Jump to content

iskendernalbant

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  62
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

7 Takipçiler

iskendernalbant Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 15-01-1974

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  İzmir
 • Interests
  Tarih, Dinler Tarihi, Felsefe, Fotoğrafçılık, Klasik Türk Müziği, İran Edebiyatı ve Müziği, Klasik Batı Müziği, Arap Müziği...
 1. iskendernalbant

  tatlı su ve tuzlu iddiası

  Müslüman aptallığından başka birşey değil. Dawkins'in yanlış anladığı, doğru. Çocuk tam anlatamamış. O da yanlış anlamış. Onun dışında üfürükten teyyare. Haloklin dediği nanede tuz yoksa, n'olayım. Len içtiğin tatlı dediğin su da bile tuz var. Üstelik, de ki, Dawkins puştluk yaptı. Bu senin saçmalıklardan oluşan kitabını muhteşem birşeye mi dönüştürüyor?!
 2. iskendernalbant

  Türk aile yapısı

  Yurt dışında yaşayan arkadaşlar ne diyor bu işe. Oralarda nasıl durum?
 3. iskendernalbant

  cariyelik...

  Deizme doğru yol gürünüyor. Bu şekilde düşünmenizi sağlayan, sanırım, kuranın, önceki kitaplar tahrif oldu sözü. Bunun arkasına sığınıp kuranın da tahrif edilmiş olabileceğini düşünebilirsiniz. yaptığınız da bu zaten. Ha "kuran kendi için korunmuştur" diyor. Hiç önemli mi! O söz de tahriftir, der çıkarsın işin içinden... Ama tüm bunlar, illa ki bir yaratıcı var ve o mutlak iyidir, sabitinden kurtulamamaktan oluyor. Üstelik "rahmani" diye nitelediğiniz tavsiyelerin kitaplar dışında da olduğunu itiraf ediyorsunuz. Babaannem de iyilik yap diyorsa, kutsalına kitabına zaten gerek yok. Teyzem de söylüyor, emmim de. Üstelik asın kesin, öpün sevin diye, iyiliklerin içine tıkılmış vahşi tavsiyelere girişmiyorlar. Değil mi?
 4. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Mirasta kırk dereden su getirdiler, gene olmuyor gene olmuyor. Son varabildikleri menzil "Allah akıl vermiş, aklınızı kullanın da demiş, kullanıp çözmüş Ömer!" noktası. Ondan sonra çarpıtıyosun, diyorlar. Nesini çarpıtalım, Allah çarpıtmış çarpıtacağı kadar...
 5. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Bahsettiğin (pardon yapıştırdığın) metin bakara 29 ile naziat 27-30 karşılaştırması değil.
 6. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Bakara 29: Öyle bir Allah'tır ki yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı, sonra iradesini yücelere yöneltti de gökleri nizam ve intizam üzere yedi kat olarak yarattı. O, her şeyi bilir. Naziat 27 - 30: Sizi yaratmak mı daha güç sizce, yoksa göğü yaratmak mı? Onu kurdu. - Tavanını yüceltti, düzüp koştu. - Ve gecesini kararttı, kuşluk çağını meydana çıkarttı. - Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi. Hangisi önce bi karar ver!
 7. iskendernalbant

  Dünyanın en zengin ülkeleri müslümanlar

  Resimdeki arap, bir yerlerin emiri ama hangisi bilemedim. Arabın parası koftiden. İş sadece para ile olmuyor. Dünyaya hakim kültür avrupa kültürü, daha özelde anglo-saksonlar. İng-Abd. Para da onlarda güç de. Arabın mazottan aldığı para, akıl eksenli üretimden olmadığı için anca sonradan görmeliğe yarıyor. Diyebiliyorlar mı, Amerika da kimmiş kendimiz kazırız işidin kökünü, diye. Rakipleri İran'nın anasını ağlatabiliyorlar mı. Anca fıkra konusu oluyorlar. Şeyhin oğlu Avrupa'da okuyor, mektup yazmış, "arabayla okula gitmekten utanıyorum, arkadaşlar trenle gidiyor" diye. Şeyh'in cevabı: oğlum bizi utandırma, 20milyon gönderdim, git kendine tren al" Anca tren alır, Tayyip'in sattığı arazilere AVM, residence kurarlar.
 8. Bu arada yanılıyorsam düzeltin, ilahiyat fakültelerinde zorunlu olan felsefe derslerini seçmeli yaptı bu dangalak köylü kurnazları.
 9. Abim herkese yarım kaşık felsefeye giriş hapı verin. Azıcık mantık hataları öğretin, verin eline kuranı, hadisi... Tamam işte, ne kasıyonuz.
 10. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Tabi, yüksek ihtimal. Önce okunur, kafa karışır, bir bilene sorulur, ikna olmayınca diğerine gidilir, sonunda artık seç beğen mevlevi mi olur halveti mi: kuranı peri tozu kıvamında totosundan yorumlayan mürşidlerde derman aranır. Hu huuu diye dönüp durulur. Yine de akıl nispetinde umud vardır.
 11. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Mark of cain, katılıyorum. Eğer onların duygusal hassasiyetini yakalayamazsak marjinal kefere - dinsizler olarak kalmaya mahkumuz. Sevgili/Sayın (yaşını bilemedin) Nolan, gerçeği(nizi) dilediğiniz gibi söyleyebilirsiniz. Ancak "... Başörtüsüne iki çift laf etmeyen,tecavüzcünün suçuna ortaktır...." tarzındaki süper sert söyleminiz, birçok kötülüğün sebebi gördüğünüz islamın insanları hala etkisi altında tutmasında, emin olun, rol oynuyor. Şikayetçi olduğunuz dinin mensuplarına pisliksiniz diye bağırıyorsunuz. Önü ardından bana ne diyorsunuz. Öyle ise şikayetçi olmak hoşunuza gidiyor, diye anlıyorum. Foruma giren müslümana "al işte ataist terbiyesizliği.." deyip kabuğuna çekilme ve savunmada kalma fırsatı veriyorsunuz. Siz değil misiniz bir zamanlar onlardan olan, tıpkı benim gibi. Elbette çiçekler uzatan 68 model sevgi kelebeği olun demiyorum. Biraz daha hırçınlığı törpülenmiş olarak, ama yine de gerçekleri, kuranın saçmalıklarını, tanrı kavramının ızdırabını anlatabileceğinizi biliyorum. Karşı taraf, öteki, beriki dediğiniz insanlardandık bir zamanlar.
 12. iskendernalbant

  Tanrı Devlet, Tanrılaşan Devlet

  Sivil toplumun güçlenebilmesi, pek bilemiyorum ama, zannediyorum ki tepkisel olur. Birşeylerin harekete geçirmesi lazım. Bizde sanırım çok zor. Yaftalama hastalığımız var çünkü: Özgürlük mü dedin, seni liboş seni. Halkların hakkı mı dedin, bırak bu işleri allaan gomanisti. Din o kadar sağlam papuç değil, şeytana tapan atayiz, inkarcı bezemenk seni... Kim hangi sosyal ideali öne sürerse sürsün etiket hazır. Bir de, maalesef yönetim biçimi özelinde manipülasyon teknikleri öylesine gelişmiş ki biryerlerde birileri toplanıp kötülükleri reddetmeye kalksa iktidar sahipleri için olayı kendi lehine çevirmek işten bile olmuyor. Enformasyon çağının haberdarlık katmanının olumlu katkısı bizi iyi bir yere, adil kaynak dağılımına giden yola sevk edecek kapılar açar mı? Zor dostum, sanırım bunun, aha budur, diye bir formülü yok. Çok çabalamak, düşünmek lazım.
 13. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Gördünüz değil mi arkadaşlar. Tatlu su müslümanını kuran okumaya ikna ederseniz inancından şüphe etmeye başlayacak. Howcanigoon hanımı biraz daha zorlarsanız, şu meallere bi bakayım hele, diyebilir. Sonrası çorap söküğü. Hayırlı tebliğler inşallah maşallah
 14. iskendernalbant

  Diyelim ki...

  Kuran olmasaydı: Arap mitolojisine bakıp, la o Lat ile Menat arasındaki Lah değil mi o, ay tanrısı mıydı la o! diyecektik.
×
×
 • Yeni Oluştur...