Jump to content

Tasvir-i Efkar

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  2.362
 • Katılım

 • Son ziyaret

Tasvir-i Efkar kullanıcısının paylaşımları

 1. Tasvir-i Efkar

  Donald Trump'ın Mitinginden Kovulan Müslüman

  Hristiyan kesimde de barları ve kürtaj kliniklerini bombalamak isteyen, eşcinselleri döven, kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören, Haçlı Seferlerini canlandırmayı hedefleyen yobaz kimseler var. Günümüzde de aktif olarak faaliyetlerini sürdüren bazı Hristiyan terörist organizasyonlar mevcut. 1987'de Uganda'da radikal bir Hristiyan olan Joseph Kony tarafından kurulan Rabbin Direniş Ordusu buna örnek olarak verilebilir. Bu örgütün kullandığı taktikler IŞİD ve Boko Haram'ınkinden farklı değildir. Dinler genel olarak fırsatı ele geçirdiğinde egemenlik ve üstünlük kurmaya, ifade ve inanç özgü
 2. Namaz kılan taksi sürücüsü. Gidebileceğin Kiliseler ve Camiler gibi ibadethaneler var ama bu ne ya?
 3. Halk içinde iyi bir Müslüman olarak görünme arzusu, modernitenin zorluklarıyla ters orantılıdır. Örneğin namaz çağrısı vs. tren düdüğünün çağrısı. Olanları ve kimin kazandığını izleyin.
 4. İspanyol başpiskopos aile içi şiddetten "itaatsiz zevceleri" sorumlu tuttu. Kadınların boşanma talebinde bulunmayarak dayak yemekten ve fiziksel istismardan korunabileceklerini söyledi. Toledo katedralinde verdiği vaazda ayrıca "şipşak boşanmaları" da eleştirdi. Toledo Başpiskoposu Braulio Rodriguez, bunu "maço bir tepki" olarak nitelendirdi. Geçen yıl İspanya'da 56 kadın, aile içi şiddet yüzünden öldürülmüştü. Kaynak http://www.dailymail.co.uk/news/article-3387367/Toledo-archbishop-Braulio-Rodriguez-blames-domestic-violence-disobedient-wives.html?ito=social-facebook
 5. Tasvir-i Efkar

  Buhari'ye iman eden ateistler

  Hadis kitapları hâlâ ana akım İslamın başucu kaynağıdır. Muhammed'in sözleri, eylem ve uygulamaları ve alışkanlıklarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı bu kitaplar geniş bir Müslüman kesim tarafından ciddiye alınmakta ve rağbet görmektedir. Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, her biri mübarek, aziz, ilim sahibi din bilginleri olarak kabul edilmektedir. Kuranistler (Ehl-i Kuran), hadis ve sünneti reddeden azınlık bir grup ve çoğu Müslümanca "mezhepsiz", "hadis inkârcısı" ve "bidat ehli" olmakla suçlanır.
 6. Tasvir-i Efkar

  Müslümanlarla tartışırken neler denmelı

  İslamın, tüm diğer dinler gibi, batıl bir din olduğunu anlatan broşürler, kitapçıklar, risaleler, el ilanları basılıp ücretsiz olarak halka dağıtılsa çok iyi olurdu. Ama içinde bulunduğumuz ahval ve şerait içinde bu yalnızca bir hayal.
 7. Yaratılışçı milletvekili (aynı zamanda bir chemtail savunucusu ve kilise katılımının zorunlu olması gerektiğini söylemiştir) eğitimle ilgili mevzuatı denetleyen Senato komitesine başkanlık edecek. http://www.12news.com/story/news/2015/12/21/arizona-legislator-who-believes-earth-6000-year-old-leads-education-committee/77715744/
 8. Tasvir-i Efkar

  Kuzen Evliliği

  Telegraf haberine göre her yıl 700 çocuk kuzen evlilikleri nedeniyle genetik engelli doğuyor. Buradan okuyabilirsiniz. İslam'da büyük bir soy içi evlilik sorunu var.
 9. Tasvir-i Efkar

  İsviçrede başörtüsü kararı

  Geçtiğimiz yıl İsveçli bir kadın sırf boynuna Davut yıldızlı bir kolye taktığı için Müslümanların oturduğu bir mahalleden geçerken Müslümanların saldırısına uğramıştı. Buradan okuyabilirsiniz. Müslümanların kendi dinleri dışında hiçbir dinî simgeye, ritüele tahammülleri ve saygıları yok. Güçlü oldukları an saldırıyorlar. Ama laik, seküler insanların çoğunlukta olduğu ülkelerde demokrasi, özgürlük, saygı dilenciliği yaparak, ve sözde demokrasiden yana bir tavır takınarak ayrıcalıklar elde etmeye, liberal ve hümanist politikacılardan destek almaya çalışıyorlar.
 10. Tasvir-i Efkar

  Ateistlerin ortak noktası yoktur..

  Buna ek olarak, 'dinci' kelimesine yakın anlamda olan hurafeci kelimesine karşılık olarak "peddler of superstition" ya da din tüccarı, din bezirgânı, din kakalamaya çalışan kimse anlamında "religion peddler" kullanılabilir.
 11. Tasvir-i Efkar

  Ateistlerin ortak noktası yoktur..

  Dinci; din tüccarı, din bezirgânı, softa demektir. İngilizce'ye religionist ya da fundamentalist olarak çevrilebilir.
 12. Tasvir-i Efkar

  Nasıl stenografi öğrenebilirim?

  Teşekkürler, güzel bir kitaba benziyor. En kısa zamanda edineceğim. Ülkemizde stenografinin belki de tek kullanıldığı yer Meclis oturumları.
 13. Stenografi, gazetecilerin ve zabıt kâtiplerinin kullandığı bir hızlı el yazısı yazma metodudur. Eğimli, kavisli ve düz çizgili karakterlerden oluşan alfabeleri vardır. Bu yazı stilinde uzun sözcükleri tek ve basit bir şekille yazmak mümkün. Ben şahsen bu yöntemi çok pratik ve kullanışlı buldum ve öğrenmek istiyorum. İnternete baktım, fakat çok kısıtlı bilgiler buldum. Steno yazısını öğrenebileceğim, tavsiye edebileceğiniz herhangi bir kitap, internet sitesi ya da başka eğitsel bir kaynak var mı?
 14. Tasvir-i Efkar

  Dünya Lideriymiş !

  Ak koyunlar hâlâ Erdoğan'ı bütün dünyanın kıskandığı bir cihan padişahı, Osmanlı sultanı, ulu hakan olarak görmekle tam bir fantezi dünyasında yaşıyorlar.
 15. Tasvir-i Efkar

  Kuranda zulüm kavramı.

  Kuran'a göre Politeizm (çok tanrıcılık, şirk) en büyük zulümdür. Bağlılık, sadakat, kulluk ve tapınma söz konusu olduğunda İbrahimî Tanrı fazlasıyla kıskanç bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuran'a göre şirk, cinayet, soykırım, hırsızlık, tecavüz, kölelik gibi insanlık suçlarından daha büyük bir günahtır. Yalnızca zihinde başlayıp zihinde biten bir eyleme "en büyük zulüm, affedilmez günah" statüsü vermek oldukça çarpık bir zulüm anlayışına sahip olmayı gerektirir.
 16. "Fizik kuvvetleri" demek de manevi değerlerimize aykırı. "İlahi kuvvetler" olarak değiştirilsin. "Yağmur yağıyor" demek manevi değerlerimize aykırı. Tabiata kendi başına kuvvet izafe etmek şirktir. "Yağmur yağdırılıyor" diye değiştirilsin. Fiiller edilgen hale getirilsin. Yakında böyle revizyonlar da yapılır.
 17. Tasvir-i Efkar

  3.Dünya savaşına hazır olun..

  Biz Osmanlı torunları olarak iman gücüyle Rusya'yı da mağlup ederiz evelallah. Başkomutan, Ulu Önder Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde cihan devletine doğru hızla yol alıyoruz. Hele şu 90 yıldır süren reklam arasına bir son verip Osmanlı'yı yeniden canlandıralım, o vakit yine Viyana kapılarına dayanıp dünyayı tekrar dize getireceğiz. Karılarını cariye olarak alıp sarayın haremine dolduracağız. İla-yı Kelimetullah vazifesini ifa ederek İslamın kılıcı ve bayraktarı olacağız, inşallah, biiznillah. Şimdi tüm küffâr bizden korksun. Açılın yoldan, evlâd-ı fatihan geliyor!!!
 18. Tasvir-i Efkar

  Evrim gün geçtikçe dahda güçleniyor.

  Aynen, en azından ilk paragrafı tercüme edilip, ya da genel içeriği hakkında biraz detay verilip öyle postlanmalı.
 19. Tasvir-i Efkar

  "Müslümanlar'dan nasıl kurtulabiliriz"

  Ama bu adam daha çok muhafazakârlar tarafından destekleniyor. Amerikalı ateistlerin çoğu sevmiyor.
 20. Aynen, elastik bir ifade. Meallerde bu kavram, baskı, şiddet, vahşet, zorbalık gibi anlamlara indirgenmiş ama daha geniş kapsamlı bir içeriği var.
 21. Tasvir-i Efkar

  Sünnetlerin yanlışlıklarını ortaya koyalım

  Anlamını da yazalım. "Uyku, fiziksel ve ruhsal sağlığınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ama yatakta uyuma tarzınız hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli şey var. Uyku duruşunuzun sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkisi vardır, aslında genç görünmenize de yardımcı olur, ve sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkileri vardır. Siz de sol tarafa yatmanın hayatınızı kurtarabilir olduğunu gösteren bir araştırmaya şaşıracaksınız. Şimdi sol tarafınıza uyumanın neden bu kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor." Makalede sol tarafa yatmanın iç sindirim sürecini iyileştirebileceği, bedenimizin sol tara
 22. Tasvir-i Efkar

  Gene aynı saçmalık

  Muhammed söz konusu olduğunda da benzer bir senaryo var. Bütün kadınlar Muhammed'in karısı olmayı arzuluyormuş. Hatta savaşta ailesini öldürtüp aldığı kadınlar bile seve seve onunla evleniyorlarmış.
 23. Tasvir-i Efkar

  Kadınlar nasıl müslüman olabiliyor ?

  İslam kadına çok büyük değer vermiştir diye inanıyorlar. En klasik argümanları: Mesela "Araplar kız çocuklarını gömüyordu, İslam gömülmekten kurtardı" inanışı hakim. "Cennet anaların ayağı altındadır", "Sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davrananlardır" gibi hadislerin de iddialarını desteklediğini düşünüyorlar.
 24. Tasvir-i Efkar

  başkanlık sistemi?

  Ben de Başkanlık Sistemine evet demeyi düşünüyorum. Türkiye'nin bu aşamadan geçmesi, bu süreci yaşaması gerektiği kanaatindeyim.
 25. Tasvir-i Efkar

  PAPA FRANCiS

  Zaten sosyal medyada dolaşan ve Papa Françis'e atfedilen bu alıntının hiçbir kaynağı yok. Papa Françis'in şu vaazında geçen cümlelerin yanlış yorumlanmış hali olduğu söyleniyor: "Rabb, Mesihin Kanıyla hepimizi günah borçlarımızdan kurtarmıştır. Sadece Katolikleri değil, herkesi! Hatta ateistleri bile. Ve bu kan bizi Tanrının birinci sınıf çocukları yapmıştır. Ve hepimizin iyilik yapmak gibi bir görevi var. Ve herkesin iyilik yapmasına yönelik bu buyruk, bence barış yönünde güzel bir yoldur. İyilikte bulunarak birbirimizi karşılamalıyız." Yani Hristiyanlık'taki kefaret inancına bir atıf var.
×
×
 • Yeni Oluştur...