Jump to content

Hiçkimse...

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  390
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Hiçkimse... Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.126 profil görüntüleme
 1. Hiçkimse...

  Ateistler bu sorunun cevabını neden veremiyor?

  Bu şekilde düşünmek sana bı fayda sağlıyor mu? Demek istediğim haklı çıktın diyelim, sonra ne olacak? Nasıl bir bilimsel öneri sunuyorsun? Yoksa bilimle hiç ilgilenmeyelim mi? Ya da " bilimin dine açtığı bu savaşı " kazandıktan sonra mı biseyler düşüneceksin? Nedir yani varmak istedigin hedef?
 2. Hiçkimse...

  Tek Gerçek; Nihilizm (Hiççilik)

  Süpersin dostum. Tüm nefretini kus rahatla @Mistik Filozof
 3. Hiçkimse...

  Big Bang

  Bunu nerenden uydurdun?
 4. Hiçkimse...

  Epifiz bezi

  Galiba
 5. Hiçkimse...

  Epifiz bezi

  Bilimle ve metafizikle ilgili bariz yanlış anlaşılmalar var maşallah. İnsan biraz okur bazı şeyleri de ona göre konuşur. Habire bi ıspat lafı dolaşıp gidiyor ortalıkta. Bilim hiç bir şeyi ıspatlamaz. Bilimsel verilerle ancak gerçeğe biraz daha yaklaştığımızı zannedebiliriz o kadar. Birşeyin öyle olabileceğini gösterir belki , o kadar. İkincisi tüm bilim anlayışlarını kendi metafiziksel öğeleri belirler. Örneğin bizim günümüz bilimsel dünya görüşünde biz olasılıksal determinizme inanıyoruz, aynı zamanda bilimsel açıdan bakınca agnostik bir yaklaşım içindeyiz, materyalistlik bir dünya görüşümüz var. merak edenler için history and philosophy of science konusunu araştırabilirler ki bu kadar herşeyi bilen cehaletlerinden bi nebze olsa da kurtulmuş olurlar. Aşağıda günüMüz bilimsel mitolojilerini gösteren ve bilimin çerçevesini belirleyen metafiziksel öğeleri gösteren fotoğrafları koydum. burda da Toronto üniversitesinden konuyla ilgili uzman birimin verdiği seminerin bir kısmını bulabilirsiniz. epifiz beziyle ilgili de alkol içmeyene alkolü anlatmak ne kadar abesse, dmt nin insana yaşattığı durumu anlatmaya çalışmak o kadar yersizdir. Günümüzde keneviri bile yasaklamış durumdalar, nedenine bakınca incir çekirdeğini doldurmayan sebepler. Ki günümüzde artık ilaç olarak bile kullanılmaya başlandı dünyanın bazı yerlerinde tekrar. İnsanların algılarının açılmaması için yapılan girişimler hep. Auldus huxley in algı kapıları isimli kitabını okumanızı öneririm bu kafa yapıcı maddelerin tarihte ne kadar önem arzettiğini az da olsa anlayabilmeniz için. Orda oturup herşey bilimdir YÖK bilmem ne diye atıp tutacağınıza bilimin nasıl geliştiği, hangi yollardan geçtiği üzerine azıcık araştırma yapsanız bu kadar cahil kalmazdınız... özetle ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Eski çağlardan beri bu organla ilgili değişik söylemler ve uygulamalar mevcut. Tarihsel olarak da bu yadsınamaz bir gerçek. Bunun nedeni tabi ki de salgıladığı hormonlarla ilişkilidir. İnsanın algılarını daha çok açması, beynin daha fazla uyarılmasını sağlaması belli başlı sebepleri olabilir. Yok bilimsel olarak kanıtlanmamış, yok metafiziksel şeylerin hepsi boştur gibi safsatalarla konuyu geçiştirmek cehaletten başka birşey değil.
 6. Hiçkimse...

  24 Haziran 2018’de seçim varmış..

  TAklit olan bu durumda Tayyip oluyor zAten
 7. Hiçkimse...

  24 Haziran 2018’de seçim varmış..

  Denize düşen yılana sarılır. Kılıçdaroğlu ile bu adam gider mi? Tabi ki de hayır. Aksine kılıçdaroğlunun aday olması adamın ekmeğine yağ sürer. garibim Selahattin Demirtaş zAten bi varlık gösteremez(gönlümdeki Cumhurbaşkanı) adamı zayıf olduğu yerden vuracaksın. Gerisi boş beleş laf. Bu ülkede neler neler oldu. Bi tek sıvas katliamı değil...
 8. Hiçkimse...

  24 Haziran 2018’de seçim varmış..

  Bence tüm muhalefetin ortak adayı temel karamollaoğlu olmalı.
 9. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  @Türk Ateist @anibal, bu zırvaliklarınıza daha fazla katlanamayacam. Zaten Felsefe de yok, şüphe de yok. Zaten matematik de hesap makinesiyle araZi bölüşümünden ibaret. Böyle devam edin aferin...
 10. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  Way be. Ulu bilge aninalin son anolojisi; matematik=hesap Makinesi Ölçme ya da ölçüm, bilinmeyen bir büyüklüğün aynı türden olan, ancak bilinen bir büyüklükle kıyaslanmasına denir. Diğer bir deyişle, bir uzunluğun, bir alanın, bir kapasitenin veya herhangi bir olgunun belirli bir birim cinsinden hesaplanmasıdır. Bunun için standart ölçü birimleri kullanılır. Bilinen büyüklükler bizim uydurmalarımız olan şeylerdir. Yani ölçme yapabilmemiz için de yine uydurmamız gerekir. Senin sayıkladığın gibi neyle olsa ölçüm yapamazsın. Önce matematiksel olarak uydurup sonra ölçüm yaparsın.
 11. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  Nasıl bir aptalsın sen kardeşim! Ölçmeyi matematikle yapıyorsun zaten. Matematiksel olarak ifade edilmiş ölçme metodlarıyla. Peki nasıl yapmıştır ölçme işlemini? Aaa matematiksel metotlarla olmasın sakıınn?? Yani gerçek bilgiye ulaşmak için ne kullanılmış?? Aaa güvenilir bilgi olmasın Sakın ???
 12. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  Dikkatinizi çekerim; ölçme yapıldıktan sonra matematiksel ifade edilir. Ölçme matematiksel olarak standardize edilmiş olmasaydı(felsefi olarak buna ihtiyacımız olduğunun farkına varmasaydık ne ölçmeyi uydururduk ne de bu işlemi matematiksel olarak ifade etmeyi. Nötrinoların bulunması bile gerçek olmayan güvenilir bilgi sayesinde gerçekleşebilmiştir. Yani gerçek bilgiye ulaşmak için güvenilir bilgiyi kullanmaktayız. ) biz o gerçek bilgilere ulaşamazdık. Hala kaynar kazan diyor yaw. Nasıl bi saçmalama potansiyelin var senin öyle? Kendimi kaynar kazana atınca ne olacak? Haşlanacağım nokta. Ee yani? Bu senin mal olduğun gerçeğini değiştirmez ama benim dr mal olduğumu gösterir. Ben de mal olmadığıma göre... ee????
 13. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  Şu anki bilimsel dünyamız tamamen matematik üzerine inşaa edilmişken, ve sen de matematiğin gerçek bilgiyi değil de güvenilir bilgiyi verdiğini kabul ediyorken hala nasıl saçma sapan konuşabiliyorsun aklım almıyor... kendini beğenmiş nolucak.
 14. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  @anibal maldın, malsın, mal olarak da kalacaksın.
 15. Hiçkimse...

  Septisizm sizce de çok mantıklı değil mi ?

  Soruyorum bakalım? Niye uydurduk? Bunu uydurmamızın temelinde standardize etmek yok mudur? Standardize etmeye ihtiyacımız olduğundan olmasın bunları uydurmuş olmamız. Sence buna ihtiyacımız olduğunu nasıl anladık? Felsefe yaparak olmasın Sakın?? Nasıl saçmaladığını anlaşan yüzün kızarır kendinden uyanırdın. Ama nerde sende o kafa. Süper zencinin tanımına göre hepimizi becermesi gerekir. Deniyorum öyle birşey olmuyor. Yine deniyorum öyle birşey gene olmuyor. Deneysel çıkarımlarım sonucu süper sencinin olma ihtimali eşittir sıfır. Birini kaynar kazana atıyorum haşlanıyor, ardından diğerini de diğerini de... hepsi haşlanıyor. Kaynar kazana atılan birinin haşlanma olasılığı eşittir bir. sıfır bir aksiyomdur. Bir de bir aksiyomdur. İkisinin de var olduğunu ıspatlayamazsın. Ancak ikisi de güvenilirdir(matematik güvenilir (reliable) bilgi sunar bize. Halbuki kaynar kazana düşen birinin haşlanacağı bilgisi geçerli(valid) bilgidir. Süper zencinin varlığı ise güvenilmez bilgidir, aynı Tanrı'nın varlığı gibi. ) biz valid bilgileri matematiksel ifade ederek reliable bilgilere ulaşıp diğer valid bilgilere ulaşmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Benim düştüğüm bir yanılgı yok. Bilimsel şüpheciliğin olması gerektiğini savunan benim asıl. Bilimden şüphe eden varsa da şüphelerini gidermek için en baştan başlar ve sonunda ortak akılda buluşur. Bu dinamik bir süreçtir. Bu sürecin her baaamağında şüphe ettiğin şeyleri doğrulayarak gidersin bu kadar basit. @anibal şüphe yok felsefe yalan diyor. Böyle saçmalık mı olur! Bak ne güzel söylemişsin. Şüphe etmeyen biri başka birşeyi hiç yanlışlar mı? Başkalarını korumak adına söylediklerimi çarpıtma lütfen.
×
×
 • Yeni Oluştur...