Jump to content

zeppelin üzeyir

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  13
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

zeppelin üzeyir Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

256 profil görüntüleme
 1. Kurandaki Gizem ve İnanilmaz Mucizeler !

  Evet, kur'anda 1 tane bile mucize olsaydı, kimsenin bu kadar mucize uydurmasına gerek kalmazdı. Rakamlarla, kelime oyunlarıyla, bilimin tahrifatıyla uydurulan onlarca mucize, hiç mucize olmadığının kanıtıdır.
 2. Culture Club Peygamberdir, gerçek bir mucize için tıkla

  MJLiman'dı benim nikim. 19 yaşındaydım o zaman. Arşivde bir kısmı duruyor utanç verici söylemlerimin Neyse ki 10 yıl geç de olsa gerçekleri gördük. Ama Culture Club'ın verdiği tarih tam tutunca, madde ötesi her şeye inancını yitiren biri olarak, lan? bu da Allah'ın minik şakalarından biri mi acaba diye düşünmedim değil
 3. Culture Club Peygamberdir, gerçek bir mucize için tıkla

  Öncelikle Screenshottaki tarihlere dikkat Bahsettiği MJ, ben oluyorum. ENSAR VAKFI'ndaki malum olay sonucu dinden imandan buz gibi soğumamla başlayan süreç, yıllardır aptal yerine konulduğumuzu, kendi kendimizi boş yere kandırdığımızı, adeta iğrenç bir senaryoyla örülü bir truman show'un içinde maymun gibi oynatıldığımızı öğrenmemle sonuçlandı. Allahın olmadığından o kadar eminim ki. Olsaydı, benim gibi enayicesine samimiyetle varlığına inanan birini aksine inandırtacak bu kadar olay ve olguyu mevcudiyet düzlemine getirmeye vicdanı el vermezdi herhalde. Eskilerden beni hatırlayan varsa bi merhabasını alırım. Sevgiler.
 4. Müslüman palavraları.....

  Bir başka fıkra gibi yalan da muhammed öldükten sonra cesedini bir kenara atıp hilafet paylaşımına giren defin törenine bile katılmayan sözde dostları yüce sahabiler Ebubekir ömer ayşe ve diğerlerinin Müslümanların iyiliğini düşündükleri için böyle bir tutum sergiledikleri yalanı. Güya 1 gün bile müslümanlar lidersiz kalamazmış da o yüzden bunlar cesedi bir kenara atıp hilafet olayına girmişler. Yoksa iktidar hırslarından filan değil yani. Yersen
 5. Müslüman palavraları.....

  En büyük yalanlardan biri Muhammedin evlatlığının karısıyla evlenmesinin kendisi için çok ağır bir imtihan olduğu ve aslında böyle bir evliliği istemediği ve sadece bir hukuk kuralına emsal oluşturmak için evlatlığının karısıyla evlenmek zorunda kaldığı yalanıdır. Güya insanlığın kurtuluşu için gökten gelen bir kitap evlatlığın karısıyla evlenebilme gibi saçmasapan ve anlamsız bir kural getirmekle kalmıyor bir de başka kimse kalmamış gibi kuralı peygamber üzerinden örneklendiriyor. Yersen.
 6. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  @Tumagü hz muhammedin insanları ne kadar inandırdığı da şüpheli bir durum gibi. Avam kesimini inandırmış olabilir. Ama temelde yaptığı şey akla ve gönüllere hitap eden bir iknadan ziyade siyasi egemenliğe daha yakın gibi. Dinden dönenlerin cezasının ölüm olması islamın akıl ve vicdanla değil güç ilişkileriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunları siz mutlaka biliyorsunuzdur tabi. Benin jeton yeni düşüyor.
 7. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  İkinci bahsi açıyorum. Beni en çok düşündüren meselelerden biri. Bakara Suresi, 260. Ayet: Hani İbrahim, “Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. (Allah ona) “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için” demişti. “Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” Sevgili dostlar, Allah'la bire bir iletişim halinde olan, "halilullah" Allahın dostu olarak bilinen, semavi dinlerin atası, İbrahim peygamber bile kalbinin tatmin olması için Allah'tan gözle görülür elle tutulur bir "kanıt" istiyor. Beş duyu organından biri ile (kulak) Allahı tanımak yetmiyor, bir başka duyu organıyla (göz) Allahın iddiasını ispat ettiğine tanık olmak istiyor. O halde, bizim sıradan insanlar olarak, Allahtan gelen en ufak bir ses ya da görüntü olmadığı için, inanmak istemeyişimiz gayet tabii değil midir? Allah'ın kimi insanlara somut kanıtlar gösterirken kimilerini binlerce yıl öncesinde bilmedikleri bir dilde yazılmış kitaplara mahkum etmesi adaletsizlik değil midir? Ben dine karşı önyargısı olan biri değilim. Bilakis mevzunun tam içinden geliyorum. Ve şuna söz veriyorum, eğer 4 tane parçalanmış kuşun öldükten sonra uçarak geldiğini görürsem ben de yeniden iman ederim. Öteki türlü, iman etmediğim için yargılanmam haksızlıktır.
 8. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  Tam olarak demek istediğim şu: Din, insan ürünüdür. Kuranın tamamen orijinal ve Allah sözü olması bile dinin insan ürünü olduğu gerçeğini değiştirmez. Epistemolojik bir mesele. En bilindik örneklerden biri. Kuranda namaz var mı yok mu ve varsa kaç vakittir? Kuranda namaz vardır, 5 vakittir ve şöyle şöyle kılınır diyenlerin ya da aksini söyleyenlerin tamamı insani kanaatlere göre hareket etmektedir. Ortada göksel bir durum söz konusu değildir. Allah'ın 5-10 maddelik bir "temel ilkeler" yerine tarihsel bilgi gerektiren ve her türlü zıt yoruma mahal veren bir kitap gönderip içine de kitabı koruyacağını, kimsenin ekleme çıkarma yapamayacağını hatta peygamberin böyle bir şeye kalkışması durumunda onun şahdamarını koparacağını yazması mantıksızdır. Peygamberin başından geçen bütün olayların, hangi ayetin hangi olay üzerine indiğinin, hangi ayetin hükmünün kaldırıldığının anlatıldığı "tahrif olmama garantili" bir kitap yoktur.
 9. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  Kutubu sitte ya da digerleri. Iyidir kotudur dogrudur yanlistir demiyorum su an. Insan urunudur diyorum. Ismini saydiklarin da birer insandir. Din insan urunudur. Gökten gelen bir sey degildir. Gokten geldigi dusunulen sadece kurandir. Onun da tek basina anlamli olmadigini reformcular haric butun islam alimleri kabul etmektedir. Ilahi koruma altinda olduguna inanilan bir kitabi ilahi koruma altinda olmayan insan urunu olan baska kitaplarla aciklamak ve tamamlamak zorunda olmak islamdaki mantik hatasidir bana gore.
 10. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  totolojiyi bi kenara birakacak olursak. Sunneti seniye nasil korunmustur. Mesela kutubi sitte kendisinin tahrif edilemeyecegine dair bir iddia barindirmakta midir. Sadece kuran yeterli diyorsan 1400 yillik kulliyati cope atarsin. Kuran yetmez diyorsan kuran disi kaynaklar insan urunudur ve tahrif edilebilir. Hem metinsel olarak hem de mana olarak. Bu durumda kuran korunsa nolur korunmasa nolur. Somut orneklere de gelecegim elbette.
 11. Sadece 1 mantık hatası keşfedip dinden cikmak (kisisel bir seruven)

  Inananlar icin kurani gunumuzde baglayici kilan temel dayanak onun değişmeyecegi ve ilahi koruma altinda oldugudur. Ben de diyorum ki metinsel olarak kuran degismese bile baglama ihtiyac duydugu icin korunmasinin bir anlami yoktur. Hadis tefsir ve islam tarihi kaynaklarinin da ilahi koruma altinda oldugunu da kimse iddia etmemistir.
 12. 10 yil aradan sonra herkese merhaba. 10 yıl önce burada radikal islamci bir genc olarak bulunmaktaydim. Simdi inancsizligin esigindeyim. Boyle bir baslikta sesli dusunmeye ve desteginize ihtiyacim var. Benim icin dini sorgulama surecini baslatan şey acik soyleyeyim ensar vakfindaki tecavüz olayidir. Tabi bu olay ilk degil tarih boyu belki daha carpici olaylar da oldu fakat bu olayin farki benim ilk defa gercek islam bu degil kolayciligini aşarak dini sorunsallastirmaya girismeme neden olmasidir. Bu baslikta kendi dusunme sureclerimi ve tecrubelerimi tamamen seffaf bicimde ortaya koymak istiyorum ve desteğinizi bekliyorum. Gelelim ilk meseleye. Inancli ve inancsiz arasindaki en temel fark dinin iceriginden once orijinine dair sanirim. Inancsiz dinin insan urunu oldugunu inancli ise tanridan geldigini dusunur. Islamda bilginin kokenine dair mantik hatasi şurada. Kuran hadisler islam tarihi tefsir kelam fikih gibi bilgi kaynaklarindan sadece kuranin allah sozu oldugunu diger kaynaklarin insan urunu olduğuna sanirim hicbir musluman itiraz etmez. Nitekim sadece kuran diyenlerin islam toplumunda bir itibari yoktur. Peygamber sahabe mezhep imami muctehit fakih alim veli evliya padişah emir ve benzerlerinin insan olduguna bir suphe var mi. Fakat kuran dışındaki kaynaklarin allah tarafindan korunduğuna dair bir kanit yoktur. Bildigim kadariyla boyle bir iddia bile yoktur. Taberinin islam tarihi mesela. Bu kitabin ilahi bir koruma altinda olduguna dair bir iddia ve kanit var midir. Buradan su sonuc cikar. Kuran disindaki kaynaklarin iceriginden bağımsız olarak, isterse en faydali en guvenilir en dogru en ahlakli bilgileri icersin, isterse tum insanligin kurtulusu onlarda olsun, hicbir baglayici tarafi yoktur. Cunku korunduklarina dair bir iddia ve kanit yoktur. Gelelim kurana. Kuranin tamamen allah sozu oldugunu ve kendisinin iddia ettigi gibi allah tarafindan korundugunu kabul etsek bile diger kaynaklar olmadan bir anlami olmadigi aciktir ki muslumanlar da bunu kabul etmektedir. Mutesabih muhkem nesih mensuh sebebi nuzul tevil tefsir etimoloji tercume gibi dil ve anlama dair meseleler kuran metninin baglamina dair bilgiler olmadan hicbir anlam ifade etmeyecegini ortaya koyar. Baglama dair bilginin insan urunu olduguna ve korunduguna dair bir kanit olmadigina gore daha icerigi bile tartismaya gerek kalmaksizin islamin teorik olarak bir baglayiciligi olmadigi ortadadir. Ne dersiniz?
×