Jump to content

Castor

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  70
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Castor Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 05-04-1990

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  ... Orada işçilerin isyan etmesinin nedeni ucuz emek nedeniyle uzakdoğuya hücum eden sermayenin bu taraftaki işçileri aç bırakmasıdır. Sorun 'ulus devletin' emeğin küreselleşmesinin önünde engel teşkil ettiği için hala gerekli olduğudur. İşçiler devleti yıkacak demedik ki, konumuz ihtilal mi? Mesela Türiye'de bir Türk'ü 20 liraya çalıştıramazsın ama bir çadır dolusu Kürdü 20-30 liraya çalıştırırsın. Ekonomik? Sosyal düzen? İfade? Sen ne sayıklıyorsun allah aşkına Sermaye-emek küreselleşmesindeki paradokstan da mı hiçbir şey anlamadın?
 2. Castor

  En Gıcık Olduğunuz Ünlüler

  Kamer Genç gibi bir entelektüele, ülkemizin yetiştirdiği sayılı aydınlardan birine gıcık olmak kimin ne haddine?
 3. Castor

  Sömürü Kavramı

  Yeter kardeşim, senin bu solcu sloganlarından içimize fenalık geldi. Slogan atmak istiyorsan, bağırmak istiyorsan 9 aralıkta Ankara adliyesinin önüne gidersin. İsteyen ihtiyacı için toprağı eksin, suyu kullansın, bu bir mecburiyettir; ama toprak niye ekene ait su niye kullanana aitmiş? Bunların aidiyeti nasıl kazandığını bir zahmet bana dede korkut masalları anlatmadan açıkla. Çünkü ancak slogan atıyorsun.
 4. Castor

  Devletin Kara Kutusu: Dersim

  Demek ki Çinliler gerizekalıymış. Mao'nun ekonomik planlamaları yüzünden bir dolu insanın ölmesini 'zamanın şartları'na uyduracak kadar salaklar. Gerçi ben bunların senin kçından uydurma olduğunu düşünüyorum; ama dediğin doğru olsa bile bu Mao'nun beyinsiz bir katil olduğu gerçeğini değiştirmez.
 5. Castor

  Sömürü Kavramı

  Pante Allahını seversen bi bırak ya. Bir elma satıp iki elma aldım, zengin oldum gibi anlatıyorsun. Ya hu savaşlar, zorbalıklar bunlara hiç değinmeyecek misin? Sanki dünya toprakları ilk nüfusa eşit biçimde paylaştırıldı. Ki öyle olsa bile karnını doyurmak için toprakta bitki yetiştirmek insanı nasıl toprak sahibi yapıyor? Ne hakkı? Bu hakkı ona kim veriyor ya hu?
 6. Castor

  En Popüler Müslüman Yalanları

  Tuzlu suyla tatlı suyun karışmadığını kim söyledi ki?
 7. Castor

  Sömürü Kavramı

  Mesela şöyle belirlenebilir. Bu iş cidden emek eksenli mi ortaya çıktı? Yoksa birinin, bir kabilenin ya da bir toplumun zorbalığıyla mı? Bunların hepsini geçiyorum. İnsan hayvani ihtiyaçlarını temin etmek adına kullandığı bir şeye hangi hak ile sahip olabiliyor? Tanrı falan mı bağışlamış ya da ona ait olduğunu gösteren bir tapu mu var?
 8. Castor

  Sömürü Kavramı

  Pante konuyu boş yere sağa sola çekiyorsun. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi. Bize mülkiyetin ortaya çıkışını ve bunun etik/meşru temellere dayandığını göster. Bunu iddia ettin, senden bunu bekliyorum.
 9. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  Ya hu ben de ulus devletler için konuşuyorum zaten, sermayenin dayanabilmesi için vazgeçilmezdir. Senin 1900 model dediğin şey aslında sermayenin Allahlaşmasına neden oluyor.
 10. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  Bu konuyu ikimiz tartışalım diyeceğim; ama pek farklı bir şey söyleyeceğimizi zannetmiyorum. Tartışma kısır geçecek. Dostum sen söyle bari, çok uluslu şirketler uzakdoğuda ucuz emek piyasasına canavar gibi saldırıp Avrupa'daki işçilerin başına ne getirdiler? Hangi küreselleşmeden bahsedeceğiz biz. Küreselleşme diye bir şey yok ya hu.
 11. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  Hangi ekonomide ulus devletler yok edildi? Siz uzayda mı yaşıyorsunuz? Fransa'da işçiler neden fabrika bastılar, Almanya'nın işçileri neden bas bas bağırıyorlar?
 12. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  Bu sorun köküne sosyal demokrasinin öcü gibi gösterilip işçilerin hakkının ellerinden almasına dayanır ve ne tesadüf ki Sovyet Rusya'nın zayıfladığı zamanlara denk gelir. Neo-liberaller, özellikle Friedman Amerika'yı yeniden keşfetmişçesine yüksek vergilerin kar marjlarını düşürdüğünü ve bunların stagflasyona neden olduğu teorisini ürettiler. Şimdi bir önceki yılların cenneti olan sosyal demokrasi ne oldu da birden bire öcü oldu? İktisat teorilerinde geçen serbest piyasa bildiğin anlamda kapitalizmi ifade etmez. Serbest piyasa deyince devlet müdahalesinin 0 olduğunu varsayarsın. Zamanında iy
 13. Castor

  GS-FB derbisi

  En büyük eğlence Fenerbahçe
 14. Castor

  Ulusalcılık ve Solculuk

  Sen bana devlet müdahaleleri safsatasının ilk kaç yılında ortaya atıldığını ve nerede atıldığını söyle? Örnekleme yapmana gerek yok, direkt bilimsel konuş, ben ekonomi okuyorum, anlarım merak etme. ABD'de toplam işgücü istihdamının yüzde kaçını devletin sağladığı cevabı senin 'görünmez el' efsanenin neden var olmayacağının da cevabıdır. O yüzden senin için bayağı önemli olmalı.
×
×
 • Yeni Oluştur...