamandan ve mekandan münezzeh ne demek? Üç tane araba düşün Ankaradan İstanbula gidiyor, aralarında mesafe var, biri Hala ankarada, biri yolu yarılamış, eskişehire varmış, biri bursada Bu yoldan giden arabaların, öndekine sorsan öndeyim der, arkadakine sorsan arkadayım. der, Peki güneşe sorsan, sen bu yolun neresindesin diye. Güneş bu yolun neresindedir. Bizim gibi yol kulvarında olmayan bir güneşi düşün, güneş şu anda bu kulvarın neresinde, kulvarın dışında olan (zamana bağlı olmayan) bir Allahı düşün. Güneş gibi, Güneşin, öndeki, arkadaki, ortadaki arabayı aynı anda görebildiğini biliyorsun, Zaman kavramı diye birşey yok Allah için, ezel dediğin, güneş gibi, en arkadaki arabayı, da en öndeki arabayı da beraber(senin deyiminle aynı anda) görebilmek. Güneşin, öndeki, arkadaki, ortadaki arabayı ışıklandırması gibi, "önce" kavramı senin için var, o zamandan ve mekandan münezzeh"
 4. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Hakiki körsün sen Bir tek şuna cevap ver? Öğretmenin önceden yazması "ki o hoca zamandan ve mekandan bağımsız" Ezel ile ebedi aynı anda görebilen bir öğretmeni buraya koy ondan sonra cevap ver. zaman ve mekandan münezzeh olan senin gibi gündüze, geceye bağlı olmayan, senin gibi et ve kemik olmayan Allah'ın Olacak her şeyi önceden bilmesi mi mantıklı, bilmemesi mi? Bilmesi mantıklıysa ben haklıyım? Bilmemesi mantıklıysa sen Ezeli ilmiyle (zamana bağlı olmayan) herşeyi bilen bir Allah'ı örneğe koyamıyorsun. Sana argümanları istediğin kadar arttırıyorum. Senin yapamadığını ben yapıyorum. Öyle bir öğretmen düşünki, bu çocukları o yaratmıştır. (Allah) Öyle bir öğretmen düşün ki, bu çocukların tüm ailesini de o yaratmıştır (Allah) Öyle bir öğretmen düşün ki, bu okulu da o yaratmıştır, (Allah) Sınıfı da o yaratmıştır (Allah) Zaman'ı da o yaratmıştır. öğrencinin Komşusunun çocuklarını da o yaratmıştır. Sınıftaki tahtayı da o yaratmıştır Bu öğretmen, çocuğun çalışıp çalışmayacağını bilemez mi? Çocuğun babasının başına kaza geldiği için çalışması yarım kaldı 30 aldı. (Babasını da o yarattığı için bildi) Çocuğun sınıf arkadaşı ile dersten kaytaracağını bildi (0) yazdı (Komşusunu da o yarattığı için bildi) Çocuğun Takılacağı internet kafeyi de o yaratacağı için çalışmayacağını bildi (0) yazdı ve yine bildi. Çocuğun Okula gelirken kaza geçirip sınava giremiyeceğini bildi ve Çünkü karşı taraftaki taksi sürücüsünü de aynı kişi yarattı. (Sınava Gelmedi yazdı yine bildi. ) Çocuğun gaza geleceğini bildi (Çünkü yarattığının inatçı biri olduğunu biliyordu, yarın sınav yapacam kelimesi duyunca çalışacağını bildi ve (100 yazdı yine bildi. .. . . Şimdi söyle Kaderdeki Değişmezlik "Allah'a göre" Çocuk kaç aldığını biliyor mu?
 5. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  "meyletmek kelimesinin anlamını araştır" İrade ile mi yapılıyor, yoksa silah zoruyla mı? http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44709&st=107 bütün cevabı burası veriyor. Defalarca okuyabilirsin.
 6. ayferkaya

  Hodri Meydan Forumu

  Selam. Brutal ile aramızdaki "İslam'da Kader Anlayışı" konulu Hodri Meydan Tartışması Sonuçlanmıştır. Kullanıcıları kilitleyebilirsiniz.
 7. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Diyorsun Bak Camiyle bağlantıyı sen kendin kuruyorsun. Ama Adamın "Meyletmek" adına yaptıklarımı sayınca "Memleketini bırakıp başka memlekete gitti" "Affedilmek için iman eden insanların yanına Gitti ve bu yolda öldü." Bu ikisi aynı şey değil diyorsun. Neyse, tartışma için teşekkürler. “İslamiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez; gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar.“ Yazı'nın seni en güzele götürmesini dilerim.
 8. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Kıvırma. Yine aynı çelişkiye düştün. Kendini bir stadyum dolusu insana güldürdün çok akıllı arkadaşım. Eğer "Güneş kadar kesin olan" yukarıdaki çelişkileri göremiyorsan senin gözünle görsen dahi inanacağını bekleyemeyiz. Bu da daha önce dediğim gibi "Görmek istemiyorsan zorla gösteremeyiz" i doğruluyor. (Uzaylı resmindeki gibi) Verdiğim örnekleri tümüyle doğru kabul ettiğim için değil sırf çelişki çıkarmak için kabul ettim diyorsun. Ama ben sana ilk postta İslam'a göre Kader anlayışını tartışacağız dedin. İslam'a göre kader anlayışını tartışacaksan 1. Allah'ın Ezeli ilmi ile herşeyi önceden bildiğini, 2. Cennet ve cehennemin yaptığımız işe ödül ve mükafat olduğunu baştan kabul etmediğin için bu norktaya vardın. Çünkü bunlar islamda ESAStır. Daha baştan sana temel atmadan çatı yapamazsın dedik. Ama sen basamakları ikişer ikişer çıkıyorsun. Baştan tümüyle doğru kabul etmeden sona nasıl varmayı bekliyorsun? Tümüyle doğru kabul etmemen İslamda Kader'in değil Materyalizm de Kader'in çelişki olduğunu kanıtladı. ama sen materyalizm dekilerin yanlış tanıdığı İslamı savunuyorsun. Yani İstediğin yerini alacaksın, istemediğin yerini kırpacaksın. Sonrada: 150 km hızla giden araç her zaman kaza yapmaz ki? gibi salakça bir şey yapıyorsun ve Timsalde Arabayı yapanın Ezel sahibi, yani ben sen gibi zamana ve mekana bağlı olarak düşünemediğin gibi Öğretmen yerine de Allah'ı koyamıyorsun. Ya kendi çelişkini de gör, yada cımbızladığın yerlerdeki konu bütünlüğünü gör. Bunlarda Çelişki Değil mi? SEN KENDİ ÇELİŞKİLERİNİ KABUL ETMEDEN BENİM ÇELİŞKİLERİMİ KABULUMÜ BEKLİYORSUN. YA SENİN FARKLI KONULAR İÇİNDE SEÇTİĞİN ÖRNEKLERİN ÇELİŞKİ OLDUĞUNU KABUL ET (GERÇİ ETMESENDE EDEN ETTİ) YADA CIMBIZLA SEÇTİĞİN AYET VE HADİSLERİN BAŞI VE SONUNDAKİLERLE BERABER ALINMASI GEREKTİĞİNİ KABUL ET. İKİ DURUMDA DA KADER SORUNSALI ORTADAN KALKIYOR. Güzel Bir Tartışmaydı Her şey için teşekkürler. Attığın son mesaj olacak. Ne yazacaksan ona göre yaz.
 9. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Eğer farklı konular için verilmiş örnekleri gerizekalılık sayıyorsak; Sen de aynısını yapıyorsun. SENDE FARKLI KONULAR İÇİN VERİLMİŞ ÖRNEKLERİ KULLANIYORSUN. Bu kadar net ve basit. Kendi elinle bunların çelişki olmadığını söyledin. ve 5. Çelişkini de gör. Sen yapınca farklı konular için verilmiş örnek oluyor da Allah yapınca Pot kırmak mı oluyor. Bu durumda farklı konulardan çelişki çıkarmakla sen de biraz gerizekalı oluyorsun. Aynı gerizekalılığı sende yapıyorsun. Bizde bu kadar postta sana bunu anlatmak istiyoruz ama a n l a m ı y o r s u n? Sen farklı örnekler içinden cımbızla seçmene rağmen karşına çıkan bu kadar çelişkiyi "çelişki" kabul etmiyorsun. O zaman kader meselesinde de çelişki yoktur. Çünkü kendi parmağınla yazdığın gibi, FARKLI KONULAR İÇİN VERİLMİŞ ÖRNEKLER Farklı konular içinden seçilen örneklerin çelişki teşkil etmeyeceğini söyleyerek KADER SORUNSALINI KENDİ KENDİNE ÇÖZDÜN. Herhalde bu konu bitmiştir. Teşekkür ederim. Söyleyeceğin birşey yoksa konuyu kapattırıyorum.
 10. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  4. Çelişkin Kıssa ne demek? http://www.dinibil.com/default.asp?L=TR&mid=1365 Önce kıssanın tanımına bak. Sonra kıssalarda hz. musa için ne deniyor bakalım. "sahip olduğu güçle haddini aşan ve insanlara zulmeden kimselere karşı mücadeleye örnek olarak Hz. Musa’yı gösterir." Şimdi biz bu kıssadan ders olarak neyi alacağız. Kıssanın neyi anlatmak istediğini mi yoksa görmek istediğimizi mi? Diyelim ki bu kıssadan senin dediğin gibi çocuğu öldürmeyi örnek aldık. Şimdi bana verdiğin ikinci kıssaya bak. "100 adamı öldüren adamın hikayesi" Bu kıssada tam 100 kişiyi (100.cüsü en büyük din alimi) acımadan katlediyor. Ama sen bu hikayedeki 100 ölüm olayını görmüyorsun Hikayenin neticesinde cennet cehenneme gitmesini örnek veriyorsun. Yani kıssaların birinde olayın zahirine (görünenine) bakarken diğerinde batınına bakıyorsun. Bu çelişkiyi de çöz. Ve sana bir kıssada ben anlatayım. Hz. İbrahimin Babası put yapıcısıydı. Birgün herkes dışarıdayken babasının yaptığı putları kırıyor ve kırmak için kullandığı baltayı en büyük putun eline veriyor. Sonra putlar kırılmış diye yaygara çıkarıyor. Herkes gelip Hazreti ibrahime (tabi bunu yapsa yapsa o yapar bildikleri için) putlarımızı olsa olsa sen kırmışsındır. Diyorlar, Hazreti ibrahimin cevabı: Küçük putları Olsa olsa elinde balta olan şu büyük put kırmıştır diyor. Çevresindekiler "Dalga geçme, bizim putlarımızın hiçbirşey yapamayacaklarını sende biliyorsun diyor" Ve Hz. İbrahim Cevabı Yapıştırıyor. "Madem putlarınızın hiçbirşey yapamayacağınızı biliyorsunuz, onlara neden tapıyorsunuz?" Bu kıssadan ne anladın? Sence bu kıssada anlatılmak istenen "Putlar Hiçbirşey yapamayan taşlardır" mı anlatılmak isteniyor. Yoksa "Hazreti İbrahim kendi yaptığı suçu başkasına atmaya çalışıyor" mu diyeceğiz. O zaman treni çocuğun üzerine süren temelden ne farkın kalır? Yani kıssalar içinde geçen cerbezelere (anlamı: aldatıcı sözlerle kurnazlık yapmak) mi bakacağız yoksa kıssadan "hisse" mi alacağız. Eğer cerbezelere bakacaksak, gel öldürülen din adamının da hakkını arayalım, yok hisse alacaksak, hz. musada kader değil, bilgi ve böbürlenme olduğunu kabul edelim. Şimdi gel iki "kendi elinle verdiğin iki kıssadan da alınacak hisseye bak"
 11. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Bu 5 sorunun içinde senin çelişkilerin var. Yola devam etmek için önce bu çelişkileri çöz. Sadece bu örnekteki çelişkilerini yazıyorum. Sen de tek tek çöz. 1. Çelişki Sana camiye doğru yanaş dedik ama sen yanaşmadın. Şimdi bana meyletmekten bahsediyorsun. Meyletmek ne demek? Meyletmeyi kendi isteğiyle mi yapıyor, silah zoru ile mi? Madem meyletmek yetiyor diyorsun, sen niye meyletmedin? 2. Çelişki Başından beri kader konusunda bizim kendi irademizin bir etken olmadığını savundun. Ve hiçbir fiil yapmadan kader mahkumu gibi , hesap günü karşısına çıkıp dedin ve suçu Allah'a attın. Şimdi kendi elinle verdiğin örnekteki adamın cenneti yapmak için yaptığı fiilleri sayıyorum. Dünyanın en büyük alimini arıyor, O alimi bulup onun yap dediklerini yapıyor. ve bu yolda ölüyor. Eğer Bu adam cennete gitmeyi hakettiyse "hak" edecek ne yaptı. 99 Adamı öldüren kader mahkumu değilde sen mi kader mahkumusun? Ya bu adam gibi birşeyler yap, yada suçuna razı ol. Yada bunun çelişki olmadığını kanıtla. Ne adamın yaptığını yapıyorsun, nede suçunu kabul ediyorsun?. Adam adam öldürmenin suç olduğunu (hata olduğunu) kabul etmese kalkıp dünyanın en bilgin adamını ararmı?. 3. Çelişki Şu ana kadar "kader" olayını o işe fiili bir zorlama olarak kanıtlamaya çalıştın. Yani kader mahkumu. Bu adamın yazısı önüne geçtiğinde yani 100. adamı öldürüp son alimin dediğini yapmaya başladığında, "Sanki ayağına taş bağlanmış ve bir kuyunun dibine atılmış -hadi çıkabiliyorsan çık der gibi - o adamı bu cezadan kurtarmaya çalışan, yani cennetlik insan olmasını sağlayan yazısının nasıl bir YAPTIRIMMI var? İyi insan olmayı kendi aramıyor mu? Bu adamı iyi insan olmaya zorlayan kader nerede? Demekki kader dediğin daha önce benim ilim dediğim seninse YAPTIRIM dediğin olaydan hangisi. Hala yaptırım diyorsan, buradaki zoraki yaptırımı göster. Bunlar sadece önüme koyduğun bu örneğin daha önce varsayımlarınla çelişkileri, Ya bu çelişkileri çürüt, Yada şu ana kadarki varsayımlarından vazgeç yola öyle devam edelim.
 12. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Bunu diyen adam kendi çelişkilerini görmeye gelince gözünü kapatıyorsa Sen bu adama uzaylıların varlığını kanıtlayabilirmisin? Sadece 5 şıkkı söyle bu iş öyle devam etsin.
 13. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  İstediğini kanıtla. 5 sorunun beşine de cevap yok. Cevapların konuyla alakası yoksa neden korkuyorsun? Cevap ver bitsin bu iş Sana 5 cevaptan 5 çelişki çıkaracağım. 5'i de konuyla alakalı ve sen sadece a ve b demekten korkuyorsun. 5 basit cevap alıncaya kadar karşında hep aynı postu göreceksin. Bu postu 1. yazışım. ve bu postu aynen yazdığım sürece 2.3.4. diye devam edeceğim.
 14. ayferkaya

  İslam'da Kader Anlayışı

  Madem kader mahkumuyuz bizi niye dünyaya gönderiyor?. Ve Madem sonumuz belli niye dünyaya girmeden direk cehenneme gitmiyoruz. Sorularına cevap vermemi istiyorsan yukarda saydığım 5 soruya 5 tane şık ver. şıkları alayım ondan sonra kader mahkumu olup olmadığımıza geçelim.
×
×
 • Yeni Oluştur...