Jump to content

Türk Ateist

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.180
 • Katılım

Topluluk Puanı

0 Neutral

Türk Ateist Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

7.267 profil görüntüleme
 1. Türk Ateist

  Yurt Sevgisinin Kanıtı Nedir?

  Bu, 17683058032069. atılışın olacak ama emin sonuncu olacak. Her defa bir süre alınmıyorsun, sonra belki insan gibi yazar deyip izin veriyor ve görmezden geliyorlar, geliyoruz ama artık bitti. Git manyak takıntılarından kurtul, öyle gel de demiyorum. Gelme sen. Bıktırdın.
 2. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Kemal'in askerleri iktidara hiç gelemedi ki? CHP 1940'ların ortalarında başladı kendi çocuklarını yemeye. 50 yıldır da iktidara gelemediler zaten. Buna rağmen diyoruz ki hiçbir iktidar AKP kadar kötü değildi. Hepsi muhafazakar, liberal partilerdi, hepsi de bir şekilde gericileri besledi ama bu kadar korkunç değillerdi. Benim oy verebileceğim bir parti yok. Hiçbir zaman yoktu. Oy vermeye inandığım için kötünün iyisi diyebildiğim, hayat görüşüme yakın sayılabilecek bir tanesini seçip oy verdim. Bunun içinde liberal partiler de oldu sosyal demokrat partiler de. 16 yıldır CHP'ye veriyorum elbette. Alternatifsizlikten değil, AKP'ye karşı birlik olmak gerektiğini bilmemden ve CHP temelde bizim olduğundan. Son iki seçimde de İyi Parti'ye verdim. Bundan sonrasını bilemem. Aman da o ne yaptı, bu bizi kandırdı, şu para çaldı, öteki akraba besledi falan deyip sızlanmak bir yere kadar anlaşılır. Hepimiz yakınıyoruz bundan, elbette dürüst insanlar bekliyoruz. Ama ben hiç o kadar romantik olmadım. Halkın ne olduğu belli. Seçilen yöneticiler de bu halktan çıkma insanlar. Çok çok az insan idealdir, bunu bilince o tip şeylere takılıp safsataya kurban gitmiyor insan. Şu var, biz çaldıklarını gördüğümüzde hemen hesap sorup bedel ödetiyoruz. En azından ödetmek istiyor ve eyleme geçiyoruz. Bu çok önemli. Yani "Çalıyorsa benim paramı çalıyor, size ne" ya da "çalsa da benim adamım sonuçta, görmezden geleyim" demiyoruz. Diğer vatandaşlar da aynı tavrı gösterse çalamazlar. En azından çok çok çalamazlar, ama vatandaş biliyor ki kendisi o mevkiye gelse kendisi de çalacak, o yüzden o çalma işini hak görüyor ya da kendisi de nemalanmak için çaba gösteriyor. Ne yapalım, bizim toplumuzun önemli bir kısmı da böyle.
 3. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  AKP ilk zamanlar muhalefet olmadığı için gelmedi. Çok akıllıca politika yürüttüğü için geldi. Özgürlük ve demokrasi getirmeyi vaadetti, Kemal Derviş'in ekonomi politikalarının üstüne oturup onu sürdürdü, fakire güzel seslendi ve liberal olduğuna inandırdı. Biraz dindar bir liberal görünümündeki şeriatçılardı. E ama bu aşağılık heriflerin aslında gerici birer hırsız, şeriatçı olduklarını haykıran, herkesleri uyaranlar kimlerdi? Hah işte, "o Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" diyen kitleydi. Sizin derdiniz ne ki bu kitleyle? Bunlar kendi halinde yaşayan pırıl pırıl insanlar. Milyonlarca sıradan insan. Okumuş, babasından kalan mirasla değil de okumakla elde ettiği işiyle geçinen insanlar. Ve emin ol oy verecekleri doğru dürüst bir parti de yok. Bütün istedikleri ülke doğru düzgün insanlar tarafından yönetilsin, çocukları bilimsel eğitim alsın, teröriste beslenmesin, dinci kontrol altında tutulsun ki ortalıkta sapıklık olmasın, demokrasi doğru düzgün işlesin, ülkenin sınırları doğru düzgün korunsun, Arap vb ülkeye doluşmasın, ekonomimiz kendimize yetsin. Hepsi bu... Bu bir mücadele. Herkes hayata bakışı ve beklentisine göre bir tarafta konumlanır ve politika üretir ya da üretilen politikayı destekler. Güçlü olan taraf iktidarı ele geçirir ve ülkeyi kendi idealleri, ilkeleri doğrultusunda yönetir. Mustafa Kemal'in askerlerinin ideali, Atatürk'ün 100 yıl evvel açtığı o sonsuz yolsa sağlıkla yürüyebilmektir. Olabildiği kadar özgür, bilimsel, sağlam, zengin ve ahlaklı bir toplum olmak. Başkası değil. Geri kalan sizin uydurmanız. Muhalefet şimdilerde hepten berbat, bunu zaten biliyoruz ama AKP'nin bu kadar güçlenmesinin nedeni muhalefetin başarısızlığı değildir. Bu saçma propagandayı yapmayın. AKP, cumhuriyet tarihinin gördüğü ve belki de göreceği en ahlaksız, en alçak, en hain, en tehlikeli politik çetedir. Anayasa, hukuk, demokrasi, ahlak ve etik değer takmayan adamlar bunlar. Diğer politiklerin, bin sene düşünse aklına gelmeyecek, gelse bile asla başvurmayacak olduğu yöntemleri hayata geçirdi, her şeyi yerle bir ettiler. Böyle bir güçle mücadele edemezsiniz. Bu hiçbir şekilde mümkün değildir. O yüzden bu yalnız politik değil, sosyal bir süreçtir de. Günlük hayatımıza, toplumuzun ahlaki kodlarına kadar sirayet eden bir durumdur bu. Yalnız tarihçiler değil, toplum bilimciler, sosyologlar da bu 17-20 yılı derin derin inceleyecek ve uzun uzun yazacaklar. Muhalefetin başarısızlığına indirgeyecek kadar basit bir sorun değil.
 4. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Ne sanıyorsunuz acaba siz halkı? Bu toplum acayip bir şekilde mağdur edileni, daha doğrusu mağduru iyi oynayanı seviyor. Ne yapalım, böyle bu. Ama Ekrem'e oy verebilme ve Tayyip'e kızma nedenleri sadece bu değildi. Ekonomi hepsinden önce gelen neden. Türkler bir şeyden fiziki olarak zarar görmedikçe, cepleri yanmadıkça tepki göstermez. Pahalılık olmasa Tayyip'in yaptığı bunca haksızlık o kadar dokunmazdı. Mırın kırın ederlerdi belki ama oylarını da çekmezlerdi. Yani endişe etme, her konuda yakınmaya, hiçbir şeyden memnun olmamaya devam edebilirsin. Sürekli bir şikayet etme halindesin. Hiçbir şeyden memnun olmuyor, ille de kendi moralini bozup ümitsizliğini koruyacak bir şeyler buluyorsun. Demek seni de bu besliyor... Devrim mevrim olmaz dünyada. O işler bitti. Sistemler devrimle falan değişmez, bizde de değişecek bir sistem yok. Parlamenter sisteme geçmek veya Tayyip'ten kurtulmak için devrime gerek yok. Tayyip'i indirecek olan da muhalif parti ve o partilerin oy verenleri olmayacak diye yıllardır söylüyoruz zaten. O yüzden bu belediye seçimleri muhalif partilerin başarısı değildir diyoruz. Tayyip'i indirecek olan kendi oy verenleri olacak, öyle de oluyor. "Biri Kemal'in askerleriyiz diyor , diğeri Allah'tan başkasina hesap vermeyiz diyor." Mustafa Kemal'in askerlerine kurban olun siz... Onlar olmasa AKP ananızı çoktan ağlatmış, çoktan şeriat getirmişti size, onu da bilin. Bunu diyenleri ellerinde silahla selam duran asker özentisi insanlar sanıyorsunuz gerçekten, ona da güleyim mi ağlayayım mı bilmiyorum... Hani militarizm falan... Hepimiz militaristiz, darbeciyiz, postal yalıyoruz gece gündüz falan... Allah gerçekten akıl versin.
 5. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Aman aman mutlu ol. Umarım hep böyle sürer. Herkes mutlu olsun. Düşün bak, senin bile çok mutlu olmanı isteyebiliyor ve bundan memnun olabiliyorum. Yaşlandıkça bilgeleşiyor muyum nedir...
 6. Türk Ateist

  Ve Ekrem İmamoğlu yeniden başkan

  malta eriği seni başkası sanıp laf ettiği için özür dilemiş, daha ne istiyorsun? Özürü de beğenmemişsin, niyet okuyorsun. Benden özür bekliyorsan daha çok beklersin. Adamın anasına bilmem nesine küfürler ettin ve ben de attım. Esas özür dilemesi gereken sensin. Ayrıca defalarca atılmana ve onca küfüre rağmen sana hala yanıt verdiğim için bir de teşekkür etmelisin.
 7. Türk Ateist

  Ve Ekrem İmamoğlu yeniden başkan

  Sana daha önce iftira eden, küfür eden birileri vardı ise raporlayacaktın. Yani raporlasaydın da yöneticilerin haberi olsaydı, şimdi bunu bana ne diye söylüyorsun? Raporladıysan da mutlaka küfreden kişi ceza almıştır, ben ne yapayım şimdi? Buradaki olay, senin malta eriği'nin annesine vs ettiğin küfürler. Bir ileti de değil, küfür ettiğin birkaç ileti vardı, hepsini de sildim. Hakaret değil, basbayağı kötü küfürdü. Bak seni tanıyorum, biliyorum. Daha önce kaç defa hangi nedenlerle atıldığını gayet iyi biliyor ama gereksiz bulduğum için tek tek söylemiyorum. Ama sen durmuyor, saçma sapan yerlere dalıp devam ediyorsun. Atılman gerekiyordu, attım. Devam edersen bir daha atacağım. Başlığın canına okudun günlerdir, saçmalayıp duruyorsun. Yeni nick alıp gelmişsin, kimse sana bir şey demiyor işte. Oturup doğru düzgün yazı yaz. Gerçekten baydın.
 8. Türk Ateist

  Müzikle açalım

 9. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Yahu üç gündür tanıyor değilim seni. Hatta belki sen bile kafandaki milliyetçi fikirlerin gücünün farkında değilsin, kendini liberal sanıyorsun. Canan takıntın saf bir şey değil örneğin. Benim nickim Türk Ateist, gururla vatanseverim diyen biriyim, Türkleri gayet acımasızca eleştiririm, Köylüleri Neden Öldürmeliyiz" şiirini acayip severim mesela... Ama sen o şiiri neden ve nasıl sevebileceğimi anlayamayacağın gibi, kendi yanlı düşüncelerinin nereden kaynak aldığını da anlayamazsın. Farkında bile değilsin. Kimsenin yazısını, düşüncesini bilinçli olarak çarpıtmam. Benim kadar dürüst tartışan insan az bulursun. Bazı şeyleri yanlış anlamak veya yarım anlamaktan dolayı hayalı yorumlayabilirim, onu anladığım anda da derhal özür dilerim. Kimine göre sevimsiz olabilirim, sert olabilirim, bilgisiz olabilirim vs vs ama kimsenin yazısını alıp da çarpıtmam, bu tip bir ahlaksızlığa başvurmam. İnat aptalların, cahillerin başvurduğu bir savunma yöntemidir. Bu durumda burada sorgulanması gereken senin kapasiten oluyor.
 10. Türk Ateist

  travma nedir?

  Burayı şöyle açıklayabiliriz...Bir çocuğun maruz kaldığı travmatik duruma nasıl tepki vereceği onun yaşı, arka planı, ebeveynlerinin davranışı vb birçok faktörle birlikte değişir. Çocuklar, özellikle de 0-6 yaş arası çocuklar duygularını kontrol edemezler. Anne babanın, travmaya neden olan durumu ona mutlaka hemen doğru biçimde açıklaması ve durumu kontrol altına alıp kendi stresini ve çaresizliğini hissettirmemesi hayati önem taşır. Çocuk kendini güvende hissederse travmanın etkisi düşük olur, onunla başetmesi de kolaylaşır. Yani sorun sizin düşündüğünüz gibi değildir pek. Yetişkinlerin yaşadığı travmalar, anladığıma göre sizin konunuza pek girmiyor. Çünkü siz erken yaş travmalarının sonraki hayatı nasıl etkilediğiyle ilgileniyorsunuz. Yukarıdaki alıntının devamını okuyunca öyle olduğu anlaşılıyor.
 11. Türk Ateist

  travma nedir?

  Bilmem? Öyle geldi ama yanılıyor olabilirim. Neyi tartışmak istediğinizi de tam olarak anlamadığım için pek bir şey diyemedim aslında. Mesela kişinin yaydığı enerjinin düşüklüğü demiş ve bunu onun bilinç, farkındalık ve uyanıklık durumunun düşüklüğü şeklinde açıklamışsınız. Eğer kişi böyle biri olmasa travmaya maruz kalmaz veya daha kolay başederdi mi demek istediniz? Çok fazla karmaşık olmuş kısacası. Daha iyi anlasam ben de daha derli toplu yazabilirdim.
 12. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Kürtlere gıcık falan değilsin. O duygunun adı başka senin. Senin toleransın evrensel değerlerin gerektirdiği kadar falan değil. Kimi, niye kandıracaksın ki şimdi... Kendini kandırıyorsundur belki, o kadarını bilemem. Kürtlere, Kürtçülere gösterdiğin toleransın dörtte birini diğer insanlara göstermiyorsun mesela. Türklere alabildiğine saydırıyorsun, aşağılıyorsun, CHP de dahil olmak üzere diğer partilere demediğini bırakmıyorsun. Senin bütün toleransın Kürtlere. Bu uğurda "terör yapmayıp ne yapsınlar" kıvamına geldin be. Ötekilere gelince "öküz anadolulu". Bu gizli ırkçılık. Farket diye söylüyorum. Gerçi aleni ırkçılık demekte de sakınca yok ama çaktırmadan yapıyor, daha doğrusu öyle yaptığını sanıyorsun. Ekrem ve karısı tipik Karadenizli. İkisinin de şivesi aynı. Evde hepten kayıyordur. Kadını çok beğeniyorum öncelikle, şu yaşında hala okuyor (doktora yapıyor), en büyük amacı çocuklarını iyi eğitip yetiştirmek olan bir kadın. Kendi çocuklarına da güzel bir model. Yırtık jean giyen bir kadın olsun artık ortalıklarda.. Bizim kafa bu zaten, salak. Hepinizi hizaya getirecek kafa bu. Başka da yok zaten. Bizim ne istediğimiz de belli yolunun nereden geçtiği de. Kafası biraz çalışan görür, gelir. Geri kalan kara kuru debelenir çamurda. Seninkiler gibi entel dantel solcu tipler değil bunlar. Senin Canan'ı görünce insanın neşesi, yaşama sevinci kalmıyor... Tereciye tere satma kısacası. Gelmiş benim anlattığım adamı bana karşı kullanıyorsun. Kafanda var herhalde.
 13. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  malta eriği, Kürtçülüğün ayyuka çıktı, yazdıkça battın. O yüzden gizli ırkçılığına beni bulaştırma. Hitler'i, Mussolini'yi vb yediririm sana. Senin ülkeyi okuyabilme yeteneğin de yok şansın da. Ülkede bir şeyler kesin olarak değişiyor ama senin hayal ettiğin gibi değil. Sen daha bu adamlar bu oyları nasıl, neden ve kimden aldı, onun farkında değilsin. O yüzden sen Kürtçü veya sol liberal sloganlarını bu kadar sık atma burada. Partiler üstü bir durum var ortada. Herhangi bir parti veya yöneticinin dominan olduğu bir durum yok. Sen önce bi bunu sindir, ondan sonra değişimden bahset. Bahsini ettiğin değişimi de okuduk işte... Sağlıklar dilerim.
 14. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Benim umudum hiçbir zaman bitmedi. En kötü zamanda bile korudum. Güvendiğim şey Türklerin sağının solunun pek belli olmaması ve çıkarını kollamayı pek bir sevmesi. AKP'yi güçlü yapan ilk şey çok güzel para dağıtması, cahil ve fakiri iki kuruş da olsa maaşa bağlaması, iş vermesi idi. Deniz bitince etrafı besleyemez oldu, İstanbul gidince her şey daha da sarpa sardı. Türkiye'ye şeriatın gelmesi hiçbir zaman mümkün değildi. Bizim için mevcut dindarlaşma hali de şeriattan farksız aslen. Her yerde din var, çocuk ve gençlerin beynini dinle yıkıyorlar, türbanlı sayısı bilmem kaç kat arttı, kadınlar örtünmeye zorlandı falan derken ortalık iyice kirlendi. Ama şeriat dediğin, bu topraklarda yeşermesi mümkün olmayan bir şeydi zaten Hiçbir zaman yeşermemişti. Osmanlı'nın şeriatı bile kendine özgüydü, hatta Osmanlı bir anlamda laikti. AKP ucube bir sistem getirdi ve ülkeye çok büyük zararlar verdi. Özellikle ekonomide verdiği zarar ki daha önemlisi zaten yok, epeyi büyük. Türkiye düzelir. Daha da güzel, yaşaması zevk veren bir ülke haline de gelir. Türk devrimleri bunun temelini çok sağlam atmış. AKP dindarlığı sayesinde gelmedi. AKP'yi başta tutan din değildi, hiçbir zaman da olmadı. Daha doğrusu halk ona bu nedenle oy vermiş değildi. Din yalnız aralarındaki iletişim aracıydı. "Ne güzel dindarız, aynı bağın gülüyüz madem, gel biraz da şurayı soyalım, paylaşalım, Allah falan deyip temizleniriz." AKP şeriat falan ilan edemez. Etmeye teşebbüs etse de beceremez. O gücü yok. Seçimle gitmek istemeyecektir, evet, ortalığı talan edecektir, ama sonunda muhtemelen kaçıp gidecektir Tayyip. Bir sabah bir uyanacağız ki Tayyip tüymüş. Nereye nasıl gider, nasıl saklanır, bilmiyorum. O da epeyce zor görünüyor ama başka çaresi kalmayacağı için yapar. Türkiye çok büyük ve güçlü bir ülke. Biraz akıllı birileri başa geçti mi toparlanır ve yeniden saygınlık kazanır. Yeter ki şu dinci hırsız böceklerden kurtulalım. Onlarda çözülme zaten başlamıştı, şimdilerde hızlandı. Bundan sonraki süreç zorlu olacak, çünkü kaybettikçe sertleşecek bunlar.
 15. Türk Ateist

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Hahahaha... Hayallerde yaşıyor bazı liberaller... Allah akıl fikir versin, ne diyeyim.
×
×
 • Yeni Oluştur...