Jump to content

bilgisevgisi

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  115
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

bilgisevgisi Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Interests
  Bilim Felsefesi
 1. Akıllı tasarım kavramıyla kastedilen şey evrenin başlangıç koşullarının (kütleçekim sabiti, protonun kütlesi, nötronun kütlesi, elektronun yükü vb. ) Yaratıcı tarafından saptanması ve sonrasında bu ortamın yıldızların, gezegenlerin, yaşamın ve akıllı zihnin ortaya çıkmasına kendiliğinden yol açması. Ben de bu görüşe katılmıyorum, ama şimdi birçok ateist arkadaşın muhtemelen küfür ve hakaretlerle atlayacak olmalarına rağmen belirteyim ki, salt bilimsel yöntemler kullanılarak akıllı tasarımın yanlışlığı kanıtlanamaz. Ancak -ateist arkadaşların hiç sevmediği- felsefî argümanlardan destek almak g
 2. Öyle değil. Bir maddeyi hızlandırırsan kütlesi artar. Özellikle ışık hızına çok yaklaşırsan kütle iyice artar ve o maddeyi daha fazla hızlandırman için daha çok enerji vermen gerekir. Dolayısıyla kütlesi olan cisimler için ışık hızına ulaşma imkânı yoktur. Ancak kütlesi olmayan fotonlar ışık hızına ulaşabilir. Muhtemelen madde ve enerji aynı şeyin farklı görünümleri. Nükleer santrallerde oluşturulduğu gibi bazı fiziksel tepkimelerde bir miktar kütle enerjiye dünüşür, Einstein'ın ünlü bağlantısı uyarınca.
 3. bilgisevgisi

  Evrim Teorisi konusunda surpriz

  Bu konudaki tartışmaları artık aşmak gerekiyor. Bilim ve dini birbirinden açık ve seçik olarak ayırmak gerekli. Gould'un düşüncesi de böyle. Evrim tartışırken elbette dinî kaynaklara bakmayacağız. Kim ne düşünürse düşünsün. Kuran'a ister uygun düşsün, ister düşmesin. Burada asıl mesele okullarda ne öğreteceğiz konusundan kaynaklanıyor. Zamanında bu kavgalar ABD'de de Avrupa'da da yaşandı. Elbette bilim öğreteceksiniz. Bilim öğretmezseniz vahim sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız. Bu konuda aydınların da net bir tavır içinde olması gerekli. Ama, maalesef bizde öyle aydın bulmak zor.
 4. bilgisevgisi

  Agnostisizmi Yanlış Bilmek

  Eğer herkes gibi tartışarak kendini geliştirmek amacıyla buradaysan üslubuna dikkat edeceksin. Yok, "ben hakaret etme yoluyla kendimi tatmin ediyorum, bu arada da ortamın kirlenmesi beni ilgilendirmiyor", diyorsan buyur et.
 5. bilgisevgisi

  Agnostisizmi Yanlış Bilmek

  Bu çok sorunlu bir sav. Bunu söylersen herşey fiziğe indirgenir. O zaman kafa kesen İŞİD'çi "benim materyalim kafa kesmemi gerektiriyor" diyebilir, sen de adamı eleştiremezsin. Bir diğerini materyali onun küçük kızlarla evlenmesini gerektiriyordur. İşin içinden çıkılamaz.
 6. bilgisevgisi

  Agnostisizmi Yanlış Bilmek

  Materyalizm bu işlevleri inkâr edemez, çünkü zaten bunlar var. Dahası da var. Akıl gibi, imgelem gibi. Sorun materyalizmin iddia ettiği ve kimyada gerçekleştiği gibi bütün bu işlevlerin salt fiziksel yasalara indirgenip indirgenemeyeceği. Birçok bilimadamı bu durumdan kuşku duyuyor ve bu nedenle bilimsel yöntemin "resmÎ" epistemolojisi (bilgi edinme yöntemi) materyalizm değil empirizm. Ayrıca agnostiklerin Tanrı konusundaki tartışmalarda inatçı ve dediğim dedik bir tavır içinde olacaklarını sanmıyorum. Kendimden biliyorum. Benim bu tartışmalarda tek rahatsız olduğum nokta, kendini ateist o
 7. O zaman diğer Müslümanlar sesini yükseltecek ve "bunları yapanlar bizden değildir", diyecekler. Ama maalesef öyle olmuyor. İŞİD kafa kesip görüntüleri internete yüklüyor. Müslüman çoğunluk da bırak eleştirmeyi sempati bile duyuyor. İŞİD'ciler elbette yüzdeye vurursan çok çok küçük bir azınlık, ama hayatlarında asla kimseye zarar vermeyecek Müslüman çoğunluğun sesini çıkarmaması olayı bütün Müslümanlara mâl ediyor. İslamı kötüleyen İŞİD'den çok Müslüman sessizliktir.
 8. Herşeye rağmen, tüm kimyasallar, çevre kirliliği falan, şimdi insan ömrü ortalaması tarihin en yüksek değerinde. Birçok ülkede 90 yıla yaklaştı. Oysa bundan üç dört bin yıl önce otuz beşlerdeydi. Sorun insan biyolojisindeki eksikliklerden kaynaklanıyor. Şu anda forumda bu konuda bir tartışma yürütülüyor zaten. (Hodri Meydan Forumu Bölümünde)
 9. Bu çok iddialı bir laf olmuş, İnsanın doğuştan gelen hastalıkları binlercedir. Bunların kimisi altı parmaklılık gibi basit anomalilerdir, kimisi de ölümcüldür. Bu kadar yüksek bir hata payı herhangi bir fabrikada olsa iş yapmazdı. Ayrıca sen onlara bakarak hâline şükredebilirsin, ama o senin inancınca günahsız olması gereken çocuklar hayatları boyu ne acılar çekiyorlar.
 10. bilgisevgisi

  Basit Kanıtlar

  2 üzeri 1 000 000 000 sayısının basamak sayısı çok kolay hesaplanabilir. Logaritması alınırsa 1 000 000 000 çarpı log(2) olur. Buradan da sayının yaklaşık 10 üzeri 300 000 000'e denk geldiği bulunur (301 029 995). Bunu evrendeki proton sayısıyla karşılaştırabiliriz. 10 üzeri 80.
 11. bilgisevgisi

  Almanyan nin geri kaldigi nokta

  2. Dünya Savaşı Sonrasında yapılan Potsdam Anlaşması'nda bir çok başka maddenin yanı sıra Nazi Partisi kurmak ve Nazi propagandası yapmak da yasaklandı.
 12. Çok güzel bir yazı olmuş, tamamen katıldığımı ifade edeyim. Ufak bir düzeltme yapayım "Tanrı önermesi çürütlemediği için", bilimsel alan içinde kalınarak Tanrı konusunda yorum yapılamaz. Tanrı konusunda yapılan vardır ya da yoktur gibi her türlü yorum bilimsel alanın dışında felsefî alanın içindedir.
 13. Üstelik, dünya hayatının bir sınav ortamı olduğunu göz önünde bulundurursak, "öğretmen" sonuçta kimin ödüllendirileceğini, kimin cezalandırılacağını zaten biliyor, hatta kendisi o yazgıyı belirlemiş. Hem Hıristiyan hem Müslüman din felsefecileri yüz yıllarca bu konuyu çözümlemeye çalışmışlar. Ancak pek mümkün görünmüyor. Bu arada özgür irade konusunun ironik olarak materyalist felsefe için de benzer şekilde çok büyük bir açmaz oluşturduğunu söyleyelim. Sonra bir ara devam ederiz
 14. Öyle tabii. Bu ve özgür irade ya da kader gibi benzeri düşüncelerle insanlar ateist oluyor zaten. Tanrı'nın sıfatlarına girersen tamamen saçma ve çelişkili konularla karşılaşıyorsun. Ancak bir şekilde insanlar da inanmak istiyor. O nedenle yüzlerce yıldır hem Hristiyanlıkta hem Müslümanlıkta bu çelişkileri "kurtarmaya" yönelik sayısız düşünce üretilmiş, kitaplar yazılmış.
 15. Mantık, matematik, Allah... Aynı cümlede, aynı paragrafta kullanma bunları. Boş ver. Bir insana inancının mantıksız olduğunu kanıtlayıp, kabul ettiremezsin.
×
×
 • Yeni Oluştur...