Jump to content

bir_akil_insan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.520
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

7 Takipçiler

bir_akil_insan Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

3.456 profil görüntüleme
 1. bir_akil_insan

  Tevbe 9:36-37, Muhammed biyografisi

  bu konuları pek çok kere siz anlattılar, yinelemenin bir anlamı bulunmuyor. özetle: geciktirme-erteleme konusunun kökenini ticarette aramanın sonuca ulaştıracağını düşünüyorum.
 2. bir_akil_insan

  Tevbe 9:36-37, Muhammed biyografisi

  bu ay ve yemin altındakiler konuları favorileriniz, biliyoruz. fakat çok açık bir gerçekliği göz ardı ediyorsunuz: sizin anlattıklarınızın karşılığı tarihte bulunmuyor. bu yüzden, istediğiniz kadar ay hesabına oturun, konu 12 aylık ay takvimi ve +1 aylık düzeltmeli takvim çatışmasıdır.
 3. bir_akil_insan

  Tevbe 9:36-37, Muhammed biyografisi

  12ciler ve 13çüler - eğer vardıysalar- zaten bu hadis ve ayetlerin ortaya çıkma nedenleridir. dolayısı ile savlarını herhangi bir hadis / ayete dayandırma olasılıkları da oldukça düşüktür. bu hadis/ayetler 12-13 kavgasını sona erdirmek üzere ortaya atılmış görünüyor. 12ciler ve 13çüler arasındaki temel sorun, büyük olasılıkla ticaret sorunudur. bu ticaret, din ticareti de olabilir. 13. ayın eklenmesi ile haram aylar ya da diğer zamanların aşağı yukarı her yılın aynı dönemine denk gelmesi sağlanır. eklenmediği durumda, bu dönemler yıl içinde gezinir durur. 13.ayın eklenmesi ya da eklenmemesi, dönemsel pazarlarda rekabeti kazanma ya da kaybetmeye yol açıyor olabilir. diğer türlü, din açısından haram ayların ertelenmesi bahanesi ancak ahmakça bir bahanedir; çünkü haram aylar asıl 13.ayın eklenmesi ile ortalama olarak her yıl gerçek zamanlarına denk gelmektedir.
 4. bir_akil_insan

  Tevbe 9:36-37, Muhammed biyografisi

  haram ayları geciktirme olarak çevrilen kısım aslında an-nasi'den söz ediyor. arap takvimi öncesinde eklenen fazladan ayın adı an-nasi yani geciktirme, erteleme. bugünkü meallerde haram ayları ertelemek olarak anılan kafirlik eylemi, aslında haram ayları ertelemekle ilgili olmayabilir, yalnızca 12ciler ile 13çüler arasındaki bir kavganın yansıması olabilir. elbette uyduruk peygamberin ağzından fetvalar da bu kavgayı kazanmanın yollarından biri olabilir. 12ciler ve 13çülerin kavgası vardıysa, bunun nedenini ticarette aramak uygun bir başlangıç olabilir.
 5. yunan mitolojisini okuyorsunuz ve görüyorsunuz ki, en az bu kadar sağlam bir secere sunmaktadırlar. bu da demektir ki: yunan mitolojisi denilen şey aslında gerçektir ve yunan tanrıları da gerçekten vardır. yunan tanrıları varsa, sizin tanrınız uydurmadır ve yoktur. çünkü masala göre tek tanrı sizinkidir; ama anlıyoruz ki, sağlam secere sunulması nedeni ile yunan tanrıları gerçektir. bu durumda sizinki uydurmadır. bir secere sunulması, anılan isimlerin gerçekliğini göstermez. dayandığınız şey şu idi: Her seyden önce bir milletin tarihinden habersiz olmasi beklenemez. Böylece Arap’larin da tarih bilgileri kesinlikle güvenilirdir. bu kafa dinlere, masallara, gulyabanilere inanmasın da, kim inansın ? en son bir sıkmabaş bacımız diyordu ya, çiftlikbanka para kaptırma nedeni olarak: bunca insan salak olamaz dedik, güvendik.
 6. yazı kalabalığında, büyük harf nedeni ile ilk göze çarpan satır zırvadan oluşuyorken, gerisi de farklı değildir sanıyorum.
 7. bir_akil_insan

  Ateistlik ve cin

  definecilerin hikayelerinde cin olması normaldir. iki temel nedeni var 1 - defineciler uydurmayı severler, tıpkı avcılar gibi, uydurmacılık işin şanından, eğlencesindendir. bu tür müşterisi olmayıp da kendi çaba ve mücadeleleri ile "değer" üretip onunla geçinen insanların hepsinin hikayecilik yanı da vardır. denizci-balıkçılar, avcılar, defineciler vb 2 - yer altı, mağara, uzun süre kapalı kalan mezarlar vb zehirli gazlar barındırır. girenlerin kelle olması ve bin türlü hayal görmesi, paniklemesi, içerde kaybolması veya hiç çıkamaması da sıradandır. bu yüzden içerde kafayı bulmuşken her türlü cin periyi görebilirler. hikayelerini zenginleştiren de zaten bu sarhoşluk / zehirlenme anlarının sık olmasıdır
 8. bir_akil_insan

  İSLAMDA ÇOK EVLİLİK

  sınırlama palavrasına ilişkin
 9. :D artık arasıra bu tür delilerin zırvalarına gülmek için gelir oldum, değiyor da bazen. masal kahramanlarının kepazelikleri bir yana, bir de alemleri yaratan en bi en olan allahlarının niyetlerini okumaları da bir başka gülünçlük. allah çıkıp anlatmış demek ki: benim olayım ebreheye ters gitmekti, yoksa konu imar-iskan değildir, diye... savaşta mancınık kullanılıyorsa, atan tarafın kickmişim kabesini camisini, yıkın amuke diye attığını düşünemiyor demek ki. ya biz o tarafa doğru mancınıkla atıyorduk ama alemlerin rabbinin evi ve müslümanlar için en kutsal yapı olan kabenin orada olduğunu bilmiyorduk özr dlrz :( falan dediklerini mi sanıyor nedir? evde savaşçılık oynarken yanlışlıkla vazoyu kıran bebelermiş demek ki bu savaşanlar da.
 10. bir_akil_insan

  Muhammed yaşamadıysa, hadisler nasıl var ?

  :D kimi akıl budalaları çıkıp bu zırvaları en mükemmel sözler ilan ediyor; şeytan ortada yok. kimi akıl sahipleri bu zırvaları ortaya döküyor; o zaman şeytan karıştı ne güzel iş din satıcılığı. işine gelmeyeni görünmez adamlara yık, işine geleni delil kabul et. kerizleri sömür.
 11. bir_akil_insan

  Muhammed yaşamadıysa, hadisler nasıl var ?

  yine kuran sizi yalanlamaktadır. çünkü kurana göre, ayetlerin belagatı pek de etkili değilmiş ki, bunlar insan sözüdür, bunlar eskilerin hikayeleridir deyip inanmayanlar varmış. bunlar inanmadıkları için katledilmişler veya katledilmeliymişler. şimdi: - kuranın sözleri eşsizdir - eşsiz olduğuna inanmayanlar öldürülmelidir oldukça tutarlı diğer yandan, kuranın zırvalarına eş değer pek çok başka zırva tarih boyunca gelip gitmiştir. bugün bile benzer zırvaları üretmekte olan kişilerden pek çoğu psikolojik tedavi altındadırlar. diğerleri de eğlencesine ya da gelir için bunları yapıyorlar. sizler ne yazık ki bunları ahım şahım sözler sanıyorsunuz. zırvalıklarını bu forumda bile binlerce kere anlattık. okuyunuz.
 12. bir_akil_insan

  Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.

  arap masalına göre siz isteyemezsiniz. önce allah ister ve bunun üzerine siz istersiniz, islama göre sizin bir iradeniz yoktur. islami jargona bulayalım biraz: allahın iradesi sizde tecelli eder ve siz istediğinizi sanarsınız; oysa ki bunu isteyen allahtır ve sizi buna araç etmiştir.
 13. bir_akil_insan

  Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.

  kişinin tavır ve davranışları da yine allahın dilemesine bağlıdır. allah dilemedikçe, siz herhangi bir tavır ve davranış sergilemeyi dileyemezsiniz. önce allah diler, sonra siz dilersiniz. diledikten sonra da gerçekleştirirsiniz. kişinin bütün tavır ve davranışları, ancak allah onları gerçekleştirmesini ya da gerçekleştirmeyi dilemesini dilediği için gerçekleşmiştir. bu durumda, hür irade falan uydurmadır. önce allah diler, sonra siz dilersiniz. allah dilemeden, o düşünce ve davranışlar sizin için yoktur bile, bırakın gerçekleştirmeyi.
 14. bir_akil_insan

  Atatürk ile Amerikalı Bir Çocuk Arasında Geçen İlginç Mektuplaşma

  yıl 1923, alfabe arabınki henüz
 15. bir_akil_insan

  Kureyş suresinde anlatılan nedir?

  ama önceden aynı müşriklerden olan müslümanlar nedense bilmiyorlardı 750 - 800 yıllarına kadar yapılan hiçbir cami mekkeye bakmaz. sizin hiç var olmamış peygamber, masala göre 632 yılında öldüğünde, elindeki kuranda şu ayet çoktan varmışmış: bakara 144 Gerçekten de yüzünü göğe çevirip arandığını görmekteyiz. Seni, razı olacağın bir kıbleye yönelteceğiz. Hadi, yüzünü Mescid-i Harâm'a çevir. Siz de nerede bulunursanız bulunun, yüzlerinizi o tarafa döndürün. Kendilerine kitap verilenler de bilirler ki bu, Rablerinden gelmiştir, yerindedir, gerçektir ve Allah, onların yaptıklarından gafil değildir. ama 600lerden 750-800lere kadar yapılan hiçbir cami mescid-i harama bakmıyor, hepsi de -binlerce km ötedeki camiler bile - neredeyse şaşmaz biçimde ürdündeki petraya bakıyor. yüzyıllar sonra müslümancıklar ürdün ve petra olayından haberdar olmadıkları için ulan diyorlar, bizim kıble mekkeye bakmıyor, cami inşaatı hatalı ve bu camilerin bir kısmının kıble duvarını yıkıp düzeltiyorlar ibrahimden kalan kabe palavrasını yine islamın ilk camileri ortaya koyuyor.
×