Jump to content

Rookie Explorer

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  91
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

Rookie Explorer Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

598 profil görüntüleme
 1. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Çocuğun anne ve babasının iyi oldukları en baştan belliyse, niçin doğru yoldan sapsınlar? Eğer doğru yoldan sapabiliyorlarsa neden baştan iyi oldukları söyleniyor? Çelişki var. İnsanların kalben iyi veya kötü olduklarını en baştan belirleyen kriterler ne? Henüz yaşamadılar, seçim yapmadılar. Aşağıdaki ayetler böyle demiyor. Bu ayette insanların zalim olduğunu “Biz, o emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler ve ondan korktular. Onu, insan yüklendi. Şüphesiz ki insan, çok zalim, çok cahildir." (Ahzab, 33/72)(Ahzab, 33/72) Burada hem iyiliği, hem de kötülüğü istediğini “İnsan hayrı/iyiliği istediği gibi, (bazen) şerri / kötülüğü de ister. İnsan çok acelecidir!” (İsra,17/11) Yine burada da nefsini arındıranın kurtuluşa, nefsinin kölesi olanında zarar uğrayacağını söylüyor. Yani tamamen kendi seçimi sonucunda oluyor ne oluyorsa. "Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır."(Şems:7-10) Hani baştan belliydi? Kuran dışında başka bir kitabınız daha mı var?
 2. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Sayın HATEM, Sürekli sordum size fakat bana Mevlana dediniz, hadis dediniz. Bu nedir şimdi? Sİz de vahiy falan mı aldınız? Sonra da nara atmayı bırak diyorsunuz Masallara meraklısınız diye size islam alimlerinden biri -hatta tüm alimlerin kaynak olarak aldıkları- Mukatil-Bin-Süleymanın bakara-30 için bir tefsirini alıntıladım. Sonra baş tarafından Âdem'e rûh üflendi. Rûh onun içinde gidip geldi, cesedinin yarısına, göbeğe ulaşınca acele edip oturmak istedi. İşte, İnsan çok acelecidir (el-İsrâ, 17/11) buyruğu bunu anlatmaktadır. Rûh yine onda ilerlemeye devam edip ayak parmaklarına ulaşınca, oradan dışarı çıkmak istedi, fakat çıkacak yer bulamadı. Tekrar başa döndü ve burun deliklerinden dışarı çıktı. Burun deliklerinden dışarı çıktığı için de aksırdı. Âdem de, “Elhamdulillâh” dedi-ki bu, onun söylediği ilk söz idi- aziz ve çelil olan Rabbi de ona, “Yerhamukellâh” diye karşılık verdi ve ilave etti: “İşte seni bunun için yarattım: Hamdimle Beni teşbih ve takdis ediyorsun.” Böylece Yüce Allah'ın rahmeti, Âdem'e ulaşan ilk şey oldu.
 3. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Nersinden tutsam elimde kalıyor Bilmiyorum neyin kafasını yaşıyorsunuz fakat şurası bir gerçek, kitabınıza göre siz şirk içindesiniz. Peygamberi Tanrı yapmışsınız. Hepsi Muhammedin ruhuymuş falan. Aslında Tanrı'da Muhammed'dir diyeceksiniz de diliniz varmıyor. Şurası bomba:) Hz. Îsâ ve Hz. Mûsâ dâhil, 124bin küsûr peygamber aslında Rûh-u Muhâmmedî'nin Elçileridirler.
 4. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Mevlana'nın kaynağı neymiş ki? Bu yazdıklarınız kitabınızla uyuşmuyor sayın HATEM Kitabınız tek değil mi? Kuran. Bana Kur'an'dan kaynak getirmeliydiniz. Ot, böcek, hayvan ne alaka? Bakın kitabınız ne demiş? Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler. Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı?
 5. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Buralar enteresan Bu bilgilerin kaynağı neresi? Bizim bilmediğimiz hangi ilim sizinle paylaşıldı?
 6. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Allah'ın her şeyi bilmesi ne demek? Olacak olanları, olduktan sonra biliyordur belki, burası açık değil ki. Yaptıklarınız kaydediliyor demiş kitapta. İlmen biliyor demişsiniz, peki bu şeyler neden kaydediliyor? Örneğin Yusuf'un hikayesinde, o kadına meyletmesi Allah tarafından engellenmiş. Yani Yusuf özgür iradesiye seçmemiş. ilmi yada ayni adına ne derseniz deyin, bu seçim her şeyi değiştirir. Zamanı değiştirir, olaylar farklı gelişir. Allah'ın her müdahalesi farklı bir gelecek oluşturur. Bunların hangisini biliyor Allah? Nerede özgür irade? Siz bir soru? Siz farklı bir anadan babadan doğsaydınız -geniş düşünün afrika yerlisi bile olabilir- yine Müslüman mı olacaktınız?
 7. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Bunlar sizin yorumunuz olmuyor mu? Herşeyin açık açık yazıldığı kitabınızda bununda anlaşılır şekilde yazılmış olması gerekiyor. Ayrıca kendi içinde sıkıntılı bir durum bu. Eğer herşey ezelde bilinirse, kendi müdahalesini kısıtlamış olursunuz. Hiç bir şeye karışamaz. Halbuki kitapta bazı durumlarda, gelişen olaylar karşısında müdahale ettiğini söylemiş. Musa ile ilgili ayetlerde çocuğun ailesine karşı asi birisi olacağı için öldürülmesi tam da böyle bir durum. Bence siz, kitapta olmayan, kendi tasarınız olan bir Allah modeli oluşturmuşsunuz.
 8. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Allahın ezelde herşeyi bildiğini hangi ayetler yazıyor, bizimle paylaşır mısınız?
 9. Rookie Explorer

  Kader ve Özgür İrade

  Çizdiğiniz Tanrı modelinde sorunlar var sanırım. Bizim bilmediğimiz, Tanrının bildiği bir modelde sınav olamaz. Bir anlamı da olamaz. Eğer Tanrı herşeyi biliyor olsaydı, o çocuk zaten hiç doğmazdı. Sonradan öldürüleceği bilinen bir çocuk neden doğsun ki? Ve yine Tanrı herşeyi biliyor olsaydı, sizi denetleyen, yardım eden, yaptıklarınızı yazan melekler olmazdı. Ayrıca, her şeyi bildiğine dair verdiğiniz ayetler, bazı şeyleri gerçekleştikten sonra bilebileceği anlamına da geliyor. Her şeyi bilen ve isterse değiştirebilen Tanrı kendi içinde çelişkili vs. Sonuç olarak Bir Tanrı modeli varsa bu şekilde işlememesi gerekiyor.
 10. Rookie Explorer

  Müslümanlara Bir Soru

  Sayın Perstian, Sözleriniz sanki Tanrı'ya değil de peygambere tapıyorsunuz izlenimi veriyor. İnancın tarihi incelendiğinde onlarca peygamber gelmiş fakat Tanrı hep tek, değil mi? Her türlü noksanlıktan uzak olan Tanrı 'dır diyor kitabınız, Peygamberler değil. Peygamberin 10 kişiyle evlenmiş olması ya da cariye tutması, bir hurmayla gününü geçirmesi, ya da ziyafet çekmesi sizi neden ilgilendiriyor. Peygamber, ben sadece bir aracıyım demiyor mu? Muhammed olmasaydı başkası olurdu. İnanırlarda Muhammedi olmadığı bir konuma yükseltme gayreti var nedense. Kendinize şunu sormalısınız; Ben kime tapıyorum? Saygılar, Hatırlatma: Sabrı ve merhameti tavsiye eden kitabınıza uygun kelimeler seçmelisiniz.
 11. Rookie Explorer

  MUHAMMED YAŞADI MI?

  Sayın bir_akil_insan, Muhammedin kendine has ayetleri var. Yaratılmak istenilen bir figürü bu kadar zayıf karakterli oluşturmak bana çok anlamlı gelmiyor. Kıble konusu ise biraz karışık, kurana göre namazda kıbleye dönülmesi yada mescidlerin o yöne bakması gerektiği gibi bir hüküm ben görmedim. Belki sonradan bu şekilde yorumlanmış, mescitleri o yöne yöneltmiş olabilirler. Saygılar,
 12. bence Nisa-11 'i yanlış yorumlamışsınız. Bu ayet, eşlerin her ikisinin olmadığı durumu anlatıyor. Eş varken anne,baba neden pay alsın ki?
 13. Rookie Explorer

  Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  Bu tanıma göre şefaat, peygamberin Tanrı'dan alıp insanlara ilettiği mesajlar oluyor. hepsi bu mu, yoksa daha başka şeyler de var mıdır?
 14. Rookie Explorer

  Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  Böyle değil de, daha başka bir açıklamanız olmasını beklerdim.
 15. Rookie Explorer

  Allah'ın asla affetmeyeceği biricik şey:ŞİRK

  Zümer Suresi (44): “De ki: Şefaat tamamıyla Allah’a aittir. Gökler ve yerin mülkü onundur: sonunda sadece O’na dödürüleceksiniz." Bu ayet başka şekilde söylüyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...