Jump to content

Fethi

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  193
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Fethi Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.alimallah.net/hakkadavet

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Interests
  http://www.alimallah.net/hakkadavet

Güncel Profil Ziyaretleri

903 profil görüntüleme
 1. Fethi

  Hacı'yı Kaybettik

  Bu foruma değişik tarihlerde farklı birçok müstear isimle (korelmis, basit, fth) katıldım, kendisiyle hararetli tartışmalarımız olmuştu. Keşke o ölmeden önce helalleşebilseydik. İnancıma göre; Tanrı zalim değildir, kim kötülük etmişse, kendine kötülük etmiş olacak. Hacı'nın bana bir kötülüğünü görmedim, pek çok ateist gibi yanlış inançlarımı görmeme ve bunları terk etmeme vesile olanlardan biri oldu. Allah'tan kendisine merhamet dilerim.
 2. Selam, Arap alfabesinin kökeni ve Kuran'ın diğer dini metinlere yaptığı muhtemel atıfları dikkate alarak, "Elif, lam, mim." ayetinin muhtemel anlamı konusunda şöyle bir video hazırladım: https://www.youtube.com/watch?v=VYF2RRxqbzE Eleştiri ve katkılarınızı merakla bekleyeceğim. Saygılar...
 3. Fethi

  Nisa/3 ve İslam'da Çok Eşlilik Hakkında Bir Video

  "Sorgulayan Müslüman" bir ekip. Ben de bu ekibin -ekibe sonradan dahil olan- bir üyesiyim.
 4. Fethi

  Nisa/3 ve İslam'da Çok Eşlilik Hakkında Bir Video

  İslam'da çok eşlilik yoktur, diye iddia etmiyorum. İslam'da çok eşliliğe yetim çocuklara sahip çıkılması koşuluyla izin verildiğini düşünüyorum. Peygamberin kaç hanımının olduğu ve Ayşe ile kaç yaşında evlendiği hakkındaki bilgiyi sanırım hadis kitaplarından edindiniz. O kitaplarda peygamberin Ay'ı ortadan ikiye yardığı, parmaklarından su akıttığına ilişkin de rivayetler var. Eğer hadislerde rivayet edilen olayların gerçekten yaşanmış olduğuna inanıyorsanız, bu mucizelere bakıp Müslüman olmanız gerekmez miydi?
 5. Selam, Ateistforumda çeşitli rumuzlarla yaklaşık 11 yıldır yazıyorum. Bu forumda en çok tartışılan meselelerden biridir, İslam'da çok eşlilik mevzusu... Bu konuda bir video hazırlamaya çalıştım. Videoda, yaygın anlayışın niçin doğru olamayacağını ilgili ayetin Arapça metnini ve Kuran bütünlüğünü esas alarak delillendirmeye çalıştım.
 6. Fethi

  Domuz nefreti!

  Yıllar boyu niçin baba dedirtiyorsun ki çocuğa? Bilimsel Açıdan Süt Kardeşlerin Evliliği ve Sütanne ile Evlilik: http://www.alimallah.net/hakkadavet/sutkardes.pdf
 7. Fethi

  Domuz nefreti!

  http://www.alimallah.net/hakkadavet/sorular.htm 33(Ahzab)/37. ayette bahsedilen, peygamberin evlatlığının (Zeyd) karısıyla (Zeyneb) evlenmesi meselesi, bizim için ne anlam ifade ediyor? Bu ayetlerin taşıdığı evrensel mesaj nedir? Bir kişiye "evladım" demekle onun DNA'sı değişmeyeceğine göre; makul olan, bilimsel olan, bu türlü evliliklerin yapılabilmesidir! 33/37: "Hani bir zamanlar Allah'ın nimet verdiği ve senin de nimet verdiğin kimseye diyordun: 'Eşini yanında tut ve Allah'tan kork!' Allah'ın açığa çıkaracağı şeyi kendinde saklıyordun. Allah korkmana daha layık olduğu halde insanlardan
 8. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  http://ask.fm/korelmis/answer/116721283514 http://ask.fm/korelmis/answer/119318361274
 9. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  Birçok konuda yalan söylediğinden emin olduğun arkadaşının işine gelen sözlerini "sahih" kabul etmen gerçekten ibretlik!
 10. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  "Dün birisi ile tartıştık, kafam kızdı, bir üfledim, herif 10 metre uçup yere yapıştı" diyen yalancı arkadaşının başka konulardaki şahitliğine neden güveniyorsun ki? İşine geliyor diye mi?
 11. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  Sana 2 basit soru: Peygamberin hanımını dövdüğüne dair rivayetin gerçekten de "yaşanmış" olduğuna inanıyor musun? Peygamberin Ay'ı iki parçaya ayırdığına dair rivayetin gerçekten de yaşanmış olduğuna inanıyor musun? "Kalp" konusuna gelince... http://www.alimallah.net/hakkadavet/sorular.htm(2. soru)
 12. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  Peygamberin Ay'ı iki parçaya ayırdığına, parmaklarından su akıttığına ve onu çok seven kütüğün ağladığına dair de "sahih" hadisler var senin için Zavallı kardeşim. Madem hadislere bu kadar itibar ediyorsun, bu hadislere bakıp neden Müslüman olmuyorsun? http://eksisozluk.com/entry/49161258(6. madde)
 13. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  Ayetin devamında yer alan "Şayet size itaat ederlerse aleyhlerine bir yol aramayın!" ifadesi, geçimsizlik durumunun ortadan kalkmasıyla ilgilidir. Nasihat, geçici ayrılık, boşanma... Kuran'ın bütününe bakıldığında, hep bu 3 aşamalı yol üzerinde durulduğu görülüyor. Ahzab suresinin 28-29. ayetleri ve yine aynı surenin 50-52. ayetleri birlikte değerlendirildiğinde de, peygamberin dünya hayatının süsünü değil ahiret yurdunu arzulayan ve bunun için çaba sarf eden hanımları aleyhine bir yol aramamasının tavsiye edildiği görülebilir.
 14. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  http://www.alimallah.net/hakkadavet/sorular.htm Evlilik bir sözleşmedir (4/21, 4/33) ve cinsel birlikteliğe dini bir meşruiyet sağlar. Sözleşme teklifi her iki taraftan da gelebilir; sözleşmeler her iki tarafın da rızasıyla gerçekleşir ve tarafların herhangi birinin talebiyle feshedilebilir! Evlilikte, sözleşmenin feshi başlıca 2 sebepten ötürü gündeme gelebilir (teklif edilebilir): Aldatma/hayasızlık veya geçimsizlik. Eğer koca geçimsizlik sebebiyle boşanma talebinde bulunmuşsa; evlilik öncesi kadına verdiği mehri geri alamaz (4/19-21) ve onu boşanma gerçekleşinceye kadar oturduğu evden
 15. Fethi

  Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

  Mırnaw kardeşim, Arapçada kullanılan zamirleri Türkçeye çevirirken, cümlenin genel anlamı neyi gerektiriyorsa, buna uygun olacak şekilde ekler ilave edilebilir. Mesela "iyyâ ke" zamiri Fatiha suresinin 5. ayetinde "sana (ibadet ederiz)" ve "senden (yardım dileriz)" şeklinde, iki ayrı biçimde çevrilmiştir. Bakara 282. ayette geçen humâ zamiri "o ikisi" manasına gelir. Ayette, isim tamlamasının tamlayanı olduğu için "o ikisinden (biri)" şeklinde çevrilmiştir. Nisa suresinin 34. ayetindeki ilgili ifade; "onları terk edin/bırakın/boşayın" veya "an" harfi ceri varmış gibi "onlardan vazgeçin/yü
×
×
 • Yeni Oluştur...