Jump to content

programmer

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  6
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

programmer Hakkında

 • Derece
  Newbie

Güncel Profil Ziyaretleri

79 profil görüntüleme
 1. Muhammed'in yaşamadığı iddiası bugün ortaya atan Cook ve Crone tarafından bile savunulmayan "revizyonist" bir tarih "tez"inden ibarettir Aslında safsatadan başka bir şey değildir. Bakın 1991'de zaten bunu Crone ve Cook'un kedisi söylüyor, o zamanlar geçtik, hiç bit şey bilmiyorduk diyorlar. Yaptığım alıntı İslam bilim tarihi, astronomi vs konularında duayen olan biri David A. King. Ayrıca Gibson "gerçek Kabe Petra" saçmalığına da gerekli cevapları verdi. Academia.edu'daki sayfasından inceleyebilirsiniz. Adamın islamı savunayım eleştireyim derdi yok, meslek icabı bilimsel yaklaşıyor. Ateistleri bilimsel insanlardır. Sırf hoşlarına gittiği için bu tür iddiaları Gig Tv'nin yaptığı gibi mal bulmuş mağribi gibi atlamasınlar. Ellerinde kalabilir. From Petra back to Mecca –From “Pibla’’ back to Qibla
 2. programmer

  İnsan nedir

  Marx'ın "din afyondur" sözünün geçtiği paragraf tam olarak şöyledir: "Din bu dünyanın genel kuramı, geniş kapsamlı özeti, yaygın mantığı, manevi yüceliği, coşkusu, ahlakça onaylanması, görkemli bütünlüğü, avuntu sağlamaya ve haklı kılmaya yarayan evrensel temelidir. İnsanın özünün hayali olarak gerçekleşmesidir, çünkü insanın sahici bir gerçekliği yoktur. Bu nedenle dine karşı savaşım, manevi kokusu din olan bu dünyaya karşı da dolaylı olarak savaşımdır. Din baskı altındaki yaratığın iç geçirmesi, taş yürekli bir dünyanın duygusu ve ruhsuz koşulların ruhudur. Halkın afyonudur. Bu nedenlerle de, halkın hayali mutluluğu olarak dinin kaldırılması, halkın gerçek mutluluğunu istemektir" Ancak şahsen yaşadığım deneyimlere dayanarak söyleyeyim, sosyalistler Alevi hakları gibi konularla daha yakından ilgilenmezden önce bu sözün geçtiği yeri ve bağlamı pek hatırlamazdı. Şimdi dini bir afyona indirgemenin pratik sonuçları pek ala Stalin-vari katı bir anti-din kampanyası ile dini silmeyen kalkmaktır. Bunu pek başarılmadığı da bugün ortadadır. Din tasfiye edilme isteniyorsa zor yolu tepki doğurur ve savunmaya geçirir. Sin zaten sekülerleşmenin artışıyla birlikte süreç içerinde eriyecek işlevsizleşecek bir kurumdur. Ama onun bir vicdan boyutu ile kapitalizmin kâra dayalı eziciliğine bit karşı çıkış potansiyeli de barındırır. Köleleliğe karşı çıkan Quaker'ler, dindar bazı İngiliz politikacılar, köleliği kınanayan bazı Papa'lar, Latin Amerika devrimlerinde yoksulların yanında yer alan papazlar, müslüman din adamlarının ön ayak olduğu emperyalist işgallere karşı çıkışlar, bugün Türkiye'deki antikapitalist müslümanlar. vs.. Bütün bunlar göz önünde bulundurulursa dinin her zaman ve koşulsuz olarak düzenin ve egemenlerin yanında bir uyuşturucu işlevi görmediği, yoksulda ezilenden yana isyankar bir yönünde olduğu görülebilir.
 3. programmer

  Akla takılanlar

  Arif Tekin Kuran'ın Kökeni adlı kitabında Ömer'in etkisi altındaki Muhammed'in içkiyi adım adım nasıl yasakladığını açıklıyor. Bugün alkol bağımlılığının zararları tespit edildiği için, bir çok ülkede içki satışına sınırlamalar vardır. Bu normal. Ama bizde uygulannan 22:00 sınırı çok erken bir saat. İstanbul Anadolu yakasındayım ve buna riyaet eden alkol bayii pek görmedim.
 4. programmer

  İnsan nedir

  Dinin nedenini bireysel bilgisizliğe ve korkuya bağlamak eksik bir görüştür sanırım. Bu görüş tekil insanların oturup bu konular üstüne kafa yorduğu varsayımına dayanır. Oysa bunlar üzerine düşünce çok daha sonra ortyaa çıkmıştır. Dinin özü hukuk ve ahlaktır. Yani bugün ideolojinin, kültürün bir unsuru olarak görülen öğeler tarihsel olarak dinsel olarak ortaya çıktı. İlk dinler olan animizm, paganizm, şamanizmden bu yan böyledir bu. Daha da ilginci şiir, müzik, dans, resim, heykelde dinsel öğeler olarak ortaya çıktı. Tabii bu dinin insanın "fıtrat"ında olduğu anlamına falan gelmiyor. Ne de ahlak ve hukukun bugün dini gerektirdiği anlamına. Bu sadece tarihsel bir saptamadır. Doğa ve toplum tarafından biçimlene insan evrimin ve antropolojik tarihinin bir ürünüdür. İnsanın doğal ve biyolojik bağımsızlıklarından başka değişmez bir özü de yoktur.
 5. programmer

  Dünyadaki sınav adaletli mi?

  Kuranı inceleyenler hem Kaderiyye hem de Cebriyye kader görüşleri konusunda yeterince malzeme bulabilirler. Yani birbirinden taban tabana zıt fikirler için malzeme çıkıyor Kuran'dan. Zaten ben malzeme bulamadım deseydi garip olurdu.
 6. programmer

  Dünyadaki sınav adaletli mi?

  Bu "imtihan" konusu şu açıdan da mantıklı görünmüyor. Eğer Tanrı ne olacağını biliyorsa imtihana neden gerek duyuyor? Buna teistler genelde "ama eğer sınav yapamazsa, belki cehenneme gitmeyecek kadar iyi şeyler yapardım" diye itiraz ederdiniz. Ben Tanrı olsam, böyle diyene hemen bir sinema perdesi indirir dünyaya getirilseydi neler yaşayacağını başından sonuna bir film gibi gösterirdim zaman sorunumuz yok nasılsa, 2x'de gösterebilirim sıkmasın diye .) Öte yandan müslümanlar kader var mıdır yok mudur konusunda da anlaşamıyorlar. Eğer mutlak kader varsa Tanrı olacakları bilebilir (Levh-i Mahfuz). Yok eğer kader yoksa insanın her seçiminde dallanan sonsuza doğru ıraksayan bir olabilirlikler kümesi ile karşı karşıyayız demektir (Cüzi İrade). Sonsuz bilinç olarak tanrının bu sonsuzluğu da bildiğini düşünelim. Ama arada önemli bir fark vardır, ne Olacağını değil, ancak neler Olabileceğini bilebilir. Bu da Tanrı'nın "Herşeyi Bilen" olan sıfatını zedeler.
×
×
 • Yeni Oluştur...