Jump to content

panteon

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  598
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

panteon Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 24-10-1988

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  İzmir

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. panteon

  olimpiyatlar

  4 Ağustos 2012 Cumartesi!
 2. panteon

  Tanrı varmıdır ?

  Neden allah bu denli egoist? Sen tanrı olsan böyle bir tanrı mı olurdun? Herkesin sana inanmasını ve tapmasını, yapmadıklarında da onları diri diri yakıp, irinler içirtip, saç üstünde namaz kıldırıp en sadist insanların aklına gelmeyecek şekilde onlara işkence mi ederdin? Etmezdin değil mi? Demek ki bizler tanrılardan daha erdemli yaratıklarız. Bir baba oğluna kıyamıyor ama tanrı yarattığına işkence ediyor. Bir ahtapot cinsi var doğuyor sonra yavrularına kendini yem ediyor hayatta kalabilmeleri için. Yavruları annelerini yiyor. Hayvanlar bile daha alçak gönüllü allahtan.
 3. panteon

  Tanrı parçacığı bulundu..

  Neyse, şunu öğrendik allah kapitalist. Zenginleri daha zengin yapıyor, fakirleri daha fakir, kurak yerleri daha kurak. Sonra arada bir dalga geçiyor yağmur yağdırıyor o da sel oluyor. Aslında kendi kendinize allahınıza saygısızlık yapıyorsunuz. Sizin tarifinizde allah kafasına göre işler yapan ve yarattığı yaramaz kulunu cehennemde diri diri yakmaktan da çekinmeyecek bir serseri sadist. Neden böyle şeyler yüklüyorsunuz her kesi "seven" allaha?
 4. panteon

  Tanrı parçacığı bulundu..

  Ne diyeceğimi bilemiyorum. Yağmuru yağdıran, yağmasına karar verenin allah olduğunu söyleyen biri var. Eğer mevcut koşulları yaratmış, her şeyi bir kurmalı saat gibi ayarlamış ve her şey artık onun müdahalesi dışında bu fizik yasalarıyla işliyor deseydin, yani programlayan, tetikleyen o ama şu an işleten, müdahale eden o değil deseydin saygı duyardım. Ama dünyanın yörüngesinin şeklinden bile bir haber biriyle higgs bozonunu tartışıyoruz...
 5. panteon

  Ateist Argumani 1 "Tanri`yi kim yaratti"

  Kuantum durumlu parçacıklar yani atom altı parçacıklar şöyle bir şey sergiliyor: Saniyenin milyar kere milyarda bir hızında var olup yok oluyorlar ve bu tamamen rastgele (belirsizlik ilkesi) oluyor. Yani madde var olup yok oluyor. Big bang de böyle birşey aslında. Aynı şekilde çok küçükken patlıyor ve yok olacak tekrar büzüşecek. Ama zaman algımız çarpıtılmış olduğu için biz bu küçücük anı 14 milyar yıl biçtik bile şimdiden. Çünkü zamanı algılayış biçimimiz bu dünyada böyle. Ama zaman her yerde aynı değil. Her neyse madde böyle var olup yok oluyorsa nedensiz demek ki madde bir tanrı, bir nedene ihtiyacı yok. Yani teist açısından düşüneceksek her şeyi tanrı yapabiliriz. Lütfen... Kendinizi kandırmayın.
 6. panteon

  Tanrı parçacığı bulundu..

  Bu tartışmaya "Salaklara bak adı tanrı parçacığı diye tanrının yokluğu kanıtlandı sanıyorlar ahaha geri zekalılar" diye yaklaşanların sığlıkları beni öldürecek. Bu kadar sığ olmak için bilim düşmanı olmak gerek... Hoş siz zaten öyleydiniz değil mi. Adına tanrı parçacığı denmese de bu yaratılış mitini çökerteceği gerçeğni değitirmeyecek ve biz gene bunları söyleyecektik. Yok eğer diyorsanız ki yaratılış miti bir sembolizm, o aslında insan doğasını anlatmaya çalışıyor yaradılışı değil diye, bakın ona bir yandan katılırım bir yandan da kendinizi iyice çökertmenizi zevkle izlerim O zaman kutsal kitaplardaki her şeyin sembolik bir hikaye olduğunu ve yoruma açık olduğunu dahası her kesin kendine göre bir yorum çıkartabileceğini ve gerçekleri anlatmaktan uzak olduğunu kendi ağzınızla kabul etmiş olursunuz. Ki bana göre öyledir. Nuh tufanından tutun da ademin elmasına, hayat ağacındaki yılana kadar hepsi semboliktir ve çözümlenirse dünyanın geçmişten bu güne yaşadıklarını anlamamızda yardımcı olur. Yani bu kitapları birer tarih kitabı gibi okumak gerekir ama size son çıkan kitapları tavsiye etmem onlar çok bozulmuş değiştirilmiş (Kuran, incil, tevrat) Bunların yerine Sümer yazıtlarını okuyun. Bu 3 kitabın da alıntı yapa yapa bıkmadığı yazıtlar işte bunlardır. Orjinalleri bunlardır. Evrenin yaratılışını bulamazsınız ama bu yazıtlarda onu söyleyeyim. Evrenin yaratılışını sadece bilim söylüyor günümüzde. Ha belki biraz hint mitolojisindeki Şiva figürü buna yaklaşmış olabilir. Ama sümer yazıtları dünyanın yaratılışını çok güzel anlatır okuyun derim. Gördüğünüz gibi tanrıyı tartışmıyoruz bile. Yaradılışı tartışıyoruz. Buyrun yaratılış teorilerinizi sunun. Tanrıyı bırakın. Tanrı parçacığı ismine takılmış olan sizlersiniz.
 7. panteon

  Tanrının aklı ve zaman kavramı

  Bunlar aklımızı aşan durumlar diyenler zihnin sınırlarını çözmüş olmalılar. Zihin ancak buraya kadar düşünebiliyor ben gittim gördüm ötesini düşünemiyor diyenler olmalılar. Anlatın da biz de bilelim nasıl zihnin sınırlarına gidebildiniz de bundan ötesini düşünemeyiz diyebiliyorsunuz? Halen beynin küçücük bir bölümünü kullanıyoruz. Anıların nasıl saklandığının biyolojik ve biyo elektrik süreçlerinin nasıl çalıştığının haritalandırılması halen yapılamadı. Beyindeki sinirler haritalandırıldı ama daha pek çok ölü bölge var anlaşılamayan. Ama siz bulduğunuzu iddia ediyor olmalısınız. Yoksa siz mi kendi kendinize sınırlar çizdiniz? Ben bundan sonrasını kullanmayacağım bu bana yeter mi dediniz? Tanrının zaman kavramını sorgulayan zihinlerimizi olması bile sizlere bazı işaretler vermiş olmalıydı oysa ki... Tanrıyı reddedebilen bir zihin yaratmış tanrı. Gerisini siz düşünün... Tabi sınırlarınızı aşmıyorsa.
 8. panteon

  İyilik & Kötülük

  Bu tartışmanın kısır bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Bu konu açıldığında hep kime göre iyi kime göre kötü kötülük iyilik yoktur yeaa diyip sığ bir şekilde konuyu kapatıyoruz ve derinine, sebeplerine inemiyoruz. Yani kavramda takılıp kalıyoruz. Kavramı dediğim gibi davranışların yapıcılığı ya da yıkıcılığı düzeyinde irdelemek gerek. Yani kişisel psikanaliz yapmıyoruz bu bir psikoloji tartışması değil daha da insan üstü bir tartışma olmalı. Neden bozucu ya da neden yapıcıyız?
 9. panteon

  İyilik & Kötülük

  Benim en baştaki yazım yanlış anlaşıldı o zaman. Ben dünyadaki kötülüğün kaynağının biraz da bu dini kitaplar yani inaç sistemleri olduğunu söylemiştim.
 10. panteon

  İyilik & Kötülük

  Bütün canlıların birbirlerini yok etmeden soylarını en azından asgari şartlarda sürdürebilmesinin bir yolu yoksa. Yani yıkım mutlaksa o zaman iyi şartlarrda bir dünya hayali kurmayı bırakalım mı? Doğal seleksiyon bu kadar mı acımasız? Lanet olsun bu dünyaya o zaman be... Valla geldiğim son bilimsel nokta bu İnsanlık için umut yokmuş en başından beri desenize... İnsan bozar da yapar da diyorsunuz mutlak bir düzen, stabil yaşam imkansız diyorsunuz. Peki ne diyelim...
 11. panteon

  İyilik & Kötülük

  ABD'nin yapıcılığını tartışmayı bile gereksiz görüyorum herkes kendi halkı dahil ne mal olduğunu biliyor. Libya konusundaki yapıcı yönleri bulmak demagojiden başka birşey değildir. Çıkar odaklılıktır.
 12. panteon

  İyilik & Kötülük

  Amazonlardaki medeniyetten uzak kabileler. Onlar bambulardan evler yapıp balık avlarken doğaya minimum karbon salınımı yapıyorlardı ve eko sistemi de bozmuyorlardı kapitalistler gibi daha fazlasını isteyerek. Kendi sosyal yapısı içerisinde mutlu ve "iyi" bir topluluktu. Ama sonra onları sözde keşfettik. Sanki bir sirk hayvanıymışçasına kamerayla yanlarına gittik. Onların fotoğrafını çektik hayvan gibi. Onlara sözde medeniyet götürdük. Kim bilir misyonerler din de götürür. Geçmişte örnekleri mevcut. Onlar yapıcı idi biz o sistemlerini bozduk. Hakkımız yokken onlara karıştık. Onları da kendimizden bir sömürgeci yaptık. Çocuk örneğinde de durum aynı. Bebek saf iken tamam "beyinsizken" biz onu kötü şeylerle doldurduk. Kötülük, bozuculuk öğrenilmiştir. Yoksa insan doğası gereği sosyal sürdürülebilirlik için yapıcı olacaktır.
 13. panteon

  İyilik & Kötülük

  İyilik ve kötülüğü bozmak ve yapmak olarak değerlendiriyorum. Bozuculuk, yıkıcılık ve yapıcılık, meydana getiricilik... Kimin içini bozucu kimin için yapıcı... İnsanı konuştuğumuza göre insan için daha da doğrusu insanlık için. İnsanlık adına yapıcı bir dünya daima her insan için de yapıcı olur. İnsanlık adına bozucu bir dünya birey için de bozucu yıkıcı olur. Belki ütopya ama bilim kurgu romanlarından çıkagelmiş bir dünya hayal edelim. Bu dünyada öyle bir sistem var ki her kes aslında kendi için çalışırken dünya insanlığına hizmet ediyor. Mutlak eşitlik var ve sömürü yok. Bu dünyada kötülük var mıdır? Bozuculuk var mıdır? Yıkım var mıdır? İyilik ve kötülük kavramlarını çöpe atalım kabul. Yıkıcılık ve yapıcılık üzerinde duralım.
 14. panteon

  İyilik & Kötülük

  Peki dediğin gibi düşünelim. tartışırken insanlara hakaret etmek gibi şeylerin "kötü" kavramı içerisinde ele alınmayacağını, dahası iyilik ve kötülük gibi kavramların olmadığını düşünelim. Evet yok böyle kavramlar. Şimdi neden şikayet edip duruyoruz o zaman? Neden savaşıyor neden kavga ediyoruz? Neden mutsuzluklara düşüyor neden dünyanın daha iyi bir yer olması gerektiğini söylüyoruz? Neden ateist forumda ateistler kendi haklarını savunmaya çalışıyor? Madem ki bunlar göreceli kavramlar tartışılması ya da hüküm konulması anlamsız üzerilerine neden bu etkileşimler? Buyrun hakaretlerinize devam edin.
 15. panteon

  İyilik & Kötülük

  Ama bak çocuk diyorsun. Ona tüm bunlar öğretilmiş olabilir o yaşa kadar. 6 yaşında bile olsa kötülük öğretilmiş olabilir zaten 3 yaşından sonra kişilik oluşuyor. En basit örnek bu benim demektir. bebekler etraflarındaki eşyaları algılamaya çalışırken gördükleri deneyimlerle sahiplenme duygusunu öğrenirler ve farklılıkları öğrenirler. "Bu benim" kelimelerini kullanmayan çocuk neredeyse yoktur. Sahiplenme hissi de farklılıklardan gelir. Bir eşyanın her kes tarafından kullanıldığını görse çocuk bu benim demeyecektir. Kişisel farklılıklar da aynı şekilde. Ya da hayvanlar ve insanlar arasındaki farklar. O eiyi eğitilmemiş çocuklar hayvanları kendilerinden alt ve ezilmesi gereken birşey olarak görüyorlar çünkü öyle görmüşler. Aman çocuğum kendini ezdirme sen erkeksin yürü be filan derken bunlar oluyor isteyerek ya da istemeden.
×
×
 • Yeni Oluştur...