Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.772
 • Katılım

 • Son ziyaret

bayşapka kullanıcısının paylaşımları

 1. bayşapka

  Kur'an İncil'i tastik eder mi ?

  Ortalıkta tartışma yok, sadece kendi aklıyla düşünmesi yasak olan @HATEM gelip siz o kitabı anlayamazsınız anlaması zordur hede hödö diye ortalığı bulandırmaya çalışmış. İki kitap birbiriyle 100% uyumsuzdur. Tasdik ediyor demelerinin sebebi de herkesi kendileri gibi cahil ve okumaktan sakınan insanlar sanmaları.
 2. Dediklerinizde haklısınız, ben sadece söylevlerin kaygan zemin oluşturmayacağını iddia ediyorum.
 3. Evet, gezerken cervantes'ten ilham almak gerekir.
 4. bayşapka

  İslam hariç hiçbir dinin cinlerden bahsetmemesi

  Dolambaçlı yollara sokma arkadaşım. İnternetten yardım alabilirsin dediğin konularda internet sitesi getirince bilmiyorum diyorsun. Senin işin oyalamak. Geçen biri de allah'tan 3 güne kadar belanı istersen bulursun kesin garanti dedi, deneyini yaptık thor bile bakmadı yüzümüze. Bu devirde bu kadar cahil, korkak ve bunun farkına varamayacak kadar aptal insan olması beni o kadar şaşırtıyor ki.
 5. Biz deneyimlerimizden kopuk, sadece mantıkla çalışan uçan kafalar olarak yaşamıyoruz. Vücudumuz, kimyamız, ilhamlarımız, sanatımız var. Bir işi yaptığımızda hayatımızda, anlayışımızda ve düşünce şeklimizde öngörülemeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Araplar tarafından kazıklanmayı ve yurtdışına para dökmenin ezikliğini ve ekonomiye getirdiği yükü bir kenara bırakırsak hacca gitme deneyimi senin için zenginleştirici etkilere sahip olabilir. Kendi şehirlerinden dışarıda, ya da başka bir ülkede tatile gidenler de dünyalarını değiştirici ya da eskiye dönüştürücü bir deneyim peşinde. Yol insanı değiştirir. Ve bunlar tek seferlik geziler, deneyimleri değerlidir. Fakat ayyaşlık, sigara içmek müptezeldir ve sürekli para kaybıdır.
 6. Eleştiri gibi söylemlerin öldürmeye giden bir kaygan zemin oluşturduğunu söylüyorsun. Bunu anlıyorum. Ama naiflik de ya da deme, ben buna inanmıyorum. Ve bundan korkmuyorum. Çünkü korkunun istenmeyen bir yan etkisi de korkulanı gerçekleşmesidir. Eleştirilmek, fikirlerini ifade edebilmek için sana cevap hakkı doğmasını sağlar. Bu istenen birşey. Çekinmeden fikrini söyleyebilmen lazım. Bunun için de eleştiri gibi bir tartışma ortamı gerekiyor. Sanki kendilerine söyleneni tekrar etmek haricinde birşey yapmaları yasak olan bir grup dinci sana karşı akılcı eleştiriler getirebilecekler. (bakın, eleştirdim)
 7. Doğmadan, bilincin gelişmeden önce mutlak kötülük içinde miydin? Zihnin gelişmeden ve günümüzdeki haline gelmeden önce herhangi bir hal ve durumun olamayacağı için, olsa da sana yabancı olacağı için kötülük ya da iyilikten bahsedilemezdi. Kötülüğü sadece insanlar kendi zaman çerçevelerinde bilebilir. Kendileri başlarına gelebilecek en kötü şeyi hayal ederler. Sonra da bunu başkaları için isterler. Yakılıp derinin değiştirilmesi gibi. Ya da kafana topuzla vurulması gibi. Gördüğün gibi bu zamana da bağlı. İnsanlar kötülüğü sadece kendi zaman dilimleri için bilebilir. Topuzun artık kullanılmadığı, acı çektirmek için insanların birbirine elektrik verdikleri zamanı bilemezler. Nurcuların sürekli ızdırap içinde olmasına rağmen var olduğu için müteşekkir olması gereken insan modeli yukarıdaki tanımın tutarsızlığı sebebiyle mümkün değil.
 8. Kuzey kore'nin allah'ı kim jong un. Türkiye gibi seküler bir ülkeye geldiği için şanslı. Siz forum dincileri de şanslısınız.
 9. Dinciler eleştiriliyorsa dinden uzaklaşan da eleştirilebilir nesi var bunun? Sanki beyni ve gücü yetecek.
 10. bayşapka

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Kendiyle çelişmiş işte, hem itiraz ederdin diyor, hem de zaten edemezdin ne haddine diyor.
 11. Kürtajın zorunluluk olduğu durumlar var. Tecavüzden doğacak olan bakılamaması, annenin fiziksel olarak hazır olmaması, hayati tehlikeler olması gibi. Ötenazi ise çaresiz kalan ve hastanede aletle yaşatılan insanların seçeneklerinden biri. Kurtulma şansı olan hastalar beklerken hastanede boşu boşuna yer işgal etmeye devam mı edeceksin? Yoksa fişi çektirecek misin? Ahiret korkusu ve metafizik açısından bakıldığında kendilerine ait düşünceleri olmayan, ancak kendilerine söyleneni tekrar edebilen akıl fukarası dincilerin konu hakkında yapacakları yorumları çok da merak etmiyorum. Dinlerinin "şehitlik mertebesi" gibi yanlarını reddetme yoluyla şirk koşmalarını seyretmek eğlenceli olabilir ama.
 12. bayşapka

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Sen;ilim yani bilgi iş yapar mı diye sordu? Ben; yapar deyince Sen; ilim iş yapmaz kudret iş yapar dedi yani bilmesi zorunlu olarak zorlaması anlamına gelmez düşüncesine getirmek için dedi . Ben; İlim iş yapar çünkü o ilim sayesinde; cehennemi yaratmış dolaylı açıdan ilim iş yapar dedim. ------------ Kafa karışıklığı dincilerin kâhinlere olan inançlarından ortaya çıkıyor. Dinciler neredeyse her türlü mistik şeyi kabullenirler. Büyücüler, medyumlar kahinler vs. vs. büyülü düşünce kafansına girince dibe doğru çekilirsin. Allah'ı bir kâhin olarak göstererek geleceği bilmesi senin yaptıklarını kontrol ettiği anlamına gelmez diyorlar. Tıpkı bir kâhin gibi. Fakat her şeyin mutlak sahibinden bahsediyorlar, paçavra giymiş akşam yemeğini çıkartmak için masal anlatan yaşlı bir adamdan değil. Mutlak kudret sahibi olan bir varlık için gelecek bir noktadan haberder olması demek, geçmişini yapılandırmış olmasının ispatıdır. Geçmişi yapılandırmış olmak demek herkesin film karesi gibi ayarlanmış olduğunu gösterir. Allah filmin sonunu biliyor, çünkü yapımcısı o. Film bu noktada dinciler için kopmuştur.
 13. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Dizaynı bilimsel olarak tespit edemez misin? Doğal olarak oluşabilen şeylere bakarsın, sadece yapay olarak oluşan şeylere bakarsın, bu yüksek olasılıkla tasarlanmış dersin. Bilim hücre bölünmesi doğal olarak oluşamaz sonucuna vardıysa neden söylemesin? Felsefeyle ne alakası var bunun?
 14. bayşapka

  İslam hariç hiçbir dinin cinlerden bahsetmemesi

  Doğrudan değil dolaylı yoldan cevap veriyorsun, medyumlar büyücüler gerekiyor diyerek işi yokuşa sürüyorsun. Onların yardımı olmadan kendimizi cine çarptırtıp varlıklarını ispatlamak mümkün değilse bu forumda yapabileceğimiz birşey değil, yani boş yapıyorsun, yokuşa sürüyorsun.
 15. Bunlar kopyalayıp yapıştırmayı daha yeni çözmüş, beyinleri burunlarından akmış meczuplar. Neyin metafiziğini çözecekler?
 16. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Dincilerin işte allah'ın ispatıdır! dediği herşey. Örneğin hücre bölünmesi allah'ın ispatıdır! Bakın videodaki kuş nasıl büyüyor?! O zaman hücre bölünmesini keşfeden biyoloğun da satır aralarına işte bunu yapan araplara inen kitabın sahibi olan yaratıcı allah'tır yazması gerekirdi. Madem allah keşfedildi, neden yazmıyor? Kuşların uzun mesafeleri üçgen şeklinde uçması allah'ı ispatlar! o zaman neden hiç bir ornitolojist bunu yayınına dip not olarka düşmüyor? Aha işte allah'ı ispatladım bakın şu uçuşa?! diye?
 17. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Arkadaşlar bilimin neden allah şunu yapmıştır demediğiyle ilgili gelen yanıtlar genelde şu şekilde: Bilimin işi bu değil Bu yanlış bir düşünce. Bilimin işi insanlığı gerçekliğe doğru yaklaştırmaktır, bilimin materyalizm diye bir amacı yok. Ve bilim akılla yapılan birşey ise sizin dediğiniz gibi taraf tutamaz. Bilimsel olarak birşeyin allah tarafından yapıldığı kanıtlandıysa, ki her iki lafınızdan biri bilimin allah'ı ispatladığı yönünde, o zaman bilimsel makalelerine formüllerinin altına evet bunu allah'ın yaptığına hiç şüphe yok bu da ispatı diye yazması lazım. Cinleri bulduysa işte cinler burada bu şekilde tespit edilmiştir yazması gerekiyor. Neden her yıl onbinlercesi yayımlanan fizik ve biyoloji makalelerinde bunların hiç biri yazmıyor? Bilim insanları itibar korkusu içinde Daha önce yazdığım gibi itibar korkusundaki bir bilim adamı muz ağacıyla ortak atadan geldiğimizi savunmaz. Eğer bunu savunuyorsa keşiflerinde gayet güzel evrenin tek bir yaratıcısı olduğunu ve keşfinin ardında yatan gücün o olduğunu makalesine yazabilir. Neden yazmıyor?
 18. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Sıkışınca dinciler İnsanları dolambaçlı yollara sokup başkalarını suçlayıp aradan çekilir. Aynısını başka başlıkta gidin büyücü bulun benden çıktı diyen cinci arkadaş da yaptı. Ben o kitabı kelime kelime çevirisiyle beraber okudum. Hatta onun da, incilin latin vulgatının da çeşitli bilgisayarlı yöntemlerle analizini yaptım. Forumda şımarıklık yapacağına açıp şu kuran'ı kendin okursan çok sevineceğim. Neden hiç bir bilimsel yayında allah vardır yazmadığını gayet güzel anlayacaksın.
 19. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Açtım bakıyorum, inanmayanların kalbini mühürledik falan diyor. Masal kitabı gibi birşey. Sen hiç açıp baktın mı? Ben gayet aklı başında yazıyorum, sen de "zırva işte" diyorsun. Gören tartışıyoruz sanmasın. Sorun değil, derdimi yeterince açık ve net anlattığımı düşünüyorum. Sen şimdi bilim insanlarının korkudan evrenin yaratıcısını keşfedip bu konuda makale yayınlayamadığını iddia ettin. Ben de bunun komplo teorisi olduğunu söyledim. Sen de evren yaşıyor işte ehüheheüehü zırva zırva eheüheühe dedin. Umarım iyileşirsin.
 20. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Tamam evren canlı olsun, kuran haklıydı 1500 yıl önce bunu bildirdi bak işte ayette yazıyor işkembe suresi 41: evren canlıdır, hacı da öyle demişti, hâlâ inanmaz mısınız? Kuran'da evren canlıdır diyemez, çünkü evren fikri bilinmiyordu. Kuran'daki yaratılış masallarında bilinen evren "gökler" ve "yer" olarak geçer. Kuran'daki bilimsel mucizelereden birinde de allah'ın yıldızları şeytanları taşlamak için kullandığı yazar. Müslümanlar kuran okumaz, kuran'ı küçücük minicik kitapçıklar haline getirip avizeye asarlar ya da dolap tepelerine saklarlar. Tefsirler bazen okunur, ama tefsirleri bitiren de görmedim. Sen de yazdığın olağanüstü şiirsel eserler ve uzun ve anlamlı, düşünce dolu yazılardan anlaşıldığı kadarıyla aynen böyle yaptın. Kuran'ı baştan sona okumuş dinci tanımıyorum. Kulaktan dolma mucize iddialarıyla gelip senin gibi saçmalayan çok oldu ama. Evrenin canlı olması ilginç ve araştırılması gereken bir konu. Çünkü canlılığın tanımını genişletip düşündürücü bir konu. Ve konu senin tekelinde değil. Herkes konuşabilir. Emin ol konuşuyor da. Ve malesef dünyada tek bir bilim insanı çıkıp bilimsel yayınında şunu da allah yapmıştır işte ispatı diye yazamamış. Çünkü: * hepsi psikolojik rahatsızlıklara sahipler * yüzbinlerce akademisyen ortak hareket ediyor, hepsi birden korkuyor, ağız birliği yapmışlar * dincilerin ağızlarına sakız ettikleri "bilimsel keşif sonucunda yaratıcının keşfedilmesi" çok sıradışı bir konu ya da * allah yok ve din yalan
 21. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Bilim dünyasının allah'ı keşfetmesine rağmen sakladığı iddian çok güzelmiş. Eğer ispatlayamayacağın başka komplo teorilerin yoksa o konuyu kapatabiliriz. Beyni azıcık çalışan bir dinciyle yer değiştirir misin artık?
 22. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  O başlığı okudum, benim anladığım kadarıyla Hacı canlılığın tanımı konusunu tartışıp derinleştirmek istemiş. Çok da güzel bir başlık, bu konuda söylenecek o kadar çok şey var ki. Şimdi dediğini anladım, allah'ın varlığını deneysel yöntemlerle ispatlamış yüzbinlerce akademisyen affedersin g*t korkusuyla bulgularını açık edemiyor çünkü "konu sıra dışı". Ama aynı akademisyenler muz ağacıyla genlerimizin %16sının ortak olduğunu söyleyebiliyorlar. Yani herkes psikolojik sorunlara ve korkulara sahip, sadece halkların en cahil ve korkak kısmı gerçekleri konuşabiliyor, akademisyener ise dünya çapında aralarında anlaşmış, sus pus olmuş, sindirilmiş, ilüminati de bulgularını paylaşsa olacaklardan sorumlu değiliz diye tehdit ediyor değil mi? Olay bu mu? Bir tane normal dinci gelip yazışabilir mi lütfen?
 23. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Türkçe yazışır mısın? İkinci cümlen anlaşılmıyor. Bilimde camia falan yok, akademiler, enstitüler, tüm dünyayı kaplayan binlerce üniversite her konuda yılda onbinlerce yayın yapıyor. Çevremizde olan biteni doğal bilimlerle anlıyoruz. Akademisyenler her dinden ve kültürden. Bunların müslümanı var, hristiyanı var, peki neden bir kere de üniversitelerin hakemli yayınlarında şunu allah yaptı yazmıyorlar? Hepsi psikolojik hasarlı bir tek sen mı akıllısın?
 24. bayşapka

  Bugün Benim Doğum Günüm

  Doğum gününüz kutlu olmuştur inşallah hocam
 25. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Hadi diyelim ki bilim yanıldı, kuantum uzaktan etkisi ışık hızından hızlı, fotonlar da enerji dönüşümünden oluşmuyor, yoktan şak diye yaratılıyor. Ve her şey işkembeden uydurduğun gibi. Ve bu sana göre allah'ın varlığının doğrudan kesin kanıtı. Neden hala bu allah'ın varlığından, cinlerden, meleklerden bilimsel yayınlarda bahsedilmiyor?
×
×
 • Yeni Oluştur...