Jump to content

Math

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  6
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Math Hakkında

 • Derece
  Newbie
 • Doğum Günü 28-02-1984

Contact Methods

 • Website URL
  http://cem-yilmaz.net

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  İzmir
 1. Math

  Türev ve İntegral

  Aslında integralin zorluğu sadece beynimize bu konuda yeterince egzersiz yaptırmamamızdan kaynaklanıyor. Şöyle ki, belirsiz integral bir diğer deyişle anti türev anlamına geliyor. Biz bir fonksiyonun türevini alırken, bunu görece daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz, sanki yokuş aşağı iniyormuş gibi. Ancak belirsiz integral, yani anti türev bizi, indiğimiz yokuşu çıkmaya zorluyor. Yani beynimizi alışılageldiğin aksine, tersten çalıştırmamıza zorluyor. Bu da türev işlemine daha henüz entegre olmuş bir beyin için, türeve görece daha zor bir antrenman oluyor. Şöyle ki, bir belirsiz integral ile karşı karşıya olduğumuz zaman kendi kendimize yönelttiğimiz soru bu integrand neyin türevidir sorusu oluyor. Hangi sorunun yanıtına ulaşmak daha kolaydır: Bunun türevi nedir sorusunun mu, yoksa bu neyin türevidir sorusunun mu? Demek istediğimi daha sade ifade edebilmek için şu soruları ele alalım. Hangi sorunun yanıtı daha kolay bulunabilir: 7'ye 5 eklersem sonuç kaç olur sorusunun mu, yoksa hangi sayıya 5 eklersem sonuç 12 olur sorusunun mu?
 2. Math

  Ateizm ve Dünya Hayatı

  Bir yalana sarılması gerekliliği olduğunu söylemedim. Elbette bir yalana sarılmak saçmalıktır. Benim bahsettiğim ve yerine koyması gerektiğini söylediğim anlam metafizik bir anlam değil, pozitif bir anlamdan bahsediyorum. Ancak konuyu açan arkadaş öyle anlaşılıyor ki ateizmi, din gibi kendisinin kaygısız, huzurlu ve "mutlu" bir hayat sürmesini sağlayacak bir araç olarak görüyor. Yan gel yat, düşünmene lüzum yok ne de olsa...
 3. Math

  Ateizm ve Dünya Hayatı

  Ne yazık ki ateist olduğunu iddia eden pek çok insan dahil olmak üzere, insanlar ateizmi doğru biçimde yorumlayamıyor. Ateizm varılması gereken bir bitim noktası veya ulaşılması gereken bir hedef değildir. "Ateist oldum, her şey buraya kadarmış" veya "ateist oldum, her şey yalanmış" biçiminde bir yaklaşım biçiminin ateizmle uzaktan yakından ilgisi yok. Aksine yalan olan insanın geride bıraktığı şeylerdir. Aksine yalan olan metafiziktir. Aksine insan ateizm vesilesiyle aslında her şeyin farklı bir tarifi olduğunu öğrenir. Bu tarif ise "her şey buraya kadar"ın yerine, yepyeni bir başlangıçtır. Dolayısıyla içinde bulunduğun durum bir bitim noktası değil, aksine bir başlangıç noktasıdır.
 4. Math

  Yobazların Atatürk İle Alıp Veremedikleri

  Hepsini geçtim, dini islam olan birisinin demokrasiden bahsetmesi bana oldukça çelişkili geliyor.
 5. Math

  Yobazların Atatürk İle Alıp Veremedikleri

  Aklı dogmatik düşüncelerden başka hiçbir şey barındırmayan bir kişiden de böyle bir soru beklenir elbet: demokrasi mi cumhuriyet mi... Cumhuriyet ve demokrasi kesişimi olmayan, birbirinden ayrık iki küme değil ki sen "demokrasi mi yoksa cumhuriyet mi" diye soruyorsun? Öte yandan bir an için varsayalım ki cumhuriyet hatalı bir rejim, o halde cumhuriyete olan alternatifin ne olacaktı? Halifelik mi, babadan oğula mı? Cumhuriyete alternatif olarak önerdiğin rejim demokrasiyi ne derece içinde barındırıyor?
 6. Math

  evren nereye genişliyor ?

  Öncelikle herkese merhaba. Forumu bir süredir takip etmeme rağmen daha henüz katıldım. Konu önceki mesajlarda "zaman nedir" sorusuna da kaydı. Benim zaman hakkında anlamadığım şey şu. Konu big bang iken şu tarz cümlelere çok sık rastlıyorum: Yaklaşık bir saniye sonra şu maddeler etkileşime girmiştir, yaklaşık bir saniye sonra sıcaklık şu kadar dereceye düşmüştür. Zamanın göreli olmasına yol açan olgunun ivmeli bir harekete yani bir kuvvete maruz kalmak olduğunu biliyoruz (umarım doğru ifade etmişimdir). Şimdi, büyük patlamanın ardından mevcut yüksek basınçtan ötürü oluşan ivmeli bir hareket söz konusu. Dolayısıyla böylesine fiziksel koşulların olduğu bir ortam için yukarıda örneklediğim gibi verilen bir zaman aralığı tam olarak neyi temsil ediyor açıkçası ben bunu anlamıyorum. "Büyük patlamanın bir saniye sonrası" derken bu bir saniye kime göre, hangi koşullara göre bir saniye?
×
×
 • Yeni Oluştur...