Jump to content

Emrh91

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  45
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Emrh91 kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. 3 saat önce, Kaz yazdı:

  Ateist birinin tanrıya karşı kayıtsız olması sağlıklı olarak beklenen bir durumdur yani tanrı, şeytan gibi dini kavram ve imajlara hakaret etmen tutup haç takman sağlıklı bir tepki değil, bak ne diyeceğim dini toplumsallaşmakta araç olarak görebilirsin ancak bu dini amaç olarak gördüğün anlamına gelmiyor, inanmıyor olabilirsin ancak dine karşı çok saplantılı olmaman senin için daha iyi olacaktır dini toplumsallaşmada araç olarak kullanman bir zorunluluk değil ancak verdiğin bilişsel tepkiyi söndürmen iyiliğine olacaktır bir de dindar bir çevrede olma ihtimaline karşı söylüyorum, dine karşı düşmanca davranmak devlet ateizmi çizgisindedir ancak ateist bir toplumda yaşamadığımıza göre ister istemez müslüman topluma maruz kalıyoruz. İslam hoşgörüsü diye bir şey yoktur ateist olduğunu belli edersen seni dışlarlar ister istemez dışlarlar buna emin ol (onların zihinleri buna programlı), denebilir ki müslüman toplum kendi münafığını doğurur bu sağlıksız bir durum, yine o münafık şeytanlaştırılır ama tarihsel olarak münafık tipine baktığımızda bugün 1400 yıl önceki gibi islam düşmanlığına gerek yok çünkü bir insanın düşmanlarıyla birlikte yaşadığını hissetmesi sağlıksızdır islami bir söylemle devam etmem gerekirse sana bir fayda veya zarar veremeyen bir şeye düşmanlığın anlamı yoktur. Sinir stresten uzak dur, müslüman baskın bir toplumda nasıl toplumsallaşacağını öğren veya kendi kafandan insanlar varsa onlarla takıl devamlı asosyal kalma eğer böyle bir durum söz konusuysa ek olarak uyuşturuculara yönelme seni rahatlatan uğraşlara yönelebilirsin, motivasyon alabileceğin ortamlar sağla.

   

  Yazdığınız için teşekkür ederim.

  Hakaret konusunda haklısınız. Zaten hastalığımın ilerlemesinde bununda payının olduğunu düşünüyorum. Haçı bir tepki olsun diye takmamıştım. İnançsal yönelimlerim hep değişti, belki de bunda hastalığımın da bir rolü vardı, bilmiyorum. Ateist oldum, Hristiyan oldum, Budist oldum, Agnostik oldum, Deist oldum, Müslüman oldum...

  Şu an kendimi daha olgun hissediyorum ve olduğum şeyin tanımını yapamıyorum, ama bu yukarıda saydığım tüm inançtan ve inançsızlıktan olan insanlara sevgiyle bakıyorum.

  Uyuşturucu falan yok. Hiç kullanmadım.

 2. 2 saat önce, Kaz yazdı:

  Bu düşüncene gerçekçilikle karşı çıkmalısın bu film çekilmeden önce de her şey aynıydı, westworld ve blackmirror tarzı diziler de bazı insanlar üzerinde izlemesi güvenli olmayan yapımlar olabilir, nerede yüzelsel olmanız gerektiğini bilmelisiniz bu sadece bir film hayalet diye bir şey yoktur.

   

  Sen de o facebook paylaşımını gören sıradan bir insansın ama facebookta birine bir şey ima etmek için paylaşımda bulunan insanlar da var ancak bunlar senin için bilgi niteliğinde olmasın hatta facebookunu kapat sosyal medyadan gerçek hayata yönelmelisin.

   

  Başkalarına karşı hissettiklerini çok ciddiye alma, karşındaki kişi de kendine uyucak birini arıyor sonuçta ve o sen olmayabilirsin, eğer batan bir hisseye para yatırmaya devam edersen ne olur sen düşün, gözünde büyütme başkasına yürü veya sevgili bulmayı zorunluluk olarak düşünme, truman şov izleyeceğine bence two and a half men serisini izlemelisin biraz kafan dağılabilir.

   

  Usanmadan okuyup ve yazdığınız için teşekkür ederim. Haklısınız, ama bunlar bende yıllar önce vardı. Şimdiki durumum açtığım konuya yazdığınız gibi. Gerçi orada anlattığım olayda (dine küfürler, hakaretler) eskide kalmıştı. Sonrasında anlattığım gibi (belki de çaresiz hissetmekten) dine yönelmiştim. Yine de işitsel halüsinasyonlarım devam etti.

 3. On 17.08.2020 at 09:30, Guest Gerçeğibulmak yazdı:

   

  Gerçekten dindar biri olmak istiyorsan , hastalığından da kurtulmak istiyorsan Aidin Salih isimli kadın doktor var onun tedavileri sana yardımcı olabilir.

   

  Teşekkür ederim.

  İnternette küçük bir araştırma yaptım ilaçsız tedavi ediyormuş bu hanımefendi.

  2014 yılında hayatını kaybetmiş. Kitapları var, ama bana ne derece uyar bilmiyorum.

  Dün psikiyatristime uğradım, bunları okuttum, ilaçlarım değişti. Arifay 30 mg’a çıktı. İnvega 12 mg oldu ve yine Akineton verdi. Yani bütün ilaçlarımın dozajı yükseldi.

 4. 22 saat önce, Gerçeğibulmak yazdı:

   

  Hastalığının din ile bir alakasının olmadığını bilmen gerek.Ekmekten başla şekeri kes farkı hissedeceksin , baş ağrısı yapıyorsa ona da iyi gelir hem.

   

  Tam buğday ekmeği yiyorum, ama ara sıra beyaz yediğim de oluyor. Şekerli içecekler içiyorum, azaltacağım.

  Din ile bir alakasının olup olmadığını bilmiyorum, ama en başta yazdığım gibi bu sadece benim bir hastalığım.

   

  Kuzenime okuttum, o da bana şunları yazdı:

  “Abi suç sende değil aile yaşantınızda birkere bile cumaya gitmedin allaha hamd ve şükür etmedin zikir çekmedin 21 sene ataist gezdim diyorsun Allahın gücüne gider tabi Allaha küfür etmek melekler insanın imanını alır anlına melekler kafir yazar çabuk bir boy abdesti al nasuh tövbesi 100 lerce tövbe et

  Boy abdesti al nasuh tövbesi et

  100 lercede tövbe estağfurullah çek

  Her cuma yasin şerif oku yasin kitabından

  Ben bile tek başıma ayetel kürsü okudum

  Öğren ayetel kürsüyü

  Kaç sene ataist gezdin abi

  Sen dediğimi yap abi ilk nasuh tövbesi oku internetten

  Sonra 100 tane tövbe estağfurullah

  Çek ondan sonra

  Allah sıkı içten hayırlı dua et ondan sonra

  İlk boy abdesti al gusül abdesti al yani

  Kurtulursun sıkıntından

  Abi bu dualar için niyet et gusul abdesti al ilk önce

  Nasuh tövbesi et

  Dediğikleri yap yararını bulursun hakikakaten bir dene denmenin zararı yok bir dene”

   

  Zaten namaz kıldığımı, dualar ettiğimi yazmıştım, din ile bir alakasının olduğunu düşünseydim hastalığım belki de son bulurdu.

  Bana tanı olarak “organik olmayan psikoz” konmuştu. Beyin mr’ıma falan baktılar beynimde bir sorun görmediler ve bu tanıyı koydular.

  İşitsel halüsinasyonlarım var. Duyduklarım hep olumsuz şeyler. Bir de kontrol etmek için pencereleri kapadım, kulaklarıma tıkaç taktım, hiç ses duymadım.

   

   

 5. 4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

   

  Anlaşıldığı kadarıyla ilk psikoz atağınız 21 yaşında olmuş ve size BTA tanısı koymuşlar. Bu tanının, hasta hakkında bilgilerin yetersiz veya çelişkili olduğu, hastanın genel tıbbi durumumun yeterince açık olmadığı hatta çoğu zaman acil serviste konduğu için adının BTA olduğunu herhalde biliyorsunuzdur. "Başka Türlü Adlandırılamayan".

   

  BTA her zaman kararlı seyretmez. Yani en başta BTA Psikoz tanısı almış kişiye daha sonra şizofreni, bipolar, şizoaffektif vb tanısı konabilir. Bunun için kişinin yıllarca doğru biçimde takip ve tahlil edilmesi gerekir. Bu saydığım tanıları, özellikle şizoaffektif bozukluğu ilk görüşmelerde koymak oldukça zordur, çünkü bu tanı için uzun uzadıya bir değerlendirme gerekir. O yüzden ilk psikotik atakta şizofreniform bozukluk teşhisi alan vakaların %23 kadarının, iki yıl sonra tekrar değerlendirildiğinde tanıları değişir. İkinci sırada BTA Psikoz vakaları gelir.

  Tanı tutarlılığı ve tanıya zamanla geçerlilik kazandırmak her bakımdan çok çok önemlidir. Çünkü psikotik bozukluklar diğer psikiyatrik durumlardan daha yoğun bir kronik seyir izler ve uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyar.

   

  BTA Psikoz, DSM 4'te "Başka Türlü Adlandırılamayan Psikoz" olarak geçerken, son sürüm olan DSM 5'te "Tanımlanmamış şizofreni kapsamında ve psikozla giden diğer bozukluklar" şeklinde değiştirilmiştir, böyle yer alır. 

   

  Sizin şu anda kullandığınız ilaçların, aldığınızı sandığınız tedavinin doğru olup olmadığı gerçekten meçhul. Çünkü tanınız net değil. Disiplinli şekilde takip edilmediğiniz, gözlenmediğiniz açık. Gerekeni yapmamışsınız veya doğru yönlendirilmemişsiniz. 

   

  İşitsel halüsinasyonlarınız var, bunlar da mevcut ve/veya potansiyel tanılarınız düşünüldüğünde epeyce normal. Doğru tanı konduğunda ve dolayısıyla doğru tedavi uygulandığında epeyce azalırlar. 

   

  Bulunduğunuz ilde eğer var ise bir Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gidin ve başvuruda bulunun. Size konan tanıyı belirtin, inceleme ve hatta konsültasyon isteyin. Bu sizin doğal hakkınız, zaten zorluk falan da çıkarmazlar. Bunu yapmadığınız sürece işitsel halüsinasyonlarınız artacak ve yaşam kaliteniz daha da düşecek. Eğer şizofren iseniz ki elbette mümkün, durumunuz daha kötü olacak. O yüzden henüz epizodlar ağırlaşmadan, bilişsel yeteneklerinizi kaybetmeden gidip doğru bir tanı ve tedavi alın. Tanınız belki de değişmeyecek, bunu buradan bilebilmek mümkün değil, ancak değişmese de tanıdan emin olmak ve doğru bir tedavi protokolüyle tedavi edilmek çok önemli.

  Bir de psikoloğa falan gitmeyin tabii. Aslında hiç kimse gitmemeli, gidilmesi gereken ilk adres daima psikiyatr vb olmalı. Psikolojik destek ondan sonra ve de çoğu durumda gerekir ama ilk adres hiçbir zaman psikolog değildir, olmamalıdır. 

   

  Halüsinasyonlarınıza kulak asarsanız tedavi olmanız, rahatlamanız hiçbir zaman mümkün olmayacak. Duyduğunuz seslerin sizi suçlar, aşağılar ve hakaret eder nitelikte olması da doğal, işitsel halüsinasyonların doğası zaten budur. 

   

  Geçmiş olsun.

   

  Teşekkür ederim.

  Tanım hep BTA psikozdu. Zaten BTA ile Şizofreni birbirine çok yakın vakalar. Sizin de yazmış olduğunuz gibi BTA tanımlanamamış hali.

  Şizofren olabilme ihtimalim de yüksek ayrıca.

 6. 3 saat önce, Yeni Üye yazdı:

  Ne sıklıkla oluyor bu ses duymalar?

   

  Bir de senin bir tespitin ya da teşhisin var mı bunların olduğu zamanlarla ilgili?

   

  Mesela yorgunken, açken, yalnızken, kalabalıkta, herhangi spesifik bir duyguyu yaşıyorken veya sesifik bir konu düşünüyorken vb. Stres, beslenmen vb. İlişkili olabileceği bir şey dikkatini çekti mi hiç?

   

  7/24. Uyurken bile duyuyorum.

  Kalabalık ortamlarda artıyor, uğultu şeklini alabiliyor.

  İşitsel halüsinasyon diyorum ben.

  İki şekilde gerçekleşiyor:

  1) İnsanların konuşmalarını farklı duyuyorum.

  2) Hiç yokken (yani ortada herhangi bir ses yokken) olabiliyor.

  İkincisine örnek olarak üç ayrı kişinin sesini duyuyorum. Bir kadın, bir adam ve bir çocuk.

  Hatta kişilik özelliklerini bile çözebildim.

  Kadın egzantrik biri, ismi ''Sultan''mış. Adam biraz sert, askeri birine benziyor. Çocuk baya afacan. 

  Bunları evin içinde duyuyorum.

  Ama evin içinde ve dışında diğer (gerçek) insanların seslerini de duyuyorum.

  Hepsi tek bir karakter gibi, tek ses (tek sesten kastım ses tonu değil, söylem olarak).

  Hepsi aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyor. ''Rabbim'' tüm dünyaya benim beynimi açmış. Herkes benim düşüncelerimi okuyormuş.

  ''Rabbin Şeytan, amca'' diyorlar. Çocukken yaşadığım olayları bile biliyor ve söylüyorlar.

   

 7. 14 saat önce, Smile Buddha yazdı:

  Bende de seninki  kadar ağır olmasada aynı hastalık vardı.

  B12  folik asit seviyeni kontrol ettir.

  8 saatten az uyuma.Ve geceleri uyu.

  Gece çalışıp gündüz yatıyorsan yattığın odanı mümkün olduğunca karanlık yap.

  spor yap ama aşırı yüklenme.

   

  Uyuşturucu alkol kullanıyorsan bırak.

  Sigara içiyorsan  sigara pahalı deyip tütün alıp kendin sarıyorsan onlarada  dikkat et içine uyuşturucu katılmış olabilir.sigarayı bırakmak en iyisi.

  Dini amaçlı olsun olmasın  yakılan Tütsülerden uzak dur.Onların içinede uyuşturucu katıyorlar.

   

  Sıtma gibi hastalıklarda psikoz yapıyormuş.

   

  Birde Tanrıya küfür hakaretler ettim ondan bu hastalık geldi başıma diye düşünme.
  Hatta aklına geldikçe daha çok küfür et.Kendiliğinden kalkacak  bu takıntın.

   

   

   

  Sporu bıraktım ve biraz kilo aldım. Alkol nadiren içerim. Sigara, uyuşturucu kullanmıyorum. Uyku düzenim korkularımdan dolayı değişebiliyor. Yazdığınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

   

   

   

  12 saat önce, Teşup'unOğlu yazdı:

  Yanlış yere paylaşım yapmışsın,etrafında iyi bir psikatri bulup ilaca başlaman, daha sonrasında iyi bir psikolok bulup bireysel psikoterapi almadan akıl ve fizyolojik sağlığını geri kazanamazsin. Ha zaten hicbirsey eskisi gibi olmaz bu bütün sağlık sorunlarında aynıdır, fakat suankinden daha ağır duruma düşmemek için yapacakların bunlardır şuan. 

   

  Haricinde; sanki ateist oldugun için bu hastalığa yakalanmişsin imajı yaratmişsin fakat psikatrik hastalıkların %50 genetik %50 çevresel faktörler olduğunu atliyorsun. Eğer yazdıkların csb ise sorgulayan insanları hastalıkla korkutarak teizme yöneltmen çok aptalca. Fakat durum bunu gösteriyor. 

   

  Ne yani beyinsiz andaval, şimdi sen Allah putuyla kafayı sıyırdın diye her ateist senin gibi aklını yitirecek mi ? Ateist olma yolunda gidenler, gelip senin mesajını okuyup ta ; " aaa bak bende böyle olmayayım Allah putuna küfür etmeyeyim yoksa bende çarpilirim mi "diyecek. Beynin anca bu kadar çalışıyor işte. Yalandan yere hikaye yaz sonra sazan avına çık. 

   

  İlaçlar zaten kullanıyorum (Zyprexa, Arifay, Invega ve Akineton). Hiçbiri işe yaramıyor. Psikologlara daha önceleri gitmiştim, Psikiyatrlara yönlendirmişlerdi. Bende gitmeyi bırakmıştım. Tekrar başlayabilirim.

  Ateist olduğum için bu hastalığa yakalandığımı düşünmüyorum.

  Zaten ''İlaçlar kullanıyorum, haç aldım taktım, namaz kıldım, dualar ettim yine de değişen bir şey olmadı.'' diye yazmıştım.

   

   

  12 saat önce, anibal yazdı:

  Senin meselen formluk falan bir mesele değil. Psikologluk bir mesele de değil. Çok ciddiye alıp, çok sıkı tutup, tercihan hastane seviyesinde psikiyatrik tedavi alman gerek. 

   

  Meselenin dindar olmanla da, ateist olmayla falanda ilgisi yok. 

   

  Psikiyatrik tedavi alıyorum. Ama doktorum ilaçları değiştirse de işe yaramıyor.

  Meselenin dindarlık veya ateistlik olduğunu söylemiyorum.

  Sağlıklı dindarlar ve ateistler olduğu gibi sağlıksız dindar ve ateistler de var.

   

 8. Bunu nasıl anlatmalıyım bilemiyorum. Bunu anlatabileceğim en uygun yer olarak burayı gördüm.

  Lütfen beni anlayışla karşılayın. Bu sadece benim bir hastalığım.

  Uzun bir mesele olduğu için sadece kısa özetler geçeceğim ve şu anı anlatacağım.

  Benim hastalığım yirmi bir yaşımda başladı. Psikiyatrist tanıyı BTA Psikoz koydu.

  Ben ateist biriydim. Bu yüzden toplumdan kendimi hep soyutladım.

  Yaklaşık bir yıl önce aniden abimi kaybettim ve henüz sebebi açıklanamadı.

  Anneminde yardımıyla müslümanlaştım. Şu an yirmi dokuz yaşımdayım.

  Benim sorunum duyduklarımda. İnsanların konuşmaları yakınımdayken başka uzaklarındayken başka geliyor kulaklarıma.

  Hatta yakında iken bile yanlış duyabiliyorum.

  Ne var bunda dersiniz belki, ama benim sorunum biraz daha farklı.

  Ben ateist biriydim ve gerek bu forumda gerek başka mecralarda bu düşüncelerle diğer insanlarla çatıştım.

  Yaşamımda İslamın Tanrısına küfürler ettim, hakaretler ettim.

  Hatta Allah'ın Şeytan ile Tanrı'nın bir karışımı, yahut İncil'deki Canavar (Monster) olduğunu ileri sürdüm.

  Şimdi ise bunun yaşamıma etkisini görüyorum.

  Yıllar içinde git gide alınganlaştım. İnsanlar benim yüzüme bir şey söylemeseler bile bana söylüyorlarmış gibi geliyor.

  Zaten adımı da söylüyorlar ya da ben öyle duyuyorum. Her şey düşmanca geliyor.

  İlaçlar kullanıyorum, haç aldım taktım, namaz kıldım, dualar ettim yine de değişen bir şey olmadı.

  Konu şu Allah veya Şeytan benimle iletişime geçiyormuş gibi. Beynimde telepatik bir şekilde sesler duyuyorum.

  ''Battın'' diye bir söylemle başladı her şey.

  Bir gün ben evde kahvaltı yapıyordum. Dışarıdan sesler geliyor. Evimizin karşısında cafeler var muhtemelen oralardan geliyordur.

  Bana ve anneme küfürler, hakaretler...

  Dışarı çıktım, spora gidiyorum. Ses hala var. ''Taktım sana p...venk'' diyor. Durdum. Etrafıma dikkatlice baktım.

  Hiçbir yerde kimseler yok, ne caddede ne dükkanlarda ne evlerde, cafeler sinek avlıyor.

  Ses gökten geliyordu.

  Biraz dinledim ve yoluma devam ettim.

  Şimdileri benzeri sesleri insanlardan duyuyorum. Hayat kalitemi sıfırladı diyebilirim.

  ''Abin geberdi. Cehennemde yanacak'' ve saire...

   

 9. ''Dinde Zorlama Yoktur.''

  En büyük çelişki burada başlıyor. Belki de islam'dan başka bir dinden bahsediliyor.

  Bir bebek doğarken zorlama çocuğun kulağına dua okunmasıyla başlıyor.

  Erkek çocuklarında sünnetle devam ediyor.

  İslamın zorlama kültürü çocukların beynine yayılıyor.

  Kız çocukları 7-8 yaşlarından itibaren ''kendi istekleriyle'' türbana giriyor.

  Erkek çocukları 20 yaşına gelince kültürün silahlı bekçiliğini yapıyor.

  Din ideolojik bir ruh alıyor ve politikanın temeline yayılıyor.

  Torpiller, kayırmacalar bu şekilde başlıyor.

  Bu en üstten en alt kademe ya da mevkiye kadar yayılıyor.

  Silahlı ve Düşünsel askerler, bekçiler yaratılıyor, sayılarını artırma ve durumu dir tutma için canla başla çalışılıyor.

  Kısa oldu, ama durum bundan ibaret, gerisi teferruat olarak kalıyor.

 10. Dinciler ve onlara ayak uyduran müslümanlar evrenin mükemmelliğinden, her şeyin kusursuzluğundan falan bahsederler. İnsanların mükemmel yaratılışından ve her şeyin Tanrı’nın bir yansıması olduğundan falan bahsederler. Ama görüyoruz ki evren mükemmel değil, dünya’da ise doğal dengeye baktığımızda hayvanların vahşetlerini görüyoruz. İnsanlara baktığımızda ise hepsinin güzel görünmediğini söyleyebiliriz.

 11. 22 saat önce, mantik yazdı:

  Ben 90'lı yıllarda geldim ABD'ye, hala burada yaşıyorum. Gelmek isteyenleri anlıyorum ve heveslerini kırmak istemiyorum, sonuçta ben de çok istedim buraya gelmeyi zamanında. Ama doğru sebeplerle gelmek lazım, ve gerçekçi olmak lazım. Özellikle hollywood filmlerinde gösterilen en zengin, en ayrıcalıklı kişilerin hayat tarzlarına falan kanıp gelmeyin sakın. Gelen pek çok kişinin şok yaşayıp depresyona girdiğini biliyorum. İlk zamanlar sürekli ağlayanları biliyorum. Türkiye'de güzel, maaşlı, masa başı işlerini bırakıp burada kasiyer ve temizlikçi olarak yıllarca sürünen insanlar oluyor. Ben niye geldim buralara diyorlar haklı olarak.

   

  Çoğu kişi Türkiye'de yapacağı işlerden çok daha düşük düzey işlere razı gelmek zorunda kalıyor. Yüksek derece eğitimli kişiler için daha farklı durum. Onlar Türkiye'de gelecekleri yerlere daha yakın pozisyonlara gelebiliyorlar. Ama onlar için bile, eğer ortalamasını alacak olursak durumun, Türkiye'deki potansiyellerinin altında kalacaklarını söylebiliriz çoğunun. Yani mesela, Türkiye'de kalsa, bir şirketin genel müdürlüğüne yükselebilecek bir adam, burada orta veya alt düzey bir yöneticilikle yetinmek zorunda kalabiliyor. Herkes için değil tabi bu. Dediğim gibi, istatistiksel bir veri veriyorum burada. Bu tür şeyler kişiden kişiye, durumdan duruma değişir.

   

  Ayrıca, son dönemde ABD'de yabancı düşmanlığı çok arttı. Trump'ın seçilmesinin falan altında yatan faktörlerden biri de bu zaten. Burasının beyaz Amerikalıları, yabancı insan istemiyorlar ülkede. Trump yukarıda bahsedilen bu diversity lottery programını kaldırmaktan bahsediyor mesela. Yani kura yoluyla green card almak tarihe karışabilir yakında. Eğitimli kişilerin ülkeye gelişinde en yaygın yöntem olan H-1B vizesinde de değişiklikler yapıyorlar, daha da yapacaklarını söylüyorlar. Daha da zorlaştırdılar bu vizeyi bile mesela. Tamamen kökten değiştirmekten ve çok kısıtlamaktan falan da bahsediyorlar.

   

  Yani, sizi istemeyen yere niye zorla geliyorsunuz? Bunu düşünün. Avustralya'ya, Kanada'ya falan gidin, ille de yurtdışı diyorsanız. Amerika'nın tadı kalmadı bence. Ben buraya bu kadar yerleşmiş olmasam, burada çoluk çocuk yetiştirmiş falan olmasam, ben bile dönerdim belki.
   

   

  Değer görüp yazdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Ben daha çok nasıl gelebilirimin sorusunu sormuştum.

  ABD’yi de şart olarak görmüyorum, ama verdiğiniz örnek ülkelerde Green Card gibi bir durum yok. Almanya’da bir tek mavi card var diye biliyorum, onu da araştırdım, araştırıyorum zaten.

  Siz tabii genel olarak yazmışsınız, ama çok lüks bir yaşam hayallerim de yok. Zaten bulabilirsem eğer aylık bir oda 400-450 $ diye yazmıştım.

 12. Üç yıl önce kura çekilişine katılmış, fakat takip etmemiştim. Yine bu Ekim’de katılmak istiyorum. Cesaretimi de topladım ve gerçekten gitmek istiyorum. Ama tabii şanş, çıkmayadabilir. Bu yüzden tüm umudumu da buna bağlamak istemiyorum. “Yurt dışında” oturum ve çalışım izni alma yollarını da az çok biliyorum, genel bir kimse için imkanlar çok çok kısıtlı. Belki bir çoğunuz gitmek istiyor ve imkan bulamamış, ya da düzenini bozmak istemiyor. Orada yaşayanlarda olabilir tabii. Kalmak isteyenlerde olabilir her neyse. Benim sorum yahut sorunum farklı/alternatif yollar bulabilir miyim? Bir de elimde internet var, araştırdım tabii ama Green Card hakkında varsa deneyim/bildikleriniz öğrenmek istiyorum.

  Benim edindiklerim şunlar:

   

  Green Card 2018

  Başvuru Adresi:

  https://www.dvlottery.state.gov

  Başvuru Tarihleri:

  4 Ekim-7 Kasım

  Arası

  Başvuru Sonucu Tarihi

  Mayıs Ayı

  (Amerika vize başvurularında kullanılan aşağıdaki PDF dosyasında ayrıntılarını göreceğiniz fotoğraf ölçüleri ABD vize uyum koşullarına göre örneklendirilmiştir. İstisnai durumlar dışında 50x50 mm ölçülerindeki fotoğraflar vize işlemlerinde kabul edilmektedir.

      •    Fotoğrafta olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir;

      •    Maksimum son 3 ay içinde çekilmiş olmalı

      •    Kişinin güncel halini temsil etmeli

      •    Pasaportunda, daha önceki vizelerinde kullanılmamış olmalı

      •    Rötuşsuz, yüzde gölge olmayan beyaz fon üzeri olmalıdır.)

  (Green card kazandıktan sonra size verilecek olan tarihte greencard vize görüşmenizi yapmalısınız greencard vizesini almaya hak kazanırsanız Amerikaya giriş yapmalısınız. Bu gidip Amerikaya hemen yerleşmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yaklaşık olarak green card vizenizi aldıktan sonra 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmanız gerektiği anlamına gelir. Yerleşmeniz zorunlu olmamakla beraber, Green card hakkınızın devamı ve vatandaşlığa geçişiniz konusunda Amerikan hükümetinin sizin hakkınızda yapacağı araştırmalarda ABD'de kalış süreniz, giriş-çıkış sıklıklarınız önemli kriterler arasında olacaktır. Ülkeye yerleşme kararı alana kadar 6 ayda bir Amerikaya giriş çıkış yaparak greencard vizenizi ve haklarınızı elinizde tutabilirsiniz.)

  (Green card kazanan talihlilerin kazandıklarını öğrendikleri anda doldurmaları gereken ayrı bir on line form vardır. Öncelikle ve acil olarak onun doldurulması ve sisteme yüklenmesi gerekir. Takip eden aylar içerisinde green card kazanan ve on line formlarını tamamlayan talihlilere Amerikalı yetkili makamlardan ayrı bir e mail gelmektedir. Türk vatandandaşları green card vize görüşmelerine Ankarada bulunan Amerikan Büyükelçiliğinde girerler. Green card kazanan talihlilere hangi tarihte elçilikte green card vize görüşmesine gitmeleri gerektiği e mail yoluyla bildirilir.)

  (A'dan Z'ye Green Card Süreci

  Rüyalar ülkesi Amerika, yılda ortalama 50,000 - 55,000 kişiye Green Card / Yeşil Kart dağıtmaktadır. Uygun adaylar arasından yapılan Green Card başvuruları sonucunda ABD Hükümetinin resmi otomasyon sistemi tarafından tamamen rastgele sistemle belirlenen kazananlar, her yıl değişen oranlarda belirlenen sayılara göre değişik ülkelerden seçilmektedir.

  Green Card sürecini ve kazandıktan sonra nasıl ilerlemeniz gerektiğini aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

      1    Green Card kazanabilmek için öncelikle başvuru yapılması gerekiyor. Green Card başvurusu yapılırken doğru siteden, doğru bilgiler ile zamanında giriş yapılmalı ve kullanılan fotoğrafın Green Card standartlarına uygun olduğundan emin olunmalıdır. En ufak hata diskalifiye olunmasına neden olacaktır.

      2    Ekim ayında Green Card başvurusu başarılı bir şekilde tamamlanıp, takip eden Mayıs ayında Green Card sonuçları, doğru konfirmasyon numarası ve bilgileri ile kontrol edilmelidir. 

      3    Green Card talihlisi; DS-260 formunu kurallara uygun, eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve sisteme girişini yapması gerekmektedir. En kritik aşama olarak görülen DS-260 formunun doldurulması için tecrübeli bir danışmandan destek alınmalıdır.

      4    DS-260 formun, başarılı bir şekilde sisteme girişi yapıldıktan sonra randevu tarihinin beklenmesi gerekecektir. Unutulmamalıdır ki, sisteme girilen ilk e-posta süreç boyunca iletişim adresi olarak kalacak ve sık sık kontrol edilmesi önem arz edecektir.

      5    Green Card randevu tarihi, gün ve saatin bulunduğu 2NL mektubunun Green Card talihlisine ulaşması, çekiliş ile atanan numaraya göre değişkenlik gösterecek olup 3 ile 9 ay arasında kayıtlı e-posta adresine gönderilecektir.

      6    Green Card görüşmesinde sunulması gereken belgeler bellidir, fakat talihli profiline göre değişkenlik gösterebilmektedir. (Evli, bekar, çalışan, işsiz, dul, evlat edinen aile vb.) Her profilin sunması gereken ekstra evraklar olabileceği gibi, bu evraklardan hangilerinin İngilizce, hangilerinin yeminli tercüman tarafından çevirilmesi gerektiği gibi kritik bilgilere sahip olmakta önemlidir. 

      7    Green Card görüşmesine gitmeden önce pasaportun teslim alınabilmesi için PTT kargo kaydı yapılması gerekmektedir. Aksi halde eksik belge sunulmuş kabul edilecektir. PTT Kargo kaydı ile pasaportun gönderileceği  PTT şubesi ibraz edilmiş olacaktır.

      8    Green Card görüşmesinde sunulması gereken bir diğer belge de doktor raporudur. Doktor raporu yalnızca ABD Büyük Elçiliği'nin anlaşmalı olduğu klinikten alınabilmektedir. Önceden randevu alınması gereken klinikte, doktor raporu için muayene ve aşı gibi tetkiklerden geçilecek olup ve kapalı-mühürlü zarfta verilecek raporun kesinlikle açılmadan, deforme edilmeden görüşme sırasında yetkiliye teslim edilmelidir.

      9    Tüm belgeler hazırlandıktan sonra, Green Card talihlisine daha önce verilen randevu saatinden 45 dakika önce elçilikte bulunulmalıdır. Green Card görüşmesi genellikle insanların en çekindiği bölüm olmakla beraber daha önce doldurduğunuz DS-260 formu nedeniyle düşünülenden çok daha rahat geçmektedir. DS-260 formu ile verilen bilgiler ışığında dosyalar, KCC (Kentucky Consular Center) tarafından incelendiği için yüksek oranlarda kararın belli olduğu bilinmelidir. Bilinmesi gereken bir diğer konu, Green Card talihlisi görüşmede bulunacak kadar ilerlediyse zaten Green Card alabilmek için uygun bir aday olduğu ve görüşme sırasında rahat görünülmesi gerektiğidir. Belgelerin eksiksiz ve doğru doldurumuş olduğunu varsayarak, formaliteden sorulan  2-3 soruya basit ve doğru cevaplar verilmelidir. Vize görevlisi Green Card talihlisini tebrik ederek, vizenin onaylandığını gösteren kağıdı verecektir.

      10    Green Card görüşmesinden sonra, 5-7 iş günü içerisinde pasaport ve Amerika'ya girişte polise verilmesi gereken belge, PTT'den teslim alınarak kargo içeriği özenle saklanmalıdır.

      11    Amerika'ya giriş yapılmadan önce USCIS kaydı yapılması gerekmektedir. UCSIS kaydı ve ödemesi Green Card'ın basılması ve teslimatı için ödenen bir harçtır. Online olarak yapılan kayıtta sistemin Green Card talihlisine verdiği kodu not alması önemlidir.

      12    Tüm bu aşamalar sonucunda daha önceki aşamalarda verilen ABD adresine Green Card gönderilecektir.

      13    Selective Service System: ABD'de 18 yaşına giren her erkeğin (Askerlik yapabilecek durumda olmayanlar hariç) ad, soyad ve ikamet bilgilerinin bırakılması gereken devlet dairesidir. Green Card kazanan kişi 26 yaşından küçük 18 yaşından büyük ise Amerika'ya girişinden itibaren 30 gün içerisinde Selective Service System'e kayıt olmalıdır ve 26 yaşına kadar tüm bilgilerini güncel tutmalıdır. Adres değişiklikleri 10 gün içerisinde bildirilmez ise kişi, para ve hapis cezalarıyla karılaşabilir. Kayıt olunabilmesi için Amerika'ya giriş yapmış ve sosyal güvenlik numarasını almış olmak gerekmektedir. Sonrasında United States Post Service ofisine gidilerek, Selective Service System için hazırlanmış formu doldurulmalıdır. Bilgiler gönderdikten sonra, 1 ay içerisinde verilen ikamet adresine Selective Service kartı gelecektir. Adres değişikliği yapılırsa 10 gün içerisinde aynı işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

   

  Green Card Sahibinin Hakları ve Yükümlülükleri

  Green Card vizesini alan kişi, sıradan bir Amerikan vatandaşı ile oy hakkı dışında hemen hemen aynı haklara sahiptir. 

  Bunlar:

      •    Sınırsız oturum izni,

      •    Sınırsız çalışma izni,

      •    Yerli statüsünde eğitim hakkı. (Yerli öğrenciler, uluslararası öğrencilere göre çok düşük ücretler ödemektedirler.)

   

  Green Card vizesi ile Amerikada yaşayan kişi tıpkı Amerikan vatandaşları gibi bir takım yükümlülüklere sahiptir.

  Bunlar:

      •    Yasalara uymak,

      •    Vergi vermek,

      •    Her yıl gelir beyanında bulunmak,

      •    18-26 yaş arası erkekler için Selective Service'e kayıt olmak.

   

  Green Card Sahibinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  Green Card sahibinin, Green Card'ını kaybetmemek ve gelecekte vatandaşlık başvurusunda bulunabilmesi için dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

  Bunlar:

      •    Vergilerin aksatılmaması,

      •    Kişinin polis ile başının derde girmemesi,

      •    Tüm yasalara harfiyen uyulması,

      •    ABD'de kalış süreleri.

  Tüm maddeler önemli olmakla beraber ABD'de kalış süresi ile ilgili değerlendirmeler yapılmaktadır. Green Card'ın kaybedilmemesi için Amerika'da belli bir süre yaşanmalı, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri arasındaki süreye dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki; Amerika Birleşik Devletleri, ülkede yaşamak isteyen, kanunlara uyan ve vergilerini veren bireyler istemektedir.

      •    0-12 Ay Ülkede Bulunmamak: Yasal olarak Green Card hakkınız devam edebilecektir. Fakat ülkeye girişinizde ayrı kaldığınız süreci kanıtlarıyla birlikte açıklayabilmeniz gerekmektedir.

      •    1 Yıl ve Üzerinde Ülkede Bulunmamak: Kişinin Green Card hakkı ortadan kalkacaktır. Kişi ABD'ye dönüşü için 'SB1 Returning Resindent' vizesi alması gerekecektir. 

   

  Green Card Süreci ile Vatandaşlık Başvurusu

  Kişi, Green Card ile ABD'de yaşam süresi boyunca yukarıda bahsedilen maddelere dikkat etmesi durumunda vatandaşlık başvurusu yapabilir. Vatandaşlık başvurusu için şartlar bulunmaktadır:

      •    Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,

      •    Son 5 yıl içerisinde ABD'de kurallara uygun bir şekilde 30 ay yaşamış olması,

      •    ABD'de geçen 5 yıllık süre boyunca aralıksız 1 yıldan fazla yurtdışında bulunulmaması,

      •    Kişinin vatandaşlık başvurusu yapmadan 100 gün öncesinde aynı eyalette yaşamış olması,

      •    İyi bir vatandaş olunması,

      •    ABD vatandaşlığı için yemin etmeyi kabul etmek.

  Kişi koşulları sağlayarak başvuruda bulunması ve vatandaşlık mülakatını geçmesi gerekiyor. Mülakat; Temel İngilizce (Okuma, yazma, konuşma) testi ve ABD devlet yapısı ve tarihi ile ilgili yapılan, 5 sene ABD'de yaşamış bir kişinin kolaylıkla geçebileceği bir mülakattır.)

  Asgari Ücret (Günlük 7.25 $)

  8 Saat/1 Gün* 30 = 1.740 $

  Oda Kiraları

  (Chicago Genelinde Ortalama): 400-450 $ - Aslında en ucuz fiyat, bu fiyatlardan başlıyor.

  Üzerinden kiralık Ev/Oda bulabileceğim siteler:

  Couch Surfing

  Airbnb

  Craiglist

  Trulia

  Zillow

  HAR

   

  Son olarak aracı kullanmalı mıyım (ki çoğuna güven olmuyor) yoksa bireysel olarak mı başvurmalıyım?

 13. Bir saat önce, Hurrican yazdı:

   

  Buraya kadar yazdıklarımızı hiç anlamadığınız ya da ben anlatamadığım için aşağısında sorduğun soruların bir anlamı kalmıyor. 
   

   

  Benim için anlamlı sorular, konuyu açma sebebim.

   

  1 saat önce, Hurrican yazdı:

  Bu cümle duyulduğu ânda, şu soru gelmeli:
  -hani nerde? Hangi âyette evrimden bahsediliyor.?

   

  Sahi hangi ayet? :blink:

   

  ...

   

  Aslında yazdıklarınızı iyi okudum, hem yaratılışı savunmak hem evrimi savunmak nasıl bir şey anlayamadım.

  (Sonunda Ateistlerin dediği noktaya (Bknz: ''Bunlar yakında evrim kur'an'da yazıyordu zaten derler'') gelmiş bir Müslüman görür gibi oldum, ama tam olarak değil, gibi yani.)

  Ki evrim teorisini de desteklemiyorsunuz, aklınızda nasıl bir ''evrim'' var bilmiyorum.

 14. 2 saat önce, Hurrican yazdı:


  Dînlerinin aksini söylediğini düşündükleri için karşılar.
  Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür.
  Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür.

  İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir.
  Kur'ân açıkça evrim gerçeğini onaylar.
  Ve Yine Kur'ân, Âdem peygamberin babasız yaratıldığı gerçeğini de söyler. 

  Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır.

   

  1 saat önce, Hurrican yazdı:


  Dînlerinin aksini söylediğini düşündükleri için karşılar.
  Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür.
  Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür.

  İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir.
  Kur'ân açıkça evrim gerçeğini onaylar.
  Ve Yine Kur'ân, Âdem peygamberin babasız yaratıldığı gerçeğini de söyler. 

  Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır.

  Evrim teorisine hem teori deyip hem de inananların çoğuna bu bir gerçekliktir  buna inanmamak mümkün değildir, bunun ardında acep hangi psikolojik sebebler vardır diye araştırma yapmak biraz gülünç oluyor. Çünkü adı üstünde teori,, Bilimsel deneysel bir gerçek değil, teori... İnananlar da kendilerine göre haklı meselâ hz. Âdem'in babasız yaratılmasının Evrim dışı yaratılmasının Evrime aykırı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki, Tekâmül yoluyla yaratılış, kendi sürecinde devâm etmekte. Hz Âdem ayrı bir usülle yaratılmış. Burada çok dehşetli bir de incelik var ki biri iki cümleyle anlatılmaz anlayamazsınız. Hz. Âdem özel bir usûlle yaratılmış olsa da geçmiş ile bağları genetik birikimleri kopmuş değildir, mutlak bağımsız olarak yaratılmamıştır.

  Konuyu açanın zihnindeki mantık hatâsına geri döneyim.
  Teoriyi gerçek diye yutturmaya hakkınız yok, çünkü bilim şu aşamada gerçek diyemiyor, adı üstünde teori. Ya'nî şu ânki bilim düzeyine göre durum bu demek istiyorum.

  Size işin ilginç tarafını söyleyeyim. Günümüzdeki Bilimin bilgisi çok sınırlıdır, ne dediğinin de çok bir önemi yoktur.
  Evrim bir gerçektir. Bu gerçeğin bilgisini biz Kur'ândan alıyoruz.
  Kur'ân'a dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız vardır. Günümüz bilim seviyesine dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız yoktur. Çünkü ortada yüzdeyüz isbatlanmış bir durum yoktur. Daha doğrusu, yaratılış hakkındaki gözlem ve bulguların ve gerçeklerin,, evrim yoluyla îzâh edilmesi şu ân için isbatlanmış bir açıklama değildir. O yüzden teori deniyor. 

  İnşAllah anlatabilmişimdir.

   

  Doğrusu yazdıklarınızdan pek bir anlam çıkaramadım, hatta kur'an'dan bile daha çelişkili buldum.

  Çıkardığım anlam ise evrimin yaratılışa ters düştüğü için yaratılışçılar tarafından kabul ya da destek görmemesi.

  Ben yine asıl merak ettiğim hususu sormak istiyorum. (Hazır sizi de yakalamış-bulmuşken.)

  Yaratılış fikri neden sizi bu kadar cezbediyor?

  İnancınızdaki bu körü körünelik bu keskinlik niye?

  Aksi neden olamaz?

  Kur'an'a neden inanıyorsunuz?

  Size bu kadar (aksi kesinlikle hatalı-yanlış olacak kadar) gerçek ya da gerçekçi gelen şey ne?

 15. On 07.03.2018 at 07:39, anibal yazdı:

   

  Salaklık, parayla mı? Bedava bulunca herkes atlıyor işte böyle...

   

   

   

  Sanırım beni anlamadınız, isterseniz kendimden alıntı yaparak biraz açayım.

   

  On 04.03.2018 at 02:22, Emrh91 yazdı:

  Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.

  (Ben dinleri merak etmiyorum derken şunu kastetdim:

  ''İnsanlara inandıkları din aksini emrediyor o yüzden evrime sıcak bakmıyorlar''

  Ben bunu zaten biliyorum,)

  Sıcak bakmamalarının altında yatan psikolojik sebepleri merak ediyorum.

  (Yani dinlerinin emrettiği aksi ''gerçeklikler'' neden insanlara bilimsel teorilerden daha cazip geliyor?...)

  Beni anlamamanıza da hak veriyorum, çünkü düşünmeden, hızlıca yazılmış bir cevaptı, ama yine de doğru bir soru içeriyordu.

  Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, -eğer böyle ise çokça sığ bir durum diyebilirim...

  yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

  -Bu biraz daha makul bir neden gibi görünüyor, ama parantezde de belirttiğim gibi

  ''Yaratılanı sev, yaratandan ötürü'' diye tatava yapan bir topluluk aynı zaman da

  ''Ben dedeme maymun dedirtmem!''

  ''Demek senin deden maymun...'' gibi laflar sarf edebiliyor.

   

 16. On 04.03.2018 at 10:23, Scapula1903 yazdı:

  Evrim’e inanmak diye birşey olamaz... kabul etmek vardır ve her insanın öğrenmesi gerekir.. evrim nasıl bir cismin yere düşmesinin ardında yer çekimi kanunu var diye düşünüyorsak bir canlıya baktığımızda evrimi  görmeliyiz..

  insanların kabul etmemesinin altında yatan neden ise dinler ve bedevi  inancı... 

   

  İlk başta küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırdım, pardon...

  Bir sözcük hatası diyeceğim, ama ya da diyemeyeceğim çünkü yazarken ''İnandırıcılığı'' gerçekçi ya da tatmin edici anlamında kullanmıştım.

   

  Doğrusu:

   

  (1)

  On 04.03.2018 at 02:27, Emrh91 yazdı:

  Size internetten bir iki makale ya da link vermemi beklemeyin.

  Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu

  (Gerçekçi bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

  Evrim Teorisinin çürütüldüğü düşüncesindesiniz sanırım.)

   

  (2)

  On 04.03.2018 at 02:27, Emrh91 yazdı:

  Size internetten bir iki makale ya da link vermemi beklemeyin.

  Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu

  (Tatmin edici bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

  Evrim Teorisinin çürütüldüğü düşüncesindesiniz sanırım.)

   

 17. On 04.03.2018 at 10:23, Scapula1903 yazdı:

  Evrim’e inanmak diye birşey olamaz... kabul etmek vardır ve her insanın öğrenmesi gerekir.. evrim nasıl bir cismin yere düşmesinin ardında yer çekimi kanunu var diye düşünüyorsak bir canlıya baktığımızda evrimi  görmeliyiz..

  insanların kabul etmemesinin altında yatan neden ise dinler ve bedevi  inancı... 

  Evrim Doctor Who'daki ''rejenerasyon'' değil ki öyle bir bakınca görelim, milyon yıllık bir süreç. İlk yazdığınız üç noktaya kadar olan tümceye katılmaktayım, inanılır ve inanılsın diye bir düşünce de mi oldum ya da belirttim?

 18. 23 saat önce, bilgivehis yazdı:

  ...çünkü insanlara yüce-değer bahşedilen bir din cazip gelir, bugün primatı kabul etmemelerinin temelinde bu psikolojik din cazibesi yatıyor, diğer olgular daha sonra gelir...

  Umarım yanlış anlaşılmamışımdır, ben ''Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.'' diye yazarken bu bahsettiğiniz ''çünkü'' ya da ''çünkülerle'' ilgilenmiyorum demek istemedim, sadece ilk verdiğiniz cevabı zaten anlıyor ve biliyorum, ama altında yatan ya da arkasındaki nedeni-nedenleri merak ediyorum demek istedim. Verdiğiniz cevap içinse teşekkürler.

 19. 3 saat önce, Scapula1903 yazdı:

  Bunu neye dayanarak söylüyorsun ?  

  Size internetten bir iki makale ya da link vermemi beklemeyin.

  Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu

  (İnandırıcı bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

  Evrim Teorisinin çürütüldüğü düşüncesindesiniz sanırım.)

 20. 3 saat önce, bilgivehis yazdı:

  Birinci nedeni bu yalan yüzünden.

  ''Biz gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık, [Tin, 95/4.] ''Allah size şekil verdi ve şeklinizi en güzel yaptı, [3Teğâbün, 64/3.]

   

   

   

   

  Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.

  Sıcak bakmamalarının altında yatan psikolojik sebepleri merak ediyorum.

  Evrim karşıtları sadece islam dini mensuplarında yok, hristiyanlarda ve diğer din mensuplarında da var.

  Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

  Ya da başka bir sebebe mi dayanıyor karşı olmalarının altında yatan neden?

×
×
 • Yeni Oluştur...