Jump to content

kaytan

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  19
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

kaytan Hakkında

 • Derece
  Member
 1. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Cevap için teşekkürler. Şunu da merak ediyorum aslında. H.saphiens ve öncül ataları(H. erectus vs.) dünyanın her tarafında birden mi evrimleşmiş, yoksa tek bir bölgede evrimleşip oradan bütün kıtalara mı yayılmıştır? Eğer tek bir yerde evrimleşip oradan bütün kıtalara yayıldıysa bunu o zamanların imkan ve teknolojisiyle nasıl başarmıştır?
 2. kaytan

  Maymunlar da hesap yapabiliyor

  İyi ama burda ne hesap var ki, Seçenek olarak 5+3 ve 5+4 sunulsaydı ve makaklar 5+4ü seçseydi kabul edilebilirdi ama 8 ile 5+4 ün yazılışları çok farklı. 8 rakamı tek karakter içeriyor, 5+4 ise 3 karakter içeriyor. Makak fazla karakterin fazla ödül anlamına geldiğini farketmiş ama ortada hesap filan yok bence. ''Örneklerden birinde, makaklara bir seçenekle 4+5 diğerinde ise 8 sunuldu ve makakların 4+5 seçeneğini tercih etmeyi öğrendiği görüldü.'' İyi ama burda hesap filan yok ki. 8 tek karakter içeriyor, 5+4 ise 3 karakter içeriyor, görünüşler farklı bir kere, makak fazla karakter içeren seçeneğin fazla ödül anlamına geldiğini farketmiş ama hesap yapmamış. Eğer seçenek olarak 5+3 ve 5+4 sunulmuş olsaydı ve makak 5+4 seçeneğini tercih etseydi hesap yapabildiğini kabul ederdim.
 3. kaytan

  Kütleçekimi Yerçekimi

  Evren sonsuz büyüklükte midir? Yoksa sürekli genişlediğine göre sonlu mudur?
 4. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Arkadaşlar, eşeysiz üremeden eşeyli üremeye neden ve nasıl geçilmiştir, çift cinsiyet nasıl ortaya çıkmıştır, bilen var mı?
 5. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Chlorella minutissima Ayrıca aynı şekilde hem heterotrof hem ototrof farklı alg türleri de buldum: Chlamydomonas globosa Scenedesmus bijuga Teşekkür ederim, Benim üzerinde çalıştığım konu nedeniyle bir şekilde hayvanların bitkisel yapıdaki(toprakta yetişen) bir atadan evrimleştiğine dair bir şeyler bulmam lazım. Çok önceleri ileri sürülmüş ve reddedilmiş bir hipotez filan da olabilir, böyle bir şey bilen var mı?
 6. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Sözünü ettiğin algin adını biliyor musun?
 7. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Şöyle diyelim; bitkide hayatta kalma şansını arttıracak bir mutasyon oldu. Dolayısıyla bu bitki diğer bitkilere kıyasla daha uzun süre hayatta kalacak ve daha fazla döl verecektir, bu durum uzun vadede söz konusu faydalı mutasyonda seçilim baskısı yaratıp evrimleşmeye neden olmaz mı? Hadi hepsini geçtim, bitkiler kendilerini savunabilmek için ne gibi savunma mekanizmaları geliştirmişler?
 8. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Bitkinin hayatta kalma şansını arttıran bir mutasyon oldu diyelim, bu mutasyon o bitkiye diğer bitkilere kıyasla bir avantaj sağlar, bitki daha uzun süre hayatta kalacağı için daha fazla döl verir ve uzun vadede bu faydalı mutasyon seçilmiş olur, haksız mıyım? Bu durum bitki üzerinde seçilimsel bir baskı yaratmaz mı?
 9. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Eğer amaç hayatta kalmak ve üremekse sadece besine ulaşmak yeterli olmaz, kendini savunabilmek veya avcıdan kaçabilmek de gerekir. Bu nedenle sinir sisteminin her canlıya faydası olur diye düşünüyorum. Dünyaya hakim olmaktan kastettiğim ise şu; Örneğin biz insanlar zeka, araç kullanabilme, aklımızı kullanabilme, üretebilme, hatta sınırlı da olsa yaratabilme özelliklerine sahibiz. Bitkileri dilediğimiz gibi ekiyor, biçiyor, genleriyle oynuyor vs. yapıyoruz. Çok açık bir şekilde bitkilerden üstünüz. Belki ilerde başka gezegenlere koloniler kurma mız bile mümkün olabilecek. Bitkiler ise yüzyıllar önce hayvanlardan çok daha avantajlı oldukları halde şimdi çok geride kalmış gibi görünüyorlar. Adeta diğer canlıların hizmetinde gibiler. Hem besin olarak, hem fotosentez yoluyla 02 üreterek. Kendilerini savunmak için yapabilecekleri pek birşey de yok.
 10. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Bence ümitsiz olmayalım, ben azimli bir insanım, çabuk öğrenirim. Her ne kadar evrim konusuyla yeni tanışmış olsam da(başka bir konuda araştırma yaparken hasbel kader evrimle ilgilenme mecburiyeti duydum) teori bana oldukça karmaşık ve dağınık görünüyor. Doğası gereği böyle olmak zorunda sanırım. Siz evrim konusunda uzman sayılabilirsiniz sanırım, sizden bir ricam olacak, sıçramalı evrim konusunu işleyen türkçeye çevrilmiş bir kitap var mı?Stephen Jay Gould, Niles Eledridge ya da Richard Goldsschimidt tarafından yazılmış ise tercih sebebidir.
 11. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  İyi de dostum, yüzmilyonlarca yıl önceden bahsediyoruz. Onca zaman öncesine ait genetik materyal var mı elimizde? Ayrıca o kadar zaman öncesine ait ne kadar fosil var elimizde ve ne derece sağlıklı durumda bu fosiller bilmiyorum ama boşluklar akıl yürütmeyle dolduruluyor yine de, haksız mıyım?
 12. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  1-Sözünü ettiğiniz evrimleşmeyi destekleyen fosil bulguları şüphe bırakmıyacak ölçüde güçlü mü sizce? 2-Bitkiler bu kadar avantajlı bir konuma sahipken(kendi besinini üretebilme) dünyaya hakim olmaları gerekmez miydi? Neden ileri evrimleşmeyi gerçekleştiremediler?(sinir sistemleri, zeka vs.). Dezavantajlı konumdaki hayvanların dünyada hakimiyet kurmaları çelişkili değil mi?
 13. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  ''Endosimbiyoz kuramına göre önce mitokondri hücreye katılır, sonra kloroplast. Dolayısıyla bitkisel hücreler daha sonradan oluşur. Endosimbiyoz için özet bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: http://evrimagaci.org/makale/148 Evrim mantığına göre bitkilerden hayvan evrilemez. Bitkisel hücreler kloroplast ve mitokondri organellerinin her ikisine de sahiptir ve bu şekilde doğaya uyum sağlamıştır. Bitkilerin kloroplastını kaybetmesi bir avantaj değil onlar için dezavantaj olabilir. Doğal seçilim sadece avantaj sağlayanları seçer, ortama uyum sağlayamayacak özellikleri eler. Kloroplastını kaybeden bir bitki hücresi ölür. Bu yüzden kloroplastsız bitki hücreleri genlerini sonraki nesillere aktaramaz. Ancak bir hayvan hücresi, mitokondri organelinin yanına bir de kloroplast eklerse onun için müthiş bir avantaj olur. Kendi besinini kendisi üretebilen bu hayvan hücreleri, diğer hayvanlardan izole olur ve bitki olarak türleşmeye başlar.'' Sadece beyin cimnastiği yapıyorum, çok saçma ise kusuruma bakma. Kloroplastını kaybeden bitki hücresi ölür diyorsun ve çok haklısın. 1- Peki kloroplastını kaybetmeden hayvana evrilip(neticede her taraf bitki dolu ve kendi besinini üretme yeteneğine sahip bir bitkinin buna ek olarak otobur bir özellik kazanması doğal seçilim açısından bir avantajdır) sonra bir mutasyon neticesinde kloroplastını kaybetmiş olamaz mı? Yani bundan 1 milyar yıl önce kloroplasta sahip otobur bir ''bitki-hayvan'' var olmuş, duruma göre kendi besinini sentezlemiş, duruma göre de her tarafta hazır bulunan bitkileri yiyerek beslenmiş sonra da bir mutasyon neticesinde kloroplastını kaybetmiş olamaz mı? 2-Halen etobur bitkiler var. Etobur bitkiler kloroplastlarını kaybetse bile yaşayamaz mı? Hayvanlar etobur bir bitkiden evrilmiş olamaz mı?
 14. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu.
 15. kaytan

  tübitak'tan jeolojik devirler ve evrim atlası

  Peki bu verdiğiniz bilgi %100 kesin bilgi midir, yoksa çok düşük bir ihtimal de olsa tersi olabilir mi? Bu bilginin dayanağı nedir mesela, sadece fosillere dayanarak mı bu bilgiye ulaşmış durumdayız? Yoksa hücrelerin yapıları dolayısıyla yaptığımız bir çıkarım mıdır bu? Önerebileceğiniz herhangi bir kaynak var mı? Neticede yüzmilyonlarca yıl öncesinden bahsediyoruz.
×
×
 • Yeni Oluştur...