Jump to content

Baykush

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  54
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

5 Takipçiler

Baykush Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. 7, dini kültürde çok sevilen bir rakamdır. Yaratılış 7 gün sürer. Firavun rüyasında 7 inek görür. Gök 7 kat yaratılmıştır. Mağara uyurları 7 kişidir. vs. vs. Gelelim yedi kat gök ile ilgili müslüman yalanlarına. Yalan 1: 7 Kat gök dünya atmosferinin tabakalarını işaret eder1. Yalan 2: Kuranda 7 kat gök kelimesi 7 kere geçmektedir. Yalan 3: Miraç gecesi Muhammed bu katları ziyaret etmiştir. Yalan 4: Her kat semada bir peygamber bulunur2. 1) 1. Troposfer, 2. Stratosfer, 3. Mezosfer, 4. Termosfer, 5. Ekzosfer, 6. İyonosfer, 7. Magnetosfer 2) Birinci kat semada Âdem aleyhisselam, ikinci kat semada Yahya aleyhisselam ile İsa aleyhisselam, üçüncü kat semada Yusuf aleyhisselam, dördüncü kat semada İdris aleyhisselam, beşinci kat semada Harun aleyhisselam, altıncı kat semada Musa aleyhisselam ve yedinci kat semada İbrahim aleyhisselam. (Buhari, Menâkıbu’l-Ensâr, 42)
 2. Baykush

  Kuran'daki Paradokslar

  Öncelikle paradoks nedir? Bir hatırlatma yapayım. En ünlü paradoks da Giritli olan Epimenides'in "Bütün Giritliler yalancıdır !" diyerek çelişki oluşturduğu paradokstur. Kendisi de bir Giritli olduğuna göre o da yalancıdır, söylediği çelişki oluşturur. Bu başlık kurandaki paradoksları göstermek için açılmıştır. Bu ayette paradoks yoktur diye savunmanız anlamsız olacaktır.
 3. Bilim adamları insanlar ve maymunlar (apes) arasındaki farklılığın tek bir genden kaynaklandığını söylüyorlar. Bizi diğer canlılardan ayrı kılan ne diye sorulduğunda insan konuşur derler. Araştırmalar bazı hayvanların da bir dili olduğunu gösteriyor. Bazılarına göre ise farklılığımız alet kullanmamızmış. Alet kullanabilen başka canlıların var olduğunu biliyoruz. Edinburg üniversitesindenki araştırmacılar insanlarla maymunları birbirinden ayıran şeyin miR-941 geni olduğunu söylüyorlar. Bu gen dil ve alet kullanmada gerekli rolü sağlamış. http://www.medicaldaily.com/articles/13227/20121121/scientists-reveal-single-gene-difference-between-humans.htm#Bfz7xgJeloasJCvZ.99
 4. Mars'taki Curiosity aracı ile araştırma yapan bilim insanları son bulgularını açıklamaya hazırlanıyorlar. Emin olmak için kontrol yapıyorlarmış. Eğer doğru ise yer yerinden oynayacakmış. Tarih kitaplarına geçecek bir buluşmuş. Umarım CERN'deki nötrinolar ile ışık hızı geçildi haberine benzemez. http://www.npr.org/2012/11/20/165513016/big-news-from-mars-rover-scientists-mum-for-now
 5. Hindistanda 11-12 yaşındaki öğrencilere yönelik yazılmış hijyen ve sağlık ders kitabına göre, et yiyenler yalan söylemeye, verdiği sözü tutmamaya ve cinsel suçlara yatkın kişilermiş. Konu din olunca ilk başvurulan kaynak da tabi ki Harran'lı yahudi İbrahimin dini. Adem ve Havva cennet sakinleri iken beslenme menülerinde hayvanlar yoktu. Tanrı onlara meyvalar, kabuklu yemişler ve sebzeler vermişti. Tanrı cennetteki herşeyden yiyin ama bu ağaca dokunmayın demişti. Tanrı yasakladığı elmayı yediler diye ilksel anne ve babamızı yeryüzüne defetti ama çocukları yeryüzünde daha da ileri gittiler yenebilecek ne varsa yemeye başladılar. Hindistan'da yayınlanan bu kitaba göre et yiyenler hile hurdaya, yalan dolana, sözden dönmeye ve cinsel suçlara yatkın kişiler oluyorlarmış. İşte Link : http://www.bbc.co.uk...-india-20354669 İşte kitabın kapağı.
 6. Mini etek giyildiği için deprem oluyor diyenlere duyurulur. Gaybı allah bilirdi ama müslümanlar da şaşırdı. İran'ın başkenti Tahran’da düzenlenen 1. Ekonomik İşbirliği Organizasyonunda konuşan İranlı merciler yaptıkları açıklamalarda İranlı bilim adamlarının depremi önceden belirleyen alçak irtifalı uydular geliştirmek üzere çalıştıklarını belirttiler. İran Sanayi ve Bilim Çalışmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Muhammed Hassan Entezari, 6o kilo civarında ağırlığa sahip ‘Ayet’ isimli İran uydusunun alçak irtifaya yerleştirilerek depremi uzaydan haber vereceğini söyledi. Fransa, Çin ve Rusya’nın da benzer uydu sistemleri üzerine çalıştıklarına dikkat çeken Entezari, İran uydusunun deprem öncesi ve sonrası hareketlenmeler için sismik bozuklukları halletmek noktasında çok mühim bir adım atmış olduğunu belirtti. http://dunya.milliye...705/default.htm
 7. Müslüman yalan söyler mi? Evet söyler. Takiiye ve Kitman yaparak söyleyebilir. Popüler müslüman yalanları başlığında verilen yalanlar da aslında kurana göre günah değil. İmanı, islamı güçlendirmek için gerektiğinde yalan söylenebilir. İnsanlar kandırılabilir. Yeter ki allahın isteği yerine gelsin. Takiyye: Çeşitli sebepler dolayısıyla, dini inançları saklamak ve hatta başka bir inançta imiş gibi görüntü vermek. Kitman: Politik inançların ve davranışların saklanması veya başka bir şekilde takdim edilmesi. Bu konuda kuranda ayet var mı? Var. Nahl 106. Kalbi imanla dolu olduğu halde zorlanan kimse hariç, inandıktan sonra Allah'ı inkâr eden ve böylece göğsünü küfre açanlara Allah'tan gazap iner ve onlar için büyük bir azap vardır. Al-i İmran 28. Mü'minler, mü'minleri bırakıp inkarcıları dost edinmesin. Kim böyle yaparsa Allah ile bir ilişiği kalmaz. Ancak onlardan (gelebilecek tehlikeden) korunmanız başkadır. Allah asıl sizi kendisine karşı dikkatli olmanız hakkında uyarmaktadır. Çünkü dönüş Allah'adır. Mumin 28. Firavun ailesinden, imanını gizlemekte olan mü'min bir adam şöyle dedi: Bakara 225. Allah sizi, kasıtsız yeminlerinizden dolayı sorumlu tutmaz, fakat sizi kalplerinizin kazandığı (bile bile yaptığınız) yeminlerden sorumlu tutar. Allah çok bağışlayandır, halîmdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir) Tahrim 2. Allah (gerektiğinde) yeminlerinizi bozmayı (ve kefaret ödemeyi) size meşru kılmıştır. .. Al-i İmran 54. Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. Boşuna müslümanlarla tartışıyorsunuz. Yalan islamın bir parçası.
 8. Geçtiğimiz aylarda Mısır'da bazı radikal gruplar ülkedeki tarihi eserlerin yıkılmasını isteyerek Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye piramitleri yıkma çağrısı yapmışlardı. Bu girişim ilk değil. 12. yy da da müslümanlar piramitlerden birinin üst kaplamasını sökmeye uğraşmışlardır. Piramitlerin nasıl yapıldığı konusunda spekülasyonların hadi hesabı yok iken, nasıl yok edildiğine dair spekülasyon olmayacak eğer başarırlarsa. Tarih boyunca başka kültürlere ait eserler hep yakılmış ve yıkılmıştır. Bütün dinlerde ve medeniyetlerde benzeri olaylar yaşanmıştır. Bu olay günümüzde de sürmektedir. Genelde yeni düzenin hala yaşayan eski düşünce biçimlerini yok etmek isteğidir. Ama bazan da yaşamayan eski bir kültüre ait değerler de yok edilmektedir. İbrahimin tapınaktaki putları kırması en eski eser tahribi olarak verilebilir. Bugün ucube gibi görülen bir eser yüzyıllar sonra turist çeken bir eser olabiliyor. Ne olursa olsun dünya insanlık mirasının korunması lazımdır. Yaşama alanlarımız daha sıkışmadı. Yeterince yer var.
 9. Avatar: Son Havabükücü hakkında bilgi: http://tr.wikipedia.org/wiki/Avatar:_Son_Havab%C3%BCk%C3%BCc%C3%BC Bu da bizim Havabükücümüz. Sandy kasırgası ABD'yi kasıp kavururken cemaat mensuplarının Pennsylvania'da yaşayan Fethullah Gülen'i merak etmesi üzerine twitterdan açklama yapıldı. "Sandy kasırgası buradan da geçti. Çok yıkım bekleniyordu ama Elhamdulillah dualar sayesinde korkulan olmadı. Bizde ve tanıdıklarımızda birkaç ağaç devrilmesinden başka hasar yok. Elektrik ve internet kesintisi devam ediyor. İlk fırsatta yeni nağme'ler yayınlayacağız."
 10. Başlığı arşivden çıkardım. Yazan: CharlesDarwin Allah kuranında öfkelenir, kızar, sever vs. yani duyguları vardır. Peki ya şehvet? Allah bunu da hisseder mi? Böyle bir özellik onda yoksa bu onda bir kusur değil midir? Böyle bir özellik onda yoksa bu hissin ne olduğunu bilebilir mi? Bir hissin ne olduğunu bilmek için onu yaşamak lazımdır. Hiç orgazm olmamış kişiye nasıl birşey olduğunu tarif edemezsiniz. Allahta bizi gökten seyredip hiç yaşamadığı birşeyin ne olduğun nereden bilebilir? CharlesDarwin Ben bir insan olarak bir android robot yapmaya kalksam cinsel tercihlerime, zevklerime, algılarıma, eksikliklerime, beğenilerime göre bir robot yapmaya kalkardım. Cinsi sapık isem sonuçta yapacağım robot erdişi bir robot olurdu. Eğer robotumu pazarda satacak isem settings diye bir seçenek yapıp içine müşterinin günlük tercihlerine göre süper zenci ile süper dişi arasında ayarlanabilen bir button kordum. Bunu yaparken de deneyimlerimden müşterinin ne hissedebileceğini düşünerek yapardım. İyi bir iş adamı isem bunu işe aldığım testerlara, ceo'lara sorardım. Esas konuya gelelim. Allah şehveti nerden biliyor? Öfke, kızgınlık, sevgiyi anladık da şehveti nerden biliyor? Kendi bilmiyor, yaşamamış ise kimlerden almış bilgiyi? Şeytana mı, meleklere mi sormuş?
 11. Genelde müslümanlar arasında dayanışma varmış gibi görünür ama aslında durum göründüğü gibi değil. Irkları, renkleri, dilleri, kültürleri, geçmişten gelen düşmanlıkları, yedikleri, içtikleri ve en önemlisi liderleri farklı olduğu için birbirleri ile çatışırlar. Biri diğerinin müslümanlığını, ibadetini, itikadini beğenmez. Mezhep çatışmaları dışında çok farklı nedenlerle bir müslüman diğerini sevmez, eleştirir, dalga geçer. Bizim ilahiyatçı profesörler birbirlerini sevmedikleri gibi, medresede yetişmiş naif müslümanları hiç sevmezler. Gelenekçilerle yenilikçiler hep çatışır. Aslında ne kadar bölünürlerse o kadar iyi. Böylelikle toparlanmaları güçleşir. Biraz din paparazisi olacak ama sizce kim kimi sevmiyor?
 12. Kurandaki bilimsel, matematik, mantık hatalarından en çok dikkatinizi çeken 5 hata nedir? Başkalarının yazdığını, aynı cümleyi kullanmamak kaydıyla siz de yazabilirsiniz. Biliyorum yüzlerce, binlerce hata var ama siz 5 tane yazın. Ama sadece hata, tutarsızlık veya yanlışlık olsun. Benim listem. İki denizin karışmaması. Bu denizler yer denizi ile gök denizi. Suyu acı olan okyanus, tatlı olan gök denizi. Yağmur suyu tatlı değil mi? Ay ile güneşin birbirine kavuşmadan yer etrafında dönmeleri, ve birbirlerine yetişmemeleri. Güneşin dünyaya uzaklığı, ayın dünyaya uzaklığının 400 katı. Yetişme diye bir şey söz konusu bile olamaz. Zulkarneyn'in güneşin battığı yere kadar gitmesi. Kıyamet günü yıldızların sönerek yere dökülmesi. Yıldızların yere gezegenlerden daha yakın olması ve göğün alt tavanında asılı olmaları.
 13. Resimlerde, minyatürlerde melekler insana benzeyen kanatlı yaratıklar olarak betimlenir. Eski ahitte büyük meleklerin (arş melekleri) kanadı olup olmadığı belli değildir. Keruvlar ve seraflar denen melekler de çok nadir olarak kanatları ile tasvir edilir. Eski ahitte melekler genelde yeryüzünde insan görünümünde dolaşırlar. Mısırdan Çıkış 25:20 Keruvlar yukarı doğru açık kanatlarıyla kapağı örtecek. Yüzleri birbirine dönük olacak ve kapağa bakacak. Yeşeya 6: 2 Üzerinde Seraflar duruyordu; her birinin altı kanadı vardı; ikisiyle yüzlerini, ikisiyle ayaklarını örtüyor, öbür ikisiyle de uçuyorlardı. Kuranda meleklerin kanadı olduğu açıkça yazılıdır. Hadislerde ise Cebrail'in 600 kanadı olduğu söylenir. Fatır 1: Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah'a mahsustur. O yaratmada dilediğini artırır. Şüphesiz Allah'ın gücü her şeye hakkıyla yeter. Kuran'a göre nurdan yaratılmış bir meleğin uçmak için neden kanada ihtiyacı olsun? Fiziksel kurallara bağlı olmayan bu yaratıklara neden kanat takmak ihtiyacı doğmuş? Meleklere kanatlar gerçekten düşünülmüş mü, yoksa bu bir sembol mü?
 14. “The religion of one age is the literary entertainment of the next.” Ralph Waldo Emerson Türkçesi; Bir çağın dini, bir sonrakinin edebi eğlencesidir. Babası gibi papaz olan, eşinin ve erkek kardeşlerinin ölümü üzerine ruhsal bunalıma girip 1832'de rahipliği bırakan, amerikalı düşünür, yazar Ralph Waldo Emerson söylemiş bu sözü. Diğer beğendiğim bir sözü de Bir krala saldırdığınızda, onu öldürmek zorundasınız. Helenistik dönemin tanrılarını bugün sinemada, video oyunlarında, reklamlarda, güldürü edebiyatında kullanabiliyoruz. Bir film "Clash of the Titans", ve bir bilgisayar oyunu olarak "God of War" bunlardan bazıları. Oysa o dönemlerde Zeusu, Afroditi bırakın bir şehir tanrısını inkar etmek bile günahtı ve inkarcı insanlar idam ediliyordu. Örneğin Sokrates bu tanrılara inanmadığı veya onların yerine başka tanrıları koyduğu için gençliği zehirlemekle suçlandı ve ölüme mahkum edildi. Bugün islam toplumlarında benzeri durumlarla karşılaşılmakta. Bir müslüman yahudi ve hıristiyanın tanrısını kabul ederken diğer bütün tanrıları reddetmektedir. Onun dışındaki dinlere mensup kişiler diğer insanların tanrılarını reddetmekte, eleştirmekte hatta edebi eğlence aracı olarak kullanmakta sakınca görmemektedir. Ama başkalarının tanrılarına saygı duyuyormuş gibi görünmek siyasetçilerin, din adamlarının işlerine gelmektedir. Benim düşüncem mutlak doğrudur diyen farklı iki din adamı bir araya geldiğinde ne kadar komik olduğunun farkında değiller. Bir kadının kocası ile aşığının birlikte takılmasına benzetiyorum. Bir gün gelecek bu dinler de edebi eğlence aracı olacak. Bu defa günümüzün dinleri yazarlara, sinemacılara, oyunculara, karikatüristlere malzeme ve geçim aracı olacak. Ahirette görürsünüz siz diyenler binlerce yıl önce de vardı. Bilinmeyen azaldıkça tanrılar da değişecek. Olympos dağından gökyüzüne çıkan tanrılar gittikçe bizden uzaklaşmışlardı ama yüzyılımızın başında ortaya çıkan paralel evren düşüncesi ile yeniden burnumuzun dibine geldiler.
 15. Çocukluğumda da en çok ilgimi çeken hayvan olmuştur. Karganın mitolojide ve maneviyatta önemli bir yeri vardır. Her dinde, mitolojide ve kültürde kargaya yer verilmiştir. Kargadan başka kuş tanınmaz. Önce Kurandaki karga ile başlayalım. Maide (31) Nihayet Allah, ona kardeşinin ölmüş cesedini nasıl örtüp gizleyeceğini göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. "Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtmekten aciz miyim ben?" dedi. Artık pişmanlık duyanlardan olmuştu. Tanrının, kardeşinin sunduğu kurbanı beğenmesini kıskanan ve bu nedenle Habil'i öldüren Kabil cesedi ne yapacağını bir kargadan öğrenir. Ama islam alimleri bu konuda hem fikir değiller. - Kabil kardeşini öldürmüş ama onu gömmeyerek iyice intikam aldığını zannediyordu. Kargayı görünce bir karga kadar değilim kardeşimi toprağa gömmüyorum dedi. - İnsanoğluna ölüyü gömmeyi Allah karga göndererek öğretmiştir. Çünkü Nuh'a kadar cesetler kokmamış. Eğer allah öğretmeseydi, cesetleri gömmeye de gerek duymayacaklardı. Siz ne düşünüyorsunuz? Kuranda veya diğer mitolojilerdeki karga hakkında.
×
×
 • Yeni Oluştur...