Jump to content

bir_akil_insan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.547
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

7 Takipçiler

bir_akil_insan Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

3.633 profil görüntüleme
 1. Biliyoruz ki her canlıya allahın nurunun bir yansıması olduğundan sonsuz bir sevgi ile yaklaşan peygamber efendimiz hakkında şöyle bir kıssa nakledilir: أنا بخير شكراً كيف حالكَ/حالكِ Bir keresinde bakar ki kedisi müezza tam da yanıbaşında, giysisinin ucunda uyuyakalmıştır. Peygamber efendimiz, kediyi uyandırmaya kıyamaz ve mukaddes elbisesinin ucunu kesiverir. Böylesine sevgi doludur kendileri. MÖ 27 - MS 15 yılları arasında yaşamış olan Han hanedanından Ai, çocuksuz olan amcası ölünce, yeni imparator olarak yerine geçer. Ai tırtonun tekidir ve eğlenceden başka bir olayı yoktur. Oldukça açık biçimde eşcinseldir. Bir gün sevgilisi Don Xiang ile aynı yatakta öğle uykusuna dalarlar. Ai uyanıp kalkmak istediğinde, bakar ki, elbisesinin bir kısmı, uyumakta olan sevgilisinin altında kalmıştır. Sevgilisini uyandırmaktansa, elbisesini kestirmeyi seçer. Bu tür eşcinsel ilişkilere "the passion of the cut sleeve" deniyor. https://en.wikipedia.org/wiki/Emperor_Ai_of_Han
 2. bir_akil_insan

  ATATÜRK’ÜN İSLAM DİNİNE HİZMETLERİ

  hangi üyeliği?
 3. bir_akil_insan

  Oruç neden var?

  yani bir ev hayvanı öldürülüyor bu "suçun" cezası olarak? birkaç ileti öncesinden bir adım uzaklaşmış değiliz daha. av suçunun karşılığında bir başka hayvan öldürülüyor. harika bir sistem açıkçası .
 4. bir_akil_insan

  Oruç neden var?

  "cezası bir ev hayvanıdır" ne anlama geliyor?
 5. bir_akil_insan

  Oruç neden var?

  bolca açıklama yapmışsınız fakat çoğu, haram aylarla ilişkili başka şeyler üzerine olmuş. neyse tutarsızlıklara birkaç tanesini daha eklemiş oldunuz. bir örnek vereyim: Ey inananlar, ihramdayken avlanmayın; içinizden kim, bir av hayvanını bilerek öldürürse sizden iki adâlet sahibinin hükmüne göre cezası, öldürdüğü hayvanın benzeri olan ve Kâ'be'ye götürülen bir hayvanı kurban etmek, Gerçekten harika bir din bu dostum. Yani bir av hayvanını bilerek öldüren kişi, ceza olarak bir başka hayvanı daha öldürüyor. Göz yaşartıcı bir dokunaklılık söz konusu. mümin kendini gerçekten bir başka mazlumun yerine koymuş oluyor bir başka hayvanı daha öldürünce. iyi anlamaz ise birkaç tane daha öldürmeli mi sizce? Bu yüzden, yukarda anlattığınız şeyler o ayetten çıkmıyor işte.
 6. bir_akil_insan

  Oruç neden var?

  Maide (5) / 95: Ey inananlar, ihramdayken avlanmayın; içinizden kim, bir av hayvanını bilerek öldürürse sizden iki adâlet sahibinin hükmüne göre cezası, öldürdüğü hayvanın benzeri olan ve Kâ'be'ye götürülen bir hayvanı kurban etmek, yahut işlediği suça karşılık yoksulları doyurmak, yahut da bunlara denk olacak kadar oruç tutmaktır, böylece yaptığının cezasını tatması gerektir. Allah, geçmişte işlenen suçları bağışlamıştır. Fakat bundan böyle de kim bu suçu işlerse şüphe yok ki Allah öç alır ondan ve Allah üstündür, öç alıcıdır. Bundan yukardaki anlamı çıkartanlara selam olsun. önerim şudur ki: bir iki gün orucu erteleyin, azıcık kafanız düzeldikten sonra yine tutarsınız.
 7. bir_akil_insan

  Sıcak iklimlerde ergenliğe erken mi girilir?

  saftirik arapsever, bir başka arapseverin yalanını yutmuş, bir de bize satıyor BU ARAPLARIN KÜLTÜRÜDÜR diye... peki, hmmm, şeyin bundan haberi var mı ? aah... arapların ? bir allahın kölesi de çıkıp da demiyor ki: ulan biz keriz miyiz illa her denilene inanıyoruz? kim demiş araplar kızların yaşını ergenliğe girince saymaya başlıyor diye?
 8. şu konularda adımlar atılmaya başlanmış. - akpli olmayan seçmenlerin ikamet ve seçmen kayıtlarının silinmesi / kaydırılması - istanbula anadoludan yüzbinlerce polis kaydırıp, çeşitli bölgelerde oy kullandırılması akpliler kendi mahallelerinde, akpli olmadığını bildikleri kişileri ayrıştırıp, bunların adreslerinde ikamet etmedikleri vb ihbarları ya da doğrudan merkeze bildirerek, bunların işbirlikçi memurlarca kayıtlarını sildiriyor olabilirler. konuyla ilgili olarak: https://eksisozluk.com/secmen-ve-adres-kaydimin-silinmesi--6033071?a=popular&p=1
 9. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  öyle olsun bakalım. mirası bölemeyen arap enflasyonu ne bilsin diyelim, geçelim.
 10. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  kuranda nerede yazıyor bu enflasyona göre faiz
 11. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  enflasyon nerden çıktı? kuranda enflasyon mu var? neyse yavaştan kavramaya başlamışsınız ki enflasyonlar girdi şimdi devreye. o zaman aylık enflasyon oranı da %10 olsun sizin için. bu soruda faiz haram mıdır, değil midir?
 12. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  Peki kafanızı biraz daha yakalım, madem satışa takıldınız 1 - benden 100 lira istiyorsunuz. almak istediğiniz 100 lira değerinde bir fabrika var. fabrikayı alıp, çalışıp, parayı 10 lira faiz ile 1 ay sonra 110 lira olarak ödeyeceksiniz. bu haram. 2 - benden 100 lira istiyorsunuz. almak istediğiniz 100 lira değerinde bir fabrika var. ben fabrikayı alıp size 110 liraya satıyorum. yine fabrikayı alıp, çalışıp, parayı 1 ay sonra ödeyeceksiniz. bu helal. size 100 lira verip, 110 lira alıyorum. siz de 100 liralık fabrikaya 110 lira karşılığında sahip oluyorsunuz. ben 10 lira kazanıyorum. neden biri haram, biri helal? fark nedir?
 13. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  aynı durum için birine faiz birine değil diyorsunuz. zaten ilk sorum da budur: biri neden haram, biri değil? ben iki durumda da, aynı süre için size 100 lira verip 110 lira aldım. mis gibi parama durduk yerde 10 lira kattım. neden biri haram, diğeri değil?
 14. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  biraz daha kolaylaştırayım siz gibiler için: 1 - benden 100lira borç istiyorsunuz. fabrika kurup üretim yapacaksınız ve borcunuzu 1 ay sonra geri ödeyeceksiniz. sizden borcunuza karşılık 10 lira faiz istiyorum. islama göre yassahh! 2 - benden 100lira borç istiyorsunuz. fabrika kurup üretim yapacaksınız. ben 100 lira ile fabrika kurup size 110 liraya satıyorum. borcunuzu yine 1 ay sonra ödeyeceksiniz. islama göre burada sorun yok. her iki durumda da bir fabrikanız oluyor. ha kendiniz benden aldığınız para ile kurmuşsunuz, ha ben kurup size satmışım, aynı şey. her iki durumda da benden 100 lira istemiştiniz, her iki durumda da borcunuzu öderken 110 lira olarak ödeyeceksiniz. her iki durumda da ben size 100 lira verip, 110 lira almış oluyorum. her iki durumda da siz fabrika sahibi oluyorsunuz. her iki borcun vadesi de 1 ay. daha da anlamakta zorlanırsanız, arkadaşlarınızdan yardım isteyin, belki aralarında sizin gibi olmayanlar çıkabilir.
 15. bir_akil_insan

  ateizmi öldüren ibadet ORUÇ

  kafası 3 satırdan sonra teklemeye başlayan müslümancıklar için açıklama yapalım: ikinci şıkta da fabrikanın parasını yine 1 ay sonra veriyorsunuz. her durumda benden 1 ay sonra 110 lira olarak ödemek üzere 100 lira istiyorsunuz ve 1 ay içinde 1 fabrika sahibi oluyorsunuz.
×
×
 • Yeni Oluştur...