Jump to content

Attar

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  27
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

8 Takipçiler

Attar Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

363 profil görüntüleme
 1. Attar

  Laplace'ın Şeytanı

  hacı, senin de dediğin gibi kuantum yasaları atom altı parçacıklar için geçerli. Heisenberg'e göre atom altı parçacıkların davranışlarını kestiremiyoruz, tamam. Ama ne bileyim mesela Newton'ı yasalarını kullanarak Ay'a gitti insanlık. Yani bu yasalar da işliyor. Belki kuantum boyutuna inmeden, atom üstü boyuttaki veriler bilinse yine Laplace'ın dediği mümkün olabilir. Anlamadığım şey şu: örneğin demirden bir topu oluşturan atomların etrafındaki elektronların hızını bilsek yerini bilmiyoruz, yerini bilsek hızını kestiremiyoruz. Ama o demir topu fırlattığımızda aynı anda hızını da yerini de ölçebiliyoruz değil mi? Belli bir boyuttan sonra apayrı kanunlar işlemeye başlıyor. Böyle olunca da kuantum ve Newton yasaları apayrı şeylermiş gibi bir algı oluşuyor bende. Ve Laplace kısmen haklıymış gibi geliyor.
 2. Attar

  Laplace'ın Şeytanı

  ehl-i dünya, özgür sanarak açtım fakat özgür irade üzerine düşünüyorum kesin bir fikre ulaşamadım. hacı, Felsefi bir yaklaşım değil. Delil olarak sayısız şey söylenebilir. Örneğin; bir top atışında, birçok faktörü katarak topun nereye düşeceğini hesaplayabiliyoruz. Laplace'ın Şeytanı ise çok çok daha fazla şeyi hesaplıyor sadece. Senin de dediğin gibi gerçekleşmesi çok zor ama düşünerek bu sonuca varabiliyoruz. Yani mantıklı. Doga_Bilim in bahsettiği kesin ölçüm sorunu var. Fakat bunun da engel teşkil edeceğini sanmıyorum. Çünkü belli bir hassaslıktan sonra yapılan ölçümler aynı sonucu verecektir. Veya yaklaşık diyelim. Yani pi sayısının sonsuz basamağını bilmeye gerek yok, belli bir basamaktan sonra gerisi pek etki etmez. BabyKnight, böyle bir varlık olmasa bile özgür iradeden bahsedilebilir mi emin değilim. Mesela bilenleriniz vardır, kuantum bilgisayarlar ile hesaplama süresinin ortadan kalkacağı söyleniyor. Müthiş bir işlem gücü olacak. Aynı zamanda her tarafımızı saran kameraların, internetin hakkımızda inanılmaz bilgi topladığı da gerçek. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, Laplace'ın Şeytanı'nın bilgisayarlar olabileceğini düşünüyorum. Hakkımızda topladıkları sayısız veri ve yüksek işlem gücü ile bilgisayarlar bizim hareketlerimizi tahmin etmeye başlayabilir. Google'ın dediği gibi: "Google'da bir şey arıyorsanız o bizim hatamız." Yani biz daha arama yapmadan önce bilgiyi karşımıza getirecekler. Bu tahmin işinin doğruluğu arttıkça olay "geleceği görmeye" gidebilir. Demem o ki bahsettiğin varlık yakında ortaya çıkabilir. Levia, sorularını tam anlayamadım, demek istediği şu: gelecek çoktan belli! yani ben özgür irademle seçimler yapıyorum ama yapacağım seçimler de çoktan belli. Örneğin, okula gitmek için otobüs durağında bekliyorum. Yanımdan geçen birinin parfüm kokusu bilinçaltımda okulla ilgili kötü bir anıyı çağrıştırdı. Dün, şimdi çok başarılı olmuş birinin zamanında okuldan atılmış olduğuyla ilgili bir belgesel izledim. Tabi ben bunları bilinçli düşünmüyorum. Bunlar bilinçaltımda etki ediyor. Bir yandan da gelecek otobüs ileri de kırmızı ışıklara takıldı ve gecikti. Ben de tüm bu nedenlerin etkisiyle "bugün de okula gitmeyivereyim" deyip eve dönmeye karar verdim. Bahsettiğim sebeplerin hepsi geçmişte oldu ve geleceği çoktan belirledi. Yani aynı anda otobüsün durağa geç geleceğini, benim izlediğim filmlerden etkilenen biri olduğumu ve dün o belgeseli izlediğimi, aldığım o kokuyu ve yaşadığım kötü anıyı bilen bir varlık olsaydı benim eve döneceğimi de bilirdi. Tabi ben burada birkaç sebep verdim ve biraz saçma bir örnek oldu. Aynı anda bütün nedenleri bilen bir varlıktan bahsediyor Laplace. Ki sanırım dediği gibi "gelecek gözlerinin önüne serilirdi." Şimdi benim kararımı özgür irademle mi verdim yoksa sebeplerin doğal bir sonucu olarak mı ortaya çıktı? Dediğin gibi özgür irade nedir sorusuna geliyoruz burada. Çok karışık bir konu, bir sonuca varmak zor
 3. Attar

  Laplace'ın Şeytanı

  Laplace'ın şeytanını duymuşuzsunuzdur. İlk önce Laplace'ın şu sözlerini hatırlayalım: “Evrenin şimdiki halini geçmişin sonucu ve geleceğin nedeni olarak ele alabiliriz. Bir an için evrenin tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek, ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek, aynı anda evrendeki en büyük varlıklardan en küçük atomlara kadar her şeyi hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynı geçmiş gibi, onun gözlerinin önündedir.” Deterministik Laplace, bu sözleriyle aslında özgür iradenin olmadığını mı söylüyor? Bence öyle. Yani bizim özgürce yaptığımız seçim, aslında birçok nedeninin bir araya gelmesiyle oluşan doğal bir sonuç. Tabi biz bunları fark edemiyoruz, yaptıklarımızı özgürce yaptığımızı sanıyoruz. Laplace'ın şeytanı gibi bir varlık olsaydı bizim ne yapacağımızı önceden bilecekti. Ne dersiniz bu konuda?
 4. Attar

  ABD ve Avrupa'da Dinin Durumu

  Ne demek istediğini anlamadım. Avustralya'da insanlar hiçbir kurala uymuyorsa toplum seviyesi yüksek mi oluyor? Dünyanın süpergücünün bu durumda olması ilginç değil mi?
 5. Attar

  ABD ve Avrupa'da Dinin Durumu

  ABD'deki kesime ne diyeceksin?
 6. Attar

  ABD ve Avrupa'da Dinin Durumu

  abi dur ona geliriz şunu bir yanıtlayalım.
 7. ABD'de dindar ve evrim karşıtı büyük bir kesimin olduğunu biliyorum. Avrupa'da ise, özellikle Kuzey Avrupa'da Ateizm'in yaygın olduğunu biliyorum. ABD ve Avrupa'da din ne durumda? Bir diğer sorum da şu: Örneğin Avrupa'da dinin etkisi oldukça zayıflamış görünüyor. Eskiden manastırlara kapanan rahipler, rahibeler vb. olaylar ile Hristiyanlık daha tutucuydu sanki. Şimdi kilise insanların aklına arada bir geliyor. Sadece protestanlar değil, katolikler de böyle. Yani 16.yy'daki reform hareketini değil de son yüz yılı soruyorum aslında. Ne oldu da böyle bir din anlayışı yerleşti? Tabi ben pek bilgim olmadan bu şekilde yazdım. Bilen arkadaşlar tam olarak açıklarlarsa sevinirim.
 8. Aynı şeyleri yazıyorum ama yine tekrar edeyim. İslam'a adına yapıyoruz diyebilirler. İslam'da "İslam adına kız kaçırın, bomba patlatın" diye bir şey var mı? İslam'ı sorumlu tutamazsın ki bundan. Adamların kendi saçmalıkları bu.
 9. Attar

  insanın sorumluluğu...

  Bilemiyorum, göreceli bir şey
 10. Zavallı, Niye bu şekilde düşünüyorsun, şimdi ben de bir şey yapıp alakasız bir yere bağlayabilirim fakat saçma olur.
 11. Diyebiliriz, olayın iç yüzünü çok iyi bilmiyorum açıkçası. Önemli olan her terör olayını dine bağlamanın yanlışlığını görmekti. Aslında konuyu açan zeus da bir şeyler yazsaydı iyi olurdu, neyse.
 12. Sanalkabus, sana katılıyorum. Cihat sadece korunmak için değil İslam'ı yaymak için de vardır. Fakat konumuz farklı ve sen sorularıma cevap vermemişsin. Başlıkta bahsedilen olay İslam'a mal edilebilir mi? Bence edilemez. Ki bunun sebeplerini daha önce yazdım. Her terör olayını İslam'a mal etmek yanlış.
 13. Attar

  Müslümanlar Cennet üzeri ne düsünüyor ?

  İşte böyle birbirimize hakaret etmeden düzgünce konuşalım. "Erkekerin 100 erkegin cinsell gücüne sahip olmasi, Penislerin hic inmemesi" ile ilgili ayetleri yazar mısın? Gerçekten bilmediğim için soruyorum.
 14. Attar

  Müslümanlar Cennet üzeri ne düsünüyor ?

  Gaelo, "Müslümanlar cennet üzerine ne düşünüyor?" diye sordun. Ben de cennetteki hurilerin normal olduğundan bahsettim. Sen konuyu alıp savaştaki cariyelere getirdin. İlk yazdığın mesajlarda savaştaki cariyelerden bahsetmemiştin. Kendi açtığın konuyu değiştiriyorsun. Yeni konuyu burada mı tartışalım ayrı bir yerde mi? Açtığın ilk konuya dönersek, ben cennette hurilerin olmasını normal karşılıyorum. Sen bu konuya sapıklık dedin. Hala böyle mi düşünüyorsun? İstersen konuyu farklı yönlere çekme de bunu bir tartışalım.
 15. Attar

  Müslümanlar Cennet üzeri ne düsünüyor ?

  Foruma yeni geldim ve daha mesaj sayım 20 olmadan ilk küfürü yedim. Konu başlığını sen açtın, ben de cevap vermeye çalışıyorum. Benim sorularımı yanıtlamak yerine küfür ediyorsun. "Ne var bunda?" lafını şu anlamda kullandım ben. Yani bir cefaya karşılık (savaş), bir ödül veriliyor (cennet). Müslümanlar, cennet üzerine ne düşünüyor diye sormuşsun ya, ben de fikrimi söyledim. Çekilen zorluğa karşı bir ödül vaat edilmesinin gayet normal olduğunu söyledim. Bunda ne var diyorum. Gördüğüm kadarıyla forumda müslümanlara bayağı küfür ve hakaret var. Bu şekilde olmaz. Buraya yeni geldim ve normal bir şekilde tartışamıyorsun bile. Ayrıca ben senin üzerinden bütün ateistler için de bir çıkarım yapmıyorum. Sen böyle olabilirsin o ayrı.
×
×
 • Yeni Oluştur...