Jump to content

ellectra

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  195
 • Katılım

 • Son ziyaret

ellectra kullanıcısının paylaşımları

 1. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Sen öldükten sonra zaten yok olacaksın. Hiçbir şeyin anlamı kalmayacak. O halde, başka şeylerden, başkalarının ölümünden sana ne ki? Bunları neden düşünesin?
 2. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Tumblrda konuştuğun bir kız var mı? Senin gibi biriyle konuşan, onun için üzülen bir kızla konuştum geçende. O konuştuğu adam da bir tarih belirlemiş kendine intihar için.
 3. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Neden intihar etmiyorsun? Sebebin nedir? Teşvik etmiyorum veya bir amacım yok sorarken merak ediyorum.
 4. ellectra

  Ayakta nasıl durabiliyorum?

  Ne gibi hastalıklar mesela en babaları hangisi?
 5. ellectra

  Agnostik birinin çıkmazları

  Ben attığın videoyu izlemedim bile. Ama benim attığım videoda dini kanalların nasıl saçmaladıklarını iyi anlatıyor.
 6. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Siz zaman kavramını anlayabiliyor musunuz? Bu kavrama takılı kalmayabiliyor veya ilüzyondan kurtulabiliyor musunuz? Öyleyse nasıl yapıyorsunuz? Ezeli olmayı ezeli olmayan beyinle nasıl düşünebiliyorsunuz? Ya da düşünebiliyor musunuz? Yoksa sadece "anlamıyoruz ama olduğunu biliyoruz" mu diyorsunuz? Ya da ezeli olmayı anlamak evrenin sırrını çözmeye eşdeğer gibi bir şey midir? Hep vardı demek çok çok yetersiz geliyor bana. Evet çok kolay bir şekilde kelime anlaşılıyor. Ama anlamı anlaşılmıyor. Kısacası merak ettiğim benim anlamadığım bir şeyi mi anladınız? Yoksa olay sadece kabullenip kabullenmemekle mi alakalı?
 7. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Ben tanrı vardır demedim. Bir şeyler yoktan var olabilir falan da demedim. Ezeliyet yalan mı gerçek mi diye de sormadım. Ya da bunlar gibi bir şey demedim. Sadece birkaç kelimenin anlamını istiyorum. Ve bu istediğim sözlük tanımı değil. "Ezel = başlangacı olmayan" tanımı yapmanı da beklemiyorum yani. Mesela dersin ki bak bu kalem, burası başı, şurası da sonu. Gayet kolay anlaşılıyor değil mi? Ezel kelimesini anlatıyorsun bak şurası başı diyemiyorsun. Başı yok diyorun. Tamam kabul başı yok da nasıl yok? bir şeyin nasıl başı olmayabilir? olmaz demiyorum nasıl olmayabilir? Cevabı var mı?
 8. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Sonsuzluğu, ezeliyeti, hiçliği bilimsel olarak tanımlar mısın biraz kendi cümlelerinle anladığın kadarıyla
 9. ellectra

  Kıskançlık ve Kıyas Yapma Ve Evrim

  Ben de kendimi çok fazla kıyaslarım başkalarıyla. Herkes kendini kıyaslar bence. Bazıları çok, bazıları yoka yakın.. Her şey evrimin sonucu değil mi zaten? Temelde öyle. Ama detaya inersen kim bilir neler etki etti.. Bilinçaltındaki sayısız sebepler, genlerin, hormonların.. Ama ben kendimi başkasıyla kıyaslarken bulduğumda şöyle düşünüyorum; Herkesin farklı bir albenesi vardır. Mesela sen, kendini kıyasladığın bir tip yerinde olsaydın; mevcut seni beğenenlerin beğenisini kaydebebilirsin. Tabi bu kez de yeni beğenenlerin olurdu. Yani kim olursan ol herkese hitap edemezsin zaten. Ha bazı tipler daha çok kesime hitap eder onun yerinde olmak istersin.. Ama boşver çok vasat değilsen zaten senin hitap ettiklerin de sana yetecektir. Başkalarının seni nasıl bulduğunu önemsediğini düşündüğünü düşünerek bunu yazdım zira dünyada sadece sen ve kendini kıyaslayacağın biri olsa umrunda olmazdı herhalde..?
 10. ellectra

  Evrende neden sonuç ilişkisini ispatlayan olur mu ?

  "Biliminsanları, hakikate doğrudan ulaşmanın değil, hakikate yaklaşmanın mümkün olduğunu düşünürler." diye bir yazı okumuştum. bu cümle seni tatmin eder mi?
 11. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Sen teist değil miydin Deist falan mısın
 12. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Sen önce şunu itiraf eder misin kendine? ; Yaratıcının bizi sıçmadan da enerji ihtiyacımızı karşılayacak şekilde yaratacak kadar üstün yetenekli olduğunu inkar mı ediyorsun? O bir şekilde dediğini koca yaratıcı çözümü yedirmede, sıçtırmada falan mı bulmuş. Yapma lütfen..
 13. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Peki sevgili yaratıcı neden canlıları sıçan bir formda yarattı? Sıçmak hoş mu.. Bir yaratıcının osura osura sıçan insanlar yarattığına inanabiliyor musun gerçekten? Bunu yaratıcına yakıştırıyor musun?
 14. ellectra

  Sevgiliye/eşe güvenmek

  Ben aslında bu şekilde mutlu oluyorum garip bir şekilde. Güvenmeyerek.. Tabi sıradan bir insan gibi güvenmeyerek değil. Bu şekilde dediğin gibi o hayata hayat denemez. Peki benimki nasıl? Ben hayatı hem birinci şahıs hem üçüncü şahıs olarak yaşıyorum tabiri caizse. Birinci şahsım o hayatı normal insan gibi yaşayabiliyor, zevk alabiliyor, üzüledebiliyor.. Üçüncü şahsım dışardan izliyor gibi, gerçeklerin farkında, çoğu şeye hazırlıklı.. Sanki çoklu kişilik bozukluğu gibi ama değil. Mesela aldatılacağıma ihtimal veriyordum ama bunu düşünerek kendimi yıpratmıyordum. Nasıl olsa herkes aldatabilir diye kimseye yanaşmıyorum değil. Bulabileceğim en iyi insanı bulduğumu düşünüp birlikte oldum. 1. şahsım mutlu oldu, 3. şahsım da her şeyi kontrol altında tutmaya çalıştı. 1. şahsım üzüldü de aldatılınca ama 3. şahsım gayet iyisin, senlik bir sorun yok, her şey yolunda ve doğal. içini dök rahatla diyebildi. Üzülürken bile mutlu ya da nötr olabilmek gibi bir şey.. Ben yukarıdaki cümleni bu taktiğimle sağlıyorum mesela. Tamamen birine öylece koşulsuz güvenirsem mutlu olamam. Beni mutlu eden şey farkındalık ki insanı diğer tüm canlılardan ayıran özellik bu. Ne yazık ki çoğu insan bu özelliği kullanmıyor. Tam bir robot gibi yaşıyor. Standart ilişkiler, standart tepkiler, standart olaylar.. Büyük çoğunluktan farklı olmak hoşuma gidiyor. Zaten önemli olan da mutlu olmaksa, bu düşüncemin başkasına zararı dokunmadığı sürece yanlış ya da doğru olduğunu çok da sorgulamama gerek yok sanırım.
 15. ellectra

  İnsan Ömrünün Uzaması da mı Kader?

  Evet doğru, yeni üyelerin veya gerçekleri yeni keşfetmişlerin heyecanlı olabileceğini düşünmedim.
 16. ellectra

  Sevgiliye/eşe güvenmek

  Evet öyle. Aldatılmamdan 2 hafta önce biri sormuştu "Ya aldatırsa seni? nasıl güveniyorsun.." diye. Ben de aldatabilir, nerden bilebilirim, olabilir yani.. dedim. Sadece onunla mutluyum yapabilecek bir şey yok dedim. Ve 2 hafta sonra aldatıldım. Hazırlıklıydım ama buna rağmen acıdı tabi. Bir de hazırlıklı olmayanlar var onlar da intihar falan ediyor ya da katil oluyor.
 17. ellectra

  Sevgiliye/eşe güvenmek

  Babana bile güvenme sözü son derece doğru bir sözdür. Bir ilişkim oldu. İkimiz de doğanın işleyişini, evrimi, hormonları ve anlamlarını vs. her şeyini bilip konuşacak, bu konuda sohbet edecek kadar iyiydik. Sadece mantık olarak değil, duygusal olarak da birbirimize bağlıydık. Kendisi de zaten psikoloji okuyordu. İlişkinin ortalarında falan anlaşma bile yaptık bir gün başka birinden bir şekilde hoşlanırsak, etkilenirsek onunla birlikte olmak istersek aldatmak yok, söyleyelim ayrılalım diye.. Bunun da zaten imkansıza yakın olduğunu düşünüyorduk. Bu kadar uyumu başkalarında asla bulamayacağımızı düşünüyorduk. Ama aradan sadece birkaç ay geçti ve saçma salak bir şekilde aldatıldım. Uygun koşullar sağlanırsa her şey mümkündür.
 18. ellectra

  İnsan Ömrünün Uzaması da mı Kader?

  Ben müslümanlar ateist olmasın ya da buna çalışmayın falan demiyorum ama ateistforum bölümü bilim forumu bölümünün 15 katı konuya sahip ve içeriği %90 islamiyet. Oysa dediğin gibi dünyada bile %23 islamiyet var. Tamamen kapatılsın bu konular da demiyorum zaten. Konu yoğunluğu tam tersi olsaydı en azından belki bilim forumunda tartışırken biri yanlışlıkla da olsa bir şey keşfederdi. Belki de sonucunda daha fazla dinciyi ikna etmiş olurdunuz. Yok "allah önce böyle demiş, sonra tam tersini demiş o halde kuran yalan" diyerek bi yere varmak çok çok zor. Neden? Çünkü; Ben adama, "Allah gaddar o halde" diyorum. Sebeplerini sunuyorum. Kabul ediyor ama ona rağmen inanıyor. "O öyle istiyor" diyor. Bu zihniyete bu tarz konularla bir şeyleri anlatmak, dürüst ol sence de biraz saçma değil mi? Bu foruma gelen çoğu müslüman hadi lan ordan diyerek ya sonsuza dek inat ediyor ya da çıkıp gidiyor. Benim gözlemim bu. Daha kimsenin kabul edip döndüğüne şahit olmadım. Hadi döndü, bu kez de diğer dinlere yönelebilir zira burada sadece islam yalanlanıyor. Yeni konu açtığım oldu, aklıma gelen bir şeyler olursa da açmaya devam ederim. Zaten aklıma yeni bir şey gelir belki diye geziniyorum ama muhammedden başka bir şey görmüyorum ki..
 19. ellectra

  İnsan Ömrünün Uzaması da mı Kader?

  Yahu müslümanlığın tartışılacak bir tarafı kaldı mı ki.. Bin sene önce saçma sapan yazılmış bir şeylerin hala tartışılması, ona ateistlerin bile hala önem verdiği havasını yaratıyor cahillere. Foruma yeni bir şeyler öğrenmek için, yeni konular tartışmak için giriyorum genelde. Ama %90 islam tartışılıyor. Ha diyorsanız ki bu ülkenin büyük çoğunluğu müslüman ve bu cahillere doğru yolu göstermeye çalışıyoruz, ülkeyi daha güzel hale getirmeye çalışıyoruz ve bunu başaracağımıza inanıyoruz.. Ateistforumun da amacı bu.. Tamam o zaman ne diyim ben yanlış gelmişim
 20. ellectra

  İnsan Ömrünün Uzaması da mı Kader?

  Yani demek istediğim, ateist forum sitesi diye; ateistlerin sürekli kuranda şu çelişki var bu çelişki var diye kendilerini yormalarına gerek mi var? Milyon tane konusu var zaten kuranın saçmalıklarının ve kısır döngü şeklinde devam ediyor. Harcanılan zamana yazık. Bir müslüman gelse konu açsa ona karşılık bu konu yorum olarak cevap verilse tamam. Ama durup dururken Ateistlerin "aha çelişki buldum" diye ikide bir de konu açmaları saçma geliyor. Onun yerine azcık bilim forumuna yönelseler.. Haksız mıyım yani
 21. ellectra

  İnsan Ömrünün Uzaması da mı Kader?

  Neden sürekli islamın gerçek olmadığını ispatlamaya çalışan konular açılıyor ki? İnanmak isteyen ne dersen de inanır. Allahın canı ölye istemiş der yine inanır. Kendisiyle çelişmeyi seviyor der yine inanır yani. Ne gerek var böyle konulara...
 22. ellectra

  Allah sınasın diye çocuk yaptım

  İki evlilik neden bitti acaba özel değilse?
 23. ellectra

  hodri meydan diyorum

  Erkeklerde neden meme var? ucu delik meme başı? Kuranda falan belirtilmiş bir faydası hikmeti var mı? * Daha estetik gösteriyor erkeği demeyin. Zira o göz alışkanlığındandır ve meme başının deliğini gerektirmez. * Cinsel haz veriyor demeyin. Zira haz vermesi için meme formunda olmasına gerek yok. Deliğine hiç gerek yok. * Herkes kız olarak başlayıp sonradan cinsiyet belirleniyor hiç demeyin. Zira bunu demek evrimi kabul etmek, evrimi kabul etmek dini reddetmektir. Neden sıçan, işeyen, sümküren iğrenç canlılar olarak yarattı bizi? O kadar kudretli temiz biri neden böyle bir şeyi tercih etti? Ondan korkup altımıza sıçabilmemiz için mi? Oysa o kadar kudretli ki bizi sıçırtmadan da yaratabilirdi biliyorsun sen de. Bu detaya hiç mi hiç gerek yoktu bence. Ha böyle sıçmık bir puta tapmakta özgürsün tabi. Ona bir şey diyemem.
 24. İlk alıntı ile ikinci alıntıyı birleştirebilir miyim? Yani atomların bozulmasının bile aslında bir sebebi vardır ama sadece bunu bilmek mümkün olmadığı için mi sebepsiz deriz. Yoksa atomun bozulması ayrı bir konu mu? Bunu da anlarsam tam olarak anlamış olcam ne demek istediğinizi.
×
×
 • Yeni Oluştur...