Jump to content

bir_akil_insan

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.310
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

6 Takipçiler

bir_akil_insan Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

3.153 profil görüntüleme
 1. bir_akil_insan

  Maide 33 de ki bozguncularin kapsamı kimlerdir yanlış anlaşılmaya yanıt.

  allah bunu zamanı olmadığı için üstü kapalı olarak geçmiş sanıyorum. yoksa, faiz yiyenlerin de maide 33 gereği cezalandırılması gerekecek.
 2. bir_akil_insan

  Maide 33 de ki bozguncularin kapsamı kimlerdir yanlış anlaşılmaya yanıt.

  Bakara 278 - 279 Ey inananlar, Allah'tan sakının ve artık almadığınız faizleri bırakın inancınız varsa. Bunu yapmazsanız bilin ki Allah'la ve Peygamberiyle savaşa giriştiniz. Tövbe ederseniz anamalınız sizindir, ne zulmedersiniz, ne zulüm görürsünüz. Maide 33 Allah'a ve Resûlüne savaş açanlarla yeryüzünde bozgunculuk etmeye koşanların cezaları, ancak öldürülmektir, yahut asılmaktır, çapraz olarak elleriyle ayaklarının kesilmesidir, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu, onların dünyada uğradıkları horluktur, âhiretteyse pek büyük bir azap vardır onlara.
 3. bir_akil_insan

  Evliliğe BiYOLOJiK olarak elverişli olanlar nikahlanabilir..miş.

  araplar, hasan akçay kadar arapça bilmedikleri için -ne yazık ki- allahın açıkça buyurduğu emirlerini anlamıyorlar.
 4. bir_akil_insan

  Evliliğe BiYOLOJiK olarak elverişli olanlar nikahlanabilir..miş.

  Alemleri en küçük zerresine kadar ilmiyle ölçüp yaratan allah, şunu bile demekten acizdir: Medeni kanun Madde 145 - Aşağıdaki hâllerde evlenme mutlak butlanla batıldır: 1. Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması, Bu yüzden allah hasan akçayların açıklamasına muhtaçtır.
 5. bir_akil_insan

  Bir Tanrı'nın Olduğunu Düşünmem Kendimi Sürekli Kötü Hissettiriyor

  tanrı diye bir şeyin yokluğunun dinlerle ilgisi bulunmuyor. tanrı tanımı kendi içinde çelişir. bu çelişkiyi görebildiğinizde, tanrı diye bir şeyin olmadığını da kolayca görebilirsiniz. https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/32653-tanrı’nın-yokluğuna-sizi-en-çok-ikna-eden-argüman-hangisidir/&do=findComment&comment=1427361
 6. bir_akil_insan

  Evliliğe BiYOLOJiK olarak elverişli olanlar nikahlanabilir..miş.

  herhangi bir sıkıntı görünmüyor.
 7. bir_akil_insan

  Evliliğe BiYOLOJiK olarak elverişli olanlar nikahlanabilir..miş.

  18 yaş ile 15 yaşın neresi belirsiz tam olarak? 15 yaşını dolduran kişi, kendi isteği ve velisinin izni ile mahkemece ergin kılınabilirin neresi belirsiz tam olarak? burda kafanızı karıştıran nedir? örneğin: - kendi isteği ve velisinin izni olmayan 16 yaşındaki kişinin ergin kılınamayacağı - kendi isteği olup, velisinin izni olmayan 16 yaşındaki kişinin ergin kılınamayacağı - kendi isteği olmayan ama velisinin izni olan 16 yaşındaki kişinin ergin kılınamayacağı - kendi isteği ve velisinin izni olan 15 ve daha büyük, 18den küçük yaştaki kişinin ergin kılınabileceği - kendi isteği ya da velisinin izni olsun ya da olmasın 18 ve daha büyük kişilerin ergin olduğu konularından hangisi sizin için belirsiz? diğer yandan, tanrınızın yasalarını haklı kılmak için, insanların yasaları ile karşılaştırmanız gülünç gelmiyor mu size de? özellikle de, tanrınızın yasalarında hiçbir belirlilik olmamasına karşın bunu yapıyorsunuz. Kuran'ın hedef kitlesinin farklı iklimlerde yaşamakta olduğu ve her iklimin bir istisnayı gerektirdiği göz önüne alınırsa Kuran'da belirli bir yaş yerine "rüşd"ün esas alınması elbet yerindedir. demişsiniz. Rüşdün tanımı nedir kuranda? Örneğin, rüşd için tuvaletini söyleyebiliyor olması yeterli midir? Bence yeterlidir. Altına yapmanın bir sorun olduğunu anlayabilmesi, bu sorunla yüzleşmemek adına, yetkilileri uyarması ve gerekli çözümün uygulanmasını istemesi, son derece yetkin bir karar ve yönlendirme donanımına sahip olduğunu gösterir. Bu durumda 2 yaşındaki bir mümine son derece reşit ve evlenebilirdir. Değil mi?
 8. bir_akil_insan

  Ciddi uyku problemi.

  Boyun ve sırt kaslarınızı güçlendirmeniz iyi olacaktır. Fakat öncesinde, oturma, uzanma ve yürüme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz gerekiyor. Yüksek yastık kesinlikle kullanmayın. Bilgisayar ekranınızı görüş düzeyinize yükseltin. Pilates ya da serbest hareketler oldukça yardımcı olacaktır. Türkiyede yeni yeni oturmakta olan chiropractic yötemini de deneyebilirsiniz. Fakat dediğim gibi, bu yöntem türkiyede yeni oturuyor ve gerçekten ne yaptığını bilen birilerini bulmanız gerekir. Yurtdışındaysanız, gonstead yöntemini takip eden chiropracticleri bulabilirsiniz, oldukça yararı olacaktır. Serbest hareketler konusunda youtube'da ido portalı araştırın, hoşunuza gidebilir Bu tür yastıklar vb, siz alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece işe yaramazlar.
 9. bir_akil_insan

  Lokomotif örneği ve Allah

  Lokomotif, sistemin yürümesi için, enerji ve raylara muhtaçtır. Enerji ve ray olmadan lokomotif hiçbir şey çekemez. Genelkurmay başkanı, sistemin yürümesi için, sistemi onaylayan ve destekleyenlere muhtaçtır. Kimse genel kurmay başkanını iplemez ise, gkb kimseye emir veremez. Sistemin yürümesi için dış etkenlere ve varlıklara muhtaç olan yapılar, kendiliğinden varolduğu öne sürülen sözde varlıklar için örnek olamaz. Örnek olarak kullanılırlarsa; tanrı, sistemin yürümesi için kime ya da neye muhtaçtır sorusunu da birlikte getirir. Bu sorunun yanıtı ise her zaman için "muhtaç değildir"dir. Bu yüzden örnekler tutmaz. Teşbihte hata olmaz, denir. Su-i misal, emsal olmaz denir. Bunlar sırasıyla, örneklemede hata yapılamaz ve kötü örnekler, örnek olamaz demektir. Çünkü kötü örnekler konunun anlaşılmasını engelleyip, başka bir alana çeker. Yanlışı veya uydurmayı kabul edilebilir kılarlar.
 10. bir_akil_insan

  Ciddi uyku problemi.

  Yatış pozisyonunuz ile ilgili olabilir. Karabasanlar çoğunlukla sırt üstü yatarken olur. Boynunuz, vücudunuzun en önemli yeri. Boynunuzdaki duruş bozuklukları, uyku sağlığığınızdan psikolojik sağlığınıza, bağışıklık sisteminizden fiziksel gücünüze her şeyinizi etkiler, çünkü sinir sistemi buradan geçer ve bedene yayılır. Özellikle boyundaki duruş bozuklukları nedeni ile sinirlere uygulanan baskı çok çok farklı bozukluklar olarak ortaya çıkacaktır. Omurganızın düzgün (gereken eğriliklere sahip) olup olmadığını anlamak için rontgen çektirebilirsiniz. Burada bir sıkıntı yoksa, psikolojik yardım almayı düşünebilirsiniz.
 11. bir_akil_insan

  Bize ne dolardan diyen tipler hakkında

  Paranın değer kaybının dolar ile ilgisi bulunmuyor. Din, tlnin değer kaybında oldukça etkili bir faktör. İslam özelinde din tümüyle üretime ve gelişmeye engeldir. Dünyadaki tüm islam ülkeleri aynı sonucun bir yansımasıdır. Üretim ve gelişme olmadan, paranız değer kaybeder; çünkü değiş tokuş için kendi araçlarınız oldukça sınırlıdır ve dolayısı ile aldığınızın karşılığında daha fazla ödün vermeniz gerekir. Basitçe: yurtdışı kaynaklı ürünleri dolar ile alıyorsanız ve daha çok almak istiyorsanız, karşılığında elinizdeki doları artıracak satışlar da yapabilmelisiniz. Elinizde bu satışları destekleyecek ürün yoksa ya da üretip satmay çalıştıklarınız çöpten hallice ve geri dönüp duruyorsa, elinizde dolar az, kendi paranız fazla durumdadır. Verdiğiniz ödün, doları daha fazla kendi para biriminiz karşılığında almak olacaktır. Bu yalnızca dolar özelinde değil, tüm doğrudan ve dolaylı ilişkide bulunduğunuz değerler için böyledir. Türkiye islam batağına tam anlamı ile girdiğinden bu yana artan ivme ile üretimden ve gelişimden vazgeçmiştir. Bunun karşılığı olarak da, tl dünyadaki tüm para birimleri karşısında hızlanarak erimektedir. Örnek verelim tam olsun: Yıllardır iç savaşl boğuşan, sokaklarında kıtır kıtır kafa kesilen ırak'ın dinarı ile try karşılaştırması https://www.xe.com/currencycharts/?from=IQD&to=TRY&view=10Y Yıllardır iç savaşl boğuşan, sokaklarında kıtır kıtır kafa kesilen suriyenin poundu ile try karşılaştırması https://www.xe.com/currencycharts/?from=SYP&to=TRY&view=10Y 2011de arap baharı sonrası hareketlilik ile para değeri düşerken, son yılın verilerine baktığınızda, trynin syp karşısında hızla eridiğini görüyoruz. Nigeria nairası vs try https://www.xe.com/currencycharts/?from=NGN&to=TRY&view=10Y ve daha nicesi... Try tüm para birimleri karşısında, özellikle tablonun son kısmına bakarsanız, artan bir hızla eriyor. Bunu elbette ki try bunlardan daha değersiz olarak okumamak gerekiyor. Okunması gereken şey, tryinin hızla eriyerek bu para birimlerinin ligine düşmekte olduğu. Trynin çöküşü, Türkiye'nin çöküşünden ve Türkiye'nin çöküşü de islamın önce topluma ve sonra devlete çöreklenip çürütmesindendir. İslam ile yücelen hiçbir toplum bulunmuyor.
 12. bir_akil_insan

  iblis melek mi, cin mi?

  önce Türkçe öğretmenime selam söylüyordunuz. Şimdi TDKyı beğenmez oldunuz. neyse, arabın zırvalarında tutarlılık aramanın anlamsızlığını sergilediniz ki zaen söylediğim de buydu.
 13. bir_akil_insan

  iblis melek mi, cin mi?

  TDK: irade: bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü, istenç meleklerin iradesi yoksa, herhangi bir sorgulama gerçekleştiremezler; çünkü sorgulama, karar mekanizmasının temel taşlarındandır. Aynı şekilde, ağızlarını açıp bir şey de söyleyemezler. çünkü buna karar verecek iradeleri de yoktur. Yukarda anlattıklarınız ise, sorgulayabilen, papuç dilleri ile tanrılarına akıl ve hesap soran meleklere dair masallar. Yazdıklarımı hatırlatayım yeniden. Kuran ve benzeri din metinlerini ele alırken, bunların mantıkla değil, inançla taşınagelmiş ürünler olduğunu hatırlamakta yarar var. Burada bunu dediğine göre, böyle olmalı demek, çoğu zaman bir sonuca ulaştırmayabilir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde doğrulanması, tutarlılığının sorgulanması gerekmeyen, taşıyıcılarının da gerçekte ne olduğunu, başkaları sorana kadar asla merak etmediği ekinsel aktarımlar.
 14. bir_akil_insan

  "Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var"

  onların doları, bunların allahını dolartmış; hem dövüyor, hem köklüyor şu sıralarda. arap zırvalarının hiçbir işe yaramadığını allahçıların ağzından duymak ne güzel.
 15. bir_akil_insan

  iblis melek mi, cin mi?

  Kuran ve benzeri din metinlerini ele alırken, bunların mantıkla değil, inançla taşınagelmiş ürünler olduğunu hatırlamakta yarar var. Burada bunu dediğine göre, böyle olmalı demek, çoğu zaman bir sonuca ulaştırmayabilir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde doğrulanması, tutarlılığının sorgulanması gerekmeyen, taşıyıcılarının da gerçekte ne olduğunu, başkaları sorana kadar asla merak etmediği ekinsel aktarımlar. Örneğin: Oysa ki, bakara 30: Hani Rabbin meleklere, ben yeryüzünde mutlaka bir halife yaratacağım demişti. Demişlerdi ki: Orada bozgunculuk edecek ve kan dökecek birini mi yaratacaksın? Biz, sana hamd ederek noksan sıfatlardan arılığını söylemede, seni kutlamadayız ya; ben, sizin bilmediğinizi bilirim demişti. Burada, sözde hiçbir şey düşünemeyen, iradeleri olmayan meleklerin tanrılarının ettiği söz üzerine akıl yürütüp vardıkları sonuç üzerinden tanrılarını sorgulamaları ve tanrılarının da, sizin düşüncede eksiğiniz yok ama bilgide eksiğiniz var demesini görüyoruz. Ama yukardaki müslümancığa bakarsak, meleklerin düşünme yetileri ve dolayısı ile iradelerinin olmaması nedeniyle, bakara 30 tümden uydurma olmalıdır. Yani bu zırvaları aktaragelenler bile neyi taşıdıklarının ve neyi savunduklarının farkında değiller; bu yüzden, metinlerde böyle dediğine göre, bu böyle olmalıdır mantığı özellikle kuranda ardı arkası gelmeyen çelişkilere boğuyor. Anlatımlara göre ulaşılabilecek birçok çelişkiden bir kısmı: - meleklere emir verip, cinin de uymasını isteyen bir tanrı söz konusu. - demek ki cinin zaten beklenen davranış biçimi isyan iken, yine başka bir beklentide olup da hayal kırıklığına uğrayan bir tanrı söz konusu. - daha önce tanrı ile hiç takışmamış olup, bu secde konusu ortaya çıkınca canına tak diyen bir cin söz konusu, buna göre cinlerin karakterinin böyle davranmak olmadığı da söylenebilir. Mahkemelerde, bu tür tutarsızlıklar içeren ifadeler genellikle kişinin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için hastaneye gönderilmesini gerektiriyor. Özetle: Kuran vb metinleri ile bir delinin sayıklamaları arasında çokça farklılık bulunmuyor.
×