Jump to content

iskendernalbant

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  62
 • Katılım

 • Son ziyaret

iskendernalbant kullanıcısının paylaşımları

 1. iskendernalbant

  tatlı su ve tuzlu iddiası

  Müslüman aptallığından başka birşey değil. Dawkins'in yanlış anladığı, doğru. Çocuk tam anlatamamış. O da yanlış anlamış. Onun dışında üfürükten teyyare. Haloklin dediği nanede tuz yoksa, n'olayım. Len içtiğin tatlı dediğin su da bile tuz var. Üstelik, de ki, Dawkins puştluk yaptı. Bu senin saçmalıklardan oluşan kitabını muhteşem birşeye mi dönüştürüyor?!
 2. iskendernalbant

  Türk aile yapısı

  Yurt dışında yaşayan arkadaşlar ne diyor bu işe. Oralarda nasıl durum?
 3. iskendernalbant

  cariyelik...

  Deizme doğru yol gürünüyor. Bu şekilde düşünmenizi sağlayan, sanırım, kuranın, önceki kitaplar tahrif oldu sözü. Bunun arkasına sığınıp kuranın da tahrif edilmiş olabileceğini düşünebilirsiniz. yaptığınız da bu zaten. Ha "kuran kendi için korunmuştur" diyor. Hiç önemli mi! O söz de tahriftir, der çıkarsın işin içinden... Ama tüm bunlar, illa ki bir yaratıcı var ve o mutlak iyidir, sabitinden kurtulamamaktan oluyor. Üstelik "rahmani" diye nitelediğiniz tavsiyelerin kitaplar dışında da olduğunu itiraf ediyorsunuz. Babaannem de iyilik yap diyorsa, kutsalına kitabına zaten gerek yok. Teyzem de söylüyor, emmim de. Üstelik asın kesin, öpün sevin diye, iyiliklerin içine tıkılmış vahşi tavsiyelere girişmiyorlar. Değil mi?
 4. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Mirasta kırk dereden su getirdiler, gene olmuyor gene olmuyor. Son varabildikleri menzil "Allah akıl vermiş, aklınızı kullanın da demiş, kullanıp çözmüş Ömer!" noktası. Ondan sonra çarpıtıyosun, diyorlar. Nesini çarpıtalım, Allah çarpıtmış çarpıtacağı kadar...
 5. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Bahsettiğin (pardon yapıştırdığın) metin bakara 29 ile naziat 27-30 karşılaştırması değil.
 6. iskendernalbant

  Kuranda en beğendiğiniz 5 hatayı yazın

  Bakara 29: Öyle bir Allah'tır ki yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı, sonra iradesini yücelere yöneltti de gökleri nizam ve intizam üzere yedi kat olarak yarattı. O, her şeyi bilir. Naziat 27 - 30: Sizi yaratmak mı daha güç sizce, yoksa göğü yaratmak mı? Onu kurdu. - Tavanını yüceltti, düzüp koştu. - Ve gecesini kararttı, kuşluk çağını meydana çıkarttı. - Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi. Hangisi önce bi karar ver!
 7. iskendernalbant

  Dünyanın en zengin ülkeleri müslümanlar

  Resimdeki arap, bir yerlerin emiri ama hangisi bilemedim. Arabın parası koftiden. İş sadece para ile olmuyor. Dünyaya hakim kültür avrupa kültürü, daha özelde anglo-saksonlar. İng-Abd. Para da onlarda güç de. Arabın mazottan aldığı para, akıl eksenli üretimden olmadığı için anca sonradan görmeliğe yarıyor. Diyebiliyorlar mı, Amerika da kimmiş kendimiz kazırız işidin kökünü, diye. Rakipleri İran'nın anasını ağlatabiliyorlar mı. Anca fıkra konusu oluyorlar. Şeyhin oğlu Avrupa'da okuyor, mektup yazmış, "arabayla okula gitmekten utanıyorum, arkadaşlar trenle gidiyor" diye. Şeyh'in cevabı: oğlum bizi utandırma, 20milyon gönderdim, git kendine tren al" Anca tren alır, Tayyip'in sattığı arazilere AVM, residence kurarlar.
 8. Bu arada yanılıyorsam düzeltin, ilahiyat fakültelerinde zorunlu olan felsefe derslerini seçmeli yaptı bu dangalak köylü kurnazları.
 9. Abim herkese yarım kaşık felsefeye giriş hapı verin. Azıcık mantık hataları öğretin, verin eline kuranı, hadisi... Tamam işte, ne kasıyonuz.
 10. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Tabi, yüksek ihtimal. Önce okunur, kafa karışır, bir bilene sorulur, ikna olmayınca diğerine gidilir, sonunda artık seç beğen mevlevi mi olur halveti mi: kuranı peri tozu kıvamında totosundan yorumlayan mürşidlerde derman aranır. Hu huuu diye dönüp durulur. Yine de akıl nispetinde umud vardır.
 11. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Mark of cain, katılıyorum. Eğer onların duygusal hassasiyetini yakalayamazsak marjinal kefere - dinsizler olarak kalmaya mahkumuz. Sevgili/Sayın (yaşını bilemedin) Nolan, gerçeği(nizi) dilediğiniz gibi söyleyebilirsiniz. Ancak "... Başörtüsüne iki çift laf etmeyen,tecavüzcünün suçuna ortaktır...." tarzındaki süper sert söyleminiz, birçok kötülüğün sebebi gördüğünüz islamın insanları hala etkisi altında tutmasında, emin olun, rol oynuyor. Şikayetçi olduğunuz dinin mensuplarına pisliksiniz diye bağırıyorsunuz. Önü ardından bana ne diyorsunuz. Öyle ise şikayetçi olmak hoşunuza gidiyor, diye anlıyorum. Foruma giren müslümana "al işte ataist terbiyesizliği.." deyip kabuğuna çekilme ve savunmada kalma fırsatı veriyorsunuz. Siz değil misiniz bir zamanlar onlardan olan, tıpkı benim gibi. Elbette çiçekler uzatan 68 model sevgi kelebeği olun demiyorum. Biraz daha hırçınlığı törpülenmiş olarak, ama yine de gerçekleri, kuranın saçmalıklarını, tanrı kavramının ızdırabını anlatabileceğinizi biliyorum. Karşı taraf, öteki, beriki dediğiniz insanlardandık bir zamanlar.
 12. iskendernalbant

  Tanrı Devlet, Tanrılaşan Devlet

  Sivil toplumun güçlenebilmesi, pek bilemiyorum ama, zannediyorum ki tepkisel olur. Birşeylerin harekete geçirmesi lazım. Bizde sanırım çok zor. Yaftalama hastalığımız var çünkü: Özgürlük mü dedin, seni liboş seni. Halkların hakkı mı dedin, bırak bu işleri allaan gomanisti. Din o kadar sağlam papuç değil, şeytana tapan atayiz, inkarcı bezemenk seni... Kim hangi sosyal ideali öne sürerse sürsün etiket hazır. Bir de, maalesef yönetim biçimi özelinde manipülasyon teknikleri öylesine gelişmiş ki biryerlerde birileri toplanıp kötülükleri reddetmeye kalksa iktidar sahipleri için olayı kendi lehine çevirmek işten bile olmuyor. Enformasyon çağının haberdarlık katmanının olumlu katkısı bizi iyi bir yere, adil kaynak dağılımına giden yola sevk edecek kapılar açar mı? Zor dostum, sanırım bunun, aha budur, diye bir formülü yok. Çok çabalamak, düşünmek lazım.
 13. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Gördünüz değil mi arkadaşlar. Tatlu su müslümanını kuran okumaya ikna ederseniz inancından şüphe etmeye başlayacak. Howcanigoon hanımı biraz daha zorlarsanız, şu meallere bi bakayım hele, diyebilir. Sonrası çorap söküğü. Hayırlı tebliğler inşallah maşallah
 14. iskendernalbant

  Diyelim ki...

  Kuran olmasaydı: Arap mitolojisine bakıp, la o Lat ile Menat arasındaki Lah değil mi o, ay tanrısı mıydı la o! diyecektik.
 15. Hahaha, test işini sevdim. Ne soracağız testte.
 16. Kuranın öğrenilmesini sağlayın yeter. Memleket islamın i-sinden haberi olmayan müslüman kaynıyor. Kuran'ın saçmalıklar dizisi olduğunu anlamaları yeter.
 17. iskendernalbant

  Tanrı Devlet, Tanrılaşan Devlet

  Öneriniz nedir azizim? Her hareketin bir bedeli var. Enerji. Bu enerjiyi sağlamak için besleniyoruz. Bir yere giden kadim zaman insanı enerji ihtiyacını beslenerek gideriyordu. Şimdi ise birileri bir alet ile daha çabuk götürüyor menzile. Karşılığında harcanan enerjiden bir miktar fazlasını para dediğin enerji transfer nesnesi ile senden talep ediyor. Burada sorun harcanandan ne kadar fazlasını istediği mi? Onu da arz talep belirlirliyor. Devlet dediğin gibi, aynı zamanda, bir saltanat aracı. Ancak senden benden alınan pay (vergi) olmasa güvenlikten kamu hizmetine değin ihtiyaçları hangi enerji ile sağlayacağız? Eğer dediğin payların oranı ve hazinedarın haksız tasarruf yetkisi ise, bunun çözümü nedir? Tanrı Devlet, güzel bir yakıştırma. Zaten tarihle birlikte otoritenin başlangıcında rahipler vardı. Devletler arası çıkar çatışmasının başlaması ile askerler rahiplerin önüne geçti. Askeri yönetenler babayiğitler kral oldu. Yetkilerini oğullarına devrettiler. Modern zamanda ise işler pek değişmedi. Sadece yönetecek olan bir öncekinin oğlu değil. Hepsi bu. Devlet fikrinin oluşması "ilahi" güç ile bağlantılı. İlk devletçiklerde hasılatın toplandığı yer tanrının evi. Orayı koruyup kollayan da devletin başı. Kim o? Rahip bilmem kim. Adama sorarlarsa, niye sen, diye cevabı hazır. Tanrı Enlil beni atadı, siz ne bilirsiniz ki! Bitti gitti. Şimdi Tayyip'e Obama'ya sorsan niye sen diye, cevabı hazır: siz seçtiniz. Yani tanrının sahteliği, insanın sahte tanrılığı, yönetenin uyanıklığı. Al sana tanrının zihinsel yanılmadan ibaret oluşuna bir örnek daha. Öneriniz nedir azizim?
 18. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Doğru seçimi yapacağına inanıyorum, derken, sizin seçiminizi kastediyorsunuz ama yanılma ihtimaliniz yüksek. Gördüğünüz gibi forum, benim gibi mürted kaynıyor İlk paragrafına katılıyorum. Her iyiliği islamda her kötülüğü islam dışında kabul eden anlayış, insanı aşağılayan bir yaklaşımdır. İkinci paragrafında yazdığından emin değilim. Büyük ihtimalle böyle birşeyin olmayacağını düşünüyorum. 12 yıllık dindar ikdidara yaranma yavşaklıklarının oluşturduğu köpüğü gerçek sanmayınız. Olan sadece, kenara itilmiş dindar anadolu halkının sahneye çıkmasıdır. Sahne gerisinde kaldıkları dönemde görüp yaşadığımız daha seküler yaşamın, tüm memleketin gerçeği olduğunu sanıyorduk. Değilmiş onu öğrendik. Hepsi bu. Üstelik gidişat şeriate meriate değil seküler yaşama doğrudur. Bu düşünceyi, islamı yok etmek için bir zaruret olarak görüyorsunuz anlaşılan. Çünkü İŞİD tarzı müslümanla mücadele daha net ve kolay, değil mi? Memleketimin tatlı su müslümanları yüzer gezer, çünkü. Şiddeti kabul etmez, namazını kerhen kılar, mini şort giyip Allah'ına dua da eder. Ben tatlı su müslümanının daha ikna edilebilir olduğunu düşünüyorum. Diğeri ile ancak elde silah savaşabilirsin ve bu iki taraf için de iyi olmaz. İnka edilebilir olan, tatlı su balıklarıdır. Seviyozzz onları AKP'nin yaptığı da bu. Kentleşme nedenli mecburi sekülerleşmenin düzeltebilecekleri küçük bir mevzi bırakma olduğunu sanıyorlar ama yanılıyorlar. Kalabalık kent yaşamında zaman olur cumayı kaçırırsın, toplantı vardır ikindi kazaya kalır, dindaşına borç verir alamazken elin ateisti gününde geri öder, ofisteki eteği kısa kıza için erir, bir entel yosmanın teoloji konuşması seni dumura uğratır; Allaam noluyo ya derken (zıvanadan) çıkar, doğru yolu bulursun.
 19. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  "Çocuk yaştaki birinin başını örtmesi de bir özgürlüktür. ama başını örtmek istemeyen kız çocuklarını ailelerin baskıları ile örtülmeleri hastalıktır." Bunu hangi kritere göre nasıl bir pratikle çözeceğiz? Örtmek isteyip istemediğini nasıl bileceğiz ve istemeyen çocuğun örtünmeme hakkını nasıl teslim edeceğiz? Örtünmek İsteyenin hakkı ne olacak? İlla tümünde baskı var diyemeyiz ki. Sizin gibi ben de dindar bir ailede büyüdüm. Baskıyı ben de yaşadım. Bu sorunlar insan haklarının teslimi noktasında çocuk haklarının geliştirilmesi ile hal yoluna konulabilir. Konu salt örtü ile sınırlı değil. Çocuk işçi meselesi gibi pek çok başlık içeren bir mevzu bu. Dinlere karşı olan bir ailenin kızı bir sabah örtünüp besmele ile ailesinin karşısına çıkınca nasıl bir tepki olur, oluyor? Bu da tersinden... Baskı konusu kentleşme ile yavaş yavaş çözülüyor. İşin o denli uzayacağınız sanmıyorum. Ancak burada temel bir nokta var, o da dini yaşamında reddedenlerin sağlam durması. Bu duruş öfkelenip niyet okumalara girişmek değil, kendi yaşam tarzını dürüstçe ortaya koymakla olur, sanıyorum. Çocuklar ailelerinden etkilenir. Yaşam boyu bu etki yakasını bırakmaz insanın. İşin sadece baskı olduğunu düşünmüyorum. Altı yaşında iken başı açık misafire "kafirler defolun..." dediğimi hatırlıyorum! Bunu demem için baskı görmedim, yetiştirilme tarzımdan bu sonucu çıkaran bendim. Hiç unutamam, ilkokulda "annen yobaz değil mi.." diye soran bir kız vardı. Nereden çıkarıyorsun dediğimde "çarşaflı ya .." cevabını alırdım. Onun ki de tersinden işte... İkimizin de yaptığı çocuk aklı ile yargılamaktı, yobazlığın dik alası idi. Bu işi özgürlük üzerinden ele almalıyız. Benim için mesele, sadece dini inanışlarda değil, her konuda baskının önüne geçmektir. Aile ve mahalle baskısı ile örtüneceksin(!) probleminin çözümü devletin açacaksın(!) emri olmamalı.
 20. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Sana da aferin. Hakaret etmeden konuşamıyı beceremiyorsun.
 21. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Zorlu, bu şekilde cevap vermeye devam ettiğin sürece sana sadece, "aferin" diye cevap vereceğim.
 22. iskendernalbant

  cinler neden hep müslümanlara musallat oluyor?

  Evet, görsel cin algısı down sendromluların yüz hatlarına yakındır. Manyağın biri zamanında sallamış: şöyle gördüm, böyle geldi, kaşı gözü burnu ağzı birbirine yakındı, diye. İnanmayanı cin çarpsın, inşallah maşallah.
 23. iskendernalbant

  cinler neden hep müslümanlara musallat oluyor?

  Eski bir müslüman olarak çocukluğum ve gençliğim cinlerden korkmakla geçti. 5 - 6 yaşlarında duymaya başladığım cin hikayeleri yıllarca sürdü gitti. Hala pek çoğunu anlatabilirim. Ergenlik döneminde Feto'nun yurdunda kalırken, geceleri konferans odasına kapanır ecinni hikayeleri anlatırdık. Düşünün, anadolunun her tarafından çocuklar toplaşmış, memleketin her köşesinden sözlü ecinni edebiyatını karşılıklı hatmediyor. Bir dönem işin .oku çıktı. Ben dahil birkaç arkadaş gece tuvalete gidemez olmuştuk. Delikten bir cin eli çıkar da takım taklavattan tutup deliğe çeker, diye! Karabasan popüler olmuştu, görmeyen adam sayılmıyordu, o derece. Ben de zorladım kendimi, cin görürüm de hikayesini anlatırım diye, hem de tırsa tırsa. Ranza tepesinde kendimi kastım, göre göre Robin Hood'a benzer cin gördüm. Lan İngiliz cin mi olur! Gördüm sandığım saçmalık hayal veye kendi uydurmam tabi. Totodan sallıyorum, öyle oldu böyle geldi, diye.. Anlata anlata bitiremedim onca zaman. Bunlar çocuk masalları işte. Yemişim cinini, memişini...
 24. iskendernalbant

  Türban orta öğretimde serbest!

  Sayfanın takipçi sayısı yediyüzküsürBİN. Gönderiyi beğenen 104 kişi. Niye panik yapıyorsun.
×
×
 • Yeni Oluştur...