Jump to content

Clay

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  21
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Clay Hakkında

 • Derece
  Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Size iyi forumlar, bir daha girmeyeceğim. Yalan söyleyen yok haklı olduğu tarafları da vardı çocuğun demek ki ailende alevi olanlar var ve karşı atağa geçtin sünniler hakkında burada herkes sallıyor. Bir kişi de aga bu nedir demedi ama nedense konu aleviler olunca bir bigbang yaşadın buyur banlayabilirsin.
 2. Size hiç yakıştıramadım, forumda karşıt fikirli herkesi forumdan atın o zaman burada insanlar neler sallıyor her gün okuyorum onlara hiç bir şey söyleyen yok kıçından element uydurup duran bir sürü kişi var burada nedense bir tek bu arkadaşa bir tavır alınıp kapı dışarı ediliyor. Böyle her hoşlanmadığınızı forumdan hadi yürüyün gidin diyecekseniz hiç girmeyelim
 3. Clay

  Her şey benim hayalim olabilir mi?

  Ben bu konuyu biraz hikaye biraz tasavvuf dinsel ezgilerle birleştirilmiş bir şey olarak görüyorum. Bir dindar sana milyonlarca şey söyleyebilir bir dayanağı olmadan fakat real hayata baktığımızda bu hayatın bir rüya olma ihtimali yok. Rüyalarda hep bir şeylerin ters gittiğini ve bunun gerçek olmayacağını düşünürüz rüya içinde kendimizin genelde rüyada olduğunu biliriz. Şuanda yaşadığın hayat için de böyle düşünüyor olamazsın çünki herşey oldukça gerçektir bilirsin. Hayat senin hayalin olamaz anca rüyalarda kurduğun bir hayal sana gerçek bir hayatmış gibi gelebilir. Rüyalarda defalarca ölüp uyanabiliriz. Fakat şuanda yaşadığın hayatta öldüğünde bir daha uyanman mümkün olmayacak. Muhammed ''İnsanlar uykudadır ölünce uyanırlar'' der tamamen dinle alakalı ve inanış biçimiyle alakalı bir şey bir ateistin konuya yakınlık duyması pek mümkün değil. Ortada bir hayal olmadığı için bir uyanış falanda olmayacak.
 4. Clay

  Anti Enerji?

  Üstat Bu enerjinin nasıl bir enerji olduğu bilinmiyor evet ''Tüm Evren Saf enerjidir'' nasıl diyebiliyoruz o zaman ? Enerjiyi bilmeden evrenin bu enerjiye sahip olduğunu söylememiz biraz ilginç değil mi ?
 5. Clay

  okuduğunu dinlediğini anlamada problem..ve zeka

  Ben anladım seni ama insanlar bu kadar akıl sahibi olmuyor genelde böyle sivrilmen başına Türkiye de iş çıkartabilir. Biz o modern kafaya ulaşmış bir toplum hala değiliz.
 6. Clay

  okuduğunu dinlediğini anlamada problem..ve zeka

  Sende biraz patavatsız sayılmaz mısın
 7. Clay

  Yasin Börü ölümsüzdür

  Kimsenin kimseyi vahşice katletmesi ne üyesi olursa olsun asla etik değil. Ayrıca bu yaşta bir çocuğun kandırılması bir fikre bir ideolojiyi benimsemiş olması mümkün olamaz. 16 yaşındaki bir kız çocuğu kendi isteği ile ilişkiye girdiğinde nasıl onun yaşının ufak ve böyle bir şey için akıl yaşının uygunluğu yok sayılıyor ilişkiye girdiği kişiye ceza veriliyorsa bu tarz çocuklarında bu şeyler için akıl yaşının uygunluğu tartışılmalıdır. Bir çocuğa terorist hain demek kolay belki doğuda yaşasak bizde bu oyunlara gelebilirdik. Gelişmiş bir şehirde ve hayat görüşü ileri ve zekası yüksek bize yön verecek insanlar olmasaydı hayatımızda bize öğüt verecek birileri olmasaydı ve düzgün bir şehirde yaşamıyor olsaydık bu çocuklar gibi olabilirdik. O yüzden bırakın pkk işidi ne olursa olsun onlar bir çocuktur ve çocuk kalacaklar.
 8. Clay

  "Ateistin cevap veremediği sorular" iddiası

  Konunun özeti budur. Böyle aklı başında insanların bir şeyler paylaştığında okumaktan haz duyuyorum. Kalemine sağlık.
 9. Clay

  Günlük konuşma dili hakkında (inşallah,maşallah)

  Saygı duydum, farklı bir bakış açısı kazandırdın bana üstadım
 10. Clay

  Kuranda kadın olmak

  Bu gayet normal, neden şaşırdın ki biz etek giydi diye kadının suratına tekme atan insanların yaşadığı bir ülkede yaşıyoruz. Gerekçesi neymiş ''Dini duygularımın yoğunlukta olduğu bir dönemdeydim bunlar yüzünden dinimizi yaşayamıyoruz'' Çünki Beyefendi beyni ile değil penisi ile olaya müdahil oluyor. Burada da beyni ile değil götüyle düşünüyor heralde.
 11. Clay

  Günlük konuşma dili hakkında (inşallah,maşallah)

  Evet sorunum zaten tam olarak söylediğin, bu ara konuşmalarıma dikkat edip bu kelimeleri hayatımdan çıkarmak için özen gösteriyorum. Fakat insanlar kırılıyor ve yanlış anlıyorlar diğer türlü de sen ateist değil misin bu kelimeleri neden kullanıyorsun gibi şeyler de duyuyorum bunların yerine koyacağım kelimeleri konuşurken kullanmaya çalışıyorum. Diğer arkadaşlar da aynı şeyi bir sorun olarak görüyor mu merak ediyorum sen sanırım dediğim gibi günlük konuşma dilinin bir parçası olarak benimsemişsin ve bir sorun görmüyorsun. Fakat insanlar bu kelimeleri kullandıkça senin müslüman olduğunu düşünüyor ve sana öyle muamele gösteriyor. Mesela bayram da seyran da ben bu bayramı benim bayramım olarak görmüyorum ama insanları aramayınca ''bak görüyor musun bayramda bile aramadı'' deyip gönül koyuyorlar. Siz sırf karşı taraf mutlu olsun diye arayıp bayramını kutluyor musunuz ?
 12. Arkadaşlar, yaşadığımız çoğrafya ve daha önce müslüman olmamızdan kaynaklanan bazı kelimeler öyle dilimize pelesenk olmuş ki yerine bir şey konulamıyor.Örneğin bir arkadaşım (müslüman) bir işi var olmasını çok istiyor. Biz ona umarım olur demekle inşallah olur demek arasında bir samimiyet farkı doğuyor böyle bir algı var.Yada birinin çocuğu olur herkes maşallah der sen demezsin başka bir şey söylersin ortamda bir değişik kalırsın ateist arkadaş kitlem fazla fakat azımsanmayacak derece müslüman olanarkadaşlarımda var. Sizler bu durumda ne yapıyorsunuz hala günlük konuşma da dilinize pelesenk olmuş bu kelimeleri kullanıyor musunuz kullanmakta bir sorun görüyor musunuz Örneğin hristiyan bir arkadaşım var o bile uzun yıllar burada olduğu için birşey olunca inşallah olur inşallah yaparım gibi konuşuyor. Bu kelimeler bizim türkçemizin içine girmiş bir halde konu hakkında bir kaç kelam ederseniz sevinirim.
 13. Clay

  Kızım oldu 13 gün önce isim bulamadık hala

  Dolunay : Ay’ın Yer’e dönük yüzünün tam bir daire olarak, bütünüyle parlak göründüğü evre Bence hoş bir isim
 14. Clay

  İslam denen sapkın dinin pislikleri

  Dostum tamda anlatmak istediğim buydu tercüman olmuşsun teşekkürler. Bahsettiğin gibi bir başlık uygulanabilirdi. Anlatmaya çalıştığım şey tam olarak söylediğin gibi yoksa benim de fikirlerim ve düşüncelerim aksini söylemiyor.
 15. Clay

  İslam denen sapkın dinin pislikleri

  Neyse aynı oksijeni soluyoruz ama farklı atmosferlerdeyiz siktir et.
×
×
 • Yeni Oluştur...