Jump to content

Türk Ateist

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.116
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

6 Takipçiler

Türk Ateist Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Güncel Profil Ziyaretleri

2.483 profil görüntüleme
 1. Doğu Perinçek nedir?ne değildir?

  Fildişi Sahili'ne ayrıca güldüm...
 2. kitabın yarısına iman...

  Sen olmuşsan ya? Demek yetişiyormuş...
 3. Doğu Perinçek nedir?ne değildir?

  Terbiyesiz sensin, Perinçek'in de Kürtlüğün de beni bağlamaz. Kürt olmanın konuyla ilgisi ne, akıl hastası mısın? Aa, evet, sen o seremın nickli hastasın. Kürt olarak Perinçek'in arkasındasın ama forumdan PKK propagandası yapıp Türklere saydırdığın için atılıyorsun. Sizi buraya parayla mı gönderiyorlar bilmiyorum ki...
 4. kitabın yarısına iman...

  Ne kadar abarttın yaw? Bu neyin korkusu ki? Üç tane güzel ayet var deyince okurlar İslam'a mı yanaşacak veya ateistler Müslüman olmayı mı düşünecek? Tekrar söylüyorum, bütün dinlerde az sayıda da olsa son derece güzel, iyilikten söz eden vs ayetler olabilir, vardır da. Çünkü insan ürünüdürler. Bunu anlayabiliyor musun? Dinler bizim, insanlığın ürünü. Korkacak bir şey yok, sakin ol. Ayrıca evet, ateist bir kadın olarak söylüyorum ki "kadınlarınız sizin tarlanızdır, o halde onlara dilediğiniz gibi varın" cümlesi inanılmaz güzeldir ama sende bunu anlayacak özgür akıl ne yazık ki yok. Müslümanca bakmaktan kendi alamıyorsun çünkü. İslam kirli olunca Müslüman'ın yorumu kaçınılmaz olarak kirli olur, sen de sözdeki esas güzelliği İslam dışına çıkıp göremediğin için İslami biçimde yorumluyorsun.
 5. kitaplara tarihselci yaklaşım...

  Kur'an'ı tarihselci yaklaşımla incelemek için ateist vb olmak lazım. Ya da şöyle söyleyeyim, bu yaklaşımı ancak ateistler, agnostikler, panteistler gösterebilir. Kutsal olmaktan, Allah tarafından vahiy yoluyla gönderilmekten bahsedildiği an bilimsellikten yüzde yüz uzaklaşılmış olur. Tarihselci yaklaşmak bilimsel yaklaşmak demek hani. İlginç olarak Kur'an'daki kötü dediğimiz emirleri savunan inanırlara önerdiğimiz yöntemdir bu. Tamam, 1400 küsur yıl evvel çocuklarla evlenmek hayatın doğal bir parçasıymış ve Kur'an bunu işlemiş, yasaklamamış, hatta teşvik etmiş. Bunu o kadar doğal biçimde yapmış ki, bahsedilen kişilerin yetişkin kadınlar gibi algılanmış olduğunu görmek zor değil. Biz de inanırlara "Tamam, o zaman öyleymiş, tüm dünyada küçük yaştaki kızlarla evlenilirmiş ama dünya artık öyle değil, biz bunu yapanlara artık sapık diyoruz, hukuken suçlu bulup hapse atıyoruz, savunulmasına bile asla izin vermiyoruz. Sen de böyle bak, savunma. Şimdiki çağ başka çağ, o yüzden bir buçuk asır öncesinin geleneklerini savunma" deriz. Buna tarihselci yaklaşım demekte herhalde sorun yok. Burada karşılaştığımız sorun, Kur'an'a böyle yaklaşıldığında kutsallık sihirinin bozulması. Çünkü kitabın her çağa hitap eden evrensel bir kitap olduğuna inanılır. Kitabın iddiasıdır bu. O yüzden bir inanır için bu kitaba tarihselci anlayış ve disiplinle yaklaşmak imkansızdır.
 6. kitaplara tarihselci yaklaşım...

  Peki hangi kaynaklar bunlar? Kur'an yakıldı diyen ve sonra nasıl toparlandığını anlatan kaynakları diyorum.
 7. Doğu Perinçek nedir?ne değildir?

  Şu lafa bak. İnanılır gibi değil. Böyle bir alçaklık, böyle bir ahlaksızlık yok... Adam basbayağı siyasal İslam'ın kucağına oturmuş, ne diyeceğini iyice şaşırdı artık.
 8. kitabın yarısına iman...

  Bunları yapmasına ben de hiçbir şekilde karşı değilim, elbette çok yararlı. Sürekli karşılaştırma yaptığı başlıklar açıyor zaten. Açsın. Hepsi lazım. Değerlendirme biçimi hatalı sadece. Ona onu anlatmaya çalışıyorum.
 9. kitabın yarısına iman...

  Ben de bayılıyordum sana açıklama yapmaya, senle tartışmaya... E bi de karışsaydın? Ne halin varsa gör demiş bi de budala.
 10. kitabın yarısına iman...

  Sen Kur'an'la bozmuşsun kafayı. Onun alıntı çalıntı olduğuyla bozmuşsun ama bunun nasıl yapıldığını da bilmiyorsun. O yüzden ön yargısız bir ateist gibi bakabilmen de anlayabilmen de mümkün değil. Bütün dinler çalıntı. Hepsinin kökeni bir yerlere gidiyor, hiçbiri orijinal değil. Kur'an ise en son yaratılan din olduğu için kendinden öncekilerin toplamı. Ama sana şunu söyleyeyim, Kur'an'da yazan ve kendinden önceki semavi dinlerde geçen ayetlerin üstünde bu kadar ısrarlı durmak çok yararlı değil. Çünkü Müslümanlar, her ne kadar değiştirilmiş olsa da diğer iki büyük dinin de Allah kelamı olduğuna inanır ve tekrarlardan rahatsızlık duymazlar. Senin kaçırdığın şey, günümüz Müslümanının da evrildiği, ateist argümanlara karşı yeni savunmalar geliştirdiği ve onlardan etkilenmediği. Piştiler adamlar. Ben Müslüman olsam ben de öyle yapardım. O yüzden Kur'an saçmalığını diğer iki saçmalık olan Tevrat ve İncil'le yıkamazsın. Onlar da Allah kelamı çünkü. O ikisi yetmediği ya da değiştirildiği için Allah üçüncüyü gönderiyor, o yüzden diğer ikisinde olan ayetlerden bazılarının burada da yer alması onlar için çok doğal. Bu üç din de aynı yerden çıkıyor; Ortadoğu ilkelliğinden. Gidilecek yer çok daha öncesi velhasıl. Yani Müslümanlar o ayetleri alıntı çalıntı yaptı da Musevi'ninki gökten mi indi? Kabaca açıkladım şimdi.
 11. kitabın yarısına iman...

  Su yok. Kabilelerin durmadan birbirine baskın yapıp el koyma nedenleri su ve yiyecek. Çöl ortamında hayatta kalmaya, hayat kurmaya çalışan ilkel toplum bu. İslam'la veya Cahiliye Devri diye yutturulan İslam öncesi Araplarla ilgili dini bir sorun değil bu. Dine girmesi ayrı mesele. Belli ki o civar insanını temiz olmaya zorlamışlar, bu da son derece doğal. Ben de zaten senin ilkel dediğin o doğallığı, kadın erkek ilişkisinin bu doğal ve sofistike anlatımını seviyorum. Eski mitolojilere dayanması güzelliğini değiştirmez, ben de zaten Kur'an'a özgü veya orijinal filan demedim. Kaldı ki Müslümanlar Bakara 223'ü benim anladığım gibi yorumlamazlar, tefsirler vs son derece kirlidir, bayağıdır. Kadın özgür değildir, seks kirli bir şeydir çünkü.
 12. Dusunce kayit formu

  Böyle bir şey bilmiyorum, doğru vakada doğru biçimde uygulanırsa gayet de sonuç alınan, bilimsel bir yöntemdir bu. Psikolojik tedavi kompleksi iştir, profesyonel kişi neyi nerede kullanması gerektiğini bilirse son derece başarılı sonuçlar alınır.
 13. kitabın yarısına iman...

  İyi de bunlardan sözetmiyorum ki. Adamlar 1500 sene önce çölde, susuz yaşıyor ve pisler. Böyle bir toplumu bir şekilde temizliğe özendirmeye çalışmak bence çok önemli ve değerli. Yoksa şimdi abdest dediğin şey pislik ve mikrop üretmekten başka bir şeye yaramaz, abdest deyince ortalık yerde çoraplarını çıkarıp ayak yıkayan ve sonra o ıslak ayaklara o çorapları hemen geri giyen, sümküren filan adamlar geliyor. Bunları yazarken bile şu an nasıl zorlandım anlatamam... Ama işte bir buçuk asır önce iş böyle değil. Hiçbir şey bulamazsan temiz kumla elini ayağını temizle demiş adamlar. Bunu da günde beş kere yapmaya zorlamışlar resmen. Tuvalete üç taşla gidin filan demesi de bu anlamda iyi. Basbayağı dört koldan temiz olmaya zorlamışlar.
 14. kitabın yarısına iman...

  Evet, yanlış numara vermişim, özür dilerim. Bakara 223 yazacaktım, 233 yazmışım. "Kadınlarınız sizin tarlanızdır, o halde onlara dilediğiniz gibi varın" diyen kısmı çok güzel buluyorum ama Müslüman kafasıyla değil tabii.
 15. Dusunce kayit formu

  Olur mu canım öyle şey? Düşünce kayıt formuyla tedavi olur mu? Bu sadece yöntemlerden biri. Başlangıç. Terapi seansı başlamadan önce birtakım form ve psikolojik ölçekler doldurturlar, düşünce kayıt formu da onlardan biri. Kendi başına hiçbir şeye yaramaz, her şey terapistle birlikte yapılır. Formlar bu noktada durumun nereden nereye gittiğini de gösteren yardımcı faktörlerdir, daha nesnel bir saptama yapmaya yardımcı olurlar.
×