Jump to content

Fridolin

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  65
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Fridolin Hakkında

Güncel Profil Ziyaretleri

346 profil görüntüleme
 1. Fridolin

  İslam ülkelerinin hepsi birbirinden beter

  Sen git badem bıyıklı hırsızların kıçını yala bence @YaAllah99 , yanlış yerde zırvalıyorsun.
 2. Fridolin

  Şeytan'ın İmtihanı

  Sen git badem bıyıklı hırsızların kıçını yala bence @YaAllah99 , yanlış yerde zırvalıyorsun.
 3. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Einstein izafiyet kuramıyla zaman denilen şeyin uzayın bir parçası olduğunu gösterene kadar zaten herkes zaman olgusunu yanlış biliyordu. İyi ki Einstein'dan önce doğmamışız. Evreni tamamen yanlış yorumlayacaktık çünkü. İnsanlar yeni yeni bu fenomeni anlamaya başladılar. Mekanizmayı yanlış idrak etmemizin sebeplerinden biri saat, gün, ay, yıl gibi parametrelerle yaşıyor oluşumuz. A'dan B'ye akan bir nehir ilüzyonunu yaratan en önemli faktör bence bu. Sanırım anlayabilmek için çok çılgınca da olsa şöyle bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor: Zaman diye bir şey yok, sadece niteliği farklı olan mekanlar var.
 4. Nerede bir islam ülkesi var yolsuzluk, iç savaş, zulüm, cinayet, adaletsizlik, baskı, diktatörlük, kötülük almış başını gidiyor. Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Afrika ülkeleri vs. İslam ülkelerinin en düzgünü şimdiye kadar iyi kötü laiklik düzenine geçmiş olan Türkiye'ydi. Erdoğan dini siyasi amaçlarına alet ederek burayı da perişan etmekte. Kısacası bir toplumun berbat olmasının dinle doğrudan bağlantısı var. Ortaçağda hıristiyanlık toplumlarda güçlüydü, Avrupa'nın en karanlık dönemi olarak anılır. İslam ortadoğuda şuan güçlü ve tüm ortadoğu ülkeleri berbat durumda. Aslında din toplumlara iyilik değil, her zaman kötülük getirmiştir. Bu da dinlerin insan icadı olduğunun kanıtıdır. Tarih ve bilim bunu söylüyor. Bunu inkar eden embesiller neden bu gerçekleri görmemekte direniyor? Beyinsiz oldukları için mi?
 5. Fridolin

  Allah Yok Din Yalan

  Müminler de yalancıdır. Hiçbir delil olmadan sırf inandıkları için yalan söylerler, insanlara zulmederler, öldürürler. Örn: Türkiyedeki müslümanlar, İslamcı Siyasetçiler, Şeyhler, Işid vs.
 6. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Benim kafamdaki tanrı figürü ile evren simüle edebilecek gelişmiş bir uygarlığın alakası yok. Tanrı bir tür "her şeyin başlangıcı" "her şeyin en kudretlisi" gibi özelliklere sahip masalsı bir figür. Ama bu evreni kodlayan birileri varsa muhtemelen evrim yolculuğu bizimkine benzerdir. Yani oldukça basit bir formdan simülasyon yapabilecek seviyeye gelmiştir. Aslında zaten küçük bir örneği biziz. Mikroskobik basit bir hücreyken, şuan grafikleriyle, kendi kanunlarıyla oldukça karmaşık ve farklı oyunlar kodlayabiliyoruz. Bir hücrenin call of duty yapabileceğini kim tahmin edebilirdi?
 7. Fridolin

  Şeytan'ın İmtihanı

  Bildiğim kadarıyla dünya yaratılmadan önce şeytanla allah farklı bir alemde takılıyorlarmış. Bütün rütbelerini de orada elde etmiş. Adem yaratıldıktan sonra şeytan bu durumu kıskanmış ve ibnelikler yapmaya başlamış. Şeytan Adem'in kanına girip onu yoldan çıkarmış. En son allah dünyayı yaratıp ikisini de ceza olarak buraya postalamış. Bağcılarda bir kenar mahalle mevzusu gibi duran bu hikaye nesilden nesile gerçek diye anlatılıyor. Gerçi 6. yüzyıl ortadoğu zihniyetini düşününce bu hikaye oldukça yaratıcı ve sofistike bile sayılır.
 8. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Zaman "a" noktasından "b" noktasına doğru akan bir olguymuş gibi hissedildiği için bu tür kavram kargaşalarının yaşanması normal. Önce bu ilüzyondan kurtulmak gerek.
 9. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Aslında çok basit bir mantık yürütmeyle tanrı modelini yanlışlamak mümkün. Çok da bilimsel kanıtlara ihtiyaç yok. Her ne kadar ileri bir uygarlığın içinde yaşadığımız "kozmos" u tasarlayabileceği ihtimalini düşünsem de, olayın en başına gitmeye çalıştığımızda bir "tasarımcı" ister istemez yok oluyor. Çünkü kodlayan her kim olursa, hangi evrende evrimleşmiş olursa olsun; "Peki onu tasarlayan kim?" sorusunu sormak gerekecek. Hiçbir şey yokluktan var olamıyorsa; tasarımcı da yokluktan var olamaz. Bu kadar basit.
 10. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Okudun mu bilmiyorum ama evrim ağacının simülasyon teorisine dair bir serisi var. Şurada başlıyor: https://evrimagaci.org/simulasyon-teorisi-nedir-bir-simulasyon-icinde-yasiyor-olabilir-miyiz-936 Tamamen "ya bi ihtimal şöyle de olabilir" gibi götten uydurma bir şey değil yani.
 11. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Yorumu yazdıktan sonra bunu gördüm ama yorumun sonunda buna değinmiştim neyseki. Daha da açmak gerekirse bu uygarlığın başka bir gezegende/galakside değil, başka bir evrende evrimleştiğini varsayabiliriz. Yasaları ve işleyiş mekanizması tamamen farklı olan. İçinde bulunduğumuz "kozmos" üzerine spekülasyonlar bunlar. Her şeyin en başında bir tasarımcının olduğuna inanmıyorum elbette. Ama "Kozmos"un olabilir.
 12. Fridolin

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Üstte yazan Filozofça ve sen evreni siyah veya beyaz'dan ibaret görme saplantısındasınız bence. Tıpkı fanatik dinciler gibi. Richard Dawkins bile kendini "Ateist'e yakın agnostik" olarak tanımlar. Birçok bilim adamı da öyle. Daha yüksek bir uygarlığın içinde bulunduğumuz evreni kodlamış olduğuna inanmak zorunda değilsin. Ama bu ihtimale kapıyı tamamen kapatamazsın. İnsan türü bile günümüzde uygarlık seviyesi olarak henüz yolun başında olmasına rağmen bir şeyleri simüle edebiliyor. Bizden çok daha ileri bir uygarlık seviyesini düşün. Bir karıncaya göre biz ne kadar zekiysek, o uygarlıkla insan türünün arasındaki fark, karıncayla insan arasındaki farkın birim olarak 100 kat daha fazlası olabilir. Bunun sınırı bile yok. Örneğin tamamen enerji formunda olabilirler. Ama bu uygarlığın öncesinde ne vardı sorusunu sorduğumuzda, işin en başına dönmeye çalıştığımızda ben de bir tasarımcının varlığını reddediyorum elbette. Şuan yaptığımız şey tamamen yaşadığımız evrenin üzerine süpekülasyonlardan ibaret.
 13. Bilimin "% 100 böyledir" demediği hiçbir şeyden emin olamam. Kendimi bu yüzden ateist'den ziyade agnostik olarak tanımlarım. "Bir ihtimal tanrı olabilir" düşüncesinde değilim. Günümüzdeki insan icadı tanrıların hepsinin zırvalık olduğu aşikar. Ama şöyle bir seçenek var: Bizden daha ileri bir uygarlık bu evreni kodlamış olabilir. Bunu şuanda yanlışlamak imkansız. Fanatik ateistler nasıl oluyor da bu ihtimali kökten inkar edebiliyorlar?
 14. Fridolin

  Allah katilleri neden yaratır?

  Türkiye okuduğunu anlamada 70 ülke arasında 50. sıradaymış. Sınava katılan öğrencilerin yarısının okuduğunu anlayamadığı ortaya çıkmış. Aha örneklerden bir tanesi. Ben diyorum Ankara, sen diyorsun götüm kara.
 15. Müslümanlara göre Allah hiçbir canlıyı yaratmadan önce vardı. Öyle bir an geldiki aynı anda bütün canlıları yarattı. Muhammed'ten tutun da en azılı katile kadar. Hesapta Allah diyor ki bana inananı, iyilik yapanı cennete atarım, kötülük yapanı da cehenneme. O halde Allah cehenneme atacağı bir insanı neden yaratır? Tamamen kendi tasarladığı bir şeyden söz ediyoruz. O tasarlayana kadar katil yoktu, kötülük yoktu. Allah bir katili göz göre göre neden yaratsın ki? Hem o adama yazık değil mi? Onu peygamber yaratma kudretine de sahip. Kimisini peygamber yapıp en büyük kıyağı yapıyor; kimisi de yerin dibine batırıyor. Bu nasıl bir çifte standart, nasıl bir adaletsizlik ? Hala 6. yüzyılın Arap hikayelerine inanarak yaşayan badem bıyıklı saplamalar, bu zırvalıkları kendilerine nasıl açıklıyorlar?
×
×
 • Yeni Oluştur...