Genç_deist

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  42
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

Genç_deist Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

142 profil görüntüleme
 1. Küçüklükten beri yetiştiğimiz çevre, izlediğimiz programlar/haberler olsun bu algı hep böyledir. Muhafazakar insanlar hep iyi niyetli,güvenilir, dosdoğru gösterilirken bizim gibi inançsızlar hep çıkarcı, kötü kalpli, karaktersizmiş gibi bir algı vardır. Çünkü onlara göre; insanlar karaktersiz olduğundan, keyfine düşkün olduklarından inançsız olurlar. İnançsız dediğime bakmayın; islam dinine inanmamamız bile bizim bir inancımız olduğunu gösterir ama inançsız derken tüm görüşleri (Ateizm, Deizm, Agnostik) kastediyorum.Herkes için demiyorum ama bir çok kişi böyle düşünür. Hatta kimi insanlar sırf bu düşünceden dolayı inançlarını değiştirmeye, değişmeye hiç cesaret edemezler. Yalnız çevre baskısından dolayı değil, kendiside inançsız olmayı karaktersizlik olarak gördüğünden değişime açık değildir. Sırf bu yüzden kimimiz bazen ailemizden bile gerçek düşüncelerimizi gizliyoruz. Çünkü onların gözünde inançsız olmak istemiyoruz. Bu ramazan ayında bunun çok cefasını çektim. Agnostik babam kızım mantık hatalarıyla dolu bir dine inanıp, oruç tutup kendine boşuna eziyet etme dediği halde Deist olduğumu bilen annem ve kardeşlerim için oruç tutuyorum. Zorbalık falan asla yok fakat tutmazsam onların gözünde nasıl bir algı yaratacağımı biliyorum ve onlar oruçlu oldukları için özgürce yiyip/içemeyeceğim için hiç öyle bir girişimde bulunmuyorum. Sırf bu yüzden oruç bile tutuyorum fakat inançsızken oruç tutmak ayrı bir zormuş. Her şeyi boşu boşuna yaptığını biliyorsun ama yinede engel olamıyorsun. Özgürlüğünü kısıtlıyorsun, boyun eğmiş oluyorsun, kendine kızıyorsun. Peki nereye kadar devam edecek bu durum, aranızda benim durumumda olan var mı?
 2. Her milletin farklı bir Tanrı'sı olduğuna inanırım bazen saçma ama bu kadar farklılığın sebebi bu olmalı. Bazende Tanrı var mı, diye soruyorum. Yani düşününce yanıt bilmiyor sorular. En iyisi çok kafa yormamak.
 3. Bak sen!.. İslam hoşgörü dinidir derler birde! O değilde ya kisinin hastaliği varsa ya da tutamiyorsa, dayanamiyorsa? Ama yok vicdani kurumus bunlarin empati kuramiyorlar.
 4. t Tabiki yok, bahsettiğim o değil zaten. Türban bir tercih meselesi. Bulunduğun toplumda herkes muhafazakar kesim olsa daha senin türban takma zorunluluğun yok. Kıyafetlerinin çok açik olmamasina dikkat edersin sadece hepsi bu. Zaten benim kastettiğimde buydu.
 5. Ben de bulunduğum topluma uyum sağlama taraftariyim. Onun disinda dikkat cekmediğin takdirde özgürce giyinebilirsin.
 6. Herkes kendi amacini kendi olusturur. Genel olarak ele alirsak yaşam: ölüme kadar geçen süreyi doldurmak/doldurmaya calismak diyebiliriz.
 7. Ònceleri Tanri'ya inandigim icin Deist simdi şüphe duyduğum icin Agnostik dedim ama sizinde dediğinizde doğru tabii.
 8. Evet ben de epey şùphe duyuyorum artik. Sanirim Deizm'den, Agnostiğe doğru kayiyorum. Öyle kolay olmuyor iste. Bazi insanlar istesede kotuluk yapamaz, yapsalarda vicdanen hic iyi hissetmezler. Kimileri her seye kafa yorar, kimileri hicbir seyi kaale almaz. Bu yuzden kimimiz mutlu, kimimiz mutsuzus. Evet öyleymis ne yazikki
 9. Nerde çikarci, düzenbaz birini gòrsem her şey istediği gibi gidiyor, mutlu. Nerde iyi niyetli, merhametli birini görsem hayal kirikliğina uğramis, mutsuz. Karakterinde doğustan geldiğine inaniyorum artik cünkü bir türlü değismiyor, değisemiyorsun. Eğer tanri varsa neden karakter doğustan geliyor? Ahirette yaptiklarimiza göre yargilanacaksak; eşit şartlarda yarissak daha iyi olmaz miydi? Ama yok, cünkü bu dünyada adalet diye birşey yok. Bazilarimiz kendini kandiriyor, ben de kendimi kandirmisim bunca zamandir ama simdi anliyorum; bu dünyada adalet diye birşey yokmuş! Er ya da geç bir gün herkes anlayacak bunu..
 10. Tesekkur ederim amacim o zaten, sürekli aramak ve arastirmak.
 11. Keşke o kadar kolay olsa. İnsanlar isine geldiğinde değil, her zaman hatirlasalar sevgiyi, vicdan denen duyguyu yaşamayi. O zaman hayat daha mi güzel olurdu bilmiyorum ama daha adil olurdu. Sizinde dediğiniz gibi dil, irk bahane savasma duygusu insanin doğasinda var. Sevgi ihtiyacini gidermek icin bile birileriyle savasma ihtiyaci hissediyoruz.
 12. Hahah ilahi Hizip diyorumcok aciktiysaniz siz sparis edebilirsiniz, simdiden afiyet olsun ben aksama makarna yapacam. Tesekkur ediyorum hos buldum
 13. Hepimiz az - çok yaniliyoruz cunku gercek tam olarak bilinemez ama şöyle birsey vardir; kimisi tamamen yanilir, kimisi kismen.
 14. Hepimiz yaniliyoruz çùnkü gercek tam olarak bilinemez ama kimisi tamamen yanilir, kimisi kismen.
 15. Tesekkur ederim, hos bulduk.Ne guzel dediniz; bizimde hakli olabileceğimizi dusunen herkes bizdendir. Gòrüslerime saygisi olanlara saygim sonsuz. Ben de sevgi, baris taraftariyim ve bunun icin yasiyorum. Ayrica evet süt ve yumurta'yi yeterince tüketmeye calisiyorum zaten kan tahlillerimde protein eksikliği cikmadi cok sükür. Umarim dediğiniz gibi olur ve fazla kesim yapmaya gerek görülmez