Jump to content

bir_akil_insan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.331
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

6 Takipçiler

bir_akil_insan Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

3.230 profil görüntüleme
 1. bir_akil_insan

  Olimpos dağının tanrıları nasıl öldü

  bilemiyorum. din veya kültlerle ilgili olarak belki 3 * 7 olarak bir anlamı vardır ya da anlam yüklenebilir :D 21in çokça anıldığını görmedim.
 2. bir_akil_insan

  Olimpos dağının tanrıları nasıl öldü

  12 sayısı ortadoğu ile ilgili tüm kültürlerde var. 12 burç, 12 ay, 12 imam, 12 havari, 12 tanrı vb 12 insanlığın eski sayı sistem temelidir. 12 ay sayısıdır. 7 gökteki anlamlı cisimlerin sayısıdır. ay güneş ve 5 gezegen daha. 7 gün, 7 gök vb bu cisimlerle doğrudan bağlantılıdır. insanlar hayatlarındaki sayıları çeşitli bağlamlara sokmuşlar. kültürlerin etkileşmesi ile bu bağlamlar da kesişmiş, hikayeleri birbiri içine girmiş ve bazen toplumlar yok olur ya da dönüşürken, hikayeleri de yeni oluşan toplumlara miras kalmış ve evrilmeyi sürdürmüş. tanrılar gerçekten de -kendilerini gerçekleyen kehanetler gibi - kurgulandıkları biçimde ölümsüzdür. yalnızca dönüşürler. sayılarla ilgili https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/60396-7-19-g%C3%BCnler-ve-haftalar/&tab=comments#comment-1243028
 3. bir_akil_insan

  Antibakteriyel sıvı sabun

  o değil de, hafızamı yoklayınca, yüzü sivilceler içinde olan bir sokak çocuğu ya da çingene ergeni gördüğümü hiç hatırlamıyorum. aşırı temizlik, sokaktan ve güneşten uzak kalma ya da beslenmedeki farklılıklar -yani berbat endüstriyel gıdalara ulaşabilme / para ödeyebilme durumu - önemli rol oynuyor olabilir akne ve benzeri şeylerde.
 4. bir_akil_insan

  İlber Ortaylı şimdi de Atatürk'e laf söyledi

  :D fanatikliğin her hali sıkıntılı. ortaylı ile bir ilgim bulunmuyor. bugün şunları öğrendiniz: - osmanlı ordusunda bey ile paşa arasındaki fark nedir - nutuk adında bir kitap var. atatürk tüm süreci orada birinci ağızdan anlatmaktadır ve samsunun kendi seçimi değil, kendisini istanbuldan göndermek isteyenlerin seçimi ve bahanesi olduğunu belirtir. - ortaylı süreci nutuktakine uygun olarak anlatmış ve samsundan sonra havzaya geçişinin nedenini, samsunun kozmopolit yapısı nedeni ile stratejik değersizliğini vurgulayarak vermiştir. - ek bir bilgi olarak da, atatürk de nutukta samsunda çok kalmak istemediğini, fakat ermeni örgütlerin yarattığı güvensiz ortam nedeni ile birkaç gün daha burada kalması gerektiğini anlatır. sonrasında havzaya geçer. yeni bilgilerinizin tadını çıkartın :)
 5. bir_akil_insan

  İlber Ortaylı şimdi de Atatürk'e laf söyledi

  Konu "Bey"le ilgilidir. Paşa, albay üstü rütbelere verilen ünvandır. Bunun dışındakiler Beydir. Bu yüzden o tarihte -tırnak içinde söylüyor- mustafa kemal bey dedikleri adam diyor ve sonrasında bu düşük rütbesine rağmen alanı avucunun içi kadar iyi bilen bir strateji uzmanıdır diye övmektedir. Sonrasında samsunda paşa çıktı ama ... diye devam ediyor. Çünkü samsuna gelindiğinde, atatürk artık generaldir ve ünvanı paşadır. Samsunla ilgili söyledikleriniz sizin inancınıza dayanıyor. Samsuna gönderilmiştir, kendisi seçmemiştir. Bu da nutuktan: Ne pahasına olursa olsun, benim İstanbul’dan uzaklaşmamı isteyenlerin buldukları gerekçe «Samsun ve dolaylarındaki güvensizlik olaylarını yerinde görüp tedbir almak üzere Samsun’a kadar gitmek» idi. Kulaklarınızla dinleyip, beyninizle düşünmeniz ve mümkün olduğunca bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.
 6. bir_akil_insan

  Cinleri gördüğünü söyleyen insanlara nasıl cevap vermeliyiz?

  Feng shui
 7. bir_akil_insan

  İlber Ortaylı şimdi de Atatürk'e laf söyledi

  Samsun kozmopolittir, buradan hiçbir şey başlamaz, stratejik açıdan sıfırdır. Bu yüzden çıkıp nutkunu atıp hemen havzaya geçiyor ve çalışmalarını orada başlatıyor diyor. Yarım yamalak dinleyip / okuyup sonuçlara varmak ve kişileri yargılamak hastalığı herkese bulaşmış. İlber Ortaylı bir değerdir ve boş atmayacağını bilmek gerekir. İlgili videoyu youtubeda bulabilirsiniz. Birgünün yazdığı gibi samsuna çıkmak ne yanlış bir stratejidir anlamında bir sözü bulunmuyor. Burada birgün oldukça taraflı bir yazı yazmış.
 8. bir_akil_insan

  Kur'an Tebliğ Edilmeden Önce!

  :D demişsiniz ki: Yüce Allah karşımıza A ve B seçeneklerini çıkartırsa, hangisini seçeceğimizi bildiğinden, böylelikle yine tamamıyla özgür irademizi kullanarak hak ettiğimiz sonucu almamızı sağlıyor. Yani bu 2 günlük imtihan örneğinde de bir robot değiliz ve hakikaten seçimler bize ait. Ama dediğim gibi, karşımıza hangi şıklar çıkarsa ne yapacağımız bilindiğinden, karşımıza hak ettiğimize kavuşmamızı sağlayacak şıklar(senaryo) çıkartılıyor ki kalbimizdeki iyilikle veya kötülükle yüzleşebilelim. Bir çomar, aşık olduğu kıza gidiyor ve diyor ki: benim olmazsan, toprağın olursun. Allah burada kızın önüne iki seçenek koyuyor ve kızın hakettiğini almasını sağlıyor. Ya da 6 yaşında bir kızcağız tecavüze uğruyor ve tecavüz eden adam diyor ki, birine söylersen anneni babanı öldürürüm. kız da söylemiyor. Allah kızın önüne iki seçenek koyuyor ve kızın hakettiğini almasını sağlıyor. ya da bir evde uyuyan aile, komşularının deli oğlunun benzin döküp evi ateşe vermesi ile ölüyorlar. Allah burada ailenin önüne ya yanarak ya da boğularak öleceksiniz diye iki sçenek koyuyor ve aile hakettiğini alıyor. özgür irade çok güzelmiş.
 9. bir_akil_insan

  Cafe ve Otel işletmek!

  küçük ayrıntılar önemlidir. - banyo - tuvalete köşelerdeki siyahlıklar, küflenmeler, kireç birikmeleri, duşakabin giderinde biriken yılların insan kalıntısı vb - kıç yıkama musluğunun suyu uzaya ya da dibine fışkırtması, kıçı suya göre ayarlamak için uğraşmak - kullanılan malzemelerin ucuz olması, örn: sıvı sabun vbnin yarısını boşaltmadan köpürmemesi - yerlerin uygun olmayan karolarla kaplı olması, her ıslaklıkta kayıp, kıçın başın yer değiştirmesi - iç ve dış ses yalıtımının kötü olması - varsa kahvaltıda gelen malzemenin çok önceden kesilmiş ve beklemekten kurumuş olması - wifi bağlantısının sürekli kopması ya da yan odanın hd youtuba asılması ile kuşa dönmesi - traffic shaper kullanılmaması - dışardan güzel görünenin, yakından korku vermesi: örn yatak düzgün yapılmış, fakat yatağın altından 10 yıl önce kaybolan müşterinin cesedi çıkıyor. oda temizliği hep görüneni halledip geçmek üzerine. en azından ayda bir ayrıntılı temizlik gerekiyor. Cafenizde az çeşit ve değişen menüler sunun. Çok çeşit size stok ve temizlik sorunu getirir. Az çeşit ile hem taze hem de görece sorunsuz sunumlar sağlarsınız. Gordon Ramsey'in kitchen nightmares ve yine aynı bağlamda bir de oteller için olan serileri var. bunları youtube üzerinden izleyebilirsiniz. oldukça yarayacaktır.
 10. bir_akil_insan

  nuhun gemisi.....

  İlyas, Nuh'un gemisinin kökenini, tüm dinlerin ortaya çıkışında temel oluşturan göksel hikayeler doğrultusunda anlatıyor. Uzun olsa da videolar, mutlaka izlenmeli. https://www.youtube.com/watch?v=c34LJ6JrvlQ https://www.youtube.com/watch?v=wdBGnzuOeEo
 11. bir_akil_insan

  İslam’ın karanlık başlangıcına bir bakış

  İlyas bu konuda bir dizi hazırlamış. Uzun olsa da , oldukça ayrıntıya da dokunuyor. https://www.youtube.com/watch?v=LNi85AyXyoQ
 12. bir_akil_insan

  Celal Şengör: "Dışkı Yedim"

  Sanıyorum ki amerikan ve rus bilimler akademileri başta olmak üzere, her türlü üyeliklerden atarlar kendisini, merak ettiği konularda deneyler ve denemeler yaptı diye. kişiler kendilerini celal şengör tarafında görmekle mutlu hissedebilirler; fakat anlaşıldığı üzere celal şengör bir taraf değil ve kişilerin onun varlığı etrafında yarattığı masturbatif hayalleri de pek umursamıyor. celal şengör de herkes gibi bir değerdir ve olabildiğince yararlanılmalıdır. herkes gibi, kendisine de ahlak, inanç, duygu, aidiyet vb her türlü öznel konuda kefil olmaya kalkmak anlamsızdır.
 13. bir_akil_insan

  Nisavya FM

  Hüsnü Mahalli bu olayı başka türlü değerlendiriyor. Müslüman kardeşler ve benzeri yapılanmalar yanlısı olan bu gazetecinin SA'da yaşanan yönetim değişikliği ile muhalif duruma düştüğünü, akp çevresinde pek sevildiğini vb, olayın hedefinin öyle ya da böyle akp olduğunu, bu yüzden polisin/akpnin de olayı aydınlatmak üzere bastırdığını vurguluyor. https://www.youtube.com/watch?v=mlDRqND5syI
 14. bir_akil_insan

  GENÇLER DİKKAT! Ateist nedir? Tanrı nedir?

  ergeniz yalnızca. tanrıya atar yapıp ilgi çekmeye çalışıyoruz hepimiz ( •̀∩•́)
 15. bir_akil_insan

  Bir arkadaşımın verdiği örnek .

  sıkıntı, muhattabınızın cahil ve bilmediği konuda sizden duydukları üzerine fikir inşa edenlerden olmasından kaynaklanır. normal şartlarda, konunun tarafları, konu üzerine bilgili ya da en azından açık düşünceliyseler, bu tür söylemler onlar için pek bir şeyi değiştirmez. işbirliği ya da yaratılma ya da benzeri herhangi bir sözcük konuyu saptırmaz. ama muhatabınız cahil olduğunda, bu tür sözler konuyu bir tasarım aklının varlığına yöneltir. çünkü cahil, bilgisi olmadan fikri olandır. bilmediğini bilmeyendir. duyduklarına dayanarak, hiç bilmediği bir konu üzerine akıl yürütüp, kendisini alim sanandır. bunlara kullandığınız sözcüklere dikkat etmek, sizi pek çok değerli zamanı kaybetmekten kurtarır.
×