Jump to content

bilelimogrenelim

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  811
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

bilelimogrenelim Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Location
  sağdan soldan

Güncel Profil Ziyaretleri

3.727 profil görüntüleme
 1. bilelimogrenelim

  Dünya büyüyormu

  Yanlış bilgi olduğunu kabul etmiyorum, organik molekülleri oluşturan elementlerin hepsi ( Hidrojen dışındaki hepsi ) , yani C ,N, O, P , S , Fe, Ca, Si, Se gibi atomlar Süpernova Nükleosentezi denilen, Süpernova patlamasının ilk birkaç milisaniyesinde sentezlenir ve evrene dağılırlar. Senin DNA'n da vucudunu ve kemiklerini oluşturan proteinler, yağlar ve şekerlerin atomları da bir süpernova patlamasında sentezlenmiştir. Vucudundaki molekülleri oluşturan atomların kaynağı budur. Sağ-sol kol örneği bir benzetmedir, daha doğrusu şu olurdu. Vucudunu oluşturan moleküllerdeki atomlar, güneş sistemini oluşturan diske muhtemelen bir kaç, belki birkaç bin süpernova patlamasından çıkıp gelmiştir.
 2. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Ben böyle olduğunu düşünmüyorum, bunu müslümanlarda gözlemlemek mümkün, onlar da aslında tıpkı bizim gibi gerçek bir dünyanın içinde yaşıyorlar, tıpki bizim gibi rasyonel düşünceye ihtiyaçları olduğunu biliyorlar. Aslında çoğu köleliği, recmi falan savuyor değil, bu kötücül anılar, Muhammed'in gerçek kişiliği, dinin ne menem bir şey olduğu, beynin kilitli kompartmanlarında saklı kalıyor, bu başlıklara kolay kolay cevap gelmiyor, gelse de sıkıntılı, aslında bu yasaklı bölmelerin düzeni hiç bozulmuyor. Bunu deneyin. Onlara din, iman, peygamber, cennet cehennem ile ilgili şakalar yapın, en çok gülüp eğlenenler onlar olacak, 30 gün açlıktan kavrulmuş adama, "ben seferiyim, az önce alışverişe gittim" dediğimde kahkalarla gülüyor. Cem Yılmaz'ın şu cennet kapısındaki adam esprilerine en çok gülenlerin %99'u da müslümandı. Sürekli bunu besleyen bir çevre ve medya da yanınızda, televizyonları izliyorum, beş dakika önce Sibel Can'ın poposunu çekebilmek için günlerce sotede bekleyen adam , beş dakika sonra Mardin'deki peygamberin ayak izinden nasıl mis kokular geldiğini, bunun nasıl bir Allah-u Teala hikmeti olduğunu anlatıyor. Popodaki selülitleri çekebilmek için zebil olan adam, yahu bu ayaklar koktu artık diyebilecek cesareti kendinde bulamıyor. Çünkü kompartmanın düzeni hiç bozulmuyor. Ne namaza durduğunda, ne cemaatin peşinden koşarken, ne yalancı nurcu külliyatın içine dalmışken, ne de dıdınızın kabullerini doğru kabul ederken o taşlar yerinden hiç oynamıyor.
 3. bilelimogrenelim

  Göklerle Yer Kaç Günde Yaratıldı?

  Muhammed (ya da muhtemelen öğreticileri, köleleri) bunları da Eski Ahit'ten almış, ama ilah tanrı 7. gün dinlenemeyeceği için hesabı eline gözüne bulaştırmış.
 4. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Basit soru iyidir, ne kadar basit olursa o kadar iyidir hatta. Ama anlamadın sen sorumu. 100 değneğe hükmedildin, başladılar dayağa, ama dayanamadın, 80 değnekte iken Hakkı'nın rahmetine kavuştun. Sonrasında ne oluyor? Müslümanlara bir hizmetin olsun, Allah'ın hükmü iyice anlaşılsın diye soruyorum. Var mı bilen?
 5. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  üstelik -de eki ayrı yazılır... kabul edilmedi özrün.
 6. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Doğru, Ama devlet başkanına, üstelik hüküm yetkisi de var, karısını recm ettirecek bir karar için 4 şahid çıkacak Güven, Özveri ve Tecrübe sahibi muhacirler çıkma şansı çok mudur sence? Her neyse 4 değil, 44 şahid gerekse idi, bence daha iyi idi. Yanlışın neresinden dönülse kar. Dönüş yönü: 100 değnek. Sana şimdi soru: 100 değnek sırasında suçlu ölürse ne yapılıyor?
 7. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Yani övgüyü bile kabul etmeyen bir tavrın var. Nur Suresi hikayeyi anlatıyor, bunu sen de kabul ediyorsun, güzel hikaye, kadınını nasıl sevip kurtardığını anlatıyor, bunda kınadığım bir taraf yok. Yine müslümanlara küçük bir ders, ayetler sırasıyla inmiyor, yani 3. ayet, 11'den önce inmiştir gibi bir şart yok. Bir ayetin aynı suredeki bir sure ile yakın tarihlerde inme şartı da yok. Kuran'ın büyük bölümünde ayetler konu benzerliği olan surelere tıkıştırılıyor. Elimizdeki Kuran'ın sure sıralaması, ayet sırası, numaralamalar falan da ilk Kuran'larla aynı değil, hatırlatayım istedim. Başlıklarımdan birinde sanırım Kuran'ın değişmesi süreci adında detaylı anlattım, oradan okursunuz...
 8. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Muhammed'in recm cezasına hükmettiği böyle 6-7 vaka vardır, hadislerde, belki birkaçının yalan olduğuna inanabilirim, ama hepsinin de yalan olduğuna inanamam. Evet, Muhammed recm cezaları vermiştir, hem müslümanlara hem de Yahudiler'e. İnfazların bir kısmını da seyretmiştir. Hatta Kuran'da recm hükmü olmamasına rağmen devamında Ebubekir ve Ömer tarafından uygulanmıştır. Eğer temeli hiç olmasaydı recmin uygulanmasına izin verilir miydi? Yine de hakkını yememek lazım, Ayşe ve Safvan olayını bilirsiniz. Ayşe kervanda giderken tuvaletini yapmak için iner, sonra kervan yürüyüp gider, Ayşe ortada kalır, Safvan isminde bir deveci gelir Ayşe'yi kurtarır ve dedikodular başlar. Birkaç haftalık süreden sonra da (Nur 13) ayeti gelir Ayşe kurtulur. Bu hikaye yine de daha insancıldır, Muhammed en sevdiği karısını kurtarmak istemiş. Hatta bu vakadan önce recm ayetinin Kuran'da bulunduğu daha sonra çıkartıldığı da hadislerde nakledilir. Bu olaydan sonra Muhammed kendisi bir daha recm uygulamamış ama diğer halifeler bu sünneti devam ettirmişlerdir. Bu hisse daha insancıldır, kadınına kıyamamış, bu manzarayı seyretmeye gönlü yetmemiş diyesi geliyor insanın. Acıyla öğrenen bir vicdan çoğumuzda var. Ama korkarım bazılarında yok ...
 9. bilelimogrenelim

  CENNET VARKEN...

  Cennet varken kim dünyayı ister canım? Siz de yani. Güzel ırmak var ( suyu serin ), köşede taht var ( tam bana göre ) , yemiş var (karışık severim, leblebi olmayacak) , post var ( batar biraz ) , şarap var ( en azından kavaklıdere olsun, doluca olmasın ), huri var ( artık duruma göre bakarım) Sonsuz olması kötü, hep yemiş hep huri yeter artık nuri ... İbadet kısımlarında da yoklamadan kaçabilir miydik? Cennet ya. Olsa iyi de olurdu, IFeelGood da benim kafadan, tahtı paylaşır, diğerlerinini Vip süitimize alırdık. Tek kötü yanı. Olmayışı. Ama o kadarı kadı kızında da var.
 10. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  @Muhacir21: Yani kahramanım Batman diyorsun anladığım kadarıyla ... Eh, bence de iyi seçim.
 11. bilelimogrenelim

  Dünya büyüyormu

  Evet dünyaya yılda yaklaşık 10 milyon tonluk meteor düşüyor. Bu Meteorların çoğu gaz, toz, su buharı falan olup atmosfere karışıyorlar. Dünya kütlesi bu gelen meteor kütlesinin yaklaşık 1016 katı . Yani pratikte hiç gelmeseler de olurdu Ve aynı zamanda atmosfer'in dünya çekiminden kurtulan bir bölümü uzay boşluğunda küçük küçük dağılıyor, yavaş yavaş sinsi sinsi moleküller uçup giderler. Küresel ısınma, şişen güneşin ve dünyanın manyetik alanı ve güneş rüzgarlarının da bunda payı var tabii. Dünyanın da güneş sisteminin ilk oluşumu sırasındaki gaz toz diskinden oluştuğunu unutmamak lazım, yani biz aslında bir bilardo masasının üzerinde çarpışarak oluşmuş topların üzerinde yaşıyoruz. Çarpışıp birleşmişler, kütleçekimi yardımıyla yoğunlaşıp çökelmişler, gezegenden çıkan buhar, nitrojen de atmosferi oluşturmuş. Yani aslında bu meteorlar değil ama dönen güneş diskinin içindeki parçacıklardan oluşmuşuz. Senin sol kolun mesela çook uzaklarda patlamış bir süpernovadan taaa buralara gelmiş, sağ kolun muhtemelen başka süpernovadan. Getiri çok değil, ama götürüsü çok olabilir, üstümüze gelecek çok büyük bir meteor ( ki bu her yüz milyon senede bir falan mutlaka olur ) türlerin önemli bölümünü yok edebilir, buna biz de dahil.
 12. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Seninle daha da uğraşacak değilim, anlatacağımı anlattım. Üstelik basit bir soru sordum. Bundan sonra benim güzel peygamberim dediğinde, film şeridi gözlerinin önünden geçer belki. Bu iki kişiyi ısrarla vahşi bir ölüme gönderen adam mı mi? Yarı beline kadar gömük, sevgilisi atılan taşlarla üzerine kapanıp acısını geciktirmeye çalışan adam mı? Yoksa Gotham'In kralı Batman mi? Kahramanını seç.
 13. bilelimogrenelim

  Evrendeki kusursuzluk ve Big Bang

  Siz kimsiniz ki İlah'ın kelamını değiştireceksin, sizi düzenbaz mealciler yerler böyle. Genişleticiyiz mealcileri. Hadi bana ayetteki "genişleticiyiz" anlamına gelen Arapça kelimeyi getir ...
 14. bilelimogrenelim

  Nasıl biri recm cezasına hükmedebilir?

  Evet çoğunlukla Kutubi Sitte Hadis numarasını veriyorum ki bulması kolay olsun diye, ama arkadaşlar anlamıyorlar, biz yine de kaynak listesini verelim. ( Buhari, Hudud 37, 24, Cenaiz 61, Menakıb 26, Tefsir, Al-i İmran 6, İ'tisam 16, Tevhid 51; Müslim ) Yani merak edenler için bu örneğin şu demek: Bu hadisi Sahih-i Buhari Muhtasari, Hudud Faslı, 37 numaralı hadis olarak bulabilirsiniz demek. Veya arama siteleri var buradan da hadis numarası veya fasıl ile arayabilirsiniz, mesela buradan: http://hadis.ihya.org/kutubusitte/fasil/21-syf3.html Bu ne demektir yani, yüce ilah kendi şeriatına yüz mü çevirdi demek, madem ki Tevrat değişmişti (bknz Al-i İmrân 3:78), efendi peygamber neye göre hüküm verdi? Daha da eğlencelisi şudur, hüküm sırası geldiğinde Tevrat aranıyor ve okunuyor, peygamber hüküm vereceği kitabı bilmiyor bile. Bu ne demek, aldatılan kişi eşinin taşlandığını görmeden rahat edemez mi demek? Hiç insanlığınızdan utanmıyor musunuz? Bana anlatma bunları, peygamberine anlat, Muhammed uygulamış (yapılan recmi bizzat seyrettiği anlatılır, Kutubi Sitte Hadis No: 5348 ), Ebubekir Uygulamış, Ömer uygulamış, Osmanlı uygulamış, günümüzde bile Nijerya'da recm cezasına çarptırılmış Emine Laval sırasını beklemekte. Bana kanlı İslam şeriatını anlatma, kendi vicdanını rahatlat.
×
×
 • Yeni Oluştur...