Jump to content

Tasvir-i Efkar

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  2.362
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Tasvir-i Efkar kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. Yaptığı doğru da kendisi de bir Hristiyan sanırım al birini vur ötekine.Gerçi şimdiki Hristiyanlar cihat faaln yapmıyorlar zararsızlar geylere ölü,m diye pankart açıyorlar sadece ama iktidara gelirlerse ne yaparlar bilmem.

  Hristiyan kesimde de barları ve kürtaj kliniklerini bombalamak isteyen, eşcinselleri döven, kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören, Haçlı Seferlerini canlandırmayı hedefleyen yobaz kimseler var. Günümüzde de aktif olarak faaliyetlerini sürdüren bazı Hristiyan terörist organizasyonlar mevcut. 1987'de Uganda'da radikal bir Hristiyan olan Joseph Kony tarafından kurulan Rabbin Direniş Ordusu buna örnek olarak verilebilir. Bu örgütün kullandığı taktikler IŞİD ve Boko Haram'ınkinden farklı değildir. Dinler genel olarak fırsatı ele geçirdiğinde egemenlik ve üstünlük kurmaya, ifade ve inanç özgürlüğünü baltalamaya çalışırlar. Hristiyanlık bir istisna değil.

 2. İspanyol başpiskopos aile içi şiddetten "itaatsiz zevceleri" sorumlu tuttu. Kadınların boşanma talebinde bulunmayarak dayak yemekten ve fiziksel istismardan korunabileceklerini söyledi. Toledo katedralinde verdiği vaazda ayrıca "şipşak boşanmaları" da eleştirdi. Toledo Başpiskoposu Braulio Rodriguez, bunu "maço bir tepki" olarak nitelendirdi. Geçen yıl İspanya'da 56 kadın, aile içi şiddet yüzünden öldürülmüştü.

  Kaynak http://www.dailymail.co.uk/news/article-3387367/Toledo-archbishop-Braulio-Rodriguez-blames-domestic-violence-disobedient-wives.html?ito=social-facebook

  dHBHtDo.jpg

 3. Hadis kitapları hâlâ ana akım İslamın başucu kaynağıdır. Muhammed'in sözleri, eylem ve uygulamaları ve alışkanlıklarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı bu kitaplar geniş bir Müslüman kesim tarafından ciddiye alınmakta ve rağbet görmektedir. Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, her biri mübarek, aziz, ilim sahibi din bilginleri olarak kabul edilmektedir. Kuranistler (Ehl-i Kuran), hadis ve sünneti reddeden azınlık bir grup ve çoğu Müslümanca "mezhepsiz", "hadis inkârcısı" ve "bidat ehli" olmakla suçlanır.

 4. Geçtiğimiz yıl İsveçli bir kadın sırf boynuna Davut yıldızlı bir kolye taktığı için Müslümanların oturduğu bir mahalleden geçerken Müslümanların saldırısına uğramıştı. Buradan okuyabilirsiniz.

  Müslümanların kendi dinleri dışında hiçbir dinî simgeye, ritüele tahammülleri ve saygıları yok. Güçlü oldukları an saldırıyorlar. Ama laik, seküler insanların çoğunlukta olduğu ülkelerde demokrasi, özgürlük, saygı dilenciliği yaparak, ve sözde demokrasiden yana bir tavır takınarak ayrıcalıklar elde etmeye, liberal ve hümanist politikacılardan destek almaya çalışıyorlar.

 5. Dinci; din tüccarı, din bezirgânı, softa demektir. İngilizce'ye religionist ya da fundamentalist olarak çevrilebilir.

  Buna ek olarak, 'dinci' kelimesine yakın anlamda olan hurafeci kelimesine karşılık olarak "peddler of superstition" ya da din tüccarı, din bezirgânı, din kakalamaya çalışan kimse anlamında "religion peddler" kullanılabilir.

 6. İnananıp inanmaman benim meselem değil ama "dinci" ne demek ? Dinci kimdir ? İlkokulda falan biz din kültürü hocalarına dinci derdik, onun bile kullanımı doğru da sizin kullandığınız "dinci" kim ? Bu sözcüğü benim için ingilizceye çevirebilir misin ? Dene çeviremezsin çünkü öyle bir sözcük yok. Müslüman de, imanlı de, inançlı de, teist de.... dinci diye bir sözcük yok.

  Dinci; din tüccarı, din bezirgânı, softa demektir. İngilizce'ye religionist ya da fundamentalist olarak çevrilebilir.
 7. Ben bir kitap buldum. Kitabın içindekiler;

  http://kutuphane.tbmm.gov.tr:8088/2012/201202799.pdf

  Kitabı bulabilirsen iyi, aşağıda ikinci eli var;

  http://www.nadirkitap.com/stenografi-kitap4007641.html

  Teşekkürler, güzel bir kitaba benziyor. En kısa zamanda edineceğim. Ülkemizde stenografinin belki de tek kullanıldığı yer Meclis oturumları.

 8. Stenografi, gazetecilerin ve zabıt kâtiplerinin kullandığı bir hızlı el yazısı yazma metodudur. Eğimli, kavisli ve düz çizgili karakterlerden oluşan alfabeleri vardır. Bu yazı stilinde uzun sözcükleri tek ve basit bir şekille yazmak mümkün. Ben şahsen bu yöntemi çok pratik ve kullanışlı buldum ve öğrenmek istiyorum. İnternete baktım, fakat çok kısıtlı bilgiler buldum. Steno yazısını öğrenebileceğim, tavsiye edebileceğiniz herhangi bir kitap, internet sitesi ya da başka eğitsel bir kaynak var mı?

 9. Kuran'a göre Politeizm (çok tanrıcılık, şirk) en büyük zulümdür. Bağlılık, sadakat, kulluk ve tapınma söz konusu olduğunda İbrahimî Tanrı fazlasıyla kıskanç bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuran'a göre şirk, cinayet, soykırım, hırsızlık, tecavüz, kölelik gibi insanlık suçlarından daha büyük bir günahtır. Yalnızca zihinde başlayıp zihinde biten bir eyleme "en büyük zulüm, affedilmez günah" statüsü vermek oldukça çarpık bir zulüm anlayışına sahip olmayı gerektirir.

 10. Biz Osmanlı torunları olarak iman gücüyle Rusya'yı da mağlup ederiz evelallah. Başkomutan, Ulu Önder Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde cihan devletine doğru hızla yol alıyoruz. Hele şu 90 yıldır süren reklam arasına bir son verip Osmanlı'yı yeniden canlandıralım, o vakit yine Viyana kapılarına dayanıp dünyayı tekrar dize getireceğiz. Karılarını cariye olarak alıp sarayın haremine dolduracağız. İla-yı Kelimetullah vazifesini ifa ederek İslamın kılıcı ve bayraktarı olacağız, inşallah, biiznillah. Şimdi tüm küffâr bizden korksun. Açılın yoldan, evlâd-ı fatihan geliyor!!!

 11. O ayetin aslında baskı ve şiddet falan da yazmaz. Fitne yazar. Fitnenin ne olduğu da belirsizdir, birilerini öldürmek için bahanedir yani fitne. Baskı ve şiddet oraya sonradan sokuşturulmuş.

  Aynen, elastik bir ifade. Meallerde bu kavram, baskı, şiddet, vahşet, zorbalık gibi anlamlara indirgenmiş ama daha geniş kapsamlı bir içeriği var.

 12. Tabii şimdi "ne uğraşıcaz ? Zaten saçma oldukları kabak gibi ortada ! Vakit harcamaya değmez." diye düşünenler çok olacaktır ama bence böyle bir arşiv oluşturmak, kafası karışık müslümanlara iyilik olacaktır. Ben de hayatımın bir bölümünü "sünnete uygun yaşamak" gibi garip bir çaba içinde geçirmiş eski bir müslüm olarak bunu önemsiyorum.

  İlki benden gelsin.

  Bu da bilimsel olanı, gerçeği:

  Anlamını da yazalım.

  "Uyku, fiziksel ve ruhsal sağlığınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ama yatakta uyuma tarzınız hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli şey var. Uyku duruşunuzun sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkisi vardır, aslında genç görünmenize de yardımcı olur, ve sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkileri vardır. Siz de sol tarafa yatmanın hayatınızı kurtarabilir olduğunu gösteren bir araştırmaya şaşıracaksınız. Şimdi sol tarafınıza uyumanın neden bu kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor."

  Makalede sol tarafa yatmanın iç sindirim sürecini iyileştirebileceği, bedenimizin sol tarafının dominant lenfatik tarafa dayalı olduğu, bu tarafa yatmanın bedenimize toksinlerin, lenf sıvısının ve elbette lenf düğümleri ve göğüs kanalındaki atıkların atılması için yeterli zaman verdiğinden söz ediliyor.

 13. Muhteşem yüzyılı izledim bu akşam. Bu dizide de gene aynı aptalca hikaye var.

  Önce kızı zorla ailesinin elinden alıyorlar kız başlangıçta çok perişan oluyor ama padişahı görünce hemen aşık oluyor falan.

  Bıktım bu saçmalıktan sanki Osmanlı padişahları brad pitt, kadınlar bunları görünce hemen aşık oluyor kendi istekleriyle sevişiyor.

  Muhammed söz konusu olduğunda da benzer bir senaryo var. Bütün kadınlar Muhammed'in karısı olmayı arzuluyormuş. Hatta savaşta ailesini öldürtüp aldığı kadınlar bile seve seve onunla evleniyorlarmış.

 14. İslam kadına çok büyük değer vermiştir diye inanıyorlar. En klasik argümanları: Mesela "Araplar kız çocuklarını gömüyordu, İslam gömülmekten kurtardı" inanışı hakim. "Cennet anaların ayağı altındadır", "Sizin en hayırlınız kadınlarına iyi davrananlardır" gibi hadislerin de iddialarını desteklediğini düşünüyorlar.

 15. Zaten sosyal medyada dolaşan ve Papa Françis'e atfedilen bu alıntının hiçbir kaynağı yok. Papa Françis'in şu vaazında geçen cümlelerin yanlış yorumlanmış hali olduğu söyleniyor: "Rabb, Mesihin Kanıyla hepimizi günah borçlarımızdan kurtarmıştır. Sadece Katolikleri değil, herkesi! Hatta ateistleri bile. Ve bu kan bizi Tanrının birinci sınıf çocukları yapmıştır. Ve hepimizin iyilik yapmak gibi bir görevi var. Ve herkesin iyilik yapmasına yönelik bu buyruk, bence barış yönünde güzel bir yoldur. İyilikte bulunarak birbirimizi karşılamalıyız." Yani Hristiyanlık'taki kefaret inancına bir atıf var.

×
×
 • Yeni Oluştur...