Jump to content

tihulu

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  32
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

tihulu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 1. tihulu

  dizi film gibi ayetler

  Birincisi siz nasıl oluyor da bir insana "ahlaksız" deme ahlaksızlığında bulunabiliyorsunuz? Ahlaklı Davud peygamberin, evli bir kadının kocasını, kadını haremine katmak için savaşa gönderdiğini nereden biliyorsunuz?
 2. tihulu

  Doğal Seçilim, Akıllı Tasarım ve Raslantısallık

  Doğal seçilim, iyi olanı eleyip kötü olanı mı seçmiştir? Mevcut evrenin ve doğanın düzensiz olduğu söylenebilir mi? Evrende ve doğada bir rastlantısallık olmadığına göre, evrende ve doğada bir düzenin olduğu söylenebilir mi? Evrende ve doğada bir düzen olduğuna göre, düzeni sağlayan bir şey olduğu söylenebilir mi?
 3. Tanrı Yanılgısı kitabından; "İhtimalsizlikten kanıt karmaşık varlıkların rastlantı sonucu meydana gelemeyeceklerini saptar. Fakat birçok kişi 'rastlantı sonucu meydana gelemez' ifadesinin, 'kasıtlı tasarım olmasa meydana gelemez' ifadesiyle aynı anlamda olduğunu zanneder. Bu yüzden ihtimalsizliğin tasarımın bir kanıtı olduğunu düşünmeleri gayet olağan bir durumdur. "Darwinci doğal seçilim biyolojik ihtimalsizlikten yola çıkarak bunun yanlışlığını gözler önüne serer. Ve Darwinizm ile cansız dünya arasında (mesela evrenbilim) sıkı bir bağ olmasa da, bizi biyolojinin esas alanı dışındaki konularda da bilinçlendirir." Richard Dawkins, Tanrı Yanılgısı kitabında ısrarla rastlantısallığı reddetmekte, aynı şekilde rastlantısallığın alternatifinin akıllı tasarım olduğunu da reddetmekte ve doğal seçilimi savunmaktadır. Şimdi, bir milli takım antrenörü düşünün. Milli Takım Aday kadrosu oluşturması için önüne kulüp takımlarında oynayan sporcuların listesi konuluyor. Antrenör de formsuz olanları eleyip formda olanları aday kadroya seçiyor. Sonuç olarak ortaya başarılı bir "ilk 11" meydana geliyor. Sorular 1- "Antrenör, aklı ile / aklında tasarladığı aday kadroyu seçmiştir" mi? 2- "Sporcular rastlantı sonucu mu bir araya gelmişlerdir?" 3- "Yoksa herhangi bir antrenöre gerek kalmadan, kendi kendilerine örgütlenip mi takım oluşturmuşlardır?" a- Bir antrenör olmadığına göre kendiliğinden/rastlantısal olarak takımın oluştuğu söylenebilir mi? b- Yoksa "seçenler/tasarlayanlar bir antrenör değil de sporcular mıdır?"
 4. tihulu

  ölümden sonrası ?

  Her uyku bir ölüm, her uyanış da bir diriliş değil midir?
 5. tihulu

  La ilahe İllallah

  Değildir, Allah tektir: "Allah'tan başka Allah var değildir (Allah, varlığında tektir)" demektir. Buradan, "Allah'tan başka Allah var değildir ancak Allah'tan başka ilah(lar) vardır (Allah ilahlığında tek değildir)" anlamı çıkabilir. Bu yüzden, "Allah tektir" ve "Allah tek ilahtır" ifadeleri aynı değil, farklıdırlar.
 6. tihulu

  La ilahe İllallah

  Değil, kelime-i tevhidin özü: "Allah tek ilahtır". La ilahe illallah, nelere tapılmaması ve neye tapılması gerektiği ile ilgili olunca, tapmayı tartışmamız kaçınılmaz oluyor.
 7. tihulu

  La ilahe İllallah

  Duymak istediğimi duydum. Vıttırı zıttırı şeyler tapılası değildirler, tapılası olan onları Yaratan'dır. Afrodit'e değil, Afrodit'in yaratıcısına bağlanılmalı, kul-köle olunmalıdır. İlah var, ilahlar yok; Tapılası tek İlah (Allah) var.
 8. tihulu

  La ilahe İllallah

  İki saattir "tapmanın anlamı" dışında birçok şey yazmışsınız.
 9. tihulu

  La ilahe İllallah

  Evrenin yaratıcısına imandan, O'na tapılması gerektiğinden bahsetmişsiniz ancak soruma cevap vermemiş; Tap(ın)manın ne anlama geldiğini yazmamışsınız.
 10. tihulu

  La ilahe İllallah

  Diğer soruma da cevap verir misiniz? Bir ipucu;
 11. tihulu

  La ilahe İllallah

  Sorularıma cevap vermediniz; Tap(ın)mak nedir? Tapınılan her varlık birer ilahtır, değil mi?
 12. tihulu

  Amiş(Amish) Halkı ve gericilik meselesi

  Ölümden gerisi için yaşamak gericilik değil midir? İlericilik, ölümden ilerisi için yaşamak değil midir? Zararlı şeylerin doğumunu engelleyen bir gericilik, zararlı şeyleri doğuran bir "ilericilik"ten daha iyi değil midir?
 13. tihulu

  La ilahe İllallah

  Tap(ın)mak nedir? Tapınılan her varlık birer ilahtır, değil mi?
 14. tihulu

  La ilahe İllallah

  İlah ne demektir?
 15. tihulu

  La ilahe İllallah

  Bolca söylemekten önce anlamını bilmek ve uygulamak gerekiyor. "Allah'tan başka ilah yoktur". Değerli bir söz. Neden bu kadar sığ bir şey olsun ki? "Allah'tan başka ilah yoktur" ifadesinden siz ne anlıyorsunuz?
×
×
 • Yeni Oluştur...