Jump to content

Uzun Soluk

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  6
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Uzun Soluk kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. Ben hayatimda hic kandil kutlamadim. Kandillerde kutsal yapitlar gibi toplumun birarada tutulmasi icin egemen gücler tarafindan pompalandi. Bunu anlayamamak bana garip geliyor. Kandil caga uymayan bir gelenek ve zamanla unutulacak. Simdi bazilari diyecekki kac yüz senedir var unutulmadida simdimi unutulacak? Zamanimiz cok hizlandi hersey hizla sekil degistiriyor. daha önceleri bugünkü sartlar yoktu su internet olayi bile 10-15 senedir dinleri ne hale getirdi. Zamanimizda iddialar cabuk cürütülebiliyor. Bu saatten sonra ortaya bir iddia bir kural atsaniz kimse yemez ama kandiller iste biraz saygi biraz sevgi biraz toplum biraz "ya dogruysa" cilar sayesinde buraya kadar geldi. Ben yinede zamani gelince tür kandillerin yerini baska daha gercekci anmalarin alacagina inaniyorum

 2. Sapik bir insana nasil bir önlem alirsaniz alin yapmak istedigini yapacagi bir kurban mutlaka bulur. Iranda gecen gün 30 kisi idam edildi idam edilenlerin bazilari Iran gibi yerde tecavüz ve zina sucunu islemisti. Demekki kapanmak örtünmek insanin kendisini korumasina yetmiyor Iranda böyle olaylarin hala yasanmasina tanik oluyorsak bu haksiz olmadigimi gösterir. Buna ikinci ispat olarak 17 aylik bebeye tecavüz edilmesini gösterebilirim. Bu bebek tecavüzcüsüne ne cekicilik verdi ? Durum sapikliktir. Türban sizi normal giyinen insanlarin arasinda kurban secilmenizi geciktirebilir ama herkes türban giyince durum tekrar aleyhinize dönebilir. Demekki insanlari baska türlü egitmeliyiz. Korku salarak and icerek bu isler yoluna girmez ve girmemistirde. Insanlari serbest birakin günlük yasamlarinda neyi nasil istiyorsa yasasin. Herkes baskasinin özgürlügüne rahatsizlik vermedigi sürece özgür kalsin.

 3. İnsanın bir atasının olduğunu kabul ediyorsunuz yani bir hayvandan evrimleşerek bu hale geldğini iddaa ediyorsunuz.O halde dünyanın neden sahipsiz olduğunu iddaa edersiniz.Yani size göre insan cuk diye dünyaya oturmadı bir sebep(evrim)le şimdiki halini aldı yani tesadüfe değilde sebebe bağlı olduğunu kabul ediyorsunuz insanın varlığını ama iş evrenin varlığına gelince hemen tesadüfü kabul ediyorsunuz.Evrenin sahipsiz olduğunu anlamak çokmu zor.Arkadaşlar lütfen inançlara saldırmadan cevaplar yazınız.Sevgiler

  Sebep siz degildir. Bence daha cok sonuctur. Sonuc ise anlam olarak ; herhangi bir olgu yada sürecten meydana gelendir.

  Sonuc nedensellik iliskisinin (sen buna sebep demissin)bir yanidir. Gündelik yasamimizda olusan her olayin nedenini arastiririz. Varlastirana neden, varlasana sonuc deriz. Evren buna göre ayni zamanda varlasandir. Evrende buna kendi olusumuda dahil her olayin olusumun bir nedeni vardir, nedensiz hic bir sey yoktur. Bu istesekte istemesekte genel bir yasadir. Bu demektirki dogaüstü ve dogadisi bir neden olamaz,(en azindan gördügümüz bu) cünkü tüm nedenler dogaldir. Bu evren sebepsizmidir diye bir soruya verilecek cevap sinirlanamaz. Bu evreni yaratan bir yaratici var dersek o yaraticininda bir sebebi olmalidirmi diye sormaliyiz. Bunu soramiyorsak birseyleri görmemezlikten gelen durumuna düseriz. Yaratici vardi o hep vardi oldurulmadi diyerek bir seyi cevaplamis sayilmayiz. Bu basligi acan arkadas bir yaraticininda sebebi varmidir sorusuna nasil cevap verir bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum.

 4. Ateistler bir kaliptan cikmadiki hepsi Muhammed icin ayni seyi düsünsün. Herkesin kendine göre kisileri, olaylari ve fikirleri yorumlayis sekli, veya kiyaslamalarda güvendigi bir kaynagi var. Bu yüzdenki Muhammede akilli diyende cahil diyende cikiyor. Bence zeki birisiydi. Sonucta hala inanilan bir dinin kurucusu. Muhammedin zekiligi üzerine olusan bu belirsizligin sebebi onun 23 senede olusturdugu Sürelerden ve ayetlerden herkesin baska seyler anlamasidir. Kuranda böyle bir anlam karkasasina uygun kurulmus. Neyse konuyu dagitmadan devam edeyim. Bir cok ayetin evrensellik ile bir alakasi yokken Kuran komple evrenselmis gibi gösterilir. Muhammedden önce bilinen bir cok sey mucizeymis gibi anlatilir. Muhammedin zeki kabul edilmesi yada edilmemesi birazda Müslümanlarin islami tanitmasina bagli. Islami zedeleyenler var. Örnegin birisi geliyor ayetlerden deprem tarihleri cikartiyor birisi geliyor 19 mucizesi cikartiyor. Bu sacmaliklar sonucu en son tartisma Muhammede geliyor ve o elestirilmeye yada övülmeye baslaniyor iste bu yüzdenki sen hala ateistlerin Muhammed hakkinda ne düsündügüne karar verememissin. Sonuc olarak Muhammed zeki olsada olmasada bir elci bir peygamber degil. Ben sahsen varsa eger bir Yaraticinin böyle seylerle ugrasagini sanmiyorum.

 5. ...

  "Madem tanrıdan korkmuyorsunuz bir yaratıcının olmadığından eminsiniz peki neden kötü insan olmuyorsunuz, neden insan öldürmüyorsunuz, neden yeri geldiği zaman iyilik yapıyorsunuz ölünce bir karşılığını almayacağınızı biliyorsunuz peki neden...?

  Kötü olup olmamamiz birazda cevremize baglidir. Cok iyi birisi sanmasinki cok kötü bir cevrede yetisseydi yine iyi olurdu yada cok kötü bir kisi sanmasinki cok iyi bir cevrede kötü birisi olurdu. Istisnalari var ama istisnalar kaideleri bozmaz. Cevremizden iyi egitim alirsak yardimseverlikler ile hasir nesir olursak bu bizi iyi olmamiz yönünde fisekler. Kötü olmakta ayni acidan iddia edilebilir. Ben bir cok ailenin evladinin kendilerine cekmediginide gördüm aileden cok o kisileri arkadaslari etkilemisti. Metin Gür adli bir yazarin genclerle yaptigi sohbetlerde hep görülmüstürki cevre kurbani olmus kisiler. Insan bilincsiz dogar ve bilinci sonradan kazanir bu iyide olabilir kötüde. Kisaca iyi olmak yada kötü olmak dinlerin tapulu mali degildir. Her türlü sekilde iyiyede kötüyede raslarsiniz. Ailesinden aldigi egitimle iyi olacak diye bir mecburiyette yok. Bazen insan ailesine uyar kötü olur cevredeki arkadaslarindan eger iyilerse etkilenir ve ailesine ragmen iyi bir insan olabilir. Kardeslerin bile birbirinden farkli olmasinin sebebi arkadas cevresidir. Iyi ve kötüde zamana göre degisebilir. Bugün kötü bir aliskanlik sandigimiz yarin iyi bir aliskanlik sayilabilir. Ör; Ben gencligimde bilardo oynardim ve o zamanlar bilardoya kötü aliskanlik denirdi bugün ise ligleri var..Hangi boyuttan bakarsaniz bakin iyi ve kötü hic bir sekilde sabitlenemez.

 6. Nedensellik ForuMeydaninda belirttigi gibi nedenle sonuc arasindaki iliskidir. Doga olaylari arasindaki nesnel ve zorunlu baglantilar ilk insanlarcada sezilmistir. Örnegin günes dogunca toprak isiniyordu, demekki sicakligin (sonuc) günesle (neden) iliskisi vardi. Bunun herzaman ve her yerde degismedigini anliyorlardi, demekki sicaklik ile günesin arasindaki iliski zorunluydu. Insan bu zorunlulugu degistiremedigi icinde bu iliski nesneldir. Büyücülügün sihrin insanlarin bu gözlemlerinden ortaya ciktigi pek cok kisi tarafindan iddia edilmistir. Örnegin yagmur yagmadan önce kurbagalarin bagrismalarini gözlemleyen ilkeller kuraklik günlerinde kurbagalar gibi bagrisarak yagmur yagdirmak icin büyü yaparlarmis; cünkü ayni nedenden ayni sonucun dogacagini farketmislerdi. Nedensellik iliskisi giderek dinsel bir nitelik kazanmis ve uzun süre inanc olarak kalmistir. Dogadaki olaylarin düzenli ard ardaligindan gelecekte olacagin gecmiste olanlara dayandigi düsüncesi bicimlenmistir. Bu düsüncedende ilkel kadercilik anlayisi türemistir. Mademki sonra gelen ondan önce gelen tarafindan belirleniyor öyleyse önde gelende kendisinden daha önce gelence belirlenmistir ve bu zincir ilk belirleyiciye kadar geri götürülmelidir. Bu yanlis uslamlama ortacag skolästiklerince " bundan sonra " yi "bundan ötürü" deyimiyle formüle edilip inanilmaya devam edildi. Bu yanlis düsünceler düslere, fallara, vb.inanma gibi bircok bos inanclarada yol acti. Antik cag yunan düsüncesinde nedenselligi sezen ve olaylar arasinda nedensel bir baglanti bulundugunu ilk ileri süren düsünür Demokritos tur. Ardindan Aristotales meydan gelen herseyin belli bir seyden meydana geldigini söylemis ve bu dogal düzenliligi mantiksal düzenlilige dönüstürerek tümevarim yöntemini olusturmustur. Metafizik ilk neden olarak tanriyi ileri sürer, ne varki " tanrinin nedeni nedir ? " sorusuna "onun nedeni yoktur, ilksiz ve sonsuzdur" yanitini vermek zorunda kalir. Nedensellik konusunu iyice anlamak icin Kanttan, Hegelden, Laplacenin gerekirciliginden de faydalanmak gerekir. Nedensellik konusu cok genis bir konudur. Burda bunlari yazmak cok zaman alir. Benim nedensellik üzerine söylemek istediklerim bukadar.

×
×
 • Yeni Oluştur...