Jump to content

Emrh91

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  45
 • Katılım

 • Son ziyaret

Emrh91 kullanıcısının paylaşımları

 1. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Yazdığınız için teşekkür ederim. Hakaret konusunda haklısınız. Zaten hastalığımın ilerlemesinde bununda payının olduğunu düşünüyorum. Haçı bir tepki olsun diye takmamıştım. İnançsal yönelimlerim hep değişti, belki de bunda hastalığımın da bir rolü vardı, bilmiyorum. Ateist oldum, Hristiyan oldum, Budist oldum, Agnostik oldum, Deist oldum, Müslüman oldum... Şu an kendimi daha olgun hissediyorum ve olduğum şeyin tanımını yapamıyorum, ama bu yukarıda saydığım tüm inançtan ve inançsızlıktan olan insanlara sevgiyle bakıyorum. Uyuşturucu falan yok. Hiç kullanmadım.
 2. Emrh91

  Psikolojik rahatsızlıklar

  Usanmadan okuyup ve yazdığınız için teşekkür ederim. Haklısınız, ama bunlar bende yıllar önce vardı. Şimdiki durumum açtığım konuya yazdığınız gibi. Gerçi orada anlattığım olayda (dine küfürler, hakaretler) eskide kalmıştı. Sonrasında anlattığım gibi (belki de çaresiz hissetmekten) dine yönelmiştim. Yine de işitsel halüsinasyonlarım devam etti.
 3. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Teşekkür ederim. İnternette küçük bir araştırma yaptım ilaçsız tedavi ediyormuş bu hanımefendi. 2014 yılında hayatını kaybetmiş. Kitapları var, ama bana ne derece uyar bilmiyorum. Dün psikiyatristime uğradım, bunları okuttum, ilaçlarım değişti. Arifay 30 mg’a çıktı. İnvega 12 mg oldu ve yine Akineton verdi. Yani bütün ilaçlarımın dozajı yükseldi.
 4. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Tam buğday ekmeği yiyorum, ama ara sıra beyaz yediğim de oluyor. Şekerli içecekler içiyorum, azaltacağım. Din ile bir alakasının olup olmadığını bilmiyorum, ama en başta yazdığım gibi bu sadece benim bir hastalığım. Kuzenime okuttum, o da bana şunları yazdı: “Abi suç sende değil aile yaşantınızda birkere bile cumaya gitmedin allaha hamd ve şükür etmedin zikir çekmedin 21 sene ataist gezdim diyorsun Allahın gücüne gider tabi Allaha küfür etmek melekler insanın imanını alır anlına melekler kafir yazar çabuk bir boy abdesti al nasuh tövbesi 100 lerce tövbe et Boy abdest
 5. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Teşekkür ederim. Tanım hep BTA psikozdu. Zaten BTA ile Şizofreni birbirine çok yakın vakalar. Sizin de yazmış olduğunuz gibi BTA tanımlanamamış hali. Şizofren olabilme ihtimalim de yüksek ayrıca.
 6. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  7/24. Uyurken bile duyuyorum. Kalabalık ortamlarda artıyor, uğultu şeklini alabiliyor. İşitsel halüsinasyon diyorum ben. İki şekilde gerçekleşiyor: 1) İnsanların konuşmalarını farklı duyuyorum. 2) Hiç yokken (yani ortada herhangi bir ses yokken) olabiliyor. İkincisine örnek olarak üç ayrı kişinin sesini duyuyorum. Bir kadın, bir adam ve bir çocuk. Hatta kişilik özelliklerini bile çözebildim. Kadın egzantrik biri, ismi ''Sultan''mış. Adam biraz sert, askeri birine benziyor. Çocuk baya afacan. Bunları evin içinde duyuyorum. Ama evin içinde ve dı
 7. Emrh91

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Sporu bıraktım ve biraz kilo aldım. Alkol nadiren içerim. Sigara, uyuşturucu kullanmıyorum. Uyku düzenim korkularımdan dolayı değişebiliyor. Yazdığınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım. İlaçlar zaten kullanıyorum (Zyprexa, Arifay, Invega ve Akineton). Hiçbiri işe yaramıyor. Psikologlara daha önceleri gitmiştim, Psikiyatrlara yönlendirmişlerdi. Bende gitmeyi bırakmıştım. Tekrar başlayabilirim. Ateist olduğum için bu hastalığa yakalandığımı düşünmüyorum. Zaten ''İlaçlar kullanıyorum, haç aldım taktım, namaz kıldım, dualar ettim
 8. Bunu nasıl anlatmalıyım bilemiyorum. Bunu anlatabileceğim en uygun yer olarak burayı gördüm. Lütfen beni anlayışla karşılayın. Bu sadece benim bir hastalığım. Uzun bir mesele olduğu için sadece kısa özetler geçeceğim ve şu anı anlatacağım. Benim hastalığım yirmi bir yaşımda başladı. Psikiyatrist tanıyı BTA Psikoz koydu. Ben ateist biriydim. Bu yüzden toplumdan kendimi hep soyutladım. Yaklaşık bir yıl önce aniden abimi kaybettim ve henüz sebebi açıklanamadı. Anneminde yardımıyla müslümanlaştım. Şu an yirmi dokuz yaşımdayım. Benim sorunum duyduklarımda. İnsanla
 9. Emrh91

  Bu Ülkenin Şeyi Kim?

  Bir yıldan uzun süredir TV izlemiyorum, muhatap olduğum pek kimse de yok. Haliyle bunu bile hatırlamıyorum.
 10. ''Dinde Zorlama Yoktur.'' En büyük çelişki burada başlıyor. Belki de islam'dan başka bir dinden bahsediliyor. Bir bebek doğarken zorlama çocuğun kulağına dua okunmasıyla başlıyor. Erkek çocuklarında sünnetle devam ediyor. İslamın zorlama kültürü çocukların beynine yayılıyor. Kız çocukları 7-8 yaşlarından itibaren ''kendi istekleriyle'' türbana giriyor. Erkek çocukları 20 yaşına gelince kültürün silahlı bekçiliğini yapıyor. Din ideolojik bir ruh alıyor ve politikanın temeline yayılıyor. Torpiller, kayırmacalar bu şekilde başlıyor. Bu en üstten en alt
 11. Emrh91

  Dünyanın En Pahalı Dinini Kullanıyoruz

  Son Model Mercedesler ?
 12. Dinciler ve onlara ayak uyduran müslümanlar evrenin mükemmelliğinden, her şeyin kusursuzluğundan falan bahsederler. İnsanların mükemmel yaratılışından ve her şeyin Tanrı’nın bir yansıması olduğundan falan bahsederler. Ama görüyoruz ki evren mükemmel değil, dünya’da ise doğal dengeye baktığımızda hayvanların vahşetlerini görüyoruz. İnsanlara baktığımızda ise hepsinin güzel görünmediğini söyleyebiliriz.
 13. Emrh91

  Green Card

  Değer görüp yazdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben daha çok nasıl gelebilirimin sorusunu sormuştum. ABD’yi de şart olarak görmüyorum, ama verdiğiniz örnek ülkelerde Green Card gibi bir durum yok. Almanya’da bir tek mavi card var diye biliyorum, onu da araştırdım, araştırıyorum zaten. Siz tabii genel olarak yazmışsınız, ama çok lüks bir yaşam hayallerim de yok. Zaten bulabilirsem eğer aylık bir oda 400-450 $ diye yazmıştım.
 14. Emrh91

  Green Card

  ? İş bulmayı sormadım.
 15. Emrh91

  Green Card

  Bir de şey, geçen yıl siyasal nedenlerle ABD Türkiye’dekiler için Green Card’ı iptal etmişti, bu yılda aynısı yaşanır mı?
 16. Emrh91

  Green Card

  Üç yıl önce kura çekilişine katılmış, fakat takip etmemiştim. Yine bu Ekim’de katılmak istiyorum. Cesaretimi de topladım ve gerçekten gitmek istiyorum. Ama tabii şanş, çıkmayadabilir. Bu yüzden tüm umudumu da buna bağlamak istemiyorum. “Yurt dışında” oturum ve çalışım izni alma yollarını da az çok biliyorum, genel bir kimse için imkanlar çok çok kısıtlı. Belki bir çoğunuz gitmek istiyor ve imkan bulamamış, ya da düzenini bozmak istemiyor. Orada yaşayanlarda olabilir tabii. Kalmak isteyenlerde olabilir her neyse. Benim sorum yahut sorunum farklı/alternatif yollar bulabilir miyim? Bir de elimde
 17. Benim için anlamlı sorular, konuyu açma sebebim. Sahi hangi ayet? ... Aslında yazdıklarınızı iyi okudum, hem yaratılışı savunmak hem evrimi savunmak nasıl bir şey anlayamadım. (Sonunda Ateistlerin dediği noktaya (Bknz: ''Bunlar yakında evrim kur'an'da yazıyordu zaten derler'') gelmiş bir Müslüman görür gibi oldum, ama tam olarak değil, gibi yani.) Ki evrim teorisini de desteklemiyorsunuz, aklınızda nasıl bir ''evrim'' var bilmiyorum.
 18. Doğrusu yazdıklarınızdan pek bir anlam çıkaramadım, hatta kur'an'dan bile daha çelişkili buldum. Çıkardığım anlam ise evrimin yaratılışa ters düştüğü için yaratılışçılar tarafından kabul ya da destek görmemesi. Ben yine asıl merak ettiğim hususu sormak istiyorum. (Hazır sizi de yakalamış-bulmuşken.) Yaratılış fikri neden sizi bu kadar cezbediyor? İnancınızdaki bu körü körünelik bu keskinlik niye? Aksi neden olamaz? Kur'an'a neden inanıyorsunuz? Size bu kadar (aksi kesinlikle hatalı-yanlış olacak kadar) gerçek ya da gerçekçi gelen şey ne?
 19. Sanırım beni anlamadınız, isterseniz kendimden alıntı yaparak biraz açayım.
 20. İlk başta küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırdım, pardon... Bir sözcük hatası diyeceğim, ama ya da diyemeyeceğim çünkü yazarken ''İnandırıcılığı'' gerçekçi ya da tatmin edici anlamında kullanmıştım. Doğrusu: (1) (2)
 21. Evrim Doctor Who'daki ''rejenerasyon'' değil ki öyle bir bakınca görelim, milyon yıllık bir süreç. İlk yazdığınız üç noktaya kadar olan tümceye katılmaktayım, inanılır ve inanılsın diye bir düşünce de mi oldum ya da belirttim?
 22. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır, ben ''Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.'' diye yazarken bu bahsettiğiniz ''çünkü'' ya da ''çünkülerle'' ilgilenmiyorum demek istemedim, sadece ilk verdiğiniz cevabı zaten anlıyor ve biliyorum, ama altında yatan ya da arkasındaki nedeni-nedenleri merak ediyorum demek istedim. Verdiğiniz cevap içinse teşekkürler.
 23. Size internetten bir iki makale ya da link vermemi beklemeyin. Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu (İnandırıcı bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve Evrim Teorisinin çürütüldüğü düşüncesindesiniz sanırım.)
 24. Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum. Sıcak bakmamalarının altında yatan psikolojik sebepleri merak ediyorum. Evrim karşıtları sadece islam dini mensuplarında yok, hristiyanlarda ve diğer din mensuplarında da var. Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar? Ya da başka bir sebebe mi dayanıyor karşı olmalarının altında yatan neden?
 25. Evrim Teorisi tüm bilimsel çevre ve mercilerden kabul görmüş ve aksi ispatlanamamışken... İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler? Bu sorunun bilimsel-psikolojik açıklaması nedir? Aranızda insan psikolojisiyle ilgilenen ve bunun analizini yapacak birileri var mı?
×
×
 • Yeni Oluştur...