Jump to content

bilgix

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  645
 • Katılım

 • Son ziyaret

bilgix kullanıcısının paylaşımları

 1. bilgix

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  merhaba tüm yazılarımla birlikte üyeliğimi silebilir misiniz? teşekkürler...
 2. Ben volkan patlamalarında kül bulutunun dünyayı sarıp yaşamı bitirmesini ve kasırgaları engelleyecek fikirlere sahibim, teknik bilgisi olan bir fizikçi, jeolog ve mühendis arıyorum projeleştirmek için, yardım eder misiniz veya öneride bulunur musunuz? Teşekkürler...
 3. bilgix

  Bilgi nedir ve evrendeki bilgi insanbiçimci midir?

  Ben volkan patlamalarında kül bulutunun dünyayı sarıp yaşamı bitirmesini ve kasırgaları engelleyecek fikirlere sahibim, sizin gibi teknik bilgisi olan bir fizikçi, jeolog ve mühendis arıyorum projeleştirmek için, yardım eder misiniz veya öneride bulunur musunuz? Teşekkürler...
 4. bunu tartışalm istiyorum, hacı senin blogundaki yazıdan esinlendim...
 5. Evet bu konuyu çok düşündüm ve yapmaya karar verdim. Bence evrenin başlangıcı olması da olmaması da aynı derecede beyin yakıcı bir durum. Çünkü bir şeyin başlangıcı olmaması demek nedenselliği çiğner veya başlangıcı varsa sonsuz bir döngüye gireriz, bu işin içinden çıkabilecek biri var mı? Ne dersin hacı?
 6. sonsuzluk ölçüm yetersizliğimizin doğal bir sonucu ve görünemeyen evrene hiç ulaşamayacağımız için de hep böyle kalıcak gibi duruyor. bence ise sonsuzluk evrendeki varlığın yoklukla ilişkisinden ibaret.
 7. bilgix

  Var mıyız?

  kerem cankoçak fizikte yokluk diye bir şey yok her yere varlık hakim demişti link burda
 8. bilgix

  Var mıyız?

  var mıyız hacı?
 9. bilgix

  Psikolojik rahatsızlıklar

  ben de anksiyete tedavisi görüyorum temmuzda 1 ay boyunca hastanede yattım iyi geldi ama doping gibi rahatladım sizce gökgürültüsü ve şimşek korkumu nasıl yenebilirim? yurtdışında özellikle ne tür tedaviler var?
 10. bilgix

  Var mıyız?

  Varlık dediğimiz kavram gerçekten varlık mı? Yoksa yokluğun başka bir tezahürü mü? Bunu tartışalım istiyorum bu konuda bilimsel felsefi ve spekülatif her şeyi paylaşalım buyrun...
 11. bilgix

  Fizik Kanunları Nedir?

  hacı bu durumda madde ve enerjinin neden böyle davrandığını neden sonsuz olasılıklı diğer şekillerde davranmadığının spekülatif de olsa bi açıklaması veya hipotezleri var mı?
 12. bilgix

  Biz sadece Bilinçten mi ibaretiz?

  bu yazı insan bilincinin farkında olmanın tüm vücuttaki ortak etkileşimlerin toplamı olduğunu kanıtlıyor
 13. bilgix

  Evrenin dili matematik, yanılıyor olabilir mi?

  matematik evrenin dili ama dil sürçmeye başlarsa fark edebilecek miyiz?
 14. konudan saptık demek istediğim evren sonsuzsa her olasılık da sonsuz olur bu mantık gereği doğru bir önerme ama evren hakkında kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz için özelden genele doğru mantık kuruyoruz evreni dünyadan izliyoruz dışarıdan izleyemeyeceğimiz için evren hakkında ancak milyonlarca yıl dayanabilirsek tam bilgi edinebiliriz tabi evrenin dışına hiçbir zaman çıkamama ihtimalimizin yüzde kaç olduğunu söylemeye korkuyorum milyonlarca yıl sonraki insanötesi varlıklar için bile
 15. bilgix

  EVREN-İNSAN

  hacı, bu durumda evren bizi yaratarak kendi tanrısını yarattı diyebilir miyiz?
 16. bilinç tam olarak ne ve nerde bu bilinmiyor diye biliyorum bu konuyu tartışmaya açmak istedim. bilinç sadece beynin frontal lobundaki bir bölgeden mi ibaret yoksa tüm vücut duygular vs nin birer bileşimiyle mi oluşuyor? bence bilinç tüm vücudun göz kulak kol beyin vs birer bileşimidir bilinç kopyalansa bile bu kombine etkenler olmadan bilinç eksik kalır ve o biz olmayız. asıl soru şu: ben şu an yazarken kendimin farkındaykenki halim hangi etkenlerle oluşuyor? buyrun...
 17. bilgix

  Fizik Kanunları Nedir?

  hacı evrendeki şeyler yasa değil zorunluluktur çünkü olması gereken değil olan budur. ışık hızı, elektron belirsizliği vs vs hepsi birer oluş durumudur böyle olmuş böyle devam etmiş demekten başka bir çare yok kısaca evren hiçliğin kararsızlığından doğan bir kaotik ortamın yasa dediğimiz zorunluluklarla oluştuğu bir ortamdan ibaret. douglas adamsın dediği gibi evren bir eşek şakası!
 18. bir daha hayata gelme ihtimalimiz veya bir daha bilinç sahibi olarak başka da olsa bir yaşam dolu gezegende doğmamız evren sonsuzsa septilyonlarca yıl sonra bile belki trilyonlarca big bangden sonra vs mümkün müdür?
 19. bilgix

  İlginç Fizik Soruları

  o halde bu fenomenle kütleçekime bakışımız nasıl olmalı?
 20. bilgix

  İlginç Fizik Soruları

  o halde buharlaşmayan bir metali gönderelim o halde ne olur ?
 21. bilgix

  İlginç Fizik Soruları

  Dünyayı kuzeyden güneye deldiğimizi ve su gönderdiğimizi düşünün, su kuzeyden güneye güneyden kuzeye mi gider yoksa dünyanın çekirdeğinin tam ortasında asılı mı kalır?
 22. bilgix

  Sonsuzluğun sonsuzluğu!

  demek istediğim evren sonsuz olduğu için içindeki elemanlar da sonsuz oluyor ama boyut olarak küçük olanlar evrenden daha kısa kaldığı için daha küçük sonsuzluktur boyut olarak daha büyük olan ise daha büyük sonsuzluktur. sonsuzluk içinde boyutlar sonsuzluğun büyüklüğünü küçüklüğünü belirliyor. bence gayet anlaşılır.
 23. bilgix

  Sonsuzluğun sonsuzluğu!

  evet onu kastettim ben açıklayayım, bir balon düşün o bulunduğu ortamdaki en büyük şeydir ama bir ev düşün balonu da içinde barındırır ama o da başka bir şeye dahildir.
 24. evet bu ilginç fenomenin nedeni bulunamadı ama hayatın soğukta da devam etmesini sağlayan belki de evrendeki canlılığı oluşturan temel kozmik şanslardan biri siz ne dersiniz?
×
×
 • Yeni Oluştur...