Jump to content

vitamin

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.825
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

8 Takipçiler

vitamin Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

1.524 profil görüntüleme
 1. vitamin

  “Avrupa’da Aç Kaldık” Ne Demek?

  Bu sadece domuz eti ile açıklanacak bir mesele değil. Bana göre Türkiye yemek konusunda bir efsane. Böyle güzel yemekler yemeye alışmış insanlarımız Avrupa'ya gidince haliyle aç kalır. Türkiye'de nerede yemek yersen ye memnun kalırsın ama Avrupa'da bir çok yerde hem yemeği beğenmez hem de söve söve hesabı ödersin. Domuz eti kendine has kokusu olan bir et, koyun eti gibi. O kokuya alışamayan yiyemez. Domuz etinin ucuz olması tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyledir. Bizde de tarım ve hayvancılığa gereken önem ve destek verilse et fiyatları ucuzlar. Belki de çok akıllanmamız istenmediği için bu politikalar izleniyor.
 2. vitamin

  Tanrı ve Varlığı

  Hayır diyemem. Böyle bir uydurmayı senin kafadakiler yapabilir sadece. Hayalinizdeki Tanrı'yı gerçek olana yamayarak var edebileceğinizi düşündüğünüz için evrene Tanrı demeyi yeğliyorsunuz. Ancak bu Tanrı'yı var etmiyor. Sizin saçmaladığınızı gösteriyor. Evren kapı gibi dururken Tanrı ortalarda görünmüyor, çünkü hayal ürünü. Zorlamaya bak, Tanrı'nın şanına da daha çok yakışacağı için evreni onun görüntüsü olduğuna inanmalıymışım. Neyere göre? Evren zaten varken niye onu Tanrı'nın görüntüsü olarak kabul edeyim, Tanrı'ının görüntsü olduğu üst bir Tanrı ve onun görüntüsü olduğu daha üst bir Tanrı'ya inanmama engel ne olabilir ki bu mantıkla gidersem? Böyle bir saçmalama olmaz. Sıfatlar vs. bunlar insan zihninin ürünleridir, bunları gerçekle karıştırıyorsun. Eğer evreni Tanrı olarak kabul ediyorsan Tanrı'yı madde, enerji dışında bir şey olarak göremezsın. Çünkü Tanrı'nın tek var olan şey olmasıyla çelişirsin.
 3. vitamin

  Tanrı ve Varlığı

  Evren zorunlu varlığı gerektirmez, çünkü evrenin kendisi zaten odur. Sen evrenin başlangıcı olduğunu kabul ettiğin için bir yaratıcısı olmalı diye düşünüyorsun. Evrenin başlangıcı olduğuna dağir kanıtın ne? Evren var oduğu için yok olamaz. Şekil değiştirir ama varlığı devam eder. Öncesi de böyle sonrası da böyle. Hep vardı. Big Bang ile şuanki şeklini aldı, yarın başka bir X Bang ile farklı bir şekil alabilir ama yok olması diye bir şey söz konusu değil. Aynen suyun şekil değiştirerek buhar olabilmesi ve buz olabilmesi gibi... Suyun özü hep var, sadece şekli farklı. Evren de böyle, hep var. Bu sistemde senin Tanrı'nın varlığı zorunlu falan değil, etkisiz elemen, varlığına ihtiyaç bile yok. Zihnin ürünü. Evren varlık değil lafın tam bir saçmalık. Varlık zihnin ürünü olmayan şey ise ve sana göre evren varlık değil ise ben, sen, diğerleri evreni nasıl gözlemleyebiliyoruz, gördüğümüz gezegenler neyi nesi?
 4. vitamin

  Tanrı ve Varlığı

  Kısaca zihnin ürünü olmayan her şey gerçekte vardır diyorsun. Peki Tanrı'nın varlığını iddia ettiğinde kendinle çelişmiyor musun? Nerede bu Tanrı? Tanrı gerçekte var olsaydı böyle bir tartışmaya gerek kalır mıydı? Zihninde bir hayali yapı kurup onun zihninin dışında da var olduğu yanılgısındasın. Buna İngilizce'de Reification Fallacy deniyor. Ateistlerden ziyade sen yanlış anlıyorsun, senin yokluk dediğine hiçlik diyor ateistler. Eğer hiçlik gerçekte yoksa yani varlığın dışında bir şey yoksa varlık zaten zorunlu olandır, nedensizdir. Varlık dışında bir şey var olmadığı için onu hiçten yaratamaz, o nedenle nedensizdir. Burada Tanrı gereksiz bir katman halini alıyor. Zaten zorunlu olan varlığı var edecek zorunlu bir varlık önermek saçmalıktır.
 5. vitamin

  Tanrı ve Varlığı

  Bir de "varlık" tanımını yapar mısın. Ondan sonra bu Tanrı paragrafının son cümlesinin yapacağın varlık tanımıyla uygun olup olmadığını düşünebiliriz.
 6. vitamin

  Tanrı ve Varlığı

  Herkesin farklı ön kabullerle başladığı bir tartışmada sonucun da buna paralel olacağı belki de sonuçsuz kalacağı bence bellidir. Bu nedenle, konuyu açan arkadaş şu iki şeyin tanımını yapmalıdır. “Tanrı” ve “varlık”. Belki de bu tanımları yaparken bile cevaplara ulaşacaktır.
 7. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  Ortada mağdur varsa işlenmiş suç da var demektir. Mağdur değilim, laga luga yapıyorum dersen o ayrı. Ama gelir vaadiyle emek harcayıp bir ürün ortaya koyup belirli bir gelire ulaştıkran sonra ona sebepsiz olarak çöken YouTube suç işlemiştir. Bunu kanıtlayabiliyorsan savcılığa dilekçeni ver. Amerika'da dava açmana gerek yok. Neredeysen oradaki savcılığa başvur. Herhangi bir hareket yapmayacaksan da kapat konuyu gitsin.
 8. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  Neyin hukuki yola açık ve kapalı olduğuna YouTube mu karar veriyor bu dunyada? Beyninizi bi daha seveyim. Davanın bakılamayacak nesi var? Sizi dolandırmışlar işte. Gelir vaadiyle öpmüşler. Sıradan bir dolandırıcılık vakası. Avukata ne gerek var, gidin savcıya anlatın derdinizi veya dilekçe verin, gerisi evrak işi zaten. Elinizde söylediklerinizi destekleyecek her türlü, yazışma şu bu ne varsa ekleyin.
 9. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  Mahkeme yoluyla kapanıyor, kendin kapatmıyorsun. Booking.com, Wikipedia vs. ki bir ara YouTube'u da kapatmışlardı bu yolla. Sızlanıp duracağına oradaki akılsız sürüyü de orgütle ki nasıl kapattırırızın hesabını yapın. Verin mahkemeye madem o kadar madur var, görün sonucu. Anca forumlarda birbirinize ağlıyorsunuz. Ağlamayan yol gösteren biri olunca da sen niye ağlamıyorsun, çok farklı bir şey söylüyorsun ben bunu anlamlandıramıyorum kafası, yok güçlülerin hukuku falan filan. Beyninizi seveyim.
 10. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  Senin ülkenden para kazanıyorsa muhattap yok diye bir şey olmaz. Muhattap yoksa verirsin mahkemeye, sallamıyorsa mahkemeyi mahkeme de daha fazla mağduriyete neden olmaması için kendi yapabileceği yaptırımları devreye sokar. Siteye girişi engeller. Bak bakalım o zaman nasıl muhattap olmaya başlıyor. Bir çok insan gibi sadece sızlanıyorsun, ciddi bir adım atmıyorsun. Ciddi bir adım atmayacaksan boşuna konu açıp bizi meşgul etme.
 11. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  1 yılda nasıl ulaşamazsın. Adamlar şarkıcıların hesaplarını kapatıyor, 2-3 gün sonra itiraz edince açıyor. Demek ki doğru yere yazman gerekiyor. Türkiye'de bir temsilcilikleri falan olması gerekiyor. Hükümet o konuda işi biraz sıkı tutuyor. Ya ofis aç vergi ver ya da benim sırtımdan para kazanamazsın diyor, engelliyor vs. Bence Türkiye'de bir muhattabın vardır. Ara, yaz. Mahkemeye vereceğim de. O zaman hangi sebeplerle bu kararı verdiklerini anlatmak zorunda kalırlar. Pek şeffaf bir karar alma mekanizmaları olmayabilir bunun da ortaya çıkmasını istemeyebilirler. Sen sonuçta o içeriği üretmek için bir emek, para vs. harcıyorsun. Öyle keyfi kapatırsa mahkemede hakkını ararsın. Bir yokla derim. Belki bir şey çıkar.
 12. vitamin

  Aramızda youtubeden para kazanmış arkadaşımız varmı?

  Sistemi kandırmya çalışmış olabilir misin? Çünkü iyi kandıramamış olabilirsin. Eğer yaptıysan hatandan ders alıp yeniden daha dikkatli yapmalıydın. Diğer durumda, kapatıldığında neden hakkını aramadın?
 13. vitamin

  Türkiye neden her konuda kendisini haklı görüyor

  Doları yükselten, bizi batırmak isteyen dış mihraklar deyip ertesi gün soluğu İngiltere'de almak nedir? Adama hem düşman diyorsun hem de düşmanına koşup para dileniyorsun. E adam kendisi hakkında söylediklerini duymuyor mu... Haliyle adam da sana buna karşılık %3-5 fazladan faizle para veriyor. Esas düşman kim? Sanıyor musun ki böyle mücadeler sadece Türkiye'ye karşı var? Türkiye aynı uygulamaları diğer ülkelere karşı yapıyor. Başkaları da bize. Doğal bir süreç. Bence böyle şikayetler bizi güçsüz gösteren şeyler. Bir müsabakayı kaybeden tarafın; yaa karşı taraf şunu yaptı, bunu yaptı, olmadı hakem yanlıydı vs. demesi gibi. Aynı takım başka bir takıma karşı kazanınca bunların hiçbiri söylenmez. RTE'nin empati falan kurduğunu sanmam esas düşmanca hareket eden uygulamaların mimarı. AB'de hiçbir nüfuzu yok, ciddiye bile alınmıyor, yan yana gelmek bile istenilmeyen biri. Sabretmelerinin en büyük nedeni Suriyeliler'i AB'ye göndertmeyecekleri tek lider. Bir çeşit karşılıklı fayda anlaşması. O onların iç dengesini bozmuyor, onlar da fazla ses çıkarmıyor, görmezden geliyor. RTE iktidar olmadan önceki konuşmalarının tersini yapıyor bugün. Eskiden eleştirdiği davranışları bugün kendisi benimsedi. RTE doğru ata oynasaydı bambaşka bir Türkiye olabilirdi. Bugünküne 180 derece zıt bir Türkiye ama gitti cahil cühela takımına baş olmayı seçti. Kolay olduğu için. Ondan sonra da çöküş geldi.
 14. vitamin

  Türkiye neden her konuda kendisini haklı görüyor

  Çünkü rasyonel düşünemeyen, öngörüsüz, duygusal tepkiler veren ve bataklığa saplandığında sorumluluğu kabul edip hesap vermekten korkan düşük profilli yöneticiler tarafından idare ediliyoruz. Suçlamak gerçeği söylemekten daha az tepki yaratıyor. Aptaldım, böyle hareket ettiğim için çuvalladık, buyrun beni yargılayın diyecek cesaret ve onur yok. Haliyle bu suçlama şeklinde hesap verme yöntemini benimseyince hatalar peşi sıra geliyor. Hesap sorma olsa hiç kimse böyle sorumsuz hareket edemez. Neticede herkes düşman. Öyle değilken bile bu söylemler nedeniyle düşmanlaşma başlıyor.
 15. vitamin

  Tayyip gidici gibi ama...

  Yani yasal olarak bir hesap sorma mümkün olmaz. Hiç bir şey olmamış gibi olur. Zaten kendileri çıkartmasa da yeni gelen hükümet çıkartacaktır. Ona niye selam verdin, bu çayın demini niye eksik koydun diyerek bir sürü insan cezaevine atıldı. Bu kadar adaletsizliği temizlemek için genel af gelmek zorunda zaten. Reset butonuna basmak gibi bir nevi.
×