Jump to content

Türk Ateist

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.400
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Türk Ateist kullanıcısının eklediği dosyalar


 1. On 10.10.2019 at 23:01, dursun yazdı:

   

  Benim aklıma takılan şu; sınav mantığında sonuç belli değildir. Sınava giren kişinin başarısına göre sonuç belli olur. Dini inanç sistemi sınavında ise sonuç bellidir. Yani bunun adına sınav demek imkansız.

   

  Dini inanç sistemine göre de sınava giren kişi sonucu bilmiyor. Allah'ın bilme nedeni, zamandan münezzeh olması, önce ve sonrayı; başlangıçtan sonsuza uzanan tüm zaman dilimini bilmesi. 

  Filmin başını da sonuna biliyor, ama senaryoyu o yazmamış, oyuncuların ne yapacağı kendilerine bağlı. O sadece izleyen olarak sonucu biliyor. Dolayısıyla bir dahli, direkt bir yönlendirmesi vs yok.

  Saçma, evet, din saçma zaten ama saçmalık içinde tutarlılık var. Allah o yüzden kader yazmaz, sonuca bir dahli yoktur, sınavı tek başına kul verir ve geçer ya da kalır. O yalnızca, tüm zamanları bildiği ve gördüğü için sonucu da bilir. Bilmek, dahil olmak, müdahale etmek anlamı taşımıyor burada.

  Bilmesi bir şeyi değiştirmiyor.

   

  İlginç olan bu saçmalıklara inanıyor olmak. Çizgi film gibi bildiğin...


 2. On 11.10.2019 at 19:00, kavak yazdı:

  Savaş karşıtı olmak, vatan hainligi imiş!

  Yok ya...

  Birisi şehidlikten dem vurur, diğeri ise vatan hainliğinden. İkisinde de aynı ilkel düşünce var.

  Ben savaşın her türlüsüne karşıyım, ki bu tutum beni hiçbir zaman vatan haini yapmaz.

  Savaş öldürür, başka bir işe yaradığını da ben görmedim bugüne kadar.

  Umarım bu harekat beni utandırır ancak uluslararası arenada, bir ülke tek başına, askeri harekatla hiçbir terör harekatını yok edemez.

  Türkiye, terör sorununu bu eylemle sonlandırırsa, ben burada alenen özür dileyeceğim.

   

  Savaş karşıtı olmak elbette vatan hainliği değil. Sadece... ne bileyim... fazlaca romantik olmak...

  Biz bir savaş içinde değiliz zaten, bu sadece sınırımızı korumak için terörist dağıtma, kovma operasyonu. Ülkelerin sınırlarını koruma hakkı ve hatta sorumluluğu vardır.

   

   

  On 12.10.2019 at 14:04, kavak yazdı:

  Ben ne diyorum, sen ne diyorsun?
  Şu yazdıkların tamamen alakasız olmuş.

  İnsanları, savaş eylemlerine karşı oldukları için vatan haini olarak lanse edemezsiniz. Buna kimsenin hakkı yok, çünkü o insanlar kimbilir belki de sizden daha faydalı vatanseverdir. Ayrıca yıllardır askeri hareketlerle çözülemeyen teror sorunu, bu eylemle de çözülmeyecektir. Sebebini de yukarıda yazmıştım, tekrarlamaya hiç niyetim yok.

   

   

  Kimse terörü bitireceğiz iddiası içinde değil, bu da terör bitirme operasyonu değil. Sınırımızdaki teröristleri temizleyeceğiz, eğer becerebilirsek. Ülke içindeki PKK terörü elbette devam edecek, hatta belki artarak... Ona da sonra bakarız artık.

  AKP bütün bu işleri doğru düzgün yapabilir mi emin değiliz sadece. Sınırda Kürdistan kurulması bizim için çok çok büyük bir tehdit. Bu arada IŞİD'li teröristler ABD tarafında, Kürt işbirliğiyle temizlendi, kalan artıklar varsa onları da temizleyip alanı Suriyelilere bırakmak, sonrasında oraları yapılandırıp ülkedeki Suriyeli sığınmacıları göndermek hedefimiz.

   

  Yani Türkiye gayet iyi ve hatta elzem bir şeyi yapıyor. Biz epeydir oralara bir harekat yapılması gerektiğini söyleyip duruyoruz zaten.

  Teröristler gerektiğinde devletlerin silahlı kuvvetleri tarafından öldürülür kavak. İşgalci olan o koridordaki Kürtlerdir. IŞİD'i kovdukları her yere çöreklendi, bölgedeki Ezidi, Türkmen, Süryani, Arap... ...kim varsa kovdu, sürdü, öldürdüler. Biz burada bunları da hep konuştuk, bağırdık ama kimse ses etmedi. IŞİD'in ele geçirdiği petrol kuyularına kadar her şeyi ele geçirdi ve üstüne kondular. Suriye devleti de bu yapılanmayı asla istemiyor, ülke bütünlüğünü korumak istiyor. 

  Bu arada biz, Suriye'nin sınır bütünlüğünü korumasına bu harekatla ne kadar katkıda bulunabiliriz, o da şüpheli. Biz sınırımızdan kovacağız ama Suriye'nin güneyine inmeyecekleri hiç de kesin değil, hatta bence oraya inecekler. Ancak o kısım bizi bağlamaz. Biz en fazla 30 km içeri girip teröristi temizleyecek ve tekrar ülkemize döneceğiz.

   

  Özetle, ortada bir savaş yok. İşgal hele, hiç yok. Dünya medyası bu böyleymiş gibi yazıp çiziyor, ancak asla böyle bir şey yok. 

  Bu operasyon Türkiye için çok çok önemlidir, elzemdir. Dilerim Türk askeri için en az zaiyatla, can kaybıyla sonlanır.

   


 3. 24 dakika önce, HATEM yazdı:


  Ölürsek şehîd, kalırsak gâzi yiz.
  Ölsekte biz kazanırız, kalsak ta...

  Kâfirleri ise "Cehennem el'ân kuşatmıştır" (Ankebut 54)

  Yakında İsrâili Biz Müslümân Türkler Hritadan sleceğiz.
  Silsekte biz muzafferiz, silmesekte... Ama sileceğiz...

   

   

  Hayalleriniz bile uçuk kaçık. 

  Tek bir gerçekçi fikriniz, idealiniz de yok şu hayatta. 

  İsrail gemimize saldırdı, sizin İslamcı Tayyip döndü gemiyle giden millete "Gitmeyeydiniz, giderken bana mı sordunuz" dedi, hatırladın mı? Gidenler de Allah yolunda giden İslamcılardı hani.

   

  Keşke o Allah olaydı da size akıl fikir vereydi. O küçücük İsrail kök söktürüyor hepinize.

  Adamlar çölün ortasında orman yarattı, siz hala öte dünyadaki cennet avuntusunda...


 4. 4 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

   

  Hiç vakit kaybeder mi? Aldığı nefesi pazarlayan adam bu. İlk günden operasyonu bir masadan izledi ve kendine yine "Başkomutan" falan dedirtti. Yakında gazi ünvanı da ister...

  Hangi partiye oy verdiği farketmesizin, hatta Tayyip nefretine rağmen Türk halkı bu operasyonu destekliyor. Tayyip'i değil. Halk bunu da gösterir ona.

  Biraz sevinsin şimdilik. Kriz o kadar büyük ki, savaş falan da kurtaramaz onu artık. 


 5. 21 saat önce, anibal yazdı:

   

  Öncelikle, bu operasyon Türkiye için faydalı olur mu? Olma potansiyeli çok yüksek. Fakat, bunlar hangi işi becerdiler ki, bu işi becersinler, o başka bir soru.

   

  Eğer, bahsedildiği gibi bir güvenli bölge oluşturulabilir ve bir takım grupların, ki bunlar hepsi, orada at oynatması engellenirse, suriyelilerin oraya geri yollanması falan gibi bir fayda olabilecektir.

   

  Ama PKK mevzusunda... Bu olup bitenler, PKK'yı güçlendirecektir, bu da işin daha acı tarafı.

   

  Peki bu operasyonu niçin yapıyor tayyip? Büyük ihtimal, oradaki kürt otoritesini ortadan kaldırıp, kendi sünni isyancılarına alan kazandırmak için. Fakat, o sünnilerin alan kazanmaları, bir halt işleyebilecekleri anlamına gelmiyor. Tayyibin en çok gözden kaçırdığı şey, ABD oradan çıkınca, meydanın önemli ölçüde Ruslar ve Esada kaldığı. 

   

  ABD bu mevzuda, ne haliniz varsa görün diyecektir. Kürt tarafı tahminen, Türklerin gelip bebekleri kızartıp yiyeceğini falan söylüyordu. Eğer, o tür bir sivil kırımına girmezsek, ABD oturur seyreder. 

   

  Ama Rusya, Avrupa, Fransa falan seyreder mi? işte bunu hiç sanmıyorum. Peki nereye kadar giderler? Onu da bilemiyorum ama ucu açık. 

   

  Harekatın başarılı olacağının falanda pek bir garantisi yok. Umarım, başarılı olur, can kaybımız yaşanmaz. 

   

  Ben de, hepimiz harekatın başarılı olmasını istiyor ve can kaybı yaşanmamasını diliyoruz. 

   

  Bu operasyon Rusya için sorun olmaz, en azından şimdilik öyle görünüyor ama Fransa, genel olarak Avrupa seyirci kalacak gibi durmuyor. Tepkilerini ilk günden gösterdiler zaten.

  Ama esas önemlisi, AKP'nin bu işi ne kadar kotarıp kotaramayacağı ki bu konuda güvenmemekte dibine dek haklıyız. Bir sürü saçmalık var, yine de umarım iyi olur diyor ve bekliyoruz.


 6. 1 dakika önce, memjan21 yazdı:

  Sizin ciğerinizi köpekler yemiş belli. Arfin işgalinde kaç kişi öldü biliyor musun? Sin insanlıktan cikmis moronlardan başka bir şey değilsiniz. PKK sevicisi değil düşmanıyim aslında ama senin kafan basmaz bu işlere. Siz Atatürk gibi soykırımcilarin köpekligini yaparsiniz ancak.

   

   

  Hitler  ve Musssolini tüm Avrupa'yı işgal ettiler. 
  Trakya’dan Türkiye sınırlarına kavuştular.
  Doğu Avrupa ülkelerinden sonra Moskova’ya kadar Rusya’yı işgal ederken batıda  Fransa’nın tümünü de işgal etmişlerdi. İngiltere işgali başarısız kaldı.
  İngiltere'yi sürekli uçak bombardımanları altında bıraktılar.

  İngilizler şehir merkezinin bombalanacağını bildiklerinden  gelecek nesli korumak için Başkent Londra ve büyük şehirlerdeki çocukları köylere, ailelere dağıttılar.

  Her köylü ailesi, bir  veya birkaç kardeş çocuğa bakacak ve  savaş sonunda  bunları sağ salim ailelerine teslim edilecekti.

  Bu  koruma tedbiri başarılı oldu. Savaştan sonra çocuklar ailelerine  devlet tarafından teslim edildiler. 

  Hitler ve Mussolini’nin  toplu katliamlar, zulüm yaptıklarını , yahudileri nasıl toplu katliamlara uğratıp Yahudi neslini yeryüzünden silmek istediklerini  tekrar yazmayayım. 


  (Bir parantez: TC devletinin Hüda-Par’a sokuşturmak istediği de böyle bir Hitler ruhudur.  Onları anti-Yahudi yapmaya çalışıyor.  Kürdleri Hitlerin suçuna  ortak etmek istiyor. Çünkü antiüyahudicilik II.D.Savaşından sonra suçtur. Halbuki Yahudilik Dünyadaki ilk tek tanrılı dindir. Eşhedü en la ilahe illallah, Yahudice’den alınmıştır.  İslam dinindeki tüm dini terimler ggibi Medine ismi de Allah ismi de Yahudicedir).

  Ama tüm Avrupa’yı işgal eden Hitler hiç kimseye "senin dilin yok, senin dilin yasak olmalı. senin dilinde ilkolkullar olmasın! Senin dilinde köy ve şehir adları olmasın!"demedi. Mesela bir şehir veya köy adını değiştirip sen bu şehre  kendi dilinde isim veremezsin ve onun tarihi ismini anamazsın!, demedi.

   Hitler ve Mussolini’den daha  zalim olan bir  işgalci güç İttihatçı-kemalist  işgalde ise; hem toplu katliamlar, hem Kürdleri yeryüzünden silme hem de "bu şehrin  tarihi Kürdce adını anamazsın, uyduruk türkçe adını kullanancaksın. Jenosidden sonra oranın tarihini  ve kimliğini unutturmak için verdiğimiz isimle anacaksın!" der.
   İleride Dersim Jenosidin resmen  tanınacağı korkusunu taşıyorlar. 

   

   Yani Hitler, hiç kimseye   “ Buraya Konstantinupoli, buraya Kalipoli (Gelibolu) veya buraya Dersim diyemezsin!”   dememiştir.

   

  Kemalizm, Hitler’den daha katmerli bir zalimlik, soykırımcı bir  ideolojidir:
  “- Ben orayı zorla, jenosidle barut ve süngü kullanarak Tunceli yaptım, artık Dersim diyemezsin!” diyor. 

   

   

   

  Niye Atatürk'e bağladın şimdi durduk yerde PKK'lı köpek? Şimdi oturup senin gibi dağlıya "Ay öyle değil de böyle" diye savunma yapacağım, Atatürk tartışacağım mı sandın?

  Yazdığın açık ve net yazıyı buraya da yapıştırayım ki nasıl bir kaypak, dönek, yalancı olduğun bir daha görülsün. Gerek bile yok, bu başlıktaki ilk yazın ortada ama olsun.

   

   

  Alıntı

   

  Erdoğan İstanbul'da kayberderse, ABD ve Batı AKP'nin gayri meşru ve  halk desteği olmayan bir  duruma düşecek olan, IŞİD(ISIS) 'i yaratan ve silahlandırıp Kürdlere saldırtan hükümetine karşı daha da kararlı  yaptırımlar uygulayabilir.

  Gelecek hükümet aynı politikayı devam ettiremeyecektir. 
  MHP eriyecektir.  Tutuklu Kürdler serbest kalacaktır. Kürdler ilkokullar  açma gündeme gelecektir. Ulusal kimliğin vurgulanmasının  önü açılacaktır. 

  Kürd dili üzerindeki sınırlı ve kontrollü  yapı  son bulacaktır. 
  Bunlar aslında 15 yıllık gerilla savaşının sonuçlarıdır. 

  Bunları 20 yıl heder eden  Gerillayı iki kez imha etmeyi kabul eden Kandildir.

  Kandil, gerilla katilidir. yalancıdır. 

  Devletle gizli anlaşmalarını  halka  açıklamamıştır.
  Karayılanın  devletle anlaşması "Biz GERİLLAYI İMHA ETTİRELİM  siz de Öcalan'ı serbest bırakın!" biçimindedir.

   Ama devletin verdiği sözde durup  Öcalanı Mart ayında serbest bıırakacağını  sanacak kadar da aptaldır. Öcalan ancak ABD saldırısı olursa denetim altında sınırlı serbestlik kazanır. Ki  cezaevinden farksız olur.  Devlet yine sözünü tutmadı . Çünkü devlein amacı  Kürdleri kandırarak zayıflatrmaktı. Elinde gücü olmayanın, yaptırım gücü olmayanı , müzakere gücü de olmaz.. 

  Kürdlerin ellerindeki  kozlar alınsın diye bu yalana ve oyuna başvurdu. 
  Bu yüzden de devlet   Gerillayı imha ettikten sonra, hiç korkmadan, çekinmeden, 6 milyonluk bir tabanın liderini   ve liderlerini  korkmadan  hapse atmıştır.
   Kürdler gerillanın imha edilmesiyle  korumasız, güvencesiz  öksüz  kalmıştır. 

   Bugün  Kürd tabanın   kendini toparlama  dönemine girme  şansını bu seçimle yakalamış durumdadır.

   TC devleti hükümete karşı referandum sayılabilecek İBB seçimlerinden önce Kürdlerin  "ileri gelenlerini" ve Kürdlerin  içinde kendilerini bir bok zannedenlerini tek-tek  konuşturdu.

  Seçimlerden iki üç gün önce konuşmaları  niyeydi acaba?  Hepsinin açıklamaları da Tayyip Erdoğan'ın uzun müddet iktidardarda kalması için yapılan açıklamalardı.
  Tesadüf olabilir mi?
   "Oy vermeye gitmeyin!" diyen de , "boykot ediyorum! diyen de hapsi  Tayyip çizgisine çekilmiş sözde Kürdlerdir. Ulusal mücadeleyi aşiretçilikle eş tutan ilkellerdir. PKK ile HDP ye aynı kafa ile bakan ilkellerdir. 

   

   

   


 7. 10 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

     Akp denen mafyatik oluşum ve 18 yıldır yaptığı işler ortada, parti adı altındaki bu hırsızlık ve yağma çetesinin halkın ve ülkenin çıkarına icraat yaptıkları görülmüş şey değil. Bunların ciğerini bilen Abdüllatif Şener dahi bu gerçeği “işin ucunda rüşvet olmasın şu kazmayı alıp bir defa yere vurmazlar” demişti. Zır cahil, zeka özürlü taraftarlarınca dile getirilen yol yabdı, göbrü yabdı vb. işlerin arkasını biraz araştırdığınızda, rüşvet, adam kayırma, ihale sahtekarlığı, bir birimlik işi 5 birime getirme, vb. her türlü pislik ortaya çıkıyor. Akp nin halka hizmet adında kakalamaya çalıştığı hemen her şeyin ardında vatana ihanet suçu var.

   

     Hal böyleyken suriye operasyonu ne amaçla yapılıyor diye sormadan geçmek mümkün değil.. Ülkenin yararına olmadığı kesin ama akp denen suç örgütü ve malum lideri bu işten ne çıkar elde edecek? Sonuçta bir takım politik kazanımlar elde edilebilse dahi operasyona Abd ve Ab den tepkiler geliyor, her an ağır yaptırımlara uğranması olası, yüksek riskli bir kumar oynanıyor. Benim aklıma gelen ihtimaller; ekonominin hali hazırda içine eden tayyip, sonunda politik kazanımlar elde edebileceği için yüksek riski (ölmüş eşek kurttan korkmaz hesabı) almakta behis görmemiş olabilir. Öso denen el kaide ve işid kaçkınlarından oluşan güruha suriyenin kuzeyini vermeyi ve bu sayede suriyenin kuzeyini kendine bağlı sünni eyalet haline getirmeyi düşünüyor olabilir. Oluşturulacak güvenli bölgede yandaş iş adamlarına inşaat yaptırıp devletin kasasından milyarlarca doları (reyize atacakları sakal karşılığı elbet) bu yandaş kodamanlara sıvamayı düşünüyor olabilir. Veya hepsi birden.. Sizin düşünceleriniz nedir?

   

  ABD ve AB Tayyip'i gözden çıkaralı çok oldu. Yeniden göze girmesi mümkün değil, çünkü güvenilmez bir pislik olduğunu tamamen anladılar. O yüzden de Tayyip içeriye oynamak zorunda. Ekonomi o kadar kötü ve oyları o kadar düştü ve düşmeye devam ediyor ki, bu operasyonla oy kazanmayı planlıyor herhalde.

  ABD ve AB'nin ekonomik yaptırım uygulaması, ekonomideki sıkıntıları onlara havale edebilmesi için çok büyük fırsat. Ayrıca dediğin gibi, güvenli bölge yandaşlar için ışıl ışıl inşaat ve ticaret alanı demek. Şimdiden paylaşmışlardır.

   

  AKP, özelde Tayyip ülke için kılını kıpırdatmaz. Ülkenin tapusunu başta Katarlar olmak üzere Arapların üstüne yapmış, tarımı hayvancılığı, sanayiyi, her şeyi bitirmiş adam bu. Sınırdaki temizlik vatanseverliğinden değil elbette.

  Biz bunlara bakmıyoruz artık. O temizlik gelecek için zaten çok önemli. Kendileri batırdı, Kürt terörünü de İslam terörünü de kendileri ilk elden besledi, bedeli biz, daha da önemlisi şu anda asker ödüyor.

   

  Tayyip'in suçu yok. O zaten başından beri böyleydi, kim olduğu da amacı da yaptıkları da açıktı.

  Ona oy verenleri Allah bildiği gibi yapsın. 

   

  Ancak ben, bu işin sonunda ABD vs ekonomik krizi büyütüp tamamen dibe vurmamıza yardımcı hamleler yaptığında, Tayyip'in bundan faydalanabileceğini hiç düşünmüyorum açıkçası. Ters tepecek. İnsanlar duvarları kemirmeye başladığında ki başlıyor yavaş yavaş, hamasete bakmaz, taraftarları kendi elleriyle boğar onu.

   


 8. On 07.10.2019 at 01:08, ck789 yazdı:

  katılıyorum. 5dk çok kısa. uzun yazdığmızda göndermeden dar alanda kontrol zor oluyor. gönderdikten sonra da 5dk düzenleme yapmak için yeterli süre olmuyor.

   

  sırf bu yüzden toplu alıntı ile tek seferde cevap verebilecekken ayrı ayrı alıntılarla ayrı ayrı cevaplar yazıyorum. flood oluyor.

   

  Kavak delillendirerek açıklamış. Düzenleme süresi 5 değil 15 dakikadır ki bu bile çok alsında. Tartışmalar sırasında bu yüzden sorun yaşandığı oluyor, ben on dakika sonra düzenleme yaparken birisi iletiyi alıntılayıp yanıtlamış oluyor, sonra o da yanıtını değiştirmek zorunda kalıyor vs.

  Buna rağmen 15 dakikayı uygun buluyoruz.


 9. 23 dakika önce, memjan21 yazdı:

  PKK yüzden şuan Kürtler öldürülüyor. Hatem gibi yavşakların kitapsızlar diyerek küfrettiği insanlara sen de dağlı diye küfredersin.senin gibi yavşakların da olaya neresinden baktığı belli. PKK sevicisi değilim. Hiçte olmadım. Burada öyle bir beyanım yok. Sen laflarımı nerenle okuduğun belli zaten

   

  Buz gibi PKK'lısın. Dağa çıkıp eline silah almamış halisin sadece. Forum yazılarınla dolu, dağlı köpek seni. Al, yalnızca bir tanesini yapıştırayım buraya. Türk devletinin teröristleri avlaması konusunda yazdıkların ortada:  "Kürdler gerillanın imha edilmesiyle  korumasız, güvencesiz  öksüz kalmıştır." diyen benim babam değil. Arkana teröristi alırsan geleceğin nokta böyle döneklik olur işte sıkışınca.

   

   

   

  Alıntı

   

  Erdoğan İstanbul'da kayberderse, ABD ve Batı AKP'nin gayri meşru ve  halk desteği olmayan bir  duruma düşecek olan, IŞİD(ISIS) 'i yaratan ve silahlandırıp Kürdlere saldırtan hükümetine karşı daha da kararlı  yaptırımlar uygulayabilir.

  Gelecek hükümet aynı politikayı devam ettiremeyecektir. 
  MHP eriyecektir.  Tutuklu Kürdler serbest kalacaktır. Kürdler ilkokullar  açma gündeme gelecektir. Ulusal kimliğin vurgulanmasının  önü açılacaktır. 

  Kürd dili üzerindeki sınırlı ve kontrollü  yapı  son bulacaktır. 
  Bunlar aslında 15 yıllık gerilla savaşının sonuçlarıdır. 

  Bunları 20 yıl heder eden  Gerillayı iki kez imha etmeyi kabul eden Kandildir.

  Kandil, gerilla katilidir. yalancıdır. 

  Devletle gizli anlaşmalarını  halka  açıklamamıştır.
  Karayılanın  devletle anlaşması "Biz GERİLLAYI İMHA ETTİRELİM  siz de Öcalan'ı serbest bırakın!" biçimindedir.

   Ama devletin verdiği sözde durup  Öcalanı Mart ayında serbest bıırakacağını  sanacak kadar da aptaldır. Öcalan ancak ABD saldırısı olursa denetim altında sınırlı serbestlik kazanır. Ki  cezaevinden farksız olur.  Devlet yine sözünü tutmadı . Çünkü devlein amacı  Kürdleri kandırarak zayıflatrmaktı. Elinde gücü olmayanın, yaptırım gücü olmayanı , müzakere gücü de olmaz.. 

  Kürdlerin ellerindeki  kozlar alınsın diye bu yalana ve oyuna başvurdu. 
  Bu yüzden de devlet   Gerillayı imha ettikten sonra, hiç korkmadan, çekinmeden, 6 milyonluk bir tabanın liderini   ve liderlerini  korkmadan  hapse atmıştır.
   Kürdler gerillanın imha edilmesiyle  korumasız, güvencesiz  öksüz  kalmıştır. 

   Bugün  Kürd tabanın   kendini toparlama  dönemine girme  şansını bu seçimle yakalamış durumdadır.

   TC devleti hükümete karşı referandum sayılabilecek İBB seçimlerinden önce Kürdlerin  "ileri gelenlerini" ve Kürdlerin  içinde kendilerini bir bok zannedenlerini tek-tek  konuşturdu.

  Seçimlerden iki üç gün önce konuşmaları  niyeydi acaba?  Hepsinin açıklamaları da Tayyip Erdoğan'ın uzun müddet iktidardarda kalması için yapılan açıklamalardı.
  Tesadüf olabilir mi?
   "Oy vermeye gitmeyin!" diyen de , "boykot ediyorum! diyen de hapsi  Tayyip çizgisine çekilmiş sözde Kürdlerdir. Ulusal mücadeleyi aşiretçilikle eş tutan ilkellerdir. PKK ile HDP ye aynı kafa ile bakan ilkellerdir. 


   

   

   

   

   


 10. 12 saat önce, dursun yazdı:

   

  Konuyla ilgili de kısa birşeyler yazıyım.

   

  Şayet ben ateist olsam, bunun nedenini asla ama asla birkaç ayete bağlamam. Öyle tek bir ayetle filan olmaz bu işler. Kur'an ın bütününü ele alıp, hatta hızlıca geçiyim; dinlerin var oluş sebebine kadar inip bunu sorgulamak en doğrusu. 

   

  Ateistler ateist oluş nedenlerini birkaç ayete bağlamıyor zaten. Ben hiç böyle bir ateist görmedim. O birkaç ayet bir şeyi fitilliyor ve sonra arkası geliyor, ortaya çıkan sorular zincir olup birbirini besliyor ve bu sırada canlılıkla, yaşamla ilgili sorular akılcı kaynaklarla beslenmeye başladığı için kişi dinden neredeyse tamamen çıkıyor.

  Dinlerin var oluş sebebi bilimsel bir konudur zaten, sıra ona da geliyor haliyle.

   

  Ama şimdilerde gençler bunlara ihtiyaç duymuyor, dinden çok kolay çıkıyor. Çok fazla saçma çünkü, ve bu çağda gerçek olmadıklarını anlamak daha kolay oluyor. O yüzden derinlikli ateistler olmuyorlar, ancak öte yandan olmaları gerekiyor mu gibi bir soru sormak da gerekebiliyor.

   

  Din öğrenmek gerekli değil insan için. Saçma sapan ayetleri okumanın hiçbir yararı yok. Çocuğa, gence "Bunlar saçma sapan antik inanışlar, içeriği bilmek sadece vakit kaybıdır, sen işine bak, hayatını yaşa, neyi öğrenmek istiyorsan bilimsel kaynaklardan öğren" demek yeter. 


 11. 11 saat önce, memjan21 yazdı:

  Şivan Perver kendi milletinin hangi nedenden olursa olsun uğradığı zulmü şarkıları ile anlatmaya çalışmış gerçek bir vatanseverdir. Sizin olaya nereden baktığınıza bağlı.

   

  Biz ona terörist sevici vatan haini köpek diyoruz kendi aramızda. Senin de öyle olduğun, aylardır yazıdıklarına bakınca zaten aşikar.

  Tükürürüm senin PKK aşkına. Dağlı seni... 


 12. 47 dakika önce, HATEM yazdı:


  Savaşıyoruz zâten Kıt Kafalı,
  Sen hangi millettensin Türkçe konuşan türk düşmanı zavallı?

   

  Bu da yanlış. Biz ne ABD'yle ne Rusya'yla ne de adı geçen diğer ülkelerle savaş halindeyiz. ABD ekonomik baskı uygulayabilir, o da AKP'nin suçu olur zaten. Ülkeyi bu hale getiren, bizi bu saçma sapan bataklığa sokan ve başımıza bütün bu pis işleri açan bizzat AKP ve onun stratejik derinlik adıyla sunduğu adi dış politikalar zaten.

  Şimdi bu terörist köpeklerle mücadeleyi destekliyor olmamız, bütün bu işleri başımıza açanın AKP olduğu gerçeğini bilmiyor olduğumuz anlamı taşımıyor. 

  Bak işte, şimdi Trump'ın, aileleriyle birlikte avucumuzun içine bıraktığı IŞİD'liler sorunumuz var, AKP'nin daha dün birkaç öfkeli çocuk deyip destek verdiği İslamcı yamyamlar bunlar. Bunlarla AKP nasıl baş edecek meçhul. Salıvermeleri bile mümkün.


 13. 2 saat önce, Doğuştan işşiz yazdı:

  Ekonomik derin krizi unutturmak için, yapılan sinsice bir planı bu, iktidarın, malum, gündemi  değiştirmek için yapmıyacakları hile yok. 

  türkler amerikalılarla savaşsında görelim gerçek gücünü, türkler ruslarla savaşsın'da görelim gerçek gücünü ,türkler israille savaşın'da görelim gerçek gücünü,türkler çinlilerle savaşsın'da görelim gerçek gücünü,türkiye kuzey kore ile savaşsın'da görelim gerçek gücünü.türkiye japonya ile savaşsın'da görelim gerçek gücünü...bu 6 ülkeyle savaşmadan bana savaştan bahsetmeyin, :))))diğerleri ülke bile sayılmaz...

   

  Eee? N'apalım, Tayyip'in hesabı böyle diye bu dağlılar istediklerini yapsın diye göz mü yumalım? Türkiye zaten iktidar eliyle battı, bitti, olmaz ama olursa işgale hazır bir ülke haline getirildi, askeri bitirildi, hepsini biliyoruz zaten.

  Şimdi eğer mümkün olursa bu terörist köpekleri avlayıp sınırı temizlemek istiyoruz. Tayyip'in hesapları bu bağlamda önemli değil, oy vb hesaplar için mecbur kaldığı bu işi yapmak zorunda. Yoksa ne ülkenin geleceği onun umurunda ne de bağımsızlığı vs.

   

  Üç yaşında çocuk musun nesin...

   

  Neyse işte, biz; yani HDP'liler ve sözde solcular, romantik hümanistler falan dışında kalan tüm vatandaşlar bu harekatı sonuna dek destekliyoruz. Ortadaki şey de savaş falan değil, terörist temizleme operasyonu. Tek üzüntüm asker yavruların ölecek olması, şehit gelmesi. Dilerim minimum sayıyla döner çocuklar.

  AKP'nin altından kalkabileceği bir şey olmadığı için endişeliyiz zaten, Tayyip'e zerre kadar güvenmiyoruz, ama her şeye rağmen başarılı olmalarını diliyor ve destekliyoruz.

   


 14. On 27.09.2019 at 23:47, ck789 yazdı:

  işte bunlar hep hoş-görü. aslında hoş olduğunu kabul etmediğin şeyi hoşmuş gibi görme ve lütfetme

   

   

   

   

   

  Evet, hoşgörü gerçekten de lütuf gibi sunulur ve karşı tarafı küçümseyici bir tavır taşır. Bana "Saygı duyan" adamın bu tavrının beni sinirlendirme nedeni de bu. 

  Toleransla hoşgörü arasındaki fark aslında belirgin ama genel olarak aynıymış gibi düşünülür.

   

  Burada dindarla tartışırken bize hoşgörü gibi ulvi değerlerden bahsettiklerinde "Esas hoşgörülü olanlar ateistlerdir, sizin akıl dışı inançlarınıza ve onlarla ilgili ritüellerinize hoşgörü gösterenler bizleriz" derdim, anlamazlardı.

   

  Vaktim olursa hoşgörü ve tolerans konusundaki başlığınıza yazmaya çalışırım ben de. 

   


 15. 20 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

  Peki  bu  adamların. karşısına  hep  salak  ateistler  mi  çıkıyor? Cevap  vereni  göremedim  şimdiye  dek

   

  18 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

  Ya  düzmece. olsa da  farketmez  ki  şu  cansız  akılsız  iradesiz  ilimsiz  atom  fikri  ile duvarda  sizin  kimlik  bilgilerinizi  görseniz  hemen  birisini  ararsınız  ama mükemmel  dna  sürekli  yenilenen  vücutların arkasında  birini  aramamak  ne  kadar  mantıklı  argümanına  cevap  verebileni  duymadim  hadi  kendi  adamları  diyelim.Kendi  adamları  olmasa  ne  cevap  verecekler  ki 

   

  Evet, bu videoların çoğu fake, geri kalan az kısmı da evrimi pek bilmeyen ateistlerle çekilmiş videolar. Evrimi herkes her şeyiyle bilmek zorunda değil, bu videodaki çocuk gerçekten ateistse de bir halt bilmediği görülüyor zaten. Çocuk evrimin bir doğa yasası olduğunu bilmiyor, bu yasayı açıklayan evrim teorisinin, henüz teori olduğu için yüzde yüz kanıtlanamayacağını söylüyor. Teorinin de ne olduğunu bilmiyor kısacası. 

   

  Şu bir gerçek ki bir dindarla, evrimi reddeden bir inanırla asla evrim tartışılmaz. Bir ateistin, evrim bilen birinin evrimi reddeden bir inanıra evrim anlatabilmesi imkansızdır. O yüzden tartışılmamalı. 

   

  Evrim, bilim demek. Evrimi reddeden kişi direkt bilimi reddediyordur. Bu kişiye de kafadan "aptal, cahil, zekasız" demek hak oluyor. Yani kişi bir dine inandığı için değil, evrimi reddettiiği için yeterince aptal ve cahil olageliyor. Bu benim için çok net olarak böyledir mesela, inanıp inanmamaktan çok buna bakarım kendi hayatımda. Kendinden emin şekilde "Evrim yalan, çürütüldü, ıspatlanması imkansız" diyen kişiyle oturup sohbet bile edilmez. Kendi salaklığıyla, cehaletiyle baş başa bırakmak en doğrusu. Öğrenemez çünkü, anlayamaz. 

   

  Sen ve senin gibi tipler de öyle. Sizlere evrim anlatmak, sorduğunuz soruları sakince açıklamak aptallık olur. Her açıklamayı kötüye kullanır, alakasız yeni bir soruyla gelirsiniz ve bu sorular asla bitmez. Amaç anlamak, öğrenmeye çalışmak değil, iki kuruş aklı ve bilgisiyle çürütmeye kalkmaktır çünkü. Ne anlatacağım böyle cahil ve aptal birine...

   

  Evrim orada duruyor, tartışılmıyor bile, yüzde yüz gerçek bir doğa yasası. Bu basit ve tartışışmasız kabul görmüş yasayı reddeden insan, dandik antik inançları açıklama olarak kabul ediyor ise çöp insandır. Bir de o minik akıllarıyla çürütmeye falan kalkar bunlar. 


 16. 22 saat önce, Nuri Kara yazdı:

  Kendime göre yorumlarken aklı, vicdanı vede Kuranın bütününü ele alıyorum. Kuranı nefretine, kolaylığa, menfaatine... göre yorumlayandan daha ulvi ve ulvi olan Kurana yakışır. Ben aklınıza ve vicdanınıza sunuyorum, kimse benim yorumlarıma teslim olmasın. Salat'ı ele alacağım, namaz değildir, soru sormaktır; zekatı ele alacağım, soru sorduktan sonra doğru bulduğunu uygulamaktır bu yüzden çokca salatla anılır.

   

  Yüzlerce Kuranın içinden hangisinin doğru olduğunu nasıl anlayacaksınız? Ateistler kötü olanı seçecek, umursamazlar için hangisi olursa olsun, vicdanlı aklı başında olanlar iyi olanı seçecek. Nefretini kusmak isteyenler işidin yorumuna gidecek. Bazısı çevresine bakacak(gizlice) sonra hangisini kabul ediyorlarsa onu seçecek. Gelecek kipi kullanmışım, hay aksi. Seçti deseydim daha iyiymiş.

   

   

   

  İslam gizli saklı bir din değil. Kutsal kitabı ortada, hadisler ortada, siyerler ortada. Sen elbette dilediğin gibi yorumlayabilirsin ama diğer insanlar senin yorumuna katılmak ve onu kabul etmek zorunda değil. 

  En önemlisi de pratiktir aslen. Dinin ana dili Arapça. Arapça konuşan ve yazan, yani ana dili Arapça olan Müslüman toplumlar bu dini 1400 yıldır ciddi ciddi pratik ediyor. Söz konusu İslam ve onun kutsal kitabı vb olunca mecburen biz de orijinal metinlere bakıyor, dinin çıktığı topraklara mutlaka gözatıyoruz.

  Hoş, Türkçe meal ve tefsirler de bir iki istisnası hariç, Arap İslam'ını destekliyor. 

   

  Demek istediğim, sen dilediğin gibi yorumlayıp yaşama hakkına sahipsin ama başkalarının senin yorumunu desteklemesini beklemen kabullenilebilir değil.

  Bizde herkesin İslam'ı farklı zaten. Dini okumamışlarınki zaten hepten farklı ama okumuş olup da vicdan ve sağduyusuna uymadığı için kendince yorumlayanlarınki de farklı. Bu tip insanları seviyoruz, ama bizi ikna etme çabalarından pek hoşlanmıyoruz.

  Bence sen vicdana uygun olduğunu düşündüğün yorumları Müslümanlarla paylaşmalı ve onları ikna etmeye çalışmalısın. Bilhassa yobazları.


 17. 5 saat önce, Nuri Kara yazdı:

  Ben kendimi koyu bir dindar olarak görüyorum ama tabii Allah ne ister sorusuna farklı cevaplar verdiğim için yobazlıktan sıyrıldığımı düşünüyorum.

   

  Benimkide laf ya sanki ateiste saygı duyması beklenemez bir dindardan, ama bence bir ateistten bir dindara(kendisine saygı duyan) saygı duyması beklenebilir. Yani kendi halinde dinini yaşayan birine ne denilebilirki.

   

  Tabii arkadaşlıktan ne beklenir bu öznel bir konu, "açıklamalarında dini ögeler bulunan biriyle arkadaşlık etmeyi etmek hem vakit kaybıdır hem de rahatsız edicidir benim için." bunu diyorsanız yapçak birşey yok.

   

  Bak işte, ille de saygı duymaktan bahsediyorsun. 

  Saygı ciddi ciddi lüks bir şey. Haketmek lazım. Ben dindarların inançlarına, genel olarak insanların neye inandığına karışmıyorum, bunlarla ilgilenmiyorum da. İsterse gidip fareye tapar insan. 

  Ama saygı duymak başka bir şey. İnsanların inançlarına saygı duymak zorunda değilim, genel olarak duymuyorum da. İnsanların istedikleri şeye inanma hak ve özgürlükleri olduğunu biliyor ve bunu dibine dek kabul ediyorum. Saygı duyabileceğim en fazla bu hak olur.

   

  Ortada dindarlık varsa, orada zarar vardır. Dışarıdaki insanları geç, kendi çocuğuna zarar verir dindar. En önce kendi çocuğunun haklarını ihlal eder, ona saygı duymaz. Böyle biri bana ateist olduğum için saygı da duymasın. Lazım değil. Ben de ona duymuyorum zaten.
  İşte tam da bu nedenlerden ötürü dindar biriyle arkadaşlık etmeyi aynı zamanda iki yüzlülük olarak görüyorum, kendim için. 

   

  Geçen senelerde biriyle sohbet ediyorduk. Konu nasıl başladı hatırlamıyorum ama inançsız olduğu belirtmem gerekti. Gerekmedikçe belirtmem, insanlarla oturup din tartışmaktan da pek hoşlanmam. Herkesle tartışılmaz.

  Neyse işte, ben ateist olduğumu belirtince adam bana çok içten bir şekilde "Elbette olabilir, sonuna kadar saygım var" dedi.

  Bak bu bana küfürdür işte. Hiç hoşlanmam bu tavırdan. Nefret ederim. Sen kimsin ki benin ateistliğime saygı duyduğunu söyleyerek beni kabul görmek isteyen biri gibi görüyorsun? Ateist olmak hoşgörüye, saygıya, ihtiyaç duyan bir durum değil. Acayip bir şey değil, aykırı değil, marjinal değil, kötü zaten hiç değil. Saygı duyarım demek, beni uç ve belki de kabul edilemez bir şeyin içinde görmek ve onu kabul ederek yüce gönüllülük göstermek anlamı taşıyor.

   

  Biz zaten insanlara kafadan, daha en baştan saygılı davranıyor ve olduğu haliyle kabul ediyoruz. Dindara da dinsize de. 

  Saygı insanın kendisiyle ilgili bir şeydir zaten. Ama fikirlere, inançlara vb saygı duymak zorunluluğunuz yok. Ben çoğuna duymuyorum, başkalarından da öyle sahte bir saygıyı beklemiyorum. Gösterildiğinde de istemiyorum.


 18. 14 saat önce, ck789 yazdı:

  ben hesap açmak mail falan atmıştım bu arkadaş nasıl seri hesap açabiliyor. önceden açtığı yan hesapları falan mı var?

   

  Dün başvuru yapmış, üyeliği onaylanınca da girip yazmış. Önceden aldığı bir hesap değil. Ama olabilirdi de. Her zaman farkedemeyebiliyoruz.


 19. 10 saat önce, hayat1 yazdı:

  Tanismayı tüm detayları ile bilmek istiyorum.Normal bildiğimiz hali ile değil,en doğrusunu öğrenmek istiyorum.

   

  Kadınlarla diyaloğa giriş kısmı nasıl olmalı?

   

  Tanışma sırasında hangi cümleleri kullanmaliyiz?

   

  Bunlar merak ettiğim başlıca konular.

   

  Iyi forumlar.

   

  Çok sıktın yalnız. Burası tanışalım kaynaşalım, tanışalım bilmem ne yapalım türünden bir yer mi habire bu soruyu soruyor, bir de başlık açıyorsun?

  Aylardır aynı soruyu soruyorsun ve kimse seni yanıtlamıyor. anibal'i çağırıp duruyorsun ama gördüğün gibi o da bir şey yazmıyor.

  Senin bu saçma sapan soru ve başlıkların forumu çöpe çevirdi. Defalarca atıldığın halde aynı şekilde devam ediyorsun.

  Git bu işlerle ilgilenen forumlara üye ol ve oralarda sor bu soruları. Bu başlığı da daha sonra sileceğim. 


 20. 18 saat önce, Nuri Kara yazdı:

  Bütün bunları yapan adamın kalbini iyi olarak görüyorum ve çoğu iftira. Seninkide düpedüz iftira. 

   

  Ben inanmayanların cehenneme gideceği hiçbir şeyi savunmam, benim savunduğum sana göre bu oluyor aynı şeye yüklediğimiz farklı anlamlar yüzünden.

   

  Ben Kur-an'ın incilden üstün olduğunu falanda düşünmüyorum; biri incile laf uzatsa incili savunurum ama herkes Kur-an'la uğraşıyor. Yani bütün semavi dinlerin reklamını yaparım.

   

  İncil de bizim Kur'an da. Hepsini biz yazdık, insanın tarihindeki yerleri büyük olan değerli kitaplar. 

  Sorun, bu çağda bu kitapların içeriğini referans alıp hayatı ona göre düzenlemek gerektiğini söyleyip dayatınca ortaya çıkıyor. Biz de Müslüman bir toplumda doğduk, dine ilgi politik nedenler dolayısıyla artınca mecburen Kur'an'la uğraştık. İncil veya Tevrat veya başka herhangi bir dinin kitabı bizim için ikincil derecede bile önemli değil. Önemli olsa tuhaf olurdu.

   

   


 21. 3 saat önce, Nuri Kara yazdı:

   

  İlk olarak sevgi sadece karşı cinse duyulmaz, karşı cinsten bahsetse bile tek gecelik ilişki hiçmi duymadın, okuduğunu anla sonra yaz bundan sonra alıntıladığın şeye cevap niteliği taşısın.

   

   

   

  Ben spesifik bir sevgiden bahsediyordum, belirteyim bir canlıya karşı duyulan sevgi. Sevginin nasıl olduğunu açıklamışsın, elbette fiziksel sebepleri var. El atmışken neden sevdiğinide açıklasana.

   

  Sevginin iyilik kaynağı olduğu hakkında net bir yorum yapamazsın, ben yaparım.

   

  Buna ben de katılıyorum. Sevgi normal ya da normale yakın bir insanı daha düşünceli, daha iyi, daha mutlu biri haline getirme gücüne sahip. 


 22. 16 saat önce, Nuri Kara yazdı:

  Fikirleriyle mücadele varsa zaten arkadaşlık biraz zor olur. Benim ilk başta dediğim ateist arkadaşımla hiç tartışmıyoruz biz. Zaten bunun ismi saygı olmaz, birisini değiştirmeye çalışıyorsanız o sizin kabüllenmediğiniz birisidir; aynı şeyleri tekrarlamak yerine bir kere söylersiniz, o zaman tartışmasız bir evlilik, arkadaşlık vs. olabilir. Yani bende iyi olduğunu düşündüğüm bir insanla beni kabüllenmediği için ilişkimi bitirmiştim. 

   

  İşte ben de tam bu nedenle arkadaşlık etmem, etmiyorum diyorum. Saçma sapan fikirleri olan, açıklamalarında dini ögeler bulunan biriyle arkadaşlık etmeyi etmek hem vakit kaybıdır hem de rahatsız edicidir benim için. Onu değiştirmeye çalışmam, ama kabul edip hayatıma da almam. Bana uzak, Allah'ına yakın olsun dindar kişi.

   

  Seni ve ateist arkadaşın arasında elbette sorun olmaz, çünkü sen yobaz bir Müslüman değilsin. Hatta sanıyorum dini inancın da yok veya değişime uğramış biçimde duruyor. Benim inançlı arkadaşlarım da öyle. Onlarla birbirimizi kabullenmekten de öte, inanç veya inançsızlığımızla karşılıklı dalga geçip güleriz falan. Bunlar deistik hayat yaşayan, namazla oruçla hiç işi olmayan gayet güzel insanlar. 

  Ama dindar daha başka bir şey. Dediğim gibi, yobazlık, koyu dindarlık zaten mücadele edilmesi gereken bir durum hepimiz için.

   


 23. 14 saat önce, ck789 yazdı:

  doğru ama dini referansla geldiğin böyle bir şey gündeme ne kadar bir yüzdesi itiraz edebilecek kadınların

   

  Emin ol şeriatçı çok küçük bir kısım dışında (ki onlar her daim vardı) bütün kadınlar ayaklanır ve miras hakkını yedirmez. Onlarca yıl önce kendisine verilmiş bu hakkı alabildiğine savunur. Dindar kadınlar da dahil. 


 24. 14 saat önce, ck789 yazdı:

  bunlar bi kılıfa uydurulabilir bilir ama miras meselesi direkt rakam verilerek anlatılıyor. miras konusunda mızrak çuvala sığmıyor.

   

   

  Öyle tabii de sıradan Müslüman avliye vb açıklamalarla gayet de ikna olur, üstünde durmaz. 

   

  14 saat önce, ck789 yazdı:

  bu aslında ne kadar dünyevileştiğini gösteriyor toplumun. öyleyse sorunlar içn doğrudan din kaynaklı demek ne kadar doğru. uydurulacak bir kılıf olarak kullanılsa bile ortada böyle bir kılıf olması mı sorun. yoksa toplumun kendisi bozuk, dini önemsese toplu yasaları da dine uygun hale getirmeye çalışırdı. meclisin çoğunluğuunun görüşü ortada. 

   

  Ülkenin, Türk halkının sorunlarının din kaynaklı olduğunu düşünmüyorum zaten. Mutlaka etkisi var, en azından kolay kandırılabilmeleri mümkün olabiliyor falan ama sorunların kaynağı dindir demek fazlaca sığ bir yaklaşım oluyor. 

  İslam bizde Atatürk devrimleriyle birlikte dünyevileşti zaten. Ehlileşti, evrildi, genel olarak toplumun günlük yaşamından epeyce bir çekildi. O yüzden bu halk Kur'an'la pek ilgilenmiyor, günlük hayatını dine göre pratik etmiyor, hak hukuk deyince aklına İslam şeriatını değil direkt  modern hukuku getiriyor.

  Son yıllarda AKP ile birlikte dinden iyice bıktı zaten. Daha da dindarlaşan bir kesim var ama onların da en az yarısı tamamen çıkara dayalı ilişkileri din üzerinden yürüttükleri için dindar görünüyor. 

   

  Aslında en katı din olan İslam, İslam şeriatının uygulandığı ülkelerde bile artık evriliyor. Çağa uyması mümkün olmadığı için çağı ona uydurmak zorunda kalıyorlar. Misal, kadınlara seçme  hakkı, araç kullanabilmek için ehliyet verme hakkı, bisiklete binme hakkı ve hatta çarşaf giymeme hakkı vermeye başladılar. Mecburlar. 

   

   


 25. 5 dakika önce, ck789 yazdı:

  bugün meclis gündemine girse bu konu nasıl bir sonuç alınır acaba

   

  Yedinci yüzyılın kutsal bedevilerinden Ömer'in avliye usulü hatırlatılır ve İslam bir güzel aklanıp paklanır. Allah hata yapmaz çünkü. Miras paylaşımı hesabında mutlaka matematik denen yöntemin yetersizliği söz konusudur falan...

   

  Bunun dışında, bu millet Kur'an'dan bihaber olduğu için modern hukukla İslam hukuku arasındaki dev çelişkiden de bihaberdir. Kendi kutsal okumayan belki de tek toplumdur bizimki. İyi ki de öyledir...

×
×
 • Yeni Oluştur...