Jump to content

programmer

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  4
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

programmer Hakkında

 • Derece
  Newbie

Güncel Profil Ziyaretleri

30 profil görüntüleme
 1. programmer

  Akla takılanlar

  Arif Tekin Kuran'ın Kökeni adlı kitabında Ömer'in etkisi altındaki Muhammed'in içkiyi adım adım nasıl yasakladığını açıklıyor. Bugün alkol bağımlılığının zararları tespit edildiği için, bir çok ülkede içki satışına sınırlamalar vardır. Bu normal. Ama bizde uygulannan 22:00 sınırı çok erken bir saat. İstanbul Anadolu yakasındayım ve buna riyaet eden alkol bayii pek görmedim.
 2. programmer

  İnsan nedir

  Dinin nedenini bireysel bilgisizliğe ve korkuya bağlamak eksik bir görüştür sanırım. Bu görüş tekil insanların oturup bu konular üstüne kafa yorduğu varsayımına dayanır. Oysa bunlar üzerine düşünce çok daha sonra ortyaa çıkmıştır. Dinin özü hukuk ve ahlaktır. Yani bugün ideolojinin, kültürün bir unsuru olarak görülen öğeler tarihsel olarak dinsel olarak ortaya çıktı. İlk dinler olan animizm, paganizm, şamanizmden bu yan böyledir bu. Daha da ilginci şiir, müzik, dans, resim, heykelde dinsel öğeler olarak ortaya çıktı. Tabii bu dinin insanın "fıtrat"ında olduğu anlamına falan gelmiyor. Ne de ahlak ve hukukun bugün dini gerektirdiği anlamına. Bu sadece tarihsel bir saptamadır. Doğa ve toplum tarafından biçimlene insan evrimin ve antropolojik tarihinin bir ürünüdür. İnsanın doğal ve biyolojik bağımsızlıklarından başka değişmez bir özü de yoktur.
 3. programmer

  Dünyadaki sınav adaletli mi?

  Kuranı inceleyenler hem Kaderiyye hem de Cebriyye kader görüşleri konusunda yeterince malzeme bulabilirler. Yani birbirinden taban tabana zıt fikirler için malzeme çıkıyor Kuran'dan. Zaten ben malzeme bulamadım deseydi garip olurdu.
 4. programmer

  Dünyadaki sınav adaletli mi?

  Bu "imtihan" konusu şu açıdan da mantıklı görünmüyor. Eğer Tanrı ne olacağını biliyorsa imtihana neden gerek duyuyor? Buna teistler genelde "ama eğer sınav yapamazsa, belki cehenneme gitmeyecek kadar iyi şeyler yapardım" diye itiraz ederdiniz. Ben Tanrı olsam, böyle diyene hemen bir sinema perdesi indirir dünyaya getirilseydi neler yaşayacağını başından sonuna bir film gibi gösterirdim zaman sorunumuz yok nasılsa, 2x'de gösterebilirim sıkmasın diye .) Öte yandan müslümanlar kader var mıdır yok mudur konusunda da anlaşamıyorlar. Eğer mutlak kader varsa Tanrı olacakları bilebilir (Levh-i Mahfuz). Yok eğer kader yoksa insanın her seçiminde dallanan sonsuza doğru ıraksayan bir olabilirlikler kümesi ile karşı karşıyayız demektir (Cüzi İrade). Sonsuz bilinç olarak tanrının bu sonsuzluğu da bildiğini düşünelim. Ama arada önemli bir fark vardır, ne Olacağını değil, ancak neler Olabileceğini bilebilir. Bu da Tanrı'nın "Herşeyi Bilen" olan sıfatını zedeler.
×