Jump to content

mmmrkl

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  578
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

mmmrkl Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. mmmrkl

  Sonsuzluğun sonsuzluğu!

  İnsan zihni sonsuzu nasıl somut bir şekilde canlandırabilir? Bilen varsa beri gelsin! Hacı'ya katılıyorum.
 2. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Önceki yazılarda yazılan şeyleri tekrarlayıp duruyorsun, laf olsun torba dolsun. Cevap vermeye gerek yok.
 3. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Sevgili kardeşim, İslam dini fıtrat üzere yaşama değil midir? Erken yatıp erken kalkmak değil mi? Yaratıcı'ya gönülden inanıyorsan namaza kalkmak hiç te zor gelmez, tabi anlamadan fasır-fusur kılınan, taklidi namazı kasdetmiyorum. İhram-mihram...Bunlar ayrıntı, onbeşinci dereceden ameli meseleler, itikadi değil, diyelim ki unuttun, bir cezası olmaz. 'Daha bir çok şey var' demişsin, eminim kafaya takılacak şeyler değildir.
 4. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Tam da bu âyeti düşünerek cevap vermiştim, aynı şeyleri tekrar ediyorsun, kardeşim. Karar verirken birşeyin bağlamını düşün, hemen literal anlamını alma.
 5. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Tabi ki, tanrının varlığı da yokluğu da kanıtlanamaz. tartışmak niye mantıksız olsun ki! Fikir alışverişi yapmak, insanın düşünce dünyasının jimnastiği değil mi? İnsanlar hergün siyasi tartışmalar yapmıyorlar mı? Tartışmak insanın doğasında olan birşey. İnanmayanlar özgür oluyor da, inananlar özgür olmuyorlar mı? Niçin? Müslüman isen, Allah'a iman edip salih amel yapmak, yani erdemli olmak gerekiyor; özgürsüzlük bunu neresinde?
 6. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  'Yanmak' çöl insanı için en kolay eziyet şekli değil mi? Finlandiyalı biri olsaydı 'donmak' fiilini kullanırdı; önemli olan azap görecek olması. Nitekim 'İnsan Sûresi'nde zemheri soğuğu da geçiyor. Muhammed'e inanmamak, o gün, kılıç-kalkan Hak ile savaşmak demekti, sadece fikir özgürlüğü deyip geçemeyiz bugünkü gibi; karşılığında da azap vardır herhalde, o Allah'a kalmış,ben bilemem. Bunlar bir yorum, akıl yürütme; eskilerin deyimiyle 'istidlâl. Sevgili kardeşim, laf olsun torba dolsun diye yazmıyorum, amacım fikir alışverişi; tek parmakla zar-zor yazıyorum.
 7. mmmrkl

  Peygamber başarılı oldu mu?

  Bu yazdıkların bir cevap değil ki! Sadece tahkir sözleri.
 8. mmmrkl

  Peygamber başarılı oldu mu?

  Eskiden beri gelen kölelik, cariyelik âdetini kaldırmadı mı? Hak adına, zulme karşı savaşmadı mı? Bunlar büyük şeyler; üstünü örtüp de, görmezden gelmek nankörlük(kafirlik) demektir.
 9. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Sen neler yazmışsın böyle? Mesnetsiz, delilsiz laflar... Dediğimi anlamamışsın bile. Tabiki senin vicdanın da var, ama anlamak,görmek istemiyor, çünkü kilitli. 'Sen buna cevap mı diyorsun? Taklitçi değilim, tahkikçiyim deyip sana ezberletilenleri tekrarlamak çelişki olmuyor mu? Kalbi mühürlenmek, salih kul vs. gibi kalıpları papağan gibi tekrarlamak taklitçilik değil de ne? Ben sizler gibi yalancı mıyım ki, insanları bir tanrı var diye kandırayım, olmayan bir şeye yönlendireyim?' diyorsun; bu bir cevap değil ki! 'Soru şu: "Bana inanmayan ve i
 10. mmmrkl

  Madde mi? Akıl mı?

  Karşı karşıya gelmek, niçin?!!! İkisi de aynı zat için değil mi? Bir sürü laf salatası etme, basit söz kullanabilirsin.
 11. mmmrkl

  Peygamber başarılı oldu mu?

  Sevgili Ebu kafir, senin bir yorumun yok mu da, İlahiyat hocasının yazısından cımbızlıyorsun? O adamı iyi tanıyorum, sivri bir dili var, fakat ateist değil, müslüman, kimbilir bağlamı nasıldır. Tevbe 28'e gelince, o günün şartlarında söylenmiş, düşmana karşı, gayet normal bir söz.
 12. mmmrkl

  Peygamber başarılı oldu mu?

  Kardeşim, o zaman sen hiç duymadın, Muhammed'e verildiği halde (Mus'ab bin Umeyr tarafından) kabul etmediği vahayı (bahçeyi), verilen hurmaları 'nebiler sadaka almaz' diyerek torununun boğazından çekerek aldığını, Yaptığı evliliklerin, o günün örfüne uygun olduğunu... İddia edildiği gibi olsa, kendisine uyarlar mı, vicdanlı,akıllı birçok insan var çevresinde.
 13. mmmrkl

  Muhammed'in Okuyamadığı Tevrat

  Aynı şeyleri söyleyip duruyoruz; Zaten bu şaşılacak birşey değil, Hz.Muhammed'in Tevrat'tan habersiz olduğunu sanmıyorum.
 14. mmmrkl

  İLAHİYAT OKUYORUM İNANCIM KALMADI

  Sevgili kardeşim, bunlar ya o günün örfüyle ilgili, ya iftira,delilsiz,spekülasyon...Hz. Muhammed'e karşı olanların nefsinin tatminini sağlayan basit,gereksiz iddialar... Bu forumda bunun gibi 'benim gibi düşünmeyen cahildir, bilgisizdir' klişeleşmiş kalıplarını çok görüyorum; herkesi 'Vurun kahpeye' filmindeki hoca sanmaktan ileri geliyor sanırım. Verdiğin kararları, kalbinin, aklının,sezgilerinin,iradenin katkılarıyla vermiyor musun? Hayat yolunu böyle çizmiyor musun? Tanrı her zaman, yarattıklarıyla iletişim halinde, eğer kalbi mühürlenmiş bir insan o
 15. mmmrkl

  Madde mi? Akıl mı?

  Aynı şeyi söyleyip duruyorsun.
×
×
 • Yeni Oluştur...