Jump to content

bir_akil_insan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.421
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

7 Takipçiler

bir_akil_insan Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

3.368 profil görüntüleme
 1. bir_akil_insan

  Resimler - Karikatürler - jpg formatında yazılar...

 2. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  öyle. tipik bir çocuk çekişmesi var ortada: a - tanrım sizi çarpacak b - hani lan çarpsın da görelim. çağır lan! a - ya çarpacak ama bugün değil, bekleyin lan! çarpacak işte bir gün ama alık müslümancıklar bu tür ayetlerden genel görelilik teorisini falan çıkartıyorlar. kepazeliğin dibi yok bunlarda.
 3. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  yahu ayıptır Azâbın, çabucak gelip çatmasını isterler senden ve Allah, vaadinden caymaz kesin olarak ve Rabbinin katında bir gün, sizin sayıp durduğunuz bin yıl gibidir. burada şimdi durduk yerde bilgi mi veriyor yani? şunu mu diyor? azabın çabucak gelip çatmasını isterler senden ve allah, vaadinden caymaz kesin olarak ve rabbin katında günler farklı algılanabilir. şunu da diyebilir mi? azabın çabucak gelip çatmasını isterler senden ve allah, vaadinden caymaz kesin olarak ve rabbin katında hava bazen nemlidir. dağdan kestim kereste, sakla zamanı gelir zamanı...
 4. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  bir de tabii allah zamana tabidir demiş oluyorsunuz bu şekilde, @teflon'un da belirttiği gibi.
 5. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  arabın masalları, eskilerin masalları üzerine inşadır. 7 gün, gökteki 7 hareketli nesneden gelir. bu nesnelerin her biri tanrılara denk gelir. daha sonra başka yöresel masallar ile birleşerek aramlarda 6 gün çalışma ve 1 gün dinlenme olarak ortaya çıkmış. arapların bunun üstüne ne uydurdukları çok önemli değil.
 6. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  değildir. bildiğiniz gündür onlar. 6 gün çalışma, 1 gün tatil de bu yüzdendir.
 7. bir_akil_insan

  Yavrularını yiyen canlılar ve tasarım

  açlıktan
 8. bir_akil_insan

  Yavrularını yiyen canlılar ve tasarım

  hayır
 9. bir_akil_insan

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  bu sonuca kutsal kitaplardan ulaşmışsınız. allah ismiyle bir hayali ivarlığı kutsal kitaplardan biliyorsunuz. evreni falan yarattığını da kutsal kitaplardan yola çıkarak biliyorsunuz. bu sonuca -insanın bir şekilde yaratıldığı- kutsal kitaplardan ulaşmadım demeniz garip değil mi?
 10. bir_akil_insan

  KURAN DEĞİŞTİRİLİMİŞ SONRADAN İLAVELER YAPILMIŞTIR

  https://www.ateistforum.org/index.php?/search/&q=oku%20ikra%20&author=%C3%96zden%20Kurt&search_and_or=and&sortby=relevancy özden kurt bu konuda ayrıntılı yazmıştı
 11. bir_akil_insan

  Evrimin dediği ve komikliği

  neden yapılmış oluyor sizin çıkarsamanız olamaz mı sadece? evrim süreci aynı malzeme ve yöntemi kullanmış olamaz mı benzemesi gayet normal. kaynak aynı ortak ata.
 12. bir_akil_insan

  Evrimin dediği ve komikliği

  şuraya bırakalım. gören gözler için burada kuşkusuz ki bir evrim vardır.
 13. bir_akil_insan

  Evrimin dediği ve komikliği

  yazık kimin çocuğuysa. her kim olursanız olun, bilmediğiniz konuda fikriniz olmasın.
 14. bir_akil_insan

  VİCDAN SAHİPLERİNE SESLENİYORUM!!

  vahşi inekten süt çalma konusunda youtubeda milking wild cow vb aramalar ile ilginç videolar bulacağınızı düşünüyorum. bu konu bir rodeo benzeri eğlence konusudur. bir rodeo alanında, süt çalmak üzere birkaç kişi birleşip bir ineğe girerler ve olaylar gelişir. müslümancıkların nasıl bir hayal dünyasında yaşadığını da görmek açısından iyi olacaktır.
 15. bir_akil_insan

  VİCDAN SAHİPLERİNE SESLENİYORUM!!

  hayır. evrim sürecinde en başta diye bir şey yoktur. her şey birlikte evrimleşir. canlılar hayatta kalabilmek için her şeyi denerler. her şeyin tadına bakarlar. bunlardan bazıları onları öldürür, bazıları süründürür, bazıları besler, bazıları hiçbir işe yaramaz. ölenlerin soyu artık devam etmez. sürünenlerin de büyük olasılıkla devam etmez. ama beslenenler veya hiçbir zarar ya da yarar görmeyenler, bu bilgiyi sonraki nesillere taşırlar. böylece canlı ve beslendiği / beslenemediği şey artık birlikte evrimleşmeye başlar. önceki yazılarımdan birinde elma örneği ile bunu anlattım. örneğin kediler, yılanlar ve daha nice hayvan da başka hayvanların sütünü içerler. örneğin ayılar da, türlü yırtıcılar da arı kovanlarını yağmalar ve ballarını yerler. bunların hepsi de yine deneme ve yanılma sonucu edinilen bilgilerin gerek genetik, gerek sosyal olarak bir sonraki nesle aktarılması sonucu yığılmış deneyim ve bilgilerdir. burada allahlık bir durum yoktur. tüm canlılar, hayatta kalabilmek ve nesillerini sürdürebilmek için besine kolay ulaşım yollar geliştirmiştir. kimi depolar, kimi depoları yağmalar. basitçe bir örnek vereyim: önceki yazımda vahşi inekten söz ettim. vahşi ineklerin memeleri, çiftlik ineklerinin memelerinin yarısından daha küçüktür. çünkü bunlar görece doğal seçilimle soylarını sürdüren varlıklardır. ama çiftlik inekleri, vahşi ineklerden başlayarak sürekli daha büyük memeli ve daha çok ve güzel içimli süt verenleri seçip çiftleştirerek oluşturulmuş soylardır. aynı şekilde, balın ağız tadımıza uygun olması için kovanları çiçek tarlalarına, meyve bahçelerine yakın koyarız. kovanları bizim için zehirli çiçeklerin vb olduğu bir yere koyarsanız, o baldan hayır gelmez. arılar da yine bizim kovanları koyduğumuz yerin özelliklerine uyum sağlamak zorunda kalırlar. yani örneğin hava sıcaklığı bir etkense, artık o kovanda nesiller sonra o sırcaklığa ve o çevredeki besinlere uyum sağlamış olan arılar bulursunuz. o arıları alıp da bir başka bir iklime / örtüye vb götürdüğünüzde kovanın verimi ciddi biçimde etkilenir ve büyük olasılıkla arıların önemli bir kısmını da kaybedersiniz.
×