Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.871
 • Katılım

 • Son ziyaret

bayşapka kullanıcısının paylaşımları

 1. bayşapka

  Tesadüf videoda anlatılan mı değilse peki nedir?

  @teist bir kimse üzerinde düşünülmemiş bir yazı kopyalayıp yapıştırmışsın. Örneğin ``` 2-)İkinci grupta ise duyular ve özellikler fizik, kimya ,biyoloji gibi bilimlerde kullanılan yöntemler vasıtasıyla doğrulanabilen önermeler yer alır . ``` diyip biyolojiyi duyu tecrübelerine kattıktan sonra ``` “bütün insanlar hayatının bir kısmını yemek yiyerek geçiriler” dediğimi düşünün .bu ifade Aklı olarak makul bir ifadedir ancak hiç kimse Bu önermeyi duyu tecrübesi yolu ile doğruluğu Kanıtlayamaz . ``` bunu diyemezsin.
 2. bayşapka

  Tesadüf videoda anlatılan mı değilse peki nedir?

  Bu örnekte masanın sallantısı "doğal haline bırakma"yı temsil ediyor. Doğal haline bırakıldığında düzen kendiliğinden ortaya çıkıyor. Sen de diyorsun ki masayı tut. O zaman doğal haline bırakmış olmuyorsun, düzen bozuluyor. Bu da yaratıcının, müdahalecinin düzen oluşturamayacağının işareti. Bunu kendi kendine ispatlamış oldun.
 3. bayşapka

  Bir ateist neden krematoryum ister?

  Herkesin vergi verdiği sosyal bir hukuk devletinde öldükten sonra aynı mezarlığa defnedilmek istememek gibi bir hakkınız zaten yok. Absürt olan bu hakkı kendinde bulmak. Büyücülerden, cinlerden, şeytanlardan gerçekmiş gibi bahsettikten sonra aklı ve mantığı utanmazca tekeline aldığını sanmaya sebebiyet veren de herhalde bunu her fırsatta dile getiren dinin ta kendisi. Dinin gayet normal insanlarda kişilik bozukluklarına sebebiyet verdiğinin açık net bir ispatı da bu malesef.
 4. bayşapka

  EVRENDE DÜZEN Mİ VAR YOKSA KAOS MU?

  Kainatta düzen olabilmesi için, yani bu yazışmalardaki anlamıyla "anlaşılabilir" olabilmesi için doğal bilimlerle anlaşılabilmesi gerekiyor. Doğru. Yani yoktan var eden, mucizeler gerçekleştiren, büyücülere güç veren mitolojik yaratıcılar olmaması gerek. Çünkü onların varlığı ve kafalarına göre davranmaları evreni tamamen anlaşılamaz kılar. Vurduğun top yerine sen uçup gidebilirsin. Yani tümüyle kaos olur. Bu konuda anlaşabildiğimize çok sevindim. Sende büyük potansiyel var. Düzenden kasıt kainattaki herşeyin stohastik süreçleri gözardı edip her zaman bizim istediğimiz gibi hareke
 5. bayşapka

  NATURALİZM

  Buna psikolojide yansıtma diyoruz. Yokluktan varlık olduğunu, bunun da birinin "ol" demesiyle olduğunu savunan dinin ta kendisi. Kumun çamurun insana dönüştüğünü savunan da dinin kendisi. Hatta ateşten de cin yarattık melekler de nurdan. Büyülerin büyücülerin gerçek olduğunu iddia eden de din. Atomlardan beyin oluşabilmesi için atomların her birinin küçücük beyinciklerden oluşması gerektiği gibi absürt fikirler de dincilerden çıkıyor. Sen de ne din düşmanıymışsın. Yani beğenmiyorsan inanma, zorla değil.
 6. bayşapka

  Doğa kanunları yaratıcı olabilir mi ?

  Merhaba. Biz de buna masal diyoruz. Elmayı atomlarına eşitlemek usulen yanlış. Parçalar bütüne eşit değildir. Örneğin ekonomiyi insanlar oluşturur. Peki yarın gün sonunda hisseler kaç para olur desem bilebilir misin? Çok küçük ihtimal ve birkaç öngörü haricinde bilmen imkânsız. İşte sen de atomlar gibisin. Ekonominin bir parçasısın, ekonomiyi oluşturuyorsun, fakat onu kontrol etmiyorsun. Ekonomi parçaların serbestçe etkileşimi ile ortaya çıkan bir üst yapı. Tıpkı sanal sayıların ardışık fonksiyonlara tabi tutulduğunda oluşturduğu, içinde muhtelif şekillerin sonsuz
 7. bayşapka

  Tanrı'nın Varlığı

  Birşeyin çok işlevinin olması onun yaratılıp yönetildiğini göstermez. O şeyin nasıl oluştuğunu, nasıl son haline geldiğini anlamak için ortaya abidik gubidik yaratılış masalları atmak seni sadece toplum olarak geriye götürür. Dinin birkaç romantik hikaye haricinde biyolojiye, fiziğe, kimyaya ve matematiğe kattığı hiçbir şey yok. Bunun ispatı için buyrun açın üniversite kütüphanesine gidin. Bu yıl evrimsel biyoloji hakkında yayımlanmış 30,000 makalenin hepsinin içini aratın. Ne dinden bahsederler, ne yaratıcıdan, ne allahtan. Dolayısıyla dinin bilime birşey kattığı ya da ç
 8. Çitalarda antiloplarda bunu pek sık görmezsin. İnsanlarda coğrafi dağılım sebebiyle çekinik gen çeşitliliği çok fazla. Bunların bir kısmı da zararlı mutasyonlar. Evrim esnasında bazı genler çekinik hale geliyor. Aynı çekinik genlere sahip insanlar aralarında çocuk yapınca bu genler üstüste düşer ve daha baskın hale gelir. Örneğin seni çok akıllı yapan bir mutasyonun hem anne hem de babanda çekinik olarak var olması olası. Yakınların çocuk yapması yüzünden hepimizde çekinik olan tavşan ağzı, trisomi vs. genleri çekinikten baskına dönüşür. Çok fazla çekinik zararlı mutasyon taşıyan türlerde çocu
 9. bayşapka

  Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

  %80 işgöremez şizofren biriyle bir hafta geçirirsen %100 anlarsın kuran'ın dilini.
 10. Bu zatla karşılıklı anlaşmak mümkün değil, belki kitabını okumamış dinle alakası olmayan bilmediği konularda atıp tutan başka level1 müslümanlar okur diye yazayım: "Materyalist mantık" dediğiniz şey "gerçekçi mantık"tır. Kendi kendini kandırmadığın, uydurukçuluğa, safsataya kapılmadığın, sadist cennet cehennem fantazileri kurmadığın, çevrende olan biteni olduğu gibi kabullendiğin ve üzerinde durduğun toz zerresinden baktığında evrenin büyüklüğü, keşfedilebilecek öğrenilebilecek şeyler karşısında heyecan duyabildiğin bir mantıktır. Bunun dışındaki her şey de cehalet ve korku
 11. Taciz vakalarını polise iletmek yerine elinde kuran ateistforumda konu açıp meditasyon mu yapıyoruz artık @Hasan Akçay? Gereken neyse yap işte dini karıştırıp sanki dinin iyi insanlara kötü şeyler yaptırdığını ispatlamaya çalışır gibi neden kafa bulandırıyorsun? Diyelim ki kıçındaki boku nasıl sileceğini bile söyleyemeyen kuran sana kadınla erkek asansöre biner, erkek de kadını istediği gibi taciz eder dedi. Buraya gelip onu mu savunacaktın? Dinin akla yaraşır yanı yoktur, sadece gerekeni yapacaksın. Kuran'ı karıştıracaksan kuran'da erkeğin kad
 12. Aklına takılmış, ki normaldir. Çünkü irade tartışmasının çıkışı kurtuluşu yoktur. Misallerinin hepsi çöp. Şu iki cümlen seni insan olarak özetliyor: > Allah'ın bilmesinin ,insanın fiilini etkilemesi için ,insanında bilmesini gerektirir Uydurukçuluk bu. Eğer böyleyse kukla da kuklacının ne yapacağını bilmediği için kendi iradesine sahiptir, özgürdür. > dileyen inanır dileyen inanmaz der Sen müslüman diye geçinenlerin çoğu gibi kendi kitabını bile bilmiyorsun. Yasin suresinden başla okumaya. Lütfen öğren de gel.
 13. @acizlerdenbiri Şeriat altında ölüme mahkum edilen insanları "islamı karalama kampanyası" olarak gösteren makale yapıştırıp, geyik ot yiyor diye vahşeti onaylamaya getiriyorsun. İç organlarının da sana hediye olarak gökten indirildiğini sanıyorsun herhalde. Gelgelelim düşünmeden yapıştırdığın makaleler, gelişigüzel ve tembelce yazılmış "cevap"lar kimsenin bir işine yaramıyor. Ha bunlarla sen mutlu olabilirsin, ama başkasının işine yaramıyor. Bir diyalog oluşturmuyor, karşılıklı anlayışla ise alakası yok.
 14. Suya şekil veren şey, maddelerin biraraya geldiklerinde birbirlerine karşı oluşturdukları tepkimeler. Bunun adına emerjans deniyor, ve bunun olması için birilerinin sihirli değnek sallamasına gerek kalmıyor. Bilimsel açıdan bakarsak; nasıl davranacağını öngörebildiğin sistemler birinin onu o şekile sokma iradesi yoluyla yönlendirilme özelliklerini yitirmiş olur. Sen topa vurunca top yerinde kalıp ayağın kırıldığı zaman dersin ki o zaman topu kontrol eden bir güç var. Böyle birşey görmüyoruz. Her seferinde tam aksini görüyoruz. Sence mucizeler neden sadece masallarda var?
 15. Suyun içine oturduğu kabın şeklini alması için bir şekil vericinin onu kabın şeklinde tutması gerektiğine itiraz etmeyenler bu inançlarını ancak birbirlerini tekerrür yoluyla telkin edip kandırarak sürdürebiliyor. İşte bunlara nurcu diyoruz.
 16. Burada dünyaca ünlü matematikçiler biraraya gelip Price denklemlerini tartışmıyorlar, birkaç profesör toplanmış genetik algoritmayı rastgele aramaymış gibi göstermeye çalışıyorlar. Yani ya yalan söylüyorlar ya da bilmiyorlar.
 17. bayşapka

  365 Gün Uydurma Mucizesi

  Niye kıyaslamıyoruz? Görünmez geçilmez bir engel mi var önünüzde? Perde mi indi? Ha saniye ha ayla kıyaslamışsın ne fark eder? Öyle yapılmaz! yapılamaz! Başlığı açanla hemfikir iken aynı zamanda sırf çıkıntılık olsun diye cevap yazıyorsun. Antin kuntin işler bunlar.
 18. bayşapka

  TÜM BEYAZ BATI HALKLARI TÜRKTÜR

  Beyaza doğru renk geçişi yapmak istiyorsan RGB ile olmaz, HSL'nin lightness parametresini arttırman gerekir. L değerini 50 üstü tercih edenler ırkçıdır.
 19. bayşapka

  365 Gün Uydurma Mucizesi

  Malesef hiçbir yazdığında kale alınacak bir içerik yok. Kendini islamiyetten üstün görme çabasındasın, İslamiyetin bütünü ise bu. Yani aslında yeldeğirmeniyle savaşan sensin. Onu bırak da şunu açıkla sayın don kişot: Kadir gecesi kaç yıldan daha hayırlıdır?
 20. bayşapka

  365 Gün Uydurma Mucizesi

  Evet, senenin günleri kuran mucizesi değil, doğru. Ramazan ayı ay takviminden geliyor. Kuran'da ve islamiyetin genelinde ay takvimi kullanılır. Ay takvimi o devirdeki cahil cühelanın kullandığı yılda 10 gün kaybeden, 18 yılda bir yazla kışın yer değiştirdiği bir takvim. Hicri takvim de ay takvimini baz alır ve yıl olarak da bir başlangıç verilir. Gelenek görenek diye kullanmaya devam ediyorlar. Yoksa çoktan çöpe atılırdı. " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) Kuran'da ge
 21. bayşapka

  365 Gün Uydurma Mucizesi

  Bence konu yanlış yerlere gitti Konu şu: Kuran'da çeşitli sayılar türetilmek suretiyle sözde mucizeler bulunuyor. Bunlardan biri de ekiyle köküyle oynayıp saydığında bazı kelimelerin sayısıyla yılın gün sayısının aynı olduğu sözde mucizesi. Yukarıdaki *karşı* iddia da şu idi: Madem güneş etrafında dönme ile ilgili mucizevi bilgiler sunuluyor, islamiyette neden zamanının ay takvimi kullanılıyor? Yani madem güneş takvimi biliniyor, neden hicri takvim kullanılıyor? Çünkü islamiyet zamanında güneş takvimi bilinmiyor, kullanılmıyor. O zaman 365 mucizesi neden o
 22. bayşapka

  kuranda güneş ve ay

  Kuşların fillerin kafasına taş atmasına mütevatir derken daha az deli olmuyor. Deli düz dünyacı da olsa, dinci de olsa delidir.
 23. bayşapka

  Kötülük sorunu Tanrı'nın yokluğuna delil olamaz!

  Hayatı boyunca iyi şeyler yaşamış, iyi şeyler yemiş, iyi insanlarla tanışmış, hem sağlıklı hem de akıllı insanlar var. Bunlara "senin başına hiç kötü birşey gelmedi, o yüzden yaşadığının değerini bilmiyorsun seni zavallı!" derseniz bu ancak acınası bir davranış olur. Kimse "ah keşke başıma bir kara veba gelse de mutluluğun değerini anlasam" diye düşünmez. Buna beyni akmış nurcu atomlar da dahil.
 24. bayşapka

  Kan grubunuz nedir?

  Arkadaş önce erke dönergeci icat ettiği için topluma sınırsız kaynak sağladı, ardından mevcut bir algoritmayı sadece tek sayıları sıkıştırabilecek hale getirip yepyeni bir sıkıştırma algoritması icat etme suretiyle bilgisayar biliminde çığır açtı. Tam ateizmin kan grubunu bulacaktı ki başarılarını kıskanıp forumdan attılar. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Ayaklı dunning-kruger efekti ismiyle foruma tekrar dönerse şaşırmayın.
 25. Ruh ve kalple görülebiliyorsa bunun deneyini yapabiliriz. Bunun için müslüman mantığı kurmamız yeterli. Kalp bir kan pompası görevi görüyor, onun yerine su pompası kullanalım. Ruh da vücutsuz bir enerji olduğuna göre elektrik enerjisi kullanılabilir. İşte su pompasını elektrikle çalıştırarak mükemmel bir kalp gözü icat ettik. Artık müslümanlar bu icatla ne yaparlar bilemiyorum. Forumun size hediyesi olsun.
×
×
 • Yeni Oluştur...